Reklama

Zobacz więcej - Analizy i komentarze

Ukraina: Brawurowe porwanie rosyjskiego systemu antydronowego… wraz z czołgiem

Ukraina, WRE, Azow
Autor. Azow/Ukraińskie siły zbrojne

Ukraińscy żołnierze z brygady „Azow” zdobyli rosyjski czołg T-72B3M z zamontowanym na jego wieży nowym, nieznanym wcześniej, rosyjskim systemem antydronowym. Teraz będzie okazja do sprawdzenia rzeczywistych możliwości tego rozwiązania, które według Ukraińców miało być nadspodziewanie skuteczne w odniesieniu do ich dronów FPV.

Ukraińskie siły zbrojne pochwaliły się zdobyciem rosyjskiego czołgu T-72B3M z 2022 roku w wersji zmodernizowanej, znanego również pod nazwą „car”. Czołg ten był wyposażony w celownik termowizyjny 1PN96MT-02 oraz nieznaną wcześniej wersję rosyjskiego systemu walki elektronicznej, którego zadaniem miało być zabezpieczenie obszaru przed atakami ukraińskich dronów. Nie był to natomiast najprawdopodobniej zakłócacz indywidualny, który można montować na każdym pojeździe tylko dla samoobrony.

Jest bardzo prawdopodobne, że „car” nie działał w tym przypadku jako czołg, ale jedynie jako platforma dla doraźnie do niego doczepionego systemu walki elektronicznej (bez możliwości obracania wieżą i prowadzenia skutecznego ognia). Przechwycenie takiego pojazdu (w ramach odważnej akcji żołnierzy z 95. Brygady Powietrzno-Szturmowej i 12. Brygady Specjalnego Przeznaczenia „Azow” im. Dmytra Wyszniewieckiego, którzy pod osłoną nocy zakradli się do porzuconego przez Rosjan wozu i odjechali nim) jest więc ogromnym sukcesem, ponieważ pozwala poznać środki przeciwdziałania przeciwnika i jednocześnie poprawić skuteczność własnych systemów uzbrojenia.

YouTube cover video

Sukces jest tym większy, że systemy walki elektronicznej są z zasady utajnione, i to zarówno jeżeli chodzi o budowę, jak i realne możliwości. Określenie „realne” jest w tym przypadku szczególnie trafne, ponieważ według producentów jammerów, neutralizowane będą zawsze wszystkie urządzenia pracujące w paśmie zakłócanym przez ich rozwiązanie. Wojna na Ukrainie pokazała dobitnie, że jest to najczęściej nieprawda i to szczególnie w przypadku rosyjskich systemów walki elektronicznej.

Reklama

Co gorsze dla Rosjan, obecnie nie mają oni już możliwości zrzucenia winy za nieskuteczność swoich jammerów na złą obsługę lub też na uszkodzenia. Ukraińcy co jakiś czas przechwytują bowiem w walce rosyjskie rozwiązania i w trakcie badań ujawniają prawdę o ich parametrach taktycznych oraz o samym wykonaniu. I ta ocena najczęściej pokazuje, że deklaracje rosyjskie co do systemów WRE „nie mających analogów na świecie” są najczęściej nieprawdziwe.

Autor. Azow/Ukraińskie siły zbrojne

Urządzenie przechwycone na „carze” jest jednak o tyle ciekawe, że podobno działało. Według niepotwierdzonych doniesień ze strony ukraińskiej, system zamontowany na czołgu miał jednocześnie zakłócać „dużą liczbę dronów” i to naprowadzanych na różnych częstotliwościach. Według wstępnych informacji w „zestawie” miało znajdować się 6 jammerów - po dwa działające na częstotliwości 800 - 900 MHz oraz 2,4GHz, każdy połączony z dwoma antenami. Rzeczywistych możliwości rosyjskiego rozwiązania jednak nie znano, tym bardziej że jego skuteczność wcale nie była stuprocentowa. Świadczy o tym rozbicie przez „Azow” całej rosyjskiej kolumny osłanianej przez „cara”.

Sam czołg został zresztą również zatrzymany m.in. po celnym uderzeniu drona z 60. Brygady Zmechanizowanej SZ Ukrainy (najprawdopodobniej nie był to kwadrokopter kamikaze, ale minisamolot klasy Warmate, który łatwiej wycelować w środowisku zakłóceń), wjechaniu na przeszkodę z drutu kolczastego (która uszkodziła jedną z gąsienic) oraz uderzeniu w stojący na drodze, uszkodzony bojowy wóz piechoty BMP-2. Zasadniczo w takim przypadku ataki dronów są przez Ukraińców kontynuowane, nawet jeżeli pojazd został opuszczony przez załogę. Za sprzęt zneutralizowany uważa się bowiem tylko to, co spłonęło lub wyleciało w powietrze w wyniku eksplozji (a więc czego nie można naprawić).

