Strzały w Las Vegas. Co najmniej 50 zabitych

OPUBLIKOWANO: Poniedziałek, 02 Października 2017, 15:19

Według informacji policji, wstępne szacunki wskazują, że w wyniku strzelaniny podczas koncertu w Las Vegas zginęło "co najmniej" 50 osób, a 200 jest rannych. 

Tragiczne wydarzenie miało miejsce w niedzielę po 22:00 czasu lokalnego, podczas koncertu odbywającego się miejscu, gdzie zlokalizowane są kasyna oraz kluby. Według doniesień policji sprawcą był 64-letni Stephen Paddock, którego motywy nie są jak na razie znane. Paddock został zastrzelony przez policję. Funkcjonariusze byli początkowo przekonani, że uczestników koncertu zaatakowało kilka osób. 

Jeśli informacje policji dotyczące ofiar potwierdzą się, będzie to najkrwawsza strzelanina w historii USA. W ubiegłym roku podczas ataku w klubie nocnym w Orlando zginęło 49 osób. Został on przeprowadzony przez zwolennika tzw. Państwa Islamskiego Omara Mateena i sklasyfikowany jako zamach terrorystyczny. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

33 komentarze

gnago Wtorek, 10 Października 2017, 20:12
Istnieją filmiki rejestrujące strzelanie z dwóch miejsc. Zatem prawdopodobieństwo że to prowokacja mająca zmniejszyć dostęp do broni. Choć na automatyczną pozwolenia nigdy nie było
gnago Wtorek, 10 Października 2017, 20:02
Istnieją filmiki rejestrujące strzelanie z dwóch miejsc. Zatem prawdopodobieństwo że to prowokacja mająca zmniejszyć dostęp do broni. Choć na automatyczną pozwolenia nigdy nie było
lis Środa, 04 Października 2017, 14:03
Wydaje się, że pozwolenia na posiadanie broni nie powinno się wydawać przede wszystkim osobom upośledzonym umysłowo i to upośledzonym choćby w stopniu nieznacznym, osobom wykazującym jakiekolwiek zaburzenia emocjonalne (defekty samokontroli, defekty w zakresie zdolności do przeżywania uczuć wyższych), tym, którzy są skłonni do doznawania bardzo silnego lub bardzo słabego lęku, strachu czy poczucia zagrożenia, lub też skłonności do nadmiernego przeżywania złości czy gniewu, osobom o zawyżonej i zaniżonej samoocenie i poczuciu własnej wartości, osobom o psychopatycznych cechach osobowości i tym, którzy wykazują lub wykazywali jakiekolwiek symptomy społecznego niedostosowania w postaci naruszania podstawowych norm współżycia społecznego, oraz osobom, dla których posiadanie broni jest tożsame z pod¬ trzymaniem lub podwyższeniem własnej siły, znaczenia bądź męskości. Broni nie powinno się też udostępniać osobom niedojrzałym psychicznie i tym, które są uwikłane w jakiekolwiek konflikty interpersonalne, a przede wszystkim tym, którzy konflikty te rozwiązują za pomocą strategii agresywnych. Pozwolenia na broń nie powinny też otrzymywać osoby o autorytarnej i dogmatycznej osobowości, skłonne do uprzedzeń rasowych, religijnych, narodowościowych czy jakichkolwiek innych.
lis Środa, 04 Października 2017, 13:39
Istnienie „efektu broni” potwierdza amerykańska organizacja „Center for Disease Control”; według niej sprzeczki w rodzinach, w których znajdu­je się broń palna, kończą się aż 12 razy częściej śmiercią jednej lub więk­szej ilości osób, niż w rodzinach, w których nikt nie posiada broni. Ta sa­ma organizacja podaje, że domach, w których znajduje się broń palna, w sytuacjach konfliktowych kobiety aż pięciokrotnie częściej strzelają do swoich mężów lub kochanków niż te, w których domach nie ma broni pal­
nej. Ponadto, osoby zamieszkałe w domach, gdzie znajduje się broń palna, narażone są na ryzyko samobójstwa pięciokrotnie częściej, niż w tych do­mach, gdzie tej broni nie ma.
polak mały Wtorek, 03 Października 2017, 15:57
To ja może kilka prostych faktów. Pierwsza liczba - ilość broni na 100 os., druga - liczba zabójstw na 100 tys. mieszkańców:
Polska - 1,3 i 0,74
USA - 112 (!!!) i 4,8 (z udziałem broni palnej 2,6)
Litwa - 0,7 i 5,96 (!!!!)
Norwegia 31,3 i 0,56

