Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Spór między prezydentem a szefem MON osłabia polską armię; Jak reformowano służby specjalne w III RP?; LitPolUkrBrig na misjach pokojowych; Większa integracja i ujednolicone procedury w PGZ; Jakie okręty dla MW RP?

Fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Klonowa kontra Pałac: stan wrzenia”: Przedłużający się spór pomiędzy Prezydentem Andrzejem Dudą, a Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem, osłabia polską armię. „W sporze MON i BBN podważany jest autorytet dowódców, a to osłabia morale armii.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Wszystkie służby III RP”: Historia reform służb specjalnych po 89’ roku. Obecnie trwają przygotowania do skonstruowania nowego systemu służb, który prawdopodobnie będzie zakładał miedzy innymi połączenie cywilnego wywiadu i kontrwywiadu. „Nieoficjalnie mówi się także o połączeniu ABW i AW oraz utworzeniu nowego ministerstwa, którym miałby kierować Mariusz Kamiński (obecnie jest ministrem koordynatorem ds. służb), ale w tej materii rząd projektów jeszcze nie ujawnił.”


Gazeta Polska Codziennie, „Historyczne porozumienie”: Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Litwy podpisali porozumienie w sprawie brygady LitPolUkrBrig. „Wczoraj - w drugą rocznicę utworzenia brygady LitPolUkrBrig - ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali porozumienie rozszerzające możliwości działania brygady, nadając jej jednocześnie imię wielkiego hetmana Konstantego Ostrogskiego. [...] - Od dzisiaj ta brygada będzie mogła brać udział we wszystkich przedsięwzięciach pokojowych, które są niezbędne, gdy pokój jest zagrożony. [...] -mówił wczoraj w Lublinie minister Antoni Macierewicz.”


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, „Współpraca na 18 polach”: Firmy wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej czeka jeszcze większa  konsolidacja. „Władze spółki opracowały Kodeks Polskiej Grupy Zbrojeniowej, który zawiera zbiór ujednoliconych procedur i regulacji obowiązujących wszystkie podmioty będące w składzie PGZ. Obszarów takiej współpracy jest aż 18, w tym tak istotne jak badania i rozwój, handel zagraniczny czy inwestycje i zakupy. Ponadto zakłady należące do PGZ zostały podzielone na siedem grup. Będą one realizować strategiczne projekty, jakich nie może się podjąć jeden podmiot.”


Gazeta Finansowa, „MON wkrótce wybierze okręty podwodne dla polskiej armii. Jedna z trzech ofert obejmuje zarówno rakiety manewrujące, jak i współpracę z krajowymi stoczniami”: W tym roku Ministerstwo Obrony Narodowej ma zdecydować o losie nowych okrętów dla Marynarki Wojennej RP. „Jednym z trzech oferentów jest francuska Naval Group. Na targach zbrojeniowych w Kielcach na początku września koncern prezentował swój wielozadaniowy okręt podwodny Scorpene, który za kilka lat może znaleźć się na wyposażeniu polskiej armii. Francuska grupa deklaruje też, że jest otwarta na współpracę z polskim przemysłem w sektorze morskiej energetyki odnawialnej.”

Reklama

Komentarze (3)

  1. Kos

    Dlaczego nigdy nierozpatrywano aw159 jako śmigłowiec do ZOP??? Podobno Royal Navy chce wycofać ze służby nawet 28, prawie nowych.

    1. luka

      Skoro chce wycofać taką ilość to znaczy, że coś z nimi nie tak albo są niewystarczające do takich zadań a ty chcesz żebyśmy to kupili?! Gościu, czemu ty jeszcze w MON'ie nie pracujesz?...

  2. Drzewica

    Rzeczywiście oferta z Francji jest najwygodniejsza, usuwa kłopoty z integracją broni z USA do okrętu z Europy. Jednakże odstręcza od niej nastawienie polityki prezydenta Macrona z odchyleniem lewicowo antypolskim i złe doświadczenia z przeszłości w temacie lojalności i dotrzymywania zobowiązań. Brak nam własnych kompetencji.

  3. Lach 2017

    Dopiero co wysiadł z Black Hawka....;-))

Reklama