Atak rakietowy Huti. Celem budowa elektrowni atomowej w ZEA

OPUBLIKOWANO: Niedziela, 03 Grudnia 2017, 13:50

Wspierani przez Iran jemeńscy rebelianci twierdzą, że wystrzelili w niedzielę pocisk rakietowy w kierunku budowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich elektrowni atomowej. Jest to pierwsze takie uderzenie Huti w kierunku ZEA.

Elektrownia atomowa Barakah jest budowana w zachodniej części Emiratów, w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską. Pierwszy z jej czterech reaktorów ma być włączony w 2018 roku.

Huti wystrzelili w listopadzie z terytorium Jemenu rakietę balistyczną w kierunku stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu, lecz została ona przechwycona i zniszczona przez saudyjskie siły powietrzne.

Czytaj też: Atak rakietowy na Rijad

Agencja Reutera pisała wtedy, że po raz pierwszy rakieta wystrzelona z obszarów kontrolowanych przez Huti, a oddalonych od Rijadu o prawie tysiąc kilometrów, wdarła się tak daleko w głąb Arabii Saudyjskiej.

Od marca 2015 r. sunnicka koalicja arabska pod wodzą Arabii Saudyjskiej, w której duże znaczenie odgrywają Zjednoczone Emiraty Arabskie, zwalcza wspieranych przez Iran rebeliantów Huti, zmierzających do obalenia prezydenta Jemenu Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego. Huti kontrolują Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Saudyjczycy chcą, by władzę w Jemenie całkowicie przejął prawowity prezydent Hadi.

Sunnicka Arabia Saudyjska i szyicki Iran od lat rywalizują o wpływy na Bliskim Wschodzie.

