Reklama

Polityka obronna

Polscy strażacy na ćwiczeniach Czech MODEX

  • Łazik Yutu na powierzchni Księżyca. Fot. Ministerstwo Handlu Chińskiej Republiki Ludowej / mofcom.gov.cn
  • Inne ujęcie "dziwnego obiektu" w pobliżu katastrofy PS752. Fot. Babak Taghvaee/Twitter

Zakończone 5 listopada w Republice Czeskiej ćwiczenia, były kolejnymi z bieżącego cyklu szkoleń dla modułów ochrony ludności UE. Pierwsze pod kryptonimem „Wave 2017” odbyły się w październiku w Polsce. Podczas wizyty w Czechach, Państwowej Straży Pożarnej udało się zakończyć proces certyfikacji modułu pomp wysokiej wydajności w ramach zasobów ratowniczych UE.

Organizatorami bieżącego cyklu ćwiczeń są instytucje ochrony ludności Polski, Czech, Rumunii, Włoch o Francji. Pozostałe dwa ćwiczenia odbędą się w marcu i kwietniu 2018 roku we Włoszech i Francji. 

W ćwiczeniach udział wzięły trzy moduły pomp wysokiej wydajności z Polski, Włoch i Rumunii, a także zespół ekspertów do analizy skażeń z Holandii oraz międzynarodowa grupa ekspertów EUCPT wspierana przez litewsko łotewski-moduł TAST.

HCP (High Capacity Pumping module) Poland, czyli moduł pomp wysokiej wydajności Państwowej Straży Pożarnej w trakcie ćwiczeń poddany został ostatniemu, trzeciemu etapowi certyfikacji – ćwiczeniom terenowym (Module Field Exercies) – dopuszczającym do European Emergency Responce Capatity. Wcześniej HCP Poland przeszedł przez dwa pierwsze etapy czyli wizytę konsultacyjną i ćwiczenia sztabowe (Top Table Exercies).

Jak podaje Komenda Główna PSP w skład modułu weszło 36 ratowników, 12 pojazdów, 4 pompy wysokiej wydajności oraz kontener pomp szlamowych. W trakcie ćwiczeń moduł realizował założenia związane z usuwaniem skutków powodzi na terenie fikcyjnego kraju Modulistan, w regionie „Chacharia” obejmującym obszar Regionu Śląsko-Morawskiego ze stolicą w Ostawie. Przez prawie cztery dni ćwiczeń, polscy strażacy poza prowadzeniem działań powodziowych odpowiadali za koordynację wszystkich modułów HCP w ramach tzw. FCC (Flod Coordination Cell). 

W trakcie ćwiczeń realizacja każdego z zadań obserwowana była przez zespół unijnej certyfikacji w skład którego weszli eksperci z Węgier, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Z informacji przekazanych nieoficjalnie wynika, że proces certyfikacji zakończył się wynikiem pozytywnym.

KGPSP/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama