Reklama

Geopolityka

14 wniosków o awans generalski u prezydenta. BBN: Trwa analiza kandydatur

Wiceszef BBN Dariusz Gwizdała. Fot. BBN
Wiceszef BBN Dariusz Gwizdała. Fot. BBN

Do prezydenta wpłynęły z MON wnioski o awans na stopnie generalskie 14 oficerów - poinformował zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała. Dodał również, trwa analiza kandydatur, a „prezydent nie podjął jeszcze decyzji, co do daty ewentualnego wręczenia nominacji”. 

"Do prezydenta wpłynęły wnioski o awans na stopnie generalskie 14 oficerów. Nazwiska awansowanych zostaną podane do publicznej wiadomości w momencie podjęcia przez prezydenta ostatecznych decyzji" – zapowiedział Gwizdała. Jak dodał, "kandydatury są obecnie analizowane pod kątem spełnienia przez oficerów wymogów formalnych, ich doświadczenia i przygotowania merytorycznego". 

Prezydent oczekuje, że polityka kadrowa w siłach zbrojnych będzie przejrzysta i przewidywalna, stąd kandydatury są oceniane również w kontekście potrzeb sił zbrojnych, a także trwających prac nad zmianami w systemie kierowania i dowodzenia.

Dariusz Gwizdała, zastępca szefa BBN

Czytaj więcej: Wiceszef BBN dla Defence24.pl: trzeba przyspieszyć modernizację wojska

Gwizdała poinformował, że "prezydent nie podjął jeszcze decyzji, co do daty ewentualnego wręczenia nominacji". 

"Zwyczajowo są one przyznawane przy okazji świąt państwowych, ale jednocześnie przypomnę, że pierwsze nominacje prezydent Andrzej Duda wręczył w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, kiedy stopnie generalskie na wniosek ministra Antoniego Macierewicza otrzymali gen. bryg. Jarosław Kraszewski oraz gen. bryg. Krzysztof Król" – dodał. 

15 sierpnia - w Święto Wojska Polskiego - uroczystość wręczenia nominacji generalskich nie odbyła się. Jako powód BBN podało trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu dowodzenia, co - jak zaznaczono - nie stwarzało warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny kandydatur.

W ubiegły czwartek prezydencki minister Andrzej Dera wyraził opinię że zanim zapadną decyzje w sprawie nominacji generalskich, musi zostać przeprowadzona reforma systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

Czytaj więcej: BBN podtrzymuje stanowisko ws. systemu dowodzenia [News Defence24.pl]

Zmiana obecnego systemu dowodzenia to jeden z tematów, których dotyczy przeprowadzony przez MON Strategiczny Przegląd Obronny. Pod koniec sierpnia resort obrony przesłał prezydentowi Andrzejowi Dudzie uaktualniony m.in. o nowe dane finansowe raport z SPO (pierwszą wersję prezydent otrzymał pod koniec maja). 

Jak mówił wcześniej szef BBN Paweł Soloch, między BBN a MON są różnice zdań dotyczące prerogatyw prezydenta w systemie kierowania i dowodzenia. 

Nowy system ma według zapowiedzi przywrócić odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych. Koncepcja MON nie przewiduje jednak proponowanego przez BBN połączonego dowództwa mającego koordynować współdziałanie sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych oraz obrony terytorialnej.

Czytaj więcej: Wiceszef BBN dla Defence24.pl: SPO to jedynie wstęp do dyskusji

PAP - mini

Reklama

Komentarze (3)

  1. kukizik15

    Nominacje generalskie to zaszczyt dla oficerów pod warunkiem że nimi są w pełni tego słowa znaczeniu. Nie wystarczy ukończyć weekendowy kurs generalski, być kumplem ministra lub wiceministra. Niewielu jest oficerów doświadczonych w każdym skilsie, zwłaszcza bojowym, z doświadczeniem misyjnym, dokształconych na zagranicznych uczelniach. Tych których się proponuje to biurokraci i urzędasy schlebiający władzy niegodni miana generała. Miejmy nadzieję, że PAD i jego doradcy jak kogoś zaakceptują zrobią to rzetelnie i SZ RP wzbogacą się o nowych wartościowych generałów.

  2. Courre de Moll

    Prezydent nie godzi się na marginalizację swej konstytucyjnej roli, w odwecie minister odstrzela prezydentowi ludzi z BBN, w odwecie za odwet prezydent nie podpisuje nominacji generalskich... a ofiarą pada wojsko i wojskowi. Co za ponura farsa.

  3. Oficer

    Jeżeli nie ma nowej struktury to po co wpłynęły te wnioski i poco ta wrzutka medialna

Reklama