Reklama

Amerykańskie wsparcie dla katarskich F-15QA

5 listopada 2017, 17:04
Fot. U.S. Air Force

Departament Stanu USA wyraził zgodę na możliwą sprzedaż do Kataru sprzętu i usług związanych ze wsparciem samolotów F-15QA służących w siłach powietrznych tego bliskowschodniego państwa.

Sprzedaż, na którą zgodę musi jeszcze wyrazić Kongres USA, objęta byłaby programem Foreign Military Sales. Umowa o wartości ponad 1,1 mld USA ma dotyczyć dostarczenia usług projektowych, budowy nowych ramp ładunkowych i parkingowych, dróg kołowania, warsztatów, hangarów, schronów, magazynów amunicji, bunkrów, centrów dowodzenia eskadr, pomieszczeń wsparcia, obrony cybernetycznej, a także innych, związanych z obsługą samolotów F-15QA, jak również usług związanych z projektowaniem, dostarczeniem i zabezpieczeniem sprzętu informatycznego niezbędnego do wypełniania zadań. Umowa ma obejmować też powiązane usługi logistyczne.

Departament Stanu przekazał Kongresowi stanowisko administracji, zgodnie z którym proponowana sprzedaż zgodna jest z celami polityki bezpieczeństwa USA, wg. której Katar stanowi istotny element stabilności w rejonie Zatoki Perskiej, a siły powietrzne tego państwa odgrywają dużą rolę w jego obronie.

Czytaj też: F-15 lecą do Kataru. Cena: 12 mld USD

W stanowisku Departamentu Stanu podkreśla się, że sprzedaż materiałów i usług zawartych w umowie ma kluczowe znaczenie dla pełnego wykorzystania możliwości oferowanych przez F-15QA, a siły powietrzne Kataru nie będą miały żadnych trudności związanych z ich implementacją i wykorzystaniem.

Zdaniem Departamentu umowa nie naruszy równowagi militarnej w rejonie.

Wykonawcy poszczególnych elementów umowy związanych z konstrukcją infrastruktury i cyberbezpieczeństwem zostaną wyłonieni w drodze przetargu. Departament Stanu zaznacza też, że przy zawieraniu umów tego rodzaju Katar zazwyczaj wymaga offsetu. Jego warunki zostaną ustalone na drodze negocjacji pomiędzy nabywcą i wykonawcą.

Wykonanie umowy wymagać będzie założenia biura w Doha, w którym zatrudnienie znajdzie początkowo dziesięciu amerykańskich cywilnych specjalistów rządowych. Liczba zatrudnionych Amerykanów ma wzrastać w zależności od postępu prac, dochodząc - szacunkowo - do 50.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
sojer
niedziela, 5 listopada 2017, 20:07

Potępiamy finansowanie terrorystów (niektórych), ale nie mamy nic przeciwko sprzedawaniu uzbrojenia. Bussiness is bussiness. Brakuje już tylko kontraktu na Eurofightery, bo pierwsze Rafale są już gotowe.

Jurgen
niedziela, 5 listopada 2017, 19:11

A kiedy USA udzielą wsparcia Polsce, swojemu największemu w Europie sojusznikowi?

prawieanonim
wtorek, 7 listopada 2017, 11:34

Kiedy sojusznik zacznie wreszcie żądać tego co mu się należy za pomoc Amerykanom.

Polish blues
niedziela, 5 listopada 2017, 17:44

Ach mieć tak trochę F-15 w tej naszej ogólnopolskiej mizerii i nędzy

were
niedziela, 5 listopada 2017, 18:31

w sumie czemu nie. ale wolalbym 48szt f35

LL
niedziela, 5 listopada 2017, 23:13

Cena za ochrone Kararu przez USA jest wysoka, ale bezpieczenstwo kosztuje. Szkoda ze z nas tez zedra na patriocie i homarze.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama