Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Litwa: umowa na dostawę systemu obrony przeciwlotniczej NASAMS

Kongsberg NASAMS, fot. A.Hładij/Defence24.pl
Kongsberg NASAMS, fot. A.Hładij/Defence24.pl

Norweski system obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) zostanie kupiony przez Litwę. W czwartek litewski minister obrony Raimundas Karoblis podpisał umowę w tej sprawie o wartości ok. 110 mln euro.

Obrona powietrzna jest jednym z najsłabszych punktów w obronności krajów bałtyckich. Litwa, Łotwa i Estonia posiadają obecnie jedynie systemy obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu pozwalające na zwalczanie celów na pułapie do około 3-5 kilometrów i odległości kilku kilometrów. Rakiety, które mogą być odpalane z norweskich wyrzutni mają zasięg do kilkudziesięciu kilometrów i mogą zwalczać cele powietrzne na wysokości do 15 kilometrów. 

Umowa obejmuje dostawę dwóch baterii wraz ze szkoleniem i wsparciem logistycznym. Litewskie MON podkreśla w komunikacie, że poza wyrzutniami dostarczonymi z nadwyżek sił zbrojnych Norwegii (po modernizacji) większość elementów zostanie wyprodukowanych od podstaw. Osiągnięcie gotowości operacyjnej systemu planowane jest na rok 2021. Najczęściej używane uzbrojenie systemu NASAMS to rakiety AIM-120 AMRAAM, ale na Litwie będzie on prawdopodobnie używany z pociskami zapewniającymi większy zasięg i pułap rażenia, na przykład typu AMRAAM-ER.

Na Litwie wstępnie rozważana jest też możliwość obrony przestrzeni powietrznej kraju rakietami Patriot. Zakup zaawansowanych systemów obronnych jest możliwy dzięki podnoszeniu nakładów na zbrojenia. W przyszłym roku budżet obronny Wilna po raz pierwszy ma osiągnąć 2 proc. PKB i wyniesie 873 mln euro.

Czytaj więcej: System NASAMS dla Litwy za 100 mln euro

Norweski koncern KONGSBERG oferuje Polsce zestaw przeciwlotniczy krótkiego zasięgu NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) w ramach programu Narew. Jak podkreślają przedstawiciele producenta, ma on modułową budowę, przez co jego architektura umożliwia pełną integrację warstw obrony przeciwlotniczej dla Polski wraz z zastosowaniem nowych sensorów i rakiet.

Litwa staje się w ten sposób pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej użytkownikiem wielokanałowego systemu obrony przeciwlotniczej nowej generacji produkowanego w krajach NATO, zaliczanego do klasy krótkiego zasięgu (czasem określanego jako krótkiego/średniego zasięgu). Wcześniej w krajach bałtyckich bądź państwach Grupy V4 pozyskiwano jedynie systemy bardzo krótkiego zasięgu (np. polskie Grom, szwedzkie RBS 70 czy amerykańskie Stingery na Litwie). Rumunia dysponuje zestawami Hawk o większych możliwościach przestrzennych (zasięg do ok. 50 km), ale są to zestawy starej generacji, pozyskane z nadwyżek Holandii.

Zobacz: DSEI 2017: Rozwiązania dla Narwi w Londynie. Debiut Land Ceptor [Defence24.pl TV]

PAP/D24

Reklama

Komentarze (22)

  1. Bash

    Co z średnimi samolotami dla VIPów?

    1. gugluk

      3x nowy 767-800

    2. .... i w Polsce.

  2. marszałek

    Słuchajcie, a co gdyby tak zlikwidować cały I.U. i całą biurokrację wojskową odpowiedzialną za zamówienia, przetargi i planowanie co ma być kupione? po prostu wysłać ich na wcześniejszą emeryturę, dać im deputat węglowy i niech się więcej nie mieszają. Trzeba stworzyć od nowa ośrodek decyzyjny z pasjonatami, którzy są na czasie i wiedzą czego armia potrzebuje. Teraz jest dobry moment bo totalna władza rządząca może wszystko. Trzeba tylko chcieć przeciąć układ.

  3. Bla bla bla

    A u nas tylko analizy i dialogi.

