Reklama

Arabsko-czeskie pojazdy opancerzone dla Grupy Wyszehradzkiej

18 czerwca 2017, 12:03
Reklama

Podczas targów IDET 2017 w Brnie czeska firma VOP CZ zaprezentowała na swoim stoisku pojazd opancerzony AJBAN w wersji 440A opracowany przez firmę NIMR Automotive z ZEA. Czesi, którzy na mocy umowy z arabską firmą produkują już kabiny tego pojazdu, docelowo chcą wytwarzać całe wozy, a swoją ofertą pragną zainteresować w pierwszej kolejności państwa Grupy Wyszehradzkiej. 

Obok, pochodzącego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich lekkiego pojazdu interwencyjnego 4x4 NIMR RIV na na stoisku czeskiego przedsiębiorstwa państwowego VOP CZ znalazł się także większy pojazdy NIMR AJBAN 440A. Nasi południowi sąsiedzi mają już doświadczenie z tą konstrukcją ponieważ od 2015 roku czeska firma dostarcza kabiny pancerne do tego pojazdu. Na mocy umowy z lutego br. współpraca z firmą z ZEA została zacieśniona. Dzięki temu VOP CZ i NIMR Automotive Company będą mogły wspólnie sprzedawać i produkować, w tym na terenie Republiki Czeskiej wozy bojowe z rodziny AJBAN. Jak potwierdzili w Brnie  przedstawiciele VOP CZ głównym celem ich firmy jest zdobycie zainteresowania sił zbrojnych i służb mundurowych krajów wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski.

Czytaj też: IDET 2017: Lekki pojazd z Emiratów. Produkcja w Czechach?

Ładowność pojazdu NIMR AJBAN 440A wynosi 1200 kg przy maksymalnej wadze pojazdu 10,750 kg, prędkość maksymalna na drodze wynosi 110 km/h a zasięg ponad 700 km. Do napędu wozu służy silnik Cummins ISBe 300, sześciocylindrowy o pojemności 6.7 litra. Automatyczna 6-biegowa skrzynia typu ALLISON 3000SP współpracuje z automatyczną przekładnią i blokadą mechanizmu różnicowego. Pojazd jest zdolny do pokonywania wzniesień o nachyleniu 60o i przechyłu bocznego 40o. Pojazd może przewozić czterech w pełni uzbrojonych żołnierzy. 

NIMR AJBAN 440A
NIMR AJBAN 440A, fot. A.Hładij/Defence24.pl

W wersji podstawowej pojazd zapewnia ochronę balistyczną i przeciwminową przy czym sam stopień ochrony można zwiększyć lub zmniejszyć (kosztem ładowności, wyposażenia lub liczby członków załogi). Jest on również dostosowany do instalacji systemu ochrony NBC. Zarówno poziom jak i konfiguracje dodatkowego opancerzenia można indywidualnie dobierać. Pojazd może służyć także jako wóz dowódczy i być w związku z tym wyposażony w systemy C4I.

Uzbrojenie może się składać ze zdalnie sterowanego modułu z karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm  lub obrotowych wieżyczek obsługiwanych przez operatora z 7,62 mm, 12,7 mm karabinami maszynowymi lub 40 mm granatnikami automatycznymi. Istnieje również możliwość bocznego montażu uzbrojenia lub zamontowania wieżyczki z działkiem automatycznym. Pojazd NIMR AJBAN 440A może zostać także uzbrojony w wyrzutnie pocisków przeciwpancernych typu Spike.

AJBAN ISV przeznaczony dla żandarmerii wojskowej lub służb porządku publicznego, Fot. NIMR Automotive

AJBAN występuje też w kilku innych odmianach, których jednak nie pokazano na żywo w Brnie w tym m.in. w wersji transportowej ze skrzynią ładunkową AJBAN 420, dla żandarmerii wojskowej lub formacji mundurowych AJBAN ISV, dla wojsk specjalnych AJBAN LRSOV, wielozadaniowej AJBAN 450 oraz AJBAN VIP do przewozu bardzo ważnych osób. 

AJBAN 440A, Fot. NIMR Automotive

Na wiosnę 2017 roku 115 pojazdów Ajban 440A zamówiły Siły Zbrojne Zjednoczonych Emiratów ArabskichNIMR Automotive Company to spółka zależna Emirates Defense Industries Company.

Oglądaj: IDET 2017: Walka o kontrakty dla czeskiej armii [GALERIA]  

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Anuluj
T
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 01:12

Ajban z nim, Czesi współpacują z Arabową więc niech się martwią.

Qq
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 00:18

Nie widzę powodu żeby Polska miała sponsorować arabstwo i to jeszcze na polu motoryzacyjnym.

ja
niedziela, 18 czerwca 2017, 16:22

Czeskie badziewie, po co?

dfg
niedziela, 18 czerwca 2017, 15:10

Kupowanie czegokolwiek u arabów = wspieranie terroryzmu, co sami niedawno potwierdzili. Dziękujemy, postoimy.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama