Reklama

Amerykanie wzmacniają działka laserowe

19 marca 2017, 11:52
Fot. Lockheed Martin
Reklama

W wielu krajach rozwijane są taktyczne systemy laserowe, których przeznaczeniem będą zadania typu C-RAMM (Counter Rocket, Artillery, Mortar, Missile) oraz zwalczanie wolno poruszających się statków powietrznych (śmigłowce czy BSP).

Budowany przez koncerny Boeing i Northrop Grumman, w ramach programu High Energy Laser Technology Demonstrator (HEL TD), laser dużej mocy zabudowany został na ciężkim nośniku kołowym. Jego przeznaczeniem, oprócz wyżej wymienionych zadań, będzie też niszczenie min (UXO/C-IED – niszczenie niewybuchów i improwizowanych urządzeń wybuchowych), systemów rozpoznania i przekazywania danych, taktycznych pocisków manewrujących, czy systemów artyleryjskich na większych odległościach. Zatem w zamierzeniach ma to być system bardzo uniwersalny, ofensywno-defensywny środek walki o niskich kosztach eksploatacji.

Jak na razie koszty rozwoju technologii są jednak bardzo wysokie i nie wiadomo, czy uzyskane rezultaty je docelowo zrekompensują. US Army w 2017 roku zacznie testy nowego typu mobilnego lasera bojowego, zamontowanego na standardowej ciężarówce Heavy Expanded Mobility Tactical Truck (HEMTT) masowo używanej w wojskach lądowych lub na mniejszej - w układzie 6x6 Family of Medium Tactical Vehicles (FMTV). Obecny typ zainstalowanego lasera o mocy 60 kW ma docelowo osiągnąć moc ponad 150 kW. US Army's Space and Missile Defense Command/Army Forces Strategic Command nadzoruje testy, a samymi pracami badawczo-rozwojowymi kieruje koncern Lockheed Martin, który zakłada, że mogą one potrwać nawet kilkanaście miesięcy. W ich ramach sprawdzeniu podlegać będą głównie zainstalowane systemy chłodzenia oraz generowania mocy.

Laser powstał w ramach finansowanego przez Departament Obrony programu - Robust Electric Laser Initiative Program. Koncepcja lasera bazuje na powszechnie wykorzystywanych włóknowych źródłach promieniowania laserowego i najprawdopodobniej technologii nakładania wiązek BST (Beam Superimposing Technology) w celu uzyskania wyższych mocy. Łączą one wysoką moc, doskonałą jakość wiązki i wysoką sprawność. Lasery włóknowe są urządzeniami z najjaśniejszym półprzewodnikowym laserem na fali bieżącej na świecie.

Wytworzona przez nie energia jest przenoszona do rezonatora optycznego i układu śledzenia celu za pomocą światłowodu. Widmowa wiązka laserowa jest formowana za pomocą specjalnego procesu nazwanego Spectral Beam Combining (SBC), który polega na łączeniu kilku wiązek emitujących promieniowanie o różnych długościach fali. Tak sformowana wiązka ma mniejszą wrażliwość na niekorzystne wpływy środowiska i atmosfery, wymaga mniejszej mocy zasilającej oraz ma większy zasięg.

Jak na razie podczas demonstracji w marcu tego roku udowodniono możliwość generacji pojedynczej wiązki o mocy 58 kW. Podobne lasery już od kilku lat buduje niemiecki koncern Rheinmetall, który wykorzystuje włókna iterbowe jednomodowe jako źródło promieniowania laserowego, pracujące w bliskiej podczerwieni na fali o długości 1060 – 1080 nm i formowanie wiązki laserowej za pomocą bloków BFU.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Anuluj
Wojciech optoelektronik
poniedziałek, 20 marca 2017, 00:08

Ten co to pisał nie bladego pojęcia o laserach. Nie ma czegoś takiego jak lasery włóknowe. Są lasery Fiber lub fibrowe jeśli już koniecznie chcemy po polsku. Są to lasery półprzewodnikowe, światłowodowe a światłowód nie jest żadnym włóknem tylko światłowodem. Nie ma czegoś takiego jak najjaśniejszy laser. Lasery półprzewodnikowe pracują w paśmie dalekim od tego jakie obejmuje ludzki wzrok czyli są niewidzialne więc nie mogą być jaśniejsze lub ciemniejsze. Dalej. Energia (akcja) lasera powstaje w rezonatorze optycznym więc nie może być przenoszona do rezonatora optycznego bo to zwykła bzdura. Cała reszta bardzo zawiłych opisów to też ogólnie bełkot.

X
niedziela, 19 marca 2017, 23:09

według PMT opracowanego jeszcze za PO, mieliśmy prowadzić badania nad bronią energetyczną (i obroną przed nią). Ciekawe jak to wygląda w rzeczywistości "dooooobrej zmiany" ?

Pedałek
niedziela, 19 marca 2017, 20:55

Dupa sra

DUDUŚ
niedziela, 19 marca 2017, 20:31

ZROBILIŚCIE Z PORTALU PISOWSKA TUBĘ.ŻADNYCH OPINI ODNOŚNIE KADR I FAKTYCZNEJ MAŁOSTKOWEJ NIEUDOLNEJ MODERNIZACJI.BRAK WAM JAJ,ALBO SIE JUŻ SPRZEDALIŚCIE.DEFENCE24 KURWA

DUDUŚ
niedziela, 19 marca 2017, 20:29

ZROBILIŚCIE Z PORTALU PISOWSKA TUBĘ.ŻADNYCH OPINI ODNOŚNIE KADR I FAKTYCZNEJ MAŁOSTKOWEJ NIEUDOLNEJ MODERNIZACJI.BRAK WAM JAJ,ALBO SIE JUŻ SPRZEDALIŚCIE.DEFENCE24 KURWA.PISZCIE JAK KURWA TO WSZYSTKO WYGLĄDA A NIE LIZAĆ KUTASY

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama