Typhoony i Hawki dla Kataru. Ustalono warunki transakcji

OPUBLIKOWANO: Niedziela, 03 Grudnia 2017, 11:48
Myśliwiec Eurofighter

Firma BAE Systems poinformowała o pomyślnym zakończeniu negocjacji w sprawie sprzedaży do Kataru samolotów myśliwskich Eurofighter Typhoon i szkolnych odrzutowców Hawk. Trwają obecnie ustalenia w sprawie daty podpisania wynegocjowanej umowy.

Dyrektor zarządzający działu lotnictwa wojskowego koncernu, Chris Boardman, powiedział członkom Komisji Obrony parlamentu brytyjskiego, że ustalono wszystkie warunki umowy i do uzgodnienia pozostaje jedynie data podpisania kontraktu. Prawdopodobnie ma to nastąpić w połowie bieżącego miesiąca.

Wstępne porozumienie dotyczące sprzedaży podpisano w połowie września tego roku, negocjacje trwały więc rekordowo krótko - zaledwie kilka tygodni. Uzgodniono, że do Kataru sprzedane zostaną 24 samoloty Typhoon i sześć maszyn BAE Hawk.

Czytaj też: Katar - Eurofightery uzupełnieniem dla F-15 i Rafale

Wartość uzgodnionego kontraktu nie jest znana, pewne jest jedynie, że ustalona kwota opiewa na miliardy funtów. Nie podano też daty dostarczenia samolotów, jednak w informacji dla parlamentarzystów stwierdzono, że prawdopodobne jest przesunięcie daty działania fabryki w Warton należącej do BAE System do 2024 r.

W razie finalizacji umowy Eurofighter Typhoon będzie trzecim typem nowoczesnego samolotu myśliwskiego w siłach powietrznych Kataru. Wcześniej w tym roku przedstawiciele tego państwa podpisali umowę ze Stanami Zjednoczonymi, zgodnie z którą otrzymają 36 maszyn Boeing F-15QA (kontrakt ma wartość 12 mld USD), natomiast w 2015 r. Katarczycy kupili również 24 samoloty Dassault Rafale (wartość umowy wynosiła ok. 7,6 mld USD).

Czytaj też: F-15 lecą do Kataru. Cena - 12 mld USD

Obecnie lotnictwo myśliwskie Kataru wykorzystuje jedynie 12 maszyn Mirage 2000.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

dkdkdkfkfk Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 11:56
3 typy myśliwców, a co, bogatemu wolno, ale mam wrażenie bańki mydlanej jakby jeździć po wertepach bentelyem
xd Niedziela, 03 Grudnia 2017, 19:34
nie tak dawno temu, kilka państw po namowie usa (tak pisaliście) uznało katar za państwo wspierające terroryzm, a teraz państwa zachodnie tak "przywiązane do swoich wartości" sprzedają im broń, to pytanie, do jakich wartości przywiązany jest tzw. zachód, chyba tylko do wartości kalego, jakaż hipokryzja
vb Niedziela, 03 Grudnia 2017, 16:29
Dziwne te zakupy trzy typy samolotu ale na ropie śpią to kto im zabroni.
[sic!] Wtorek, 05 Grudnia 2017, 10:21
Na gazie.
Marek Niedziela, 03 Grudnia 2017, 19:51
Ale oni myślą całkiem racjonalnie.
Sami nie mogą zrobić, więc mają trzy samoloty od trzech niezależnych dostawców z różnych państw.
Nawet jak pogniewają się dwaj z nich i przyłożą sankcje, to i tak mają ful serwis do jednego typu.
Jak zauważyłeś, śpią na węglowodorach, więc ich na to stać.
gh Niedziela, 03 Grudnia 2017, 19:34
Trzy typy drogich maszyn. Ale to jest właśnie polityka. Mają problemy z Saudami, to kupuja sobie polityczną ochronę inwestując w kraje, które mają wpływ na Rijad, a przy okazji budując silne lotnictwo, dając do zrozumienia ze nie będa bezbronni.
M. Niedziela, 03 Grudnia 2017, 18:55
Według mnie są dobrze przemyślane. Dzięki umowom z trzema tak silnymi krajami, kupują sobie gwarancję bytu. Koalicja żadnych państw regionu nie przeciwstawi się USA-UK-FR, a przecież wokół Kataru robiło się ostatnio bardzo gorąco