CBA zatrzymało pracowników Wojskowej Akademii Technicznej

OPUBLIKOWANO: Środa, 06 Grudnia 2017, 13:23
Wojskowa Akademia Techniczna

Agenci białostockiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 7 profesorów i doktorów z Wojskowej Akademii Technicznej. Powodem zatrzymania są wyłudzenia pieniędzy na szkodę WAT w latach 2014-2015.

Jak informuje Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA, śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Funkcjonariusze CBA w Białymstoku przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych oraz pomieszczenia Wojskowej Akademii Technicznej, w których pracowali. Agencji zabezpieczyli nośniki danych i dokumentację. Zatrzymani usłyszą teraz zarzuty związane z niekorzystnym rozporządzaniem mieniem WAT poprzez m.in. podpisywanie pozornych umowów.

Przestępstwa dotyczyć miały m.in. załatwiania sobie wzajemnie pomiędzy szefami projektów dobrze płatnych etatów i zleceń w projektach badawczo-naukowych, zatrudniania na kierowniczych stanowiskach osób, które miały wpływ na przyznanie zlecenia czy rozliczania umów cywilnoprawnych na podstawie poświadczających nieprawdę protokołów odbioru zamówionych dzieł. Jak dowiedział się PAP, z zarzutów postawionych wcześniej zatrzymanym wynika, że fikcyjne umowy miały łącznie opiewać na kwoty od 15 tys. do 141 tys. zł.

Jak informuje CBA, już wcześniej białostoccy agenci zatrzymali w samym tylko wątku śledztwa dotyczącego Wojskowej Akademii Technicznej 16 osób. Wśród zatrzymanych był m.in. były rektor-komendant uczelni, dyrektor Wojskowego Instytutu Lotnictwa, dyrektor (minister zdrowia w latach 2001-2003) Centrum Inżynierii Biomedycznej Instytutu Optoelektroniki, rektor ds. rozwoju, kierownicy Działu Informatyki i Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego WAT, pracownicy naukowi WAT oraz biznesmeni. 

Delegatura CBA w Białymstoku prowadzi także pod nadzorem Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie inne śledztwo dotyczące nieprawidłowości w działalności WAT przy projektach i umowach, gdzie osobami podejrzanymi w sprawie są m.in. byli i obecni żołnierze zawodowi. 

CBA nie wyklucza dalszych zatrzymań w obu prowadzonych śledztwach.

CBA/PAP/DM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Jaki Środa, 06 Grudnia 2017, 17:28
Niech nie szukają zbyt głęboko, bo naukowców w Polsce zabraknie