Czego to dowodzi? Niczego! A już na pewno nie da się wskazać żadnego wpływu ilości broni palnej na ilość zabójstw/przestępstw. W najbardziej rozbrojonym kraju tego zestawienia (Litwa) mamy wskaźnik zabójstw SIEDMIOKROTNIE wyższy niż w Polsce, w najbardziej uzbrojonym - USA, jest on nadal niższy niż na Litwie.

Konkluzja: osobiście nie wierzę, że danie Polakom broni spowoduje jakąś krwawą masakrę, czym straszą nas niektórzy. Spójrzmy na sprawę z innej strony: gdybyśmy chcieli się uzbroić podobnie, jak narody Europy Zach. a nawet np. Czesi, to potrzeba ok. 5-7mln szt. broni. Wiecie jaki to rynek? Może w końcu Radom zacząłby prowadzić jakiś normalny biznes, bo to, co jest obecnie zakrawa na jakąś farsę - broń z FB Radom jest absurdalnie droga, bo produkuje się małe serie. Gdyby mieli wytworzyć np. 100 tys. pistoletów w ciągu roku, cena spadłaby o 30%. Produkcja MSBS w wersji cywilnej spowodowałaby też radykalny spadek ceny. A jeśli pomyśleć, że taki cywilny MSBS łatwo zmilitaryzować, to oznacza, że w razie zagrożenia możemy łatwo utworzyć oddziały paramilitarne. Dlaczego Stalin nie zdecydował się na zrobienie z Polski 17 republiki? Wg jego słów - lepiej Polskę kontrolować niż próbować ujarzmić (przydały się powstania). Dziś też Rosja inaczej będzie patrzyła na naród bezbronny niż na taki, który ma parę mln szt. broni.
gnago Wtorek, 10 Października 2017, 20:18
W każdym domu w Polsce istnieje broń używana od tysiącleci i to w kilku egzemplarzach. To nóż. Jakoś nie widzę/słyszę doniesień o codziennych bijatykach nożowników mimo że wielu ludzi nosi przy sobie codziennie ostrze dla samoobrony.
Także broń palna z powodu ceny nie będzie cieszyć się popytem. A przeciwnicy szerokiego dostępu oceniają innych po sobie czy nisko oceniają dojrzałość swoich współobywateli.
Pożegnanie z bronią Środa, 04 Października 2017, 0:53
Pan źle interpretuje własne dane.
Na wysoką przestępczość i ilość zabójstw mają wpływ różne czynniki, a rozpowszechnienie posiadania broni jest jedną z nich. W USA olbrzymie znaczenie ma rozpowszechnienie broni, a w Litwie przechodzenie kultury Litwinów od socjalizmu do kapitalizmu.

Polska ma tracić dziesiątki miliardów euro na leczenie rannych, na wyrównanie strat z tytułu utraty kwalifikacji przez zabicie wykwalifikowanych pracowników, na pracę policji, adokatów, prokuratorów i sądów, na utratę popytu krajowego na komputery lub ubrania itp. itd. tylko po to, aby Radom zarobił parę milionów?

Jeżeli FB Radom produkowałaby lepszą broń, to mogłaby ją eksportować. Jeżeli podatnik miałby finansować nieudolność dyrektorów i pracowników FB Radom, to dlaczego nie także tysięcy innych przedsiębiorstw? Najlepiej zamknąć FB Radom, a wyposażenie sprzedać polskim przedsiębiorstwom, których pracownicy i kierownictwo nie są nieudolni. Karabiny można wówczas taniej importować.

Na wypadek wojny rząd może rozdać miliony Kałasznikow-ów - jeżeli analfabeci z Trzeciego Swiata nauczyli się w krótkim czasie jak je obsługiwać, to nauczą się także Polacy. Albo inną broń wojskową zamiast Kałasznikowów.