  4. magazynier

    Litwini kupili już Panzerhaubitze, transportery, a teraz sensowny system OPL. Jeszcze tylko wprowadzą zasadniczą służbę wojskową i można powiedzieć: poważnie myślą o obronie i pieniądzach podatników. Jak to dobrze nie mieć niedorozwiniętego przemysłu obronnego.

    1. luul

      Wielu się starało aby był on niedorozwinięty. Nie tylko przemysł zresztą.

    2. Marco

      Ktoś latami starał się, by ten przemysł był w takim stanie, jak go nazwałeś.Trafniej,to dążył do jego likwidacji , rojąc o mitycznym europejskim przemyśle obronnym, dla którego bylibyśmy wyłącznie rynkiem zbytu. P.S. Jeśli wyobrażasz sobie , tak duży i tak newralgicznie położony kraj, jak Polska , bez własnego przemysłu obronnego, to gratuluję "racjonalnego" myślenia.

  5. dcdcdcdcdc

    oni są niesamowici, poczekajmy miejsiąc-dwa, i jak nic kupią Abramsy lub Leo-2A7

    1. dim

      Nie wiem czy "miesąc-dwa", ale zapewne wkrótce tak zrobią. Na pewno 2A7. Dotychczas działali logicznie, będą tak działać dalej, a z Abramsami kilka krajów liczyło już, że to się bardzo nie opłaca, nawet przy "czołgu z magazynów w USA, przekazanym za darmo"

    2. ZZ

      Litwa myślała nad zakupem zestawów plot od kilku lat, a negocjacje z Norwegami trwały ponad rok.

  6. PolExit

    Kupuja bez transferu technologii, wiec nie ma sie co dziwic ze kupuja szybko. tak trudno to zrozumiec? Az tak bardzo to przerasta? Widac wiekszosc piszacych nie prowadzi zadnego wlasnego biznesu i nie negocjowala w zyciu kupna niczego.

    1. LOL

      A z jakim transferem technologii my kupujemy? Tak to wygląda, że my po latach "negocjacji", dostajemy niewiele więcej, od nich, płacąc jak za zborze. W dodatku minister ewidentnie robi wszystko by sabotować naszą pozycje negocjacyjną. Gdzie tu logika?

    2. mi6

      Gen. Różański twierdzi ze modernizacja armii została zatrzymana. No ale on nie prowadzi biznesu wiec się pewnie nie zna. A poza tym to ja jako obywatel zatrudniam polityków podczas wyborów żeby szybko i sprawnie zapewnili bezpieczeństwo mnie j mojej rodzinie i nie muszę się znać na negocjacjach ani prowadzić własnego biznesu żeby wyrażać własne zdanie i krytykować.

    3. gegroza

      Macierewicz ma gdzieś offset a i tak wszystko trwa lata

  7. dim

    Lody lody ! Komu lody na śmietanie ;) Oto dziś w radio słucham wypowiedzi posłów. Wiecie czemu tak szybko i relatywnie tanio Grecy wynegocjowali i wykonają upgrade F-16? No zgadnijcie.... - głupie pytanie, wiadomo ! Zrobili to bez offsetu. Poprzednie efki były z odsetm, ostatnich 30 sztuk miało prawdziwy ofset 100%. Ale to dopiero początek informacji... Okazuje się, że mimo wizyty premiera i MONa w Waszyngtonie, grecki upgrade nie jest zamknięty ani nawet co do ceny - właśnie kłócą się w parlamencie o to. Mianowicie: Poprzednim zakupem, Grecy otrzymali offset 100%, z czego znaczą część to dla fabryki lotniczej obsługującej F-16 (Hellenic Space Industry). Otóż Amerykanie dają do zrozumienia, że teraz, aby offset sięgał owych 30%, teraz wiadomo, że to głównie pieniądze dla tej fabryki, trzeba będzie za F-16 V zapłacić WIĘCEJ. Cena 1,1 mld USD, to bez offsetu i rat. Grecka strona MON, ale nie amerykańska, zapewnia, że łącznie z prowizją dla rządu USA (czyli w praktyce z załatwieniem rat), będzie to "maksymalnie 1,1 mld Euro" - czyli już Euro, nie USD. A Amerykanie powtarzają, że łączny koszt to 2,4 mld USD. "Pańie Pośle - jak to można wytłumaczyć ?" odpowiedź: "1,1 mln USD byłaby to cena bez offsetu i za normalny zakup" "Zakup z ułatwieniami to 1,1 mld Euro" "A możliwość offsetu i nie przekraczającego 30% kwoty, to tylko to, co Grecja zapłaci ponad 1,1 mld" - Ale zdaje się Panie Pośle są jeszcze jakieś wątpliwości ? trudności ? - Tak. Po przyjrzeniu się tym planom, Komisja Europejska sygnalizuje już, że nie wyrazi zgody, ponieważ zachodziłaby forma UKRYTEJ SUBWENCJI własnych zakładów przemysłowych, a nie tylko płatności za uzbrojenie.

