Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Norwegia: polski przemysł w testach koalicyjnego waveformu wąskopasmowego NBWF

  • Fot. Thawt Hawthje/Flickr/CC3.0

Spółka RADMOR jako jedyna polska firma wzięła udział w testach koalicyjnego waveformu wąskopasmowego NBWF (Stanag 5630) rozwijanego przez grupę NATO LoS Comms CaT.

W dniach 13-16 Listopada 2017 roku w bazie Jorstamogen w Lillehamer w Norwegii odbyła się pierwsza sesja testów koalicyjnego waveformu wąskopasmowego NBWF (Stanag 5630) rozwijanego przez grupę NATO LoS Comms CaT, w której RADMOR czynnie uczestniczy. Oprócz firmy RADMOR S.A. będącej jedynym przedstawicielem polskiego przemysłu, w sesji testowej wzięły aktywny udział firmy THALES (FRA), KONGSBERG (NOR) oraz instytut RMA (BEL). Spotkanie miało na celu potwierdzenie interoperacyjności specyfikacji AComP-5631 zaimplementowanych na różnych platformach sprzętowych. RADMOR S.A. przystąpił do testów z wojskową radiostacją typu SDR (Software Defined Radio) - COMP@N. Pozostali uczestnicy wykorzystali komercyjne demonstratory SDR.  

SDR
Fot. RADMOR S.A.

Przeprowadzone testy potwierdziły zgodność zaprezentowanych sieci ze specyfikacją oraz możliwość budowania systemu AComP-5631 w oparciu przyszłych sieci koalicyjnych oraz narodowych. Jednocześnie przeprowadzone testy potwierdziły dojrzałość radiostacji COMP@N, a także kompetencje firmy RADMOR S.A związane z opracowywaniem i rozwojem waveformów koalicyjnych.

Czytaj także: Radmor w kolejnym etapie prac nad europejską radiostacją programowalną

Podczas sesji spółka RADMOR zaprezentowała kompletną implementację NBWF działającą na doręcznej wojskowej radiostacji SDR Comp@n. Warto zauważyć, że możliwość umieszczenia oraz przełączania na jednej radiostacji waveformów NBWF (Stanag 5630) oraz rozwiązań autorskich firmy RADMOR m.in. W2FH oraz BMS-IP, pozwala w zależności od potrzeb na dowolne budowanie wielopoziomowych wąskopasmowych systemów radiowych, oferujących wysoki poziom bezpieczeństwa, niezawodności oraz umożliwiających pracę w sieciach typu MANET i IP, zarówno w misjach koalicyjnych jak i narodowych.

Reklama

Komentarze (2)

  1. QDark

    Z dzisiejszym nastawieniem AM do firm prywatnych(choć WB jest już w części Państwowe co daje jakąś nadzieje) jedyną szansą dla Radmor-u jest eksport a szkoda.

    1. Grzesiek

      Proszę sobie posłuchać, o tutaj: http://www.defence24.pl/702044,warmate-polaczenie-systemu-rozpoznawczego-i-uderzeniowego-defence24pl-tv co sądzi o nastawieniu obecnego MONu wiceprezes WBE. Tak gdzieś od 3-ciej minuty.

  2. Marek1

    Tylko patrzeć jak MON zakupi za kilka mln $ dla WP radiostacje klasy SDR Comp@n, ale produkowane w USA, którym udostępnimy za free tę technologię w ramach "sojuszniczej przysługi".

    1. CB

      Choć nie da się też ukryć, że wiele z tych technologii udostępnili nam Francuzi (Thomson) i to oni też uratowali Radmor w latach 90-tych, bo był bankrutem. Nikt już nie chciał kupować przestarzałego, postPRLowskiego sprzętu, kiedy zaczął być dostępny zachodni czy azjatycki.

Reklama