Obronność Polski nie wymaga wydatków podatnika wynikających z powszechnego posiadania broni.
kim1 Czwartek, 05 Października 2017, 13:14
Do "Pożegnanie z bronią" Pan jeszcze inaczej interpretuje własne dane. Jakie dziesiątki mld. euro na leczenie rannych? Pan jesteś jakiś fantasta czy jak? Wypowiadaj się szanowny Panie za siebie a nie za ogół społeczeństwa. Dlaczego zabiera Pan ludziom takim jak ja możliwość swobodnego dostępu i posiadania broni palnej? Nie chcesz Panie posiadać broni palnej to nie kupuj jej. FB Radom faktycznie mogłaby by produkować jeszcze lepszą broń ale w tak krótkich seriach zawsze cena jednostkowa będzie większa. Brak dużego cywilnego rynku broni w naszym kraju. Dodatkowo wycofali się z rynku USA. Na wypadek wojny to nasz rząd nie da rady i nie zdąży rozdać tych mln. szt. kałachów. Raczej może być tak, że jeszcze nakaże zdawać bron do depozytu.
Smuteczek Wtorek, 03 Października 2017, 21:13
W USa musiałbys niestety przedstawic statystycznie poszczegulne stany biorac pod uwage rozne przepisy w nich obowiazaujae a wtedy ta statystyka wygladałaby bardziej zrozumiale. Niestety jak rozumiem to by nieco bilo w Twoja konowa ocene dlatego tego nie zrobiłes
polak mały Wtorek, 03 Października 2017, 23:54
Nie widzę związku. Na Litwie łatwiej zginąć niż w Polsce a mają mniej broni. W Norwegii trudniej zginąć a broni mają więcej. To zreszatą tylko przykłady na brak zależności pomiędzy ilością broni a liczbą zabójstw.
lis Środa, 04 Października 2017, 12:50
Ponieważ nie tylko dostęp do broni o tym decyduje co nie zmienia faktu że ma on znaczenie.
lis Środa, 04 Października 2017, 12:45
No tak gdyby ten człowiek nie miał broni to też zabił by tle osób ciekawa logika.
Lunatic Wtorek, 03 Października 2017, 1:54
Czy wiadomo jakiej broni uzywal sprawca?
Srogie piguły milordzie Wtorek, 03 Października 2017, 13:58
To co słychać na większości filmików t oz pewnością M60.
Ale miał 10 innych sztuk broni w pokoju.

Patrząc jak ten zamach był perfekcyjnie zaplanowany to nie zdziwił bym się, gdyby "ścierwo po samobóju" znalezione w pokoju skąd strzelano należało w rzeczywistości do jakiejś przypadkowej ofiary... a prawdziwy zamachowiec wciąż przebywa gdzieś na wolności!
Pożegnanie z bronią Wtorek, 03 Października 2017, 0:30
Fakty:
1.
Więcej Amerykanów zginęło od broni palnej w samych USA w ostatnich tylko 45 latach, niż w wojnie secesyjnej oraz we wszystkich pozostałych wojnach w jakich USA brały kiedykolwiek udział.
2.
Co roku w USA ginie od broni palnej ok. 30.000 ludzi.
3.
Dzieci zabijają w USA więcej Amerykanów niż terroryści: "The macabre truth of gun control in the US is that toddlers kill more people than terrorists do" - Lindy West

Aktywistka na rzecz powszechnego posiadania broni została postrzelona w plecy przez jej własne 4-letnie dziecko:
"Jamie Gilt, who has built a thriving web presence on the argument that guns are perfectly safe around kids, was shot by her young child."

W 2014r. doświadczony instruktor strzelectwa w USA pokazywał na specjalnej strzelnicy jak strzelać 9-cioletniej dziewczynce, która go przy tym niechcąco zastrzeliła - zginął przez własną bezmyślność oraz wiarę w powszechne posiadanie broni: "Charles Vacca, 39, a father of four from Arizona, was shot and killed August 25 at the Last Stop gun range in White Hills by a 9-year-old girl."