    1. dim

      c.d. (kolejna info, to samo) A teraz w parlamencie, przyciskany do muru, odpowiada osobiście MON: "CENA KONKRETNIE SAMEGO UPGRADE NIE PRZEKRACZA 700-800 mln EURO". - offsety ? Już nie komentuję, wnioski Państwo sami...

  8. Rozczarowany

    Zakładam ze zgodnie z informacjami z ubiegłego roku chodzi o dwie baterie. To oznacza ze planowany przez Polskę zakup 22 baterii w programie Narew będzie kosztował ok 5mld zł. To szosta!!! cześć kosztów związanych z zakupem Patriotów. Dlaczego MON nie rozpoczyna modernizacji OPL od Narwi? Dla mnie dwie wersje. Podszyta ambicjami głupota albo jawny sabotaż. Tak czy owak tego elementu dobrej zmiany nie akceptuje!!! Macierewicz musi odejść!

    1. Extern

      Bo chcą przy okazji Wisły w offsecie pozyskać technologie rakietowe z których krajowy przemysł już sobie sam wyrzeźbi system krótkiego zasięgu. Poza rakietami właściwie wszystko do tego w kraju już mamy.

    2. rydwan

      ano dla tego że NASAMS ze swoim zasiegiem gwarantuje zwalczanie jedynie efektora natomiast wisła pozwoli niszczyc nosiciela efektorów a to jest bardziej bolesne i kosztowne dla potencjalnego przeciwnika oraz trudniejsze do odtworzenia ,może jednak Macierewicz zostanie? :)

  9. gugluk

    Drodzy koledzy, istotą zakupy OPL jest uzyskanie max transferu technologi dla naszego przemysłu tak aby w przyszłości jak najwięcej wytwarzać w kraju, na chwilę obecna ja szczególnego pośpiechu do nadzwyczajnych zakupów uzbrojenia nie widzę, a jeśli już to na pewno nie NASAMS

    1. Marek1

      gugluk - zatem wg. ciebie stan praktycznej bezbronności Kraju w kwestii obrony powietrznej trwający od wielu lat NIE wymaga żadnych zdecydowanych kroków. Tak samo zresztą myśli AM&Co. z uporem maniaka blokując pozyskiwanie Narwi pod idiotycznym pretekstem, oczekiwania na IBCS do Wisły. Pretekst totalnie głupi, bo norweski producent gwarantuje PEŁNĄ zdolność do późniejszej integracji NASAMS II z dowolnym systemem zarządzania walką(np. IBCS).

    2. LOL

      I właśnie z takich powodów minister Macierewicz robi wszystko by pogorszyć naszą pozycję negocjacyjną i strasznie się pali by jak najszybciej podpisać pierwszą umowę na dwie baterie "bez niczego". Bo przecież wiadomo że jak już bezpowrotnie wejdziemy w patriota, to w drugiej "głównej" umowie wynegocjujemy wszystkie te technologie, które wg tego co ogłosił Raytheon są niemożliwe do przekazania.

  10. Bibi

    A jakie z tego korzyści dla litewskiego przemysłu? Bo przed Rosjà się tym nie obronià.

    1. gregoz68

      Może brakującą czcionką?

    2. Misiek

      To takie systemy kupuje się dla przemysłu, czy dla armii?

  11. tyuioppokjh

    ciekawe czy nasams pływa

  12. Victor

    Zazdroszczę.

  13. Opo

    Czym się różni system krótkiego zasięgu NASAMS oferowany Polsce od systemu średniego zasięgu NASAMS.który kupi Litwa?