PAP - mini

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

39 komentarzy

Naiwny Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 23:06
Wojna informacyjna. Huti się mocno trzymają, Arabia Saudyjska ma złą prasę, trzeba jakoś zmienić nastawienie społeczności międzynarodowej i mediów (może pod przygotowanie gruntu na większe bezpośrednie zaangażowanie USA/NATO). No to puszczamy informację, że Huti przy pomocy Iranu/Chin (ich rakieta) stwarzają niebezpieczeństwo jądrowe w całym regionie (atak na elektrownie jądrową) - barbarzyńcy/teroryści. Prosty lud wszystko kupi.
DSA Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 13:37
w dzisiejszym New York Times artykuł poddający w wątpliwość strącenie rakiety wystrzelonej na lotnisko w Rijadzie przez system Patriot. Jeżeli faktycznie do tego doszło to zły sygnał dla nas.
Davien Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 16:08
A jakis dowód na to bo na zestrzelenie jest ich całkiem sporo, co prawda rozrzuconych po okolicy ale...
Nojatotamnwm Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 22:24
W mieście znaleziono tylko elementy zbiornika i napędu. A coś trafiło przed pasem w lotnisko. Czyli głowica. A 5 rakiet Patriota poleciały w pusty w zbiornik.
Davien Wtorek, 05 Grudnia 2017, 10:02
Biorac pod uwage ze ten pocisk nie ma oddzielanej głowicy to stało się to samo co z rakietami arabskimi od 1991r, po prostu po trafieniu rozleciała sie na kawałki z powodu fatalnego wykonania. Jakby w lotnisko trafiła g łowca bojowa to nie byłoby nieznaczących uszkodzeń:)
tak tylko... fakty Wtorek, 05 Grudnia 2017, 12:28
@Davien
Na specjalistycznych forach pisza iż głowica oddzieliła się przed trafieniem, pociski "trafiały" kadłub a nie głowicę. Nie ma co zaklinać rzeczywistości bo takie są fakty.
Faktem jest też coraz większa skuteczność Syryjskiej albo Irańskiej OPL broniącej Syrii.
Jaca Wtorek, 05 Grudnia 2017, 16:41
Jaka skuteczność syryjskiej OPL? Jak w czasie ostatnich nalotów izraelskiego lotnictwa gdzie IAF bezkarnie bombarduje cele w Damaszku?
Nojatotamnwm Wtorek, 05 Grudnia 2017, 22:12
Gdyby jeszcze te lotnictwo nadleciało nad ten Damaszek, a nie wypuszczało z daleka pociski manewrujące (pomijając fakt, że syryjska OPL to głownie lata 60/70).
Davien Środa, 06 Grudnia 2017, 12:52
Oczywiście Pancyry, Tor-y 2M S-300 to lata 60-70:)) Moze daruj sobie te bajki. Podobno ostatnio zestrzelili rakiety ziwmia-ziemia tylko czym??
Nojatotamnwm Czwartek, 07 Grudnia 2017, 16:24
Z czego są to systemy SHORAD ,które można na palcach policzyć, bo tyle ich jest. A S-300 nie ma.
kubuspuchatek Wtorek, 05 Grudnia 2017, 12:27
To powiedz to wszystko dziennikarzom CNN - bo jesteś zabawny - jak wychwalają broń made in USA - to są to najbardziej wiarygodne źródła - jak piszą że coś poszło źle - to nie można im wierzyć - zaiste ciekawe.
A o złamaniu konstrukcji F22 podczas lądowania w Korei Płd też czytałeś - niezłe co? supercudo się "połamało" i do hangaru trzeba było go ściągać jak padlinę ciągnikiem żeby wszystko szybciutko schować - ot ciekawe
Nojatotamnwm Wtorek, 05 Grudnia 2017, 11:50
Burkan 2 nie jest zwykłym Scudem. Ma oddzielaną głowicę w końcowej fazie lotu.
Tylko kilometrowy CEP Burkana uratowały terminal. Głowica spadła przy końcu pasa startowego.
Gdyby głowica miała CEP kilku metrów, lub była nuklearną, to wykonałaby zadanie w 100%.
Okazuje się, że Patriot zawiódł po raz kolejny.
Davien Wtorek, 05 Grudnia 2017, 16:53
Burkan H-2 nie ma oddzielanej głowicy, to tylko przypuszczenie, Pocisk rozleciał się po trafieniu i głowica mogła przetrwać zestrzelenie, zdarzało się to juz wcześniej. Nie jest to wada Patriota, on spełnił swoje zadanie ale fatalniej jakosci rakiet arabskich
Widziałes w ogóle zniszczenia jakie ta "głowica' spowodowała, co to było granat ręczny, doskonale widac to na zdjęciach wiec jak zwykle ci sie nie udało.
Nojatotamnwm Wtorek, 05 Grudnia 2017, 22:10
Głowica spadła w obszarze CEP, a to oznacza, że doleciała tam gdzie miała.
Efekt wybuchu, który widać z materiałów tego "granatu ręcznego" zburzyłby spokojnie terminal. Z resztą NYT porównał do uderzenia rakietowego z Daraya.
Gdyby głowica była na stałe zamocowana, to nie doleciałaby do celu. Widać po samej konstrukcji w porównaniu do zwykłego Scuda, że głowica stanowi oddzielny element.

