Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Dwóch chętnych na dostarczenie Śnieżnika

Jak poinformował Defence24.pl rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia ppłk Robert Wincencik, wnioski o dopuszczenie do udział w postępowaniu na dostawę systemu szkolno-treningowego do broni strzeleckiej „Śnieżnik” złożyły dwa podmioty: WITU razem z Autocomp Management sp. z o.o. oraz GISS sp. z o.o.

Postępowanie przetargowe na dostawę jednego kompletu systemu szkolno-treningowego do broni strzeleckiej Śnieżnik rozpoczęło się w październiku br., a termin składania ofert wyznaczono na 6 listopada 2017 roku. Jak wiadomo, komplet ma trafić do 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, podległej bezpośrednio Dowódcy Garnizonu Warszawa.

Zgodnie z przekazanymi Defence24.pl przez rzecznik IU informacjami, w wyznaczonych terminie swoje wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyły dwa podmioty, czyli:

  • Wojskowy Instytut Techniczny i Uzbrojenia oraz Autocomp Management sp. z o.o.;
  • GISS sp. z o.o.

System Śnieżnik przeznaczony jest do prowadzenia symulowanych strzelań zarówno na strzelnicy, jak i na polu walki. Przystosowany jest do szkolenia drużyny w ramach działań taktycznych, jak również zapewnia możliwość wykonywania strzelań indywidualnych zgodnie z obowiązującym „Programem strzelań z broni strzeleckiej”. Łączy w sobie funkcje „strzelnicy” i „pola walki”.

Śnieżnik wojsko
Śnieżnik wojsko, fot. WITU

Śnieżnik to stacjonarna strzelnica laserowa służąca do nauki, kontroli i oceny celowania z broni strzeleckiej oraz przygotowania żołnierzy do strzelań amunicją bojową na klasycznych strzelnicach do tarcz i figur bojowych. Obecnie pozwala na naukę wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celi rzeczywistych w różnym terenie, w czasie występowania różnych warunków atmosferycznych. Może też służyć do nauki współdziałania w walce, a także do reagowania żołnierzy w sytuacjach nietypowych (np. gdy w polu ostrzału pojawiają się cywile czy zakładnicy). Zamawiany system ma składać się z dużego płaskiego ekranu oraz 8 liniowo rozmieszczonych stanowisk strzeleckich.

Jak wskazywał w październiku br. IU, zwycięzca zostanie wybrany na podstawie wyłącznie kryteriów ekonomicznych, wg. których cena stanowi 100 proc. wagi. 

Czytaj także: Symulatory w szkoleniu Wojsk Obrony Terytorialnej

Śnieżnik został opracowany i jest obecnie produkowany przez Autocomp Management Sp. z o.o. ze Szczecina we współpracy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia (WITU) z Zielonki.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Johny

    Jak mogą być tylko ekonomiczne kryteria przy wyborze takiego systemu? No jak?

Reklama