Czytaj też

Tym razem jednak zdecydowano się przejąć czołg, głównie ze względu na znajdujący się na nim system walki elektronicznej. Zadanie było bardzo trudne, ponieważ oba unieruchomione pojazdy znajdowały się zaledwie 400 metrów od pozycji rosyjskich. Mogły być więc pod ostrzałem nawet broni strzeleckiej. Ukraińscy mechanicy osłaniani przez żołnierzy z brygady „Azow” skrycie przedostali się jednak na miejsce i nocą dokonali prowizorycznej naprawy czołgu, krążąc między nim a własnymi pozycjami, by dostarczyć odpowiednie części oraz sprzęt (w tym ważące 60 kg akumulatory).

Dodatkowo pod pojazdem miała się znajdować mina, którą trzeba było rozbroić, a Rosjanie wysłali na miejsce samochód terenowy (tzw. „wózek golfowy” produkcji chińskiej), bardzo szybko zresztą zniszczony za pomocą drona FPV (cała operacja była bowiem również osłaniana z powietrza przez drony z kamerami termowizyjnymi). Ostatecznie czołg udało się uruchomić i w nocy doprowadzić do ukraińskich pozycji. Po drodze były jednak problemy, ponieważ po ciemku pojazd wpadł do leju po wybuchu i kierowca na chwilę stracił przytomność. Ostatecznie operacja zakończyła się sukcesem, a przeprowadzający ją żołnierze zostali uznani za bohaterów i mają być nagrodzeni.

Co już wiadomo o rosyjskim systemie antydronowym?

Oczywiście na miejscu największe zainteresowanie nie wzbudzał sam czołg, ale znajdujący się na jego wieży system walki elektronicznej, który natychmiast został zdemontowany. Jest jednak za wcześnie, by dokonać oceny możliwości taktycznych zdobytego jammera. Z samych zdjęć można natomiast wyciągnąć kilka wniosków na temat kultury technicznej twórców zakłócacza, jak również tych, którzy „zamontowali” go na czołgu.

Autor. Azow/Ukraińskie siły zbrojne

Po pierwsze słowo „zamontowali” jest tutaj dużą przesadą. Rosyjscy technicy położyli bowiem zakłócacz z antenami na zwykłej palecie drewnianej i za pomocą metalowych kabli przyczepili taki pakiet do wieży czołgowej. Jest to więc prymitywne i pośpieszne rozwiązanie, które w trakcie walki i jazdy po wybojach na dużej prędkości mogło spaść na ziemię lub w najlepszym przypadku ulec mechanicznym uszkodzeniem. Sprawa jest tym bardziej niezrozumiała, że według Ukraińców jest to prawdopodobnie urządzenie prototypowe, które przez Rosjan było dopiero w trakcie testów.

Reklama

Ale jak tu testować coś, co zostało źle zamontowane. Wygląda to tak, jakby rosyjscy technicy kompletnie nie przejmowali się problemem stref martwych. Sama paleta była bowiem niewypoziomowana i przechylona, co spowodowało, że przednia antena wysyłała zakłócenia w kierunku ziemi, a tylna do góry, a nie do tyłu. Co więcej wszystko się przesunęło w lewo, tak że główna oś zakłócającej charakterystyki antenowej nie pokrywa się z osią wieży.

Autor. Azow/Ukraińskie siły zbrojne

Problemem był również sam system zasilania. Niektóre źródła wskazują, że był nim „generator benzynowy”. W rzeczywistości były to prawdopodobnie po prostu cztery akumulatory pojazdowe, leżące bez osłony na wieży, połączone przewodami i spięte pasami. To „spięcie” było zresztą na tyle nieskuteczne, że akumulatory w trakcie jazdy się zaczęły „uwalniać”, co groziło ich uszkodzeniem i mechanicznym przerwaniem zasilania. Dodatkowo na tych akumulatorach położono dwie walizki transportowe prawdopodobnie mieszczące wyposażenie dodatkowe systemu (nie widać by odchodziły z nich jakieś kable).

Przez taką fuszerkę Rosjanie nie mogli więc widzieć, czy ewentualnie złe wyniki prób były efektem wadliwej konstrukcji samego urządzenia, czy też jego nieprawidłowym ułożeniem. A było ono złe, o czym świadczy położenie anten całego systemu względem wieży. Ze zdjęć wynika, że takich anten było siedem, z których pięć mniejszych (umieszczonych w oddzielnych, sześciennych modułach) skierowano na boki i do góry, a dwie największe (umieszczony w głównym bloku nadawczym systemu) „patrzą” do przodu i tyłu (wszystko w ustawieniu względem wieży czołgowej).