Ogólnie Patriot nie zdołał przechwycić.
Davien Środa, 06 Grudnia 2017, 12:50
I znowu bajki:) W Pustynnej Burzy rakiety Al Hussein po trafieniu przez Patrioty rozlatywały sie na kawałki i głowica czasami docierała do ziemi co prawda nie tam gdzie leciała ale to włąsnie było przyczyna niby niskiej skuteczności Patriotów
Po drugie na zdjęciu widac obszar niby trafienia tej głowicy a zniszczenia nie sa wieksze niz po pocisku artyleryjskim. Masa głowicy to 750kg wiec stanowczo coś nie tego:)
Żeby było zabawniej Burkan-H2 to najprawdopodobniej pocisk Qiam-1 produkcji Irańskiej czego dowodziły napisy na resztkach rakiety wiec zapomnij o oddzielanej głowicy, co prawda jest tak zbudowana by przy rozpadzie rakiety przetrwać trafienie pocisku ABM.Ogólnie Patriot trafił i spełnił swoje zadanie a fatalnej konstrukcji rakieta sie rozleciała jak to mają w zwyczaju:)
Nojatotamnwm Środa, 06 Grudnia 2017, 16:47
Patriot nie zniszczył głowicy, która prawie trafiła w cel. Oznacza to że system, który ma bronić jest nieskuteczny.
Gdybanie o tym, że pocisk się rozleciał nie ma żadnych dowodów. Nawet jeśli, to doleciał do celu. To również pokazuje bezużyteczność MIM-104.
Nic dziwnego, że nie ma wielkich zniszczeń gdyż pocisk trafił obok pasa startowego, więc co miał zniszczyć? Tylko piasek.
Davien Czwartek, 07 Grudnia 2017, 2:22
Doprawdy?? czyli rosyjskie S-300/400 sa jeszcze bardziej do kitu bo ich głowice beą powodowac rozlatywanie sie rakiet znacznie częściej:))
W ogóle ciekawe myslenie: za kiepską konstrukcję rakiety powodująca rozlatywanie sie odpowiada antyrakieta:)) Co ty w ogóle wypisujesz?
Co do dowodów to mozę wyjaśnij dwie sprawy: gdzie znikneło ok 50% Burkana, co ładnie widac w tym artykule i czemu miejsce po upadku głowicy przypomina trafienie pociskie artyleryjskim-masa głowicy to 750kg: czekam.
Nojatotamnwm Czwartek, 07 Grudnia 2017, 16:36
Uszkodzenia zbiornika paliwa spowodowane są uderzeniami rakiet Patriot, który zaatakował część napędową. W tym czasie głowica bezpiecznie trafiła kilkaset metrów od terminala.
Materiały przedstawiające miejsce upadku głowicy jak najbardziej zgadzają się z uderzeniem typowej głowicy rakietowej tego typu. Może zapodasz źródło tego krateru, być może całkiem inne zdjęcie widziałeś.
DSA Wtorek, 05 Grudnia 2017, 11:48
ale jakich znaczących uszkodzeń miała dokonać skoro uderzyła kilkaset metrów od terminala?
Davien Czwartek, 07 Grudnia 2017, 2:24
Masa głowicy to 750kg a na zdjęciu pokazującym miejsce upadku to wyglada na coś znacznie mniejszego. Wiesz chyba jaka siłę wybuchu ma taka głowica.
DSA Piątek, 08 Grudnia 2017, 13:45
nie jest tajemnicą że te zmodyfikowane Scudy mają dużo mniejsze głowice po to by osiągnąć większy zasięg.
Zaorane Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 21:25
W Iraku też było dużo dowodów rozrzuconych po okolicy. Szkoda że po jakimś czasie okazało się że te dowody rozrzuciły się same ze starości a nie dzięki patriotom
DSA Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 18:41
autorzy właśnie szczątki uznają za jeden z dowodów:
This would explain why the debris in Riyadh only appears to consist of the rear tube. And it suggests that the Saudis may have missed the missile, or only hit the tube after it had separated and begun to fall uselessly toward earth.

Some U.S. officials said there was no evidence the Saudis had hit the missile. Instead, the debris may have broken up under the pressures of flight. What the Saudis presented as evidence of their successful interception may have simply been the missile ejecting its tube as intended.