Takich przypadków są w USA tysiące i nieuchronnie będą także w Polsce, gdyby doszło do realizacji bredni o powszechnym posiadaniu broni.
4.
Na YouTube są filmiki pokazujące masową panikę na dworcu kolejowym Penn Station, np.:
"New York Manhattan panic at the train station 14.04.2017"

Panika przybrała tak olbrzymie rozmiary, że interweniować musiała policja i straż pożarna, a ich rzecznicy prasowi wyjaśniając sprawę stwierdzili, że dla paniki nie było najmniejszych nawet podstaw w wydarzeniach na dworcu, wynikła ona tylko z głów Amerykanów, z ich stanu duchowego. Konkretnie zatrzymano kogoś, a ponieważ się szarpał, to policjant użył elektrycznego paralizatora, który trochę trzeszczy, ale nie przypomina strzału i nikt nie strzelał. Rzecznicy policji i straży pożarnej: "Officials Discuss Mass Panic At Penn Station"

Skąd ta panika? Ano stąd, że powszechne posiadanie broni nie wywołuje uczucia bepieczeństwa, lecz przeciwnie, wywołuje powszechne poczucie zagrożenia i życie w strachu całej populacji.
5.
Przestępczość na mieszkańca jest w USA pomimo kary śmierci ok. 10 razy większa niż w UE, bo na mieszkańca w więzieniach siedzi w USA ok. 10 razy ludzi więcej niż w UE.
USA mają najwięcej mieszkańców w więzieniu na całym świecie, bo ponad 2 miliony, dokładnie 2.145.100 w lutym 2017r. Nawet ludnościowo ponad 4 razy większe Chiny mają o ok. 0,5 miliona mieszkańców we więzieniach mniej niż USA. Następna w światowej statystyce Rosja ma ok. 1,5 miliona mniej mieszkańców we więzieniach niż USA.
USA to gloryfikowana przez Hollywood kultura przemocy i używania broni palnej - stąd tak olbrzymia przestępczość w USA.
6.
Na codzień media podają, o atakach nożem lub tępym narzędziem w Polsce. To, że trup nie ściele się w Polsce gęsto, wynika z tego, że ludzie dysponują mniej wydajną technologią, która także nie jest przeznaczona do zabijania, lecz musi zostać dopiero myślowo odciągnięta od swego właściwego przeznaczenia. Powszechne posiadanie broni to nie tylko posiadanie narzędzia, którego głównym celem jest zabijanie ludzi, ale i posiadanie go w momencie potrzeby rozładowania agresji.