Czytaj też

Główny blok nadawczy wraz z największymi układami antenowymi stał się automatycznie podstawą dla całego systemu antydronowego. To właśnie do niego podczepiono moduły z mniejszymi antenami, które powinny być odpowiednio rozstawione, by zapewnić pełne pokrycie przestrzeni wokół czołgu. W rzeczywistości Rosjanie kompletnie się tym nie przejmowali i przymocowali na stałe jedynie anteny boczne, natomiast górne położono po prostu na deskach i przyczepiono do głównego bloku nadawczego linami.

Autor. Azow/Ukraińskie siły zbrojne

Wiadomo również, że Rosjanie nie zastosowali aktywnych, ścianowych systemów antenowych klasy AESA. Pokazuje to wyraźnie zdjęcie jednej z największych anten (a właściwie jednego z układów antenowych), pozbawionej osłony zewnętrznej (prawdopodobnie w wyniku uderzenia dronu FPV). Niestety na razie nie wiadomo do czego służyły mniejsze układy antenowe. Mogą to być bowiem zarówno jammery, jak i również radary do wykrywania dronów, o zasadzie działania takiej, jakie mają radary stosowane np. w polskim systemie antydronowym SKY ctrl.

Autor. Azow/Ukraińskie siły zbrojne

Teoretycznie zaprzecza temu jednak sam sposób zamontowania górnych bloków antenowych, które „patrzą” do góry i to praktycznie w tym samym sektorze. W przypadku Rosjan mogło dojść jednak do sytuacji, że podłączyli oni tylko dwa radary, a resztę po prostu przenoszono jako „balast” kładąc je tylko tak, by nie pospadały.

Reklama

Można mieć nadzieję, że Ukraińcy już niedługo ujawnią, jak rzeczywiście było zbudowane rosyjskie rozwiązanie. W tych wyjaśnieniach nie będzie jednak odpowiedzi na pytanie, dlaczego Rosjanie wysłali swój cenny system poza swoje pozycje ostatecznie go tracąc oraz z czego wynika jego niechlujny montaż na wieży czołgowej.

Reklama

Komentarze (15)

  1. Tani2

    Na wesoło bo filmik wrzucił Andrei bt z Charkowa. Ilu sowietòw zmieści BWP-3 bo to łon chyba był. Dodam trzech leżało plackiem na wieży. Jechał szybko i nagle wpadł na minę. Wszyscy opuścili pojazd i uciekali otwartą przestrzenią do najbliższego zagajnika. Ilu ich uciekało? Dwudziestu sześciu czyli 26. Filmik był z drona nikt do nich nie strzelał więc......

    1. GB

      To był T-72

  2. user_1056706

    Te zdjęcia to są przed wpadnięciem do dołu, czy po? Bo jak po, to się nie ma co dziwić, że wszystko jest przesunięte, ponieważ walnięcie musiało być mocne, jak kierowca stracił przytomność.

    1. rosyjskaRuletkaTrwa

      @user_1056706 Widzisz a jednak rosjany olinowali i spodziewali się utwardzonej równiny dla tego czołgu sowieckiego miru z elektroniką. Wprawdzie montaż jest tańszy i szybszy jak to w sowieckim gułagu ale skuteczność zamocowania jest do pierwszego doła.

    2. zenek12

      Na zdjęciu widać ciało martwego Rosjanina pod BMP-2, a ten się pyta czy to zdjęcie sprzed czy po ewakuacji.

  3. pawelv

    Albo to testowany jakiś prototyp , albo........namiernik wysyłający okresowo sygnał celem namierzenia go w jakimś ośrodku naukowym do którego precyzyjnie popędzą ruskie kolibr-y i cyrkony , a ruscy celowo go podrzucili.

    1. mick8791

      Chłopcze bez zasilania niczego nie wyśle! A poza tym jak myślisz ile technikom zajmie wstępne określenie tego czym to jest?

    2. pawelv

      Do wygenerowania pojedynczego milisekundowego sygnału średniej lub nawet większej mocy 2 x dziennie nie są potrzebne wielkie baterie . Baterie zresztą mogą być umieszczone w kilku , kilkunastu obudowach kondensatorów i stanowić jedno z nawet nierozbudowanym układem elektronicznym który może się znajdować w płycie wraz z innymi układami . Elektronicy wiedzą że nawet duże kondensatory elektrolityczne potrafią utrzymywać energię przez kilka , kilkanaście dni i nawet po odłączeniu widocznych baterii układ będzie działać nadal .Jeśli umieszczone tam układy będą zawierały elementy nadajników różnych częstotliwości i modulatory sygnału , to specjaliści chcąc to logicznie rozgryżć będą potrzebowali kilkunastu dni a nawet tygodni

    3. rosyjskaRuletkaTrwa

      pawelv Albo jest to zestaw małego sowieckiego elektronika byle jak zmontowany i mający dać agresorom poczucie bezkarności. Pojechali z tym a teraz już nie powiedzą kamratom że z ich wyposażeniem i krajem faktycznie wszystko jest nie tak.

