Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Bez zmian w MON; Nowy projekt Asseco; Rosjanie zostają w Syrii; Polscy śledczy zbadają sprawę zamachu w Berlinie; Rozmowa z Romualdem Szeremietiewem

Fot. http://en.kremlin.ru/
Fot. http://en.kremlin.ru/

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Super Express, „Morawiecki nie oddał finansów”: Bez zmian w nowym rządzie. „Swoje stanowiska zachowali zarówno szef MSZ Witold Waszczykowski (60 l.), jak i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (69 l.), o których mówiło się, że je stracą. Być może zmiany dosięgną ich w styczniu, kiedy - jak się mówi nieoficjalnie - ma nastąpić prawdziwa, głęboka rekonstrukcja rządu.”


Rzeczpospolita, „Sztuczna inteligencja pomoże strzec granic”: Asseco Poland wykorzysta m.in. mechanizmy sztucznej inteligencji do produkcji urządzenia do wykrywania podejrzanych działań jednostek morskich. Ma to pomóc Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex w ochronie bezpieczeństwa unijnych granic morskich. Jak na razie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności narzędzia. „Eksperci Asseco będą współdziałać z naukowcami Akademii Marynarki Wojennej. To pierwszy taki projekt naukowo-badawczy Agencji Frontex. Zakończenie prac nad wersją demonstracyjną systemu zaplanowano na drugi kwartał 2018 r. Potem odbędzie się jego budowa, testy i wdrożenie.”


Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, „Putin żegna się, ale nie odchodzi”: W środę podczas wizyty w Syrii Władimir Putin ogłosił wycofanie „znacznej części” rosyjskiego kontyngentu wojskowego. „Znaczna część to, jak ocenił gen. płk Siergiej Surowikin, dowódca grupy wojskowej w Syrii, 25 „aparatów latających", oddział żandarmerii wojskowej, jednostka specjalnego przeznaczenia, szpital polowy, jednostka saperów. Na miejscu zostanie więc połowa ze stacjonujących do tej pory w Hmeimim 50 samolotów i śmigłowców oraz większa część żołnierzy. Rosyjskie siły zbrojne pozostają na stałe w Syrii w dwóch bazach - lotniczej i morskiej w Tartusie.”


Tomasz Duklanowski, Gazeta Polska Codziennie, „Polacy sprawdzają, kto pomagał terroryście”: Polska prokuratura sprawdza, kto pomagał Anisowi Amriemu w zamachu terrorystycznym w grudniu ubiegłego roku w Berlinie. „Niemiecka prokuratura udostępniła właśnie polskim śledczym materiały w sprawie zamachu terrorystycznego, do którego doszło w grudniu ubiegłego roku w Berlinie. Polska prokuratura zleciła wykonanie pierwszych czynności Centralnemu Biuru Śledczemu Policji (…).” 


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Obronne sekrety szefa MON”: Wywiad z Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceministrem obrony narodowej. „(…) teraz strategia jest tajna, ba, zmiany w Programie Modernizacji Technicznej są tajne, a informacje o zmianach mają być podane we „właściwym czasie”. Ten czas najwyraźniej jeszcze nie nadszedł. Martwi mnie również to, że budowa Obrony Terytorialnej (OT) idzie nie tak, jak należy.”

Reklama

Komentarze

    Reklama