Poziom nieposzlakowanych obywateli - właścicieli broni:
YouTube:
"Stupid People Own Guns Too"
"Stupid people with guns.(part 2)"
7.
Wartość rynku broni palnej w Polsce miałaby wielkość rynku elektroniki. Nie można wydać pieniędzy dwa razy, a więc powszechne posiadanie broni miałoby niszczący charakter dla polskiej gospodarki i pogłębiłoby naszą biedę i zacofanie. Już dziś zużycie prądu na mieszkańca jest w Polsce najniższe w UE - mniej zużywają tylko Grecja i Rumunia, a kraje zach. UE zużywają na mieszkańca ponad 2 razy więcej niż Polska. To przerażający dowód zacofania Polski - tym bardziej, że zach. UE zużywa energię ponad 2 razy efektywniej niż Polska.
______W takiej sytuacji jacyś odrażający handlarze śmiercią chcą się prywatnie wzbogacić kosztem tragedii całego narodu, katastrofy całej Polski. Polacy zamiast na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, na naukę języków, na ubranie, na elektronikę, na internet, na meble, na akcesoria samochodowe, na ratę za auto mają wydawać na broń.
______Koszty są zaś ogromne: koszt kupna broni i jej przechowywania, amunicji i strzelania, następstw przestępczego i wypadkowego użycia broni: doposażenia policji w ochronę, renty i emerytury, zasiłki dla ofiar i ich rodzin, ubezpieczenie, udzielanie pomocy ofiarom i sprawcom, ochrony polityków, dodatkowej ochrony Sejmu i urzędów itp. itd.
8.
Przy tym nie chodzi o broń wojskową, lecz o broń nieprzydatną na wojnie. W kilka godzin wyjaśniono mi w wojsku jak działa karabinek AK-47 Kałasznikowa i uzyskałem dobre wyniki w strzelaniu. W razie wojny MON może wydać Kałasznikowy ludności z magazynów WOT i w kilka dni wszyscy nauczą się jak z nich celnie strzelać. Powszechne posiadanie broni nie jest do tego potrzebne.
9.
Posiadanie broni nie ma nic wspólnego z wolnością. W czasach PRLu tysiące Polaków posiadało broń i nie było przez to ludźmi wolnymi. Amerykanie posiadają broń, ale ich płace realne nie wzrosły od ponad 40 lat, a Trump wygrał wybory, bo mówił. że elity są zdemoralizowane, skorumpowane i mają gdzieś uzbrojonych po zęby obywateli, a on to zmieni. Amerykanie dali się popędzić na wojnę w Iraku i tracili w niej życie - a dziś wszyscy w USA uważają napaść na Irak za niepotrzebny błąd. Powszechne posiadanie broni nie uchroniło Amerykanów przed tym, że ich prywatne media wmówiły aż ponad 70% z nich kłamstwo, że Irak jest współodpowiedzialny za 911.
______Prawo do posiadania broni powstało w czasach, gdy obywatel i rząd używali tej samej broni. Dziś rząd ma samoloty, czołgi, lotniskowce itd., a obywatel zwykły karabin lub pistolet, a więc broń tysiące razy mniej wartą bojowo, niż uzbrojenie rządu. Dlatego rząd ma w nosie obywateli uzbrojonych, ale głupich.
10.
Posiadanie broni nie służy ochronie przed przestępczością. Tak samo zresztą jak wysokość kar. Pomaga tylko wysoka wykrywalność przestępstw oraz pewność przestępcy, że zostanie ujęty. Polska policja jest wyposażona bardzo, bardzo słabo jak na XXI wiek. Wzorem może być tu policja RFN, która także narzeka na niedofinansowanie, ale zaczęła już realizować koncepcję "radiowozu przyszłości" i np. prawie wszystkie radiowozy policyjne w Bawarii są wstanie w ciągu do 3 minut porównać odciski palcy kontrolowanej osoby z bankiem danych zawierającym kilka milionów odcisków palcy w Koblencji.
_______Droga do bezpieczeństwa obywateli prowadzi przez wzrost nakładów na wyposażenie policji, na wynagrodzenia policjantów oraz na większą ilość etatów w Policji. Te nakłady będą zawsze niższe, niż nakłady na walkę ze skutkami powszechnego posiadania broni, będą niższe od kosztów na skalę całego państwa. Handlarze broni chcą się prywatnie wzbogacić, a miliardowe koszty ich wzbogacenia się niech ponosi podatnik.
11.
Gdyby w Polsce było już powszechne posiadanie broni, to nie trwałoby długo by Wielka Brytania wyrzuciła Polaków i przywróciła obowiązek wizowy dla Polaków. Polacy są znani w zach. UE ze złodziejstwa, ale władze państw zach. UE zamiatają to pod dywan. Ponieważ Polacy zagranicą nie znają języków i cierpią na kompleks niższości, to zamiast samouczka do nauki języka będą zabierali do zach. UE swe pistolety, a złodziejstwa zamienią się w morderstwa i napady rabunkowe z bronią. W Norymberdze kilka lat temu Polak upił się i zastrzelił byłą żonę oraz postrzelił dyrektora ZOO, który przejeżdżał przypadkowo na rowerze i chciał ratować kobietę. Inny Polak zamieszkał w ruinach jakiegoś domu i zaczął strzelać do patrolu policyjnego - policjanci zastrzelili go w samoobronie.
Można ze 100%-tową pewnością przewidzieć, że jeżeli w Polsce będzie powszechne posiadanie broni, to UE nie będzie miała innego wyjścia niż przywrócenie obowiązku wizowego dla Polaków. Trump obiecał zniesienie wiz dla Polaków w tydzień, ale z wizami będzie po prostu tak jak w przypadku USA, które akurat kierują się względami politycznymi, bo nikt z Polski nie przewiezie do USA broni samolotem, a w USA mają ją wszyscy.