reszta w artykule
Davien Środa, 06 Grudnia 2017, 13:03
Przeczytałem cały artykuł i nie ma w nim ani jednego dowodu na to ze Patrioty chybiły. Opowiadanie jak to rakieta irańska Qiam-1 bo tym był napprawdopodobniej pocisk zestrzelony na Rijadem rozpadła sie sama to.. Nawet Irackie al-Hussein wyjątkowo fatalnej konstrukcji sie nie rozlatywały same , no chyba ze trafił w nie patriot.
Panie DSA, a niby w co miał trafić pocisk ABM, który z reguły naprowadza sie na środek celu albo jak PAC-2GEM-T wybucha w poblizu?? Bwzposrednio w głowicę ?? takie rzeczy to tylko w SF
Na zdjęciach w artykule pokazany jest punkt upadku tej"głowicy" masa głowicy bojowej tego pocisku to 750kg a widoczne zniszczenia? moze od pocisku artyleryjskiego ale nie od takiej głowicy.
PS na tej podsstawie co oni twierdzą to mozna stwierdzic wszystko, nawet to ze Patrioty sie pozderzały same a rakieta będąca celem rozpadła sie ze śmiechu
Roman Niedziela, 03 Grudnia 2017, 21:02
Ciekawe gdzie ta wystrzelona rakieta spadła? Bo jak dotąd nie ma jakichkolwiek informacji z terenu Zjednoczonych Emiratów Arabskich o upadku tam rakiety. Być może rakieta mogła spaść gdzieś w całkowicie bezludnym terenie pustyni Rub al-Chali, słabo kontrolowanym jeśli w ogóle przez Arabię Saudyjską, Oman lub ZEA. Rakieta wystrzelona przez Huti musiałaby mieć zasięg ok. 1500 km aby dolecieć do terenów ZEA.
DSA Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 13:55
może trafiła. W dzisiejszym New York Times jest artykuł kwestionujący zestrzelenie rakiety wystrzelonej przez Houti na Rijad.
Davien Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 16:10
I ZEA ot tak była w stanie ukryc trafienie balistycznej w elektrownie jądrową?? Troche więcej realizmu, zapewne nawet nie doleciała do celu.
DSA Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 20:53
nie można tego wykluczyć. Elektrownia jest w budowie, nawet w przypadku trafienia szkody nie musiały być duże. Z tego co wiem tym przypadku użyto pocisku manewrującego a nie rakiety balistycznej
Davien Środa, 06 Grudnia 2017, 13:06
Czy przypadkiem to troche nie za daleko na pocisk manewrujący? Zreszta do tej pory Huti takimi nie dysponowali. natomiast jak byłaby to taka rakieta jak ta co wystrzelili na Rijad to ma ona głowicę 750kg wiec zniszczenia byłyby na pewno na tyle duże że by ich nie dało rady ukryc.
Polanski Wtorek, 05 Grudnia 2017, 9:30
Szkody żadne, dużo huku. I po co się tak jarać tymi Iskanderami? W Syrii to samo. Papierowe tygrysy te Kalibry i Tomahawki.
Obywatel Niedziela, 03 Grudnia 2017, 18:22
Wszyscy mają rakiety balistyczne. A Polska co ma? Langusty o zasięgu 50km!
ZX72 Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 14:20
Kiedyś chyba mieliśmy Toczki?
Whiro Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 10:11
No może jeszcze manewrujace jassm i jassm er.
xawer Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 14:18
+bomby szybujące do F-16, 2xNDR, RBS 15 Mk3:-)
nie jestem robotem Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 13:50
bezwartosciowe bez radaru.namierzania celu...
Davien Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 16:12
Może wyjasnisz po kiego radar namierzający dla pocisku naprowadzanego INS/GPS + głowica IIR???
rob ercik Niedziela, 03 Grudnia 2017, 15:40
Szkoda de saudyjczycy nie popieraja prawowitego prezydenta ukrainy Janukowicza ...
mech Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 8:58
@rob ercik a ty popierasz "prawowitego" prezydenta Ukrainy Janukowycza?
gh Niedziela, 03 Grudnia 2017, 18:08
"Szkoda de saudyjczycy nie popieraja prawowitego prezydenta ukrainy Janukowicza ..."
Jak można popierać kogoś, kto uciekł przed własnym narodem do Moskwy i nie sprawuje już żadnego urzędu?
Ukraina ma Prezydenta i rząd, wybrany w demokratycznych wyborach i uznawany przez wszystkie państwa z Rosją na czele.