Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Lotnicze uzbrojenie i obrona w Dubaju

  • photo
    photo
  • photo
    photo
  • photo
    photo
  • photo
    photo
  • photo
    photo
  • Ilustracja: Aevum

Na trwających obecnie targach Dubai Airshow firma Orbital ATK prezentuje systemy uzbrojenia lotniczego, samoloty pola walki, a także środki samoobrony i zestaw przeznaczony do naprowadzania pocisków artyleryjskich. Wśród demonstrowanych produktów znajdują się systemy używane operacyjnie na Bliskim Wschodzie. 

Wśród prezentowanych przez Orbital ATK produktów wyróżnia się Palletized Weapon System (PaWS). Jest to zestaw artyleryjski, przeznaczony między innymi dla samolotów pola walki. Powstał przez połączenie 30 mm działka GAU-23 i konsoli operatorskiej. GAU-23 to odmiana armaty Mk 44 Bushmaster II kalibru 30x173 mm, używanej między innymi w KTO Rosomak. "Lotniczy" system jest kompatybilny ze standardową amunicją 30x173 mm NATO.

Czytaj także: Litewskie Boxery z amunicją programowalną

Fot. Orbital ATK

Przedstawiciele Orbital ATK podkreślają, że PaWS był używany bojowo. System artyleryjski 30 mm został zainstalowany samolotach AC-235, eksploatowanych przez siły zbrojne Jordanii. 

Fot. Orbital ATK

W trakcie targów demonstrowany jest też Eliminator, ostatnia wersja lekkiego samolotu szturmowego AC-208 Armed Caravan. Maszyna może wykonywać uderzenia na cele naziemne zarówno za pomocą kierowanych pocisków Hellfire, jak i naprowadzanych laserowo rakiet 70 mm, dysponuje też pakietem sensorów i środków łączności pozwalającym zarówno na kierowanie uzbrojeniem, jak i prowadzenie rozpoznania, nadzoru i wywiadu.

Samoloty AC-208 są używane m.in. przez lotnictwo Iraku i Libanu. Warto zauważyć, że lekkie samoloty szturmowe - podobnie jak maszyny wsparcia pola walki, bazujące na transportowcach, jak AC-235, cieszą się zainteresowaniem szczególnie w obszarach, gdzie prowadzone są działania przeciwko ugrupowaniom terrorystycznym lub rebelianckim.

Fot. Orbital ATK

Odwiedzający targi mają okazję zobaczyć pocisk antyradiolokacyjny AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile), opracowany w ramach programu prowadzonego wspólnie przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych i włoskie siły powietrzne. Pocisk AARGM jest naprowadzany na źródło promieniowania radiolokacyjnego, posiada też możliwość naprowadzania na cel za pomocą systemu GPS/INS i aktywny radar milimetrowy. Jest on obecnie używany przez US Navy i US Marine Corps, został zamówiony przez Australię, a w przyszłości wejdzie na uzbrojenie lotnictwa Włoch i Niemiec. AARGM jest też oferowany polskim Siłom Powietrznym jako potencjalne uzbrojenie myśliwców F-16.

Fot. Orbital ATK

Firma prezentuje także ShotFinder Acoustic Hostile Fire Detection System. Jest to przeznaczony dla statków powietrznych (np. dla śmigłowców) system akustycznego wykrywania źródeł ostrzału z broni strzeleckiej, lekkich systemów lufowej artylerii przeciwlotniczej i granatników przeciwpancernych. Pozwala on na wykrywanie zagrożenia ze strony systemów broni, które stanowią niebezpieczeństwo dla wiropłatów szczególnie na niewielkich odległościach i w obszarach zabudowanych.

Fot. Orbital ATK

Demonstrowany jest także system ostrzegania o odpaleniu rakiet przeciwlotniczych i opromieniowaniu wiązką laserową AAR-47. W Dubaju demonstrowane są także system naprowadzania pocisków artyleryjskich Precision Guidance Kit, jak i lekka amunicja precyzyjnego rażenia Hatchet, która może być używana na różnych statkach powietrznych, włącznie z BSL. Jest to bomba szybująca z podstawowym naprowadzaniem INS/GPS, może być wyposażona w dwa wzajemnie uzupełniające się układy kierowania - GPS/INS w środkowej fazie lotu oraz system termiczny, laserowy lub inny w ostatniej fazie lotu. Dzięki temu Hatchet może zwalczać również cele ruchome.

Zobacz także: AARGM "otwiera przestrzeń powietrzną dla sojuszników" [Defence24.pl TV] 

Reklama

Komentarze

    Reklama