  4. Tani2

    Sukces ? Nie to propaganda sukcesu. Brakuje jednej podstawowej rzeczy ,zgaduj zgadula. Jak ktoś widział fotkę tego systemu na ruskim czołgu kapnie się od razu. Takich pieremòg to teraz jest ho ho no i Azow. To taki afroamerykanin byt medialny.

    1. Anty 50 C-cali

      .....jaki sukces? Że po 700 mgnieniach precyzyjnie zaplanowanej opery "denazyfikacji" Niemcy bezczelnie ogłosili dosłanie kolejnych rakiet Patriotom. Brakuje opinii jednego z drugim wysypu prawdziwych info, jak grzybów po deszczu. Skoro dwa patrioty zostały rozwalone razem z radarami, tylko w 2 poł marca, to Ci tępi Giermańce będą uczyć jak strzelać z proc. Wielkich. A znajomy Rusek w 2014 prawił mi że to na Krymie to wsio wina kowboi. I Giermańców.

  5. rosyjskaRuletkaTrwa

    Czy ma znaczenie dla rosjan że się zestaw pałęta? Jak startowali to siedział prosto i wszyscy to widzieli więc jak jechali byli pewni ochrony sowieckiego miru na 100%. Teraz już o tym nie opowiedzą że coś w sowieckim mirze działa nie tak a następny konwój też dostanie taką samą ochronę na 100%. Tanio można słać ich do ataku a oni pojadą po zwycięstwo setkami ochotników.

  6. Buczacza

    Mój Boże... Fascynuje mnie wręcz sposób mocowania tego czegoś... 1 konarmia....

    1. Zygazyg

      Rosjanie wszystko przymocują kawałkiem druta. Chidziła anegdota o użyciu kawałka drutu nawet na ISS, Amerykański astronauta który opowiadał historię był zszokowany, ale kacapia była dumna ze swojej pomysłowości.

    2. Zenek2

      Taczanka XXI wieku :)

    3. Tani2

      Zygzak, co kraj to obyczaj,anglosaksy wszystko mocują na piance montażowej. I nie ruscy bo my też. Na to był specjalny drut montażowy miękki i mocny. Wiązano nim przedewszystkim zbrojenie budowlane. To był niezbędnik w każdym domu piszę o okresie PRL.

  7. Tani2

    Ku pokrzepieniu serc. Najpierw samoloty potem rakiety a za nimi drony. Teraz czołg. Zabili go a on uciekł.

  8. pomz

    Armia "net analoga w miarę", to i środki WRE "nowy analoga w mire":))))

  9. panemeryt

    Jak czytam o tych pomysłach jak zagłuszać sygnał to... widzę że pomysłodawcy zabierają się od tego od d... strony.... Jako że ruskie to mogą czytać nie napiszę jak takie urządzenie powinno być skonstruowane ale każdy kto ma jakieś pojęcie wymyśliłby to zupełnie inaczej... Zupełnie inaczej... Da się prościej....

  10. pomz

    To 2 armia świata w drodze na Paryż 😂😂

  11. młodygrzyb

    Tik-toki w swoim żywiole. Ruscy praktycznie zajęli Krasnohoriwkę umacnianą od 2014 roku to musieli czymś przykryć. Kto jeszce wierzy w "sukcesy" tik-tokerów z azowa szczególnie po wywiadzie człowiekiem jaki widział na żywo tych "strażaków" w akcji i powiedział jaką mają opinie.

  12. Zygazyg

    Przecież w tej akcji chodziło o zdobycie czołgu , jakby chodziło im o ten złom elektroniczny to by go z paletą przytaszczyli , To był tylko mały bonus a czołg się przyda na byłych właścicieli od zaraz

  13. Sebseb

    Wow co za sukces …. te parę blaszanych pudeł na drewnianej rozwalającej się palecie to system, który radzi sobie z dronami? To co to za drony.? Może robili porządki i załadowali trochę elektrozłomu na paletę i mieli jechać do skupu.

    1. Rusmongol

      No cóż Ukraińcy pokazali to dla śmiechu. Nawet czopki Kremla sobie kpią z tego "systemu" 😉. Pewno nie ma on analoga w mirie....

  14. MiP

    To może nie żaden system tylko ruscy znowu coś ukradli i na skup jechali bo na wódkę zabrakło

  15. Pablix

    Ten 'system' wygląda jak przypadkowa sterta elektrozłomu w skupie

Reklama