Reklama

9 mld na modernizację służb mundurowych. Ustawa weszła w życie

1 stycznia 2017, 14:23
Policja AT granaty
Nowe uzbrojenie ma m.in. trafić do pododdziałów AT Policji. Fot. Policja.pl
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej i BOR dostaną nowe samochody oraz uzbrojenie. Nowe wozy i wyposażenie trafi także do strażaków. W niedzielę weszła w życie ustawa ustanawiająca wart 9,1 mld zł program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020. 

Program przewiduje także wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych tych służb. "Do roku 2019 funkcjonariusze zarobią w sumie 609 zł więcej, a pracownicy 597 zł" - informuje MSWiA.

W ramach programu najwięcej środków - prawie 6 mld zł - trafi do policji. Część z nich zostanie przeznaczona na budowę nowych oraz przebudowę istniejących komisariatów, komend powiatowych i miejskich, a także utworzenie kompleksu obiektów szkoleniowo-dydaktycznych i unowocześnienie strzelnic. 

W policji plan zakupów obejmuje m.in. nowoczesne pistolety z amunicją 9 mm o zwiększonej sile ognia (magazynki o pojemności 15-17 naboi). Ma to pozwolić na wymianę pistoletów P-64 i P-83 (pojemność magazynka 6-8 naboi). Policja chce także kupić pistolety maszynowe i karabinki szturmowe dla służb antyterrorystycznych, w miejsce karabinków AKMS.

Ponad 1,2 mld zł trafi do Straży Granicznej, która planuje budowę i rozbudowę obiektów w jednostkach SG, budowę strzelnic oraz przebudowę aresztów w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. 

W ramach programu ma zostać kupionych kilkaset pojazdów, w tym głównie samochody patrolowe i terenowe, mikrobusy, ambulanse medyczne oraz motocykle i skutery śnieżne. SG planuje też zakup lekkiego śmigłowca jednosilnikowego, turbinowego z nowoczesnym systemem obserwacji średniego zasięgu oraz morskie jednostki interwencyjno-pościgowe. Do pograniczników mają trafić także nowe pistolety, karabinki i pistolety maszynowe. 

Do PSP trafi ponad 1,7 mld zł. Środki te zaplanowano przede wszystkim na inwestycje budowlane, w tym rozbudowę budynku Komendy Głównej PSP na potrzeby Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności oraz przebudowy budynków w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie i w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Wydatki straży pożarnej na zakupy sprzętu transportowego będą obejmować zakup ciężkich i średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych. 

Program dla BOR (ponad 200 mln zł) przewiduje m.in. nowe inwestycje budowlane oraz zakup samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych oraz innych pojazdów. BOR chce także kupić nowoczesne uzbrojenie, sprzęt specjalny, sprzęt informatyczny i łączności. Jak podkreśla MSWiA, pozwoli to na wprowadzanie sprzętu nowej generacji, w tym dla ochrony placówek poza granicami kraju.

W ocenie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka realizacja programu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz zwiększy skuteczność działania służb mundurowych. Jego zdaniem to jeden z najważniejszych projektów, które zostały przygotowane przez rząd.

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
DDT
środa, 4 stycznia 2017, 15:11

A co ze śmigłowcami dla policji ??

Kajtok
niedziela, 1 stycznia 2017, 21:34

Ja tylko nie rozumiem po co straży granicznej skutery śnieżne. Patrząc na to co się dzieje za oknem ... Policja praktycznie już się przezbroiła w nowe pistolety.

Bieszczadyzimasafantastyczne
poniedziałek, 2 stycznia 2017, 11:54

Kajtok bujnij się w Bieszczady. Wtedy zobaczysz po co im są skutery śnieżne. To, że 4/5 Polski jest bez śniegu, nie znaczy, że jutro go nie będzie na wschodzie Polski. A samych skuterów nie kupują, tylko Polarisy z przekładanym napędem. Wiosna, lato, jesień - koła , zima - gąsienice śnieżne.

Adx
poniedziałek, 2 stycznia 2017, 11:31

Kupia kolejne felerne Waltery P99, ktore maja wady fabryczne w czole zamka, tylko czekac na kolejny wypadek

wewewe
niedziela, 1 stycznia 2017, 19:38

Może by wreszcie wprowadzili jakis nowy kamuflaż dla WP

dochtor4
poniedziałek, 2 stycznia 2017, 11:47

Pracuja nad tym. Nowe wzory kamuflazu I umundurowania sa obecnie testowane.

evo
poniedziałek, 9 stycznia 2017, 21:48

Może MSBS-y dostaną.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama