Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Nowe informacje ws. spóźnionej oferty Autosanu w przetargu dla wojska; Wywiad z prezydentem Finlandii; Początek wojny iracko - kurdyjskiej?

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö/Fot. presidentti.fi
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö/Fot. presidentti.fi

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Dziennik Gazeta Prawna, „Zawiadomienie do prokuratury w sprawie autobusów dla wojska”: Nowe informacje w sprawie afery w Autosanie. „Według agentów CBA za opóźnienie Autosanu w złożeniu oferty w przetargu na autokary dla armii odpowiada były dyr. handlu i marketingu spółki. Oferta Autosanu uzyskałaby w postępowaniu 93 proc., MAN, który wygrał - 82 proc. - dowiedziało się RMF FM”.


Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, „Najważniejsze jest bezpieczeństwo”: Wywiad z prezydentem Finlandii, Sauli Niinsto. „Jednym słowem, obawiacie się „zielonych ludzików" i wojny hybrydowej? - Tak, choć jeszcze do końca nie wiemy, na czym wojna hybrydowa mogłaby polegać. Obserwujemy działania tego typu w wielu krajach na świecie. - Ale nie chcecie wstąpić do NATO, które dałoby Finlandii gwarancje bezpieczeństwa. - Zwolenników natychmiastowego wstąpienia do NATO jest ok. 25 proc. Większość społeczeństwa jest jednak temu przeciwna. Nie oznacza to, że podjęliśmy ostateczną decyzję ws. wstąpienia do NATO. W przeciwieństwie do Szwecji pozostawiliśmy sobie otwartą furtkę”.


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Rozpoczęła się wojna iracko-kurdyjska”: Pierwsze działania wojenne w konflikcie kurdyjsko – irackim. „Iracka armia rządowa zaczęta w poniedziałek odbijanie Kirkuku z rąk Kurdów, i po kilkunastu godzinach ogłosiła wykonanie zadania. To pierwsze starcie wojny o niepodległość Kurdystanu”.

 

Witold Repetowicz dla wPolityce.pl o wizycie Erdogana w Polsce: „Dzięki wizycie w Polsce Erdogan pokazuje, że jeszcze nie wszystkie kraje w Europie go bojkotują. Prezydent Turcji znajduje się w coraz większej izolacji. Ma najgorsze w historii Turcji relacje ze Stanami Zjednoczonymi i bardzo złe relacje z większością krajów europejskich”. Źródło: wPolityce.pl

Reklama

Komentarze (1)

  1. lalaman

    Szwecja była teoretycznie neutralna w trakcie IIWś i źle na tym nie wyszła. Finlandia chyba zamierza iść tą drogą, tym bardziej, że granica z FR ma bardzo długą.

Reklama