Wiceszef MSWiA: W Kaliningradzie rośnie liczba wojskowych i aktywność służb

OPUBLIKOWANO: Czwartek, 12 Października 2017, 13:05
Jakub Skiba MSWiA

Rosnącej militaryzacji obwodu kaliningradzkiego towarzyszy proces osiedlania się na tym obszarze kadr wojskowych oraz podwyższona aktywność służb specjalnych i rosyjskich resortów siłowych – powiedział w czwartek w Sejmie wiceszef MSWiA Jakub Skiba, uzasadniając zawieszenie małego ruchu granicznego z Rosją.

Mały ruch graniczny z Rosją został wprowadzony w lipcu 2012 r. Po stronie rosyjskiej obejmował obwód kaliningradzki, po stronie polskiej – określone powiaty województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Został zawieszony latem 2016 r. z powodu szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Potem nie został odwieszony.

Skiba, odpowiadając na pytanie posłanki PSL Urszuli Pasławskiej, podkreślił, że "decyzja rządu o zawieszeniu małego ruchu granicznego z Rosją była i jest podyktowana względami bezpieczeństwa narodowego".

Do negatywnych zjawisk, które w perspektywie ostatnich kilku lat uległy nasileniu, zwłaszcza niedawno, w związku z ćwiczeniami rosyjskich sił zbrojnych Zapad, należy przede wszystkim zaliczyć rosnącą militaryzację obwodu kaliningradzkiego. Towarzyszy jej proces osiedlania się na tym obszarze kadr wojskowych oraz notowana podwyższona aktywność służb specjalnych i innych rosyjskich resortów siłowych. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na inne potencjalnie niebezpieczne działania o charakterze hybrydowym, polegające m.in. na działalności wywiadowczej, prowokacjach, cyberatakach oraz naciskach ekonomicznych.

wiceszef MSWiA Jakub Skiba

Wiceminister zaznaczył, że tuż przy granicy rosyjskiej, w Elblągu znajduje się dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód. Dodał, że wśród kluczowych przedsięwzięć dla bezpieczeństwa Polski są dążenie do wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz starania na forum UE, zmierzające do utrzymania stanowczego kursu wobec Rosji.

Czytaj więcej: Druga rotacja amerykańskich kawalerzystów rusza do Polski

Wcześniej posłanka Pasławska oceniła, że mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim był wielkim impulsem do rozwoju dla objętych strukturalnym bezrobociem gmin przygranicznych w województwach warmińsko-mazurskim i pomorskim. – Wydaje się, że jest bardzo dobry moment, aby wznowić (mały ruch graniczny – przyp. red.) i zacząć cywilizować relacje handlowe z Rosją – powiedziała posłanka, zwracając uwagę na awans piłkarskiej reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Rosji; Kaliningrad ma być jedną z aren turnieju.

Skiba odpowiedział, że mimo zawieszenia małego ruchu granicznego z Rosją, liczba jej obywateli, którzy według danych Straży Granicznej przekroczyli granicę, wzrosła z ok. 250 tys. w lipcu i sierpniu 2016 r. do 370 tys. w lipcu i sierpniu 2017 r. – Całkowicie ruch osobowy został odbudowany w oparciu o wizy, a wydawanie wiz daje znacznie lepszą możliwość sprawdzania, kto na terytorium naszego państwa przybywa – powiedział wiceszef MSWiA.

Przywołał też dane GUS, według których łączna wartość wydatków Rosjan z obwodu kaliningradzkiego w I półroczu 2017 r. była o 14 proc. wyższa w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. Skiba dodał, że jednocześnie spadła liczba przestępstw związanych z przemytem, a wzrosła ściągalność podatku VAT.

Odnosząc się do zbliżającego się mundialu, Skiba zauważył, że Rosja zapewne na ten czas wprowadzi szczególne rozwiązania, które ułatwią przyjazd kibicom.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

a. Piątek, 13 Października 2017, 13:28
Szkoda, że pan minister żadnych konkretów nie podał odnośnie wzrostu sił wojskowych Rosji w OK. Oświadczenie brzmi co najmniej mało wiarygodnie.
niki Czwartek, 12 Października 2017, 22:27
Nic dziwnego że Rosja reaguje na obecność US Army oraz oddziały innych państw NATO w Polsce czy na Litwie.
konto zablokowane Czwartek, 12 Października 2017, 18:15
No i co z tego? Kaliningrad to część terytorium Federacji Rosyjskiej :)
polak mały Piątek, 13 Października 2017, 10:27
Bzdura. To terytorium czasowo okupowane. Jak już ta bandycka dyktatura upadnie, a Rosja rozpadnie się na regiony, co jest nieuchronne, statu Królewca zostanie określony na nowo.
Wujek Sobota, 28 Października 2017, 19:43
Ale czemu pan uważa tylko te tereny za okupowane, lecz nie cale terytorium Prus Wschodnich? Allenstein, Melzak, Bartostein i inne miasta oraz Memel?
gegroza Czwartek, 12 Października 2017, 17:41
Czy ci ludzie mają obywateli za kompletnie ciemny lud choćby bez dostępu do internetu ? Przecież mały ruch graniczny został zlikwidowany na początku lipca !!! I ten Pan bez mrugnięcia okiem porównuje lipiec i sierpień do tegorocznego lipca i sierpnia ? Agentów będziemy wyłapywać na podstwie wiz ? Spadłą liczba przestępstw związanych z przemytem bo ruscy też nam wprowadzili wizy więc Polacy nie przemycają z stamtąd papierosów i wódki. Na tej zasadzie wystarczy zamknąć granice a przemyt ustanie całkowicie. Czy Ruscy wprowadzą szczególne rozwiązania dla kibiców ? Znając ich trochę - wątpię. Innym wprowadzą a nam nie. Szkoda bo chciałem pojechać na mistrzostwa :(
co za czasy Czwartek, 12 Października 2017, 14:48
Kierując się logiką zaprezentowaną przez pana wiceministra, największy poziom bezpieczeństwa osiągniemy wtedy gdy całkowicie zablokujemy przepływ ludzi przez nasze granice.
Pewny Czwartek, 12 Października 2017, 22:26
Jeżeli chodzi o „obywateli” państwa jawnie straszacego sąsiadów oraz prowadzącego wojnę tak hybrydową jak i zakuflowana to jak najbardziej słuszna decyzja
Zeb Czwartek, 12 Października 2017, 16:33
Jesli przyjeżdża ich więcej niż w czasie obowiązywania malego ruchu granicznego to uważasz to za blokowanie? ? O wizy muszą aplikować, ot co.
tak tak Czwartek, 12 Października 2017, 13:57
MSWiA ma kompetencje wywiadowcze? ciekawe...
chcieli utrącić mały ruch graniczny to utrącili, a indolencję dot. zabezpieczenia naszej granicy i ceł tłumaczą, że tak lepiej. koncepcja oblężonej twierdzy kwitnie.
była szansa "cywilizować" Rosjan z Kaliningradu, teraz będzie ich "cywilizować" wyłącznie rosyjska propaganda sukcesu.
atasis Środa, 18 Października 2017, 15:09
No proszę, jaki nauczycie się znalazł, chce cywilizować innych sam nie będąc ucywilizowany, tylko Polak tak potrafi.