Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: MON wyśle negocjatorów do Waszyngtonu; Infiltracja polskiego kontrwywiadu; Czarna seria na poligonach; Paszport do WOT; Kłopoty Donalda Trumpa; Czy można zatrzymać Rosję?

Fot. Bundeswehr/Gygas
Fot. Bundeswehr/Gygas

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Patrioty na finansowym zakręcie”: Ministerstwo Obrony Narodowej jak najszybciej wyśle do Waszyngtonu rządowych negocjatorów. Przedstawiciele polskiego MON mają obniżyć cenę Patriotów. „Mają jeden cel: obniżenie kosztów uzbrojenia tarczy powietrznej średniego zasięgu. Na początku grudnia MON oświadczyło, że nie zaakceptuje cen rakietowych systemów proponowanych przez Waszyngton.”


Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, „Bliskie spotkania z Rosją”: Przy okazji zatrzymania generała Piotra Pytla, byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, wychodzą na jaw inne sytuacje dotyczące współpracy polskich służb specjalnych z rosyjskimi. W minionych latach, za rządów PO – PSL było wiele kontrowersyjnych wydarzeń z udziałem polskich urzędników i funkcjonariuszy służb. Wiele z nich mogło doprowadzić do infiltracji naszego kontrwywiadu. „Od 2010 r. polskie służby specjalne i ludzie odpowiedzialni za bezpieczeństwo narodowe stworzyli wiele sytuacji, które rosyjskie służby mogły wykorzystać do penetracji naszego kontrwywiadu”


Paweł Wojciechowski, Gazeta Wyborcza, „Żołnierze giną na poligonach”: Przez zaniedbania w armii, giną polscy żołnierze? „Czarna seria w armii: tylko w ostatnich miesiącach na służbie życie straciło trzech wojskowych, a kilku zostało ciężko rannych. Winni: czystki w dowództwie, kiepski sprzęt i ciągłe pokazy zamiast ćwiczeń [...] Stan amunicji jest katastrofalny. Produkuje sieją po staremu i niechlujnie, nie wprowadza się najnowszych technologii. Skalę zaniedbań pokazuje raport NIK z listopada: w 10 z 12 skontrolowanych jednostek nie było czynnych strzelnic garnizonowych.”


Nasz Dziennik, „Paszporty dla strzelców”: Uroczystość z udziałem Ministra Antoniego Macierewicza odbyła się w Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. „Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył certyfikaty liderom organizacji proobronnych oraz nagrody najlepszym instruktorom i strzelcom, którzy uczestniczyli w programie „Paszport". [...] Celem rozpoczętego na początku roku programu „Paszport" jest szkolenie i ocena poziomu przygotowania biorących udział w przedsięwzięciu organizacji proobronnych. Szkolenie miało doprowadzić do osiągnięcia zdolności tych zespołów do współdziałania z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP.”


Piotr Milewski, Newsweek, „Podejrzany Donald Trump”: Ciąg dalszy afer, w których główną postacią jest amerykański prezydent. Czy Donald Trump zostanie skazany? „Wokół szyi prezydenta USA zaciska się pętla. Śledztwo w sprawie konszachtów jego sztabu wyborczego z Rosją nabiera tempa - specjalny prokurator Robert Mueller mierzy w samego Trumpa [...] Prezydent łamie przepis za każdym razem, gdy cudzoziemski oficjel wynajmuje apartament w jego hotelu, a TO (czy też spółka zależna, partner, kontrahent lub nabywca licencji na markę Trump) uzyskuje za granicą pozwolenie budowlane, ulgę podatkową bądź inne ułatwienia. 11 stycznia prezydent elekt zwołał konferencję, by rozwiać obawy, że jego kariera biznesowa będzie kolidować z publiczną.”


Waldemar Skrzypczak, Wprost, „Czy świat zatrzymał Rosję?”: Pomimo sankcji, które są sporym utrudnieniem dla rosyjskiej gospodarki, imperializm naszych wschodnich sąsiadów nie zmalał. Polityczne gry Władimira Putina na scenie międzynarodowej idą z zgodnie z założonym planem. Czy można jeszcze zatrzymać Rosję? „Mimo sankcji Rosja nadal rozgrywa wiele strategicznych gier wojennych według swoich scenariuszy. Trzyma w szachu NATO wojną informacyjną. Poturbowała wspólnie z Turcją Unię Europejską falami emigrantów. Przejęła inicjatywę polityczną i militarną na Bliskim Wschodzie. [...] Wobec tego, co się dzieje we współczesnym świecie, stwierdzić można z dużą dozą prawdopodobieństwa, że układ sił, wydawało się nie do zmiany, mocno wyewoluował w niechcianą dla zjednoczonej Europy i NATO stronę. Na scenę wchodzą nowi gracze. Opierający swoją siłę na potencjale ekonomicznym.”

Reklama

Komentarze

    Reklama