    1. luka

      Niczym. Po prostu Litwa klasyfikuje go jako średniego a nie tak jak my krótkiego zasięgu. Tak samo byłoby z Patriotem - my klasyfikujemy go jako system średniego zasięgu a Litwini pewnie sklasyfikowaliby go jako dalekiego zasięgu.

    2. Jął ziął

      Zasięgiem.

    3. gegroza

      Niczym - dla nich to średni zasięg - dla nas krótki. Szczerze mówiąc wolę wersję litewską ale to tylko słowa.

  14. Szary

    To ten system jest w końcu średniego czy krótkiego zasięgu?

    1. Razparuk

      Do: Szary "Jak podkreślają przedstawiciele producenta, ma on modułową budowę, przez co jego architektura umożliwia pełną integrację warstw obrony przeciwlotniczej dla Polski wraz z zastosowaniem nowych sensorów i rakiet." Jakie rakiety pozyskasz taki masz zasięg

    2. Raptorek

      Kiedyś był średniego a dziś w dobie rozwoju środków pl. Jest określany jako krótki zasięg, pułap : 10-16 , zasięg od 30 do 120 km. Gdyby osiągał choć 18 km w pułapie i 120 zasięgu to by był już średni.

  15. DialogTechniczny

    Pytanko do znawców tematu: Czy litewskie baterie NASAMS spełniają wymóg pływalności ? I czy zakupiono także przekroje wyrzutni ?

  16. ppp

    Jak oni mogli? Tak bez dialogów? No i jakoś USA się od nich nie odwracają z tego tytułu.

    1. ZZ

      Z dialogami, i to długimi.

    2. luka

      Pewnie dlatego, że rakiety i radary z tego systemu i tak są amerykańskie, więc jednak poniekąd kupują u amerykanów.

  17. Kiks

    Co do czego wy porównujecie? Do ewentualnego polskiego zamówienia? Jaki stopień skomplikowania? Offset przy zamówieniu 110 mln euro?

  18. Ślązak

    Bravo litewski Narew już jest, tylko błagam nie każcie AM kupować uzbrojenia fajnie szybko wygodnie bez offsetu .

    1. Łukasz

      I tak będzie bez offsetu. Tyle że powoli, drogo i koniecznie amerykańskie, choćby było słabej jakości.... :)

  19. Sebo

    System sredniego zasiego to np Patrioty Nasams to system krutkiego zasiegu

  20. Jacek

    No proszę jak Litwini szybko załatwiają sprawy , ciekawie co na to zwolennicy naszego AM i jego zastępców , albo i całego MON ?

    1. ZZ

      Bo Litwini kupują sam sprzęt - na niczym innym im nie zależy, bo i nie są w stanie żadnych technologii wchłonąć.

    2. ggf

      "zostanie kupiony" dostawa pewnie w 2020r.

    3. Rtd

      Nie po to namnożyło się urzędników w MON, aby nie mieli co robić. W końcu te dziesiątki mld złotych muszą gdzieś płynąć, jak nie ma zakupów uzbrojenia. Wyda się pieniądze na wieloletnie analizy typu "wymyślanie koła na nowo", niekończące się konferencje ze szczytnymi i jakże słusznymi hasłami. A uzbrojenia jak nie było, tak nie ma. Oni tam łudzą się, że offset jest za darmo i będą "negocjować" w nieskończoność.

  21. jurgen

    a co jest tam efektorem ?

  22. KajaK

    Inni potrafią kupować, tylko my nie. Prowadzimy przetargi przez kilka lat, uzyskując to samo co inni w kilka miesięcy. Uparcie staramy się zyskać coś, czego nie możemy dostać... Wiecznie z tyłu.

    1. ZZ

      Tia... Zabawne, że Rumuni uważają dokładnie odwrotnie - że to Polska potrafi kupować. Trawa jest zawsze bardziej zielona u sąsiada, a już szczególnie kiedy nie śledzi się szczegółów. Litwini zdecydowali się na NASAMS grubo ponad rok temu, a przedtem jeszcze rozglądali się po opcjach dostępnych na rynku. Poza tym, termin dostawy mają ustalony po 2020.

Reklama