Reklama

Polityka obronna

Sukces Straży Granicznej i CBŚP. Obcokrajowcy zatrzymani za przemyt ludzi i fałszowanie dokumentów

Fot. Straż Graniczna.
Fot. Straż Graniczna.

Straż Graniczna oraz Centralne Biuro Śledcze Policji osiągnęły nowe sukcesy w walce z grupami przestępczymi, trudniącymi się nielegalnym przerzutem obywateli obcych państw do Polski oraz fałszowaniem dokumentów, legalizacyjnych możliwość przebywania na polskim terytorium. W działania grup przestępczych zaanagżowani byli bezpośrednio obywatele Rosji oraz Turcji.

Funkcjonariusze Straży Granicznej oraz policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji uderzyli w ostatnim czasie w dwie grupy przestępcze. Zajmujące się na co dzień przede wszystkim przerzutem nielegalnych imigrantów oraz nielegalną legalizacją pobytu cudzoziemców, już przebywających na terytorium kraju. W obu przypadkach, zatrzymanymi członkami dwóch grup były, oprócz Polaków, osoby legitymujące się obywatelstwem obcego państwa.

Pokazuje to, jak mocno współczesny proceder nielegalnego przerzutu ludzi jest opłacalny dla przestępców. Jednocześnie, uzmysławia, że mamy w jego przypadku do czynienia z działaniami daleko obejmującymi wymiar jednego państwa. Generującymi przy tym wysoki stopień zagrożenia brutalnością samych przestępców, zarówno wobec osób postronnych, jaki i funkcjonariuszy zajmujących się ich rozpracowaniem.

Pierwsza operacja, obejmowała wspólną akcję wymierzoną przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, a podjętą przez policjantów z CBŚP z Zielonej Góry wraz z funkcjonariuszami Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Zatrzymani członkowie grupy przestępczej są podejrzani o organizowanie nielegalnego przerzutu cudzoziemców, a także fałszowanie dokumentów oraz brutalne wymuszenia zwrotu długów.

Prokuratura, CBŚP podkreślają przy tym, że sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Z dotychczas zebranych materiałów ma wynikać, że grupa mogła funkcjonować już od 2015 roku. Śledczy ustalili, że osoby były przemycane do Polski na podstawie sfałszowanych dokumentów.

Co więcej, na podstawie zebranych informacji funkcjonariusze podejrzewali, że zatrzymywane osoby mogą być niebezpieczne, a nawet posiadać broń. Po szczegółowym przygotowaniu działań funkcjonariusze CBŚP i SG wkroczyli jednocześnie do domów i mieszkań w kilku miejscowościach, na terenie województwa mazowieckiego. Zatrzymanych zostało pięciu mężczyzn, w tym dwaj obywatele Rosji (dwóch obywateli Rosji narodowości inguskiej). Bardzo ważne było również, aby te osoby zostały zatrzymane jednocześnie, ponieważ  przypuszczano, że mogą próbować zbiec i ukryć się przed organami ścigania. Dlatego podczas zatrzymań wsparcia udzielili wyspecjalizowani funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczenia Działań NoOSG oraz Wydziału Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu CBŚP w Warszawie.

Drugim sukcesem mogą pochwalić się również funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Legnicy. Ich działania doprowadziły bowiem do rozbicia polsko-tureckiej grupy przestępczej. Przy czym, w tym przypadku jej członkowie podejrzani są o legalizowanie cudzoziemcom pobytu na terytorium Polski. Analogicznie, jak w przypadku pierwszej sprawy i tu działania mają charakter rozwojowy, przez co niewykluczone są dalsze zatrzymania osób powiązanych z tą grupą.

Rozbita polsko-turecka grupa przestępcza legalizowała cudzoziemcom pobyt na terenie naszego kraju przy wykorzystaniu fikcyjnie działających spółek handlowych oraz przez zawieranie dla pozoru małżeństw z obywatelkami Polski. Członkowie grupy wyszukiwali kobiety, które były w trudnej sytuacji finansowej i oferowali im szybki zarobek. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy działali od kilkunastu miesięcy na terenie województwa dolnośląskiego i zalegalizowali lub usiłowali zalegalizować pobyt co najmniej kilkunastu cudzoziemcom, w tym obywatelom Albanii, Turcji, Palestyny i Egiptu. Cudzoziemcy za załatwienie legalnego pobytu płacili członkom grupy kilka tysięcy euro.

Rozbicie grup przestępczych dobitnie pokazuje, że Straż Graniczna, Policja oraz inne instytucje państwa są zmuszone do ciągłej walki z dobrze zorganizowanymi przestępcami. Trudniącymi się nader intratnym nielegalnym przerzutem osób do Polski oraz profesjonalnym fałszowaniem dokumentów, zaś tym samym osiągane zyski mogą motywować przestępców do podejmowania coraz brutalniejszych działań. Szczególnie, że nasze państwo jest dziś niewątpliwie atrakcyjnym punktem do dalszej podróży w kierunku Europy Zachodniej dla wielu nielegalnych imigrantów, którzy płacą za przerzut do UE. 

Straż Graniczna / Centralne Biuro Śledcze Policji / JR

Reklama

Komentarze

    Reklama