To już lepiej zrobić tak jak w RFN, które są jedynym państwem na świecie bez ograniczenia prędkości na autostradach. Też ginie sporo ludzi, ale z góry wiadomo na jakim obszarze.
Gall Anonim Wtorek, 03 Października 2017, 9:31
ad 2 i częściowo ad 10
Spora część z tej liczby to ofiary działań świetnie wyposażonej amerykańskiej policji i FBI.
ad 5
Nagły wzrost liczby osadzonych w USA to efekt tzw. wojny z narkobiznesem. Spory procent z odsiadujących wyroki w amerykańskich więzieniach zostało skazanych za przestępstwa związane z narkotykami.
ad 7
Chyba nie chcesz powiedzieć, że wszyscy posiadacze konsol, tabletów, laptopów itp sprzętu tylko czekają na to, aż będzie można swobodnie kupować w Polsce broń i wtedy wszyscy jak jeden mąż rzucą w kąt swoje elektroniczne zabawki, a zamiast tego będą zbroić się po zęby? I chyba zdajesz sobie sprawę, że jest w naszym kraju sporo takich, którzy "zamiast na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, na naukę języków, na ubranie, na elektronikę, na internet, na meble, na akcesoria samochodowe, na ratę za auto" wydają swoje pieniądze na kiepskie jedzenie, węgiel, ubrania z lumpeksów itp. artykuły pierwszej potrzeby dla biednych ludzi. Myślisz, że tym wszystkim ludziom marzy się posiadanie wypasionej giwery?
ad 8
Nie wszyscy obywatele naszego kraju są tak pojętni jak ty.
ad 9
Ależ ma. Reglamentację w dostępie do broni palnej mieliśmy najpierw za zaborców, a potem za niemieckiego okupanta. A władze PRL-u kontynuowały tą tradycję dla własnego bezpieczeństwa tj. z obawy przed zbrojnym powstaniem. A ci co posiadali w czasach PRL broń to byli albo sprawdzeni towarzysze, albo tak jak i teraz przestępcy, którzy w nosie mają władzę i jej przepisy.
ad 10
Tak świetnie wyposażeni, ale jak przyszło co do czego nie byli w stanie obronić niemieckich kobiet przed muzułmańskimi opryszkami. Podstawowy problem z policją jest taki, że zwykle nie ma jej na miejscu wtedy kiedy jest potrzebna.
ad 11
Czemu Wielka Brytania nie powyrzucała ze swojego terytorium obywateli innych państw, w których powszechne jest posiadanie broni? Pewnie dlatego, że na terytorium UK obowiązuje prawo brytyjskie, a nie dla każdego obcokrajowca takie jak u niego "w domu".

Ps. Większość z twoich "faktów" odnosi się również do samochodów z tym, że jeszcze dodatkowo zatruwają powietrze, ale jakoś nie są reglamentowane jak broń palna.
Pożegnanie z bronią Wtorek, 03 Października 2017, 17:54
Ad9
Nie prawda, broń myśliwską, czy inną mieli także, choć rzadko, Polacy nie związani z PZPR i jego państwem. Ale wg zwolenników broni czyni onna wolnymi, a więc dzięki broni powinni wolnymi być np. milicjanci w PRLu. ale nie byli. Nawet zakładając, że "ci co posiadali w czasach PRL broń to byli sprawdzeni towarzysze", to nie ma to z moim argumentem nic wspólnego, bo wg niego wolność istnieje tylko w demokracji i jeśli w danym kraju jest demokracja, to każdy jest wolny niezależnie od tego, czy ma broń, czy nie. "Towarzysze" mieli broń w dyktaturze i mimo posiadania broni nie byli wolni. W arabskich monarchiach ludzie zwyczajowo są uzbrojeni, ale w monarchii także nie ma wolności.
Ad10
Wypisuje pan głupoty. Skuteczność policji nie mierzy się tym, że przestępczość jest zerowa, lecz tym, że jest bardzo niska, a szczególnie, że jest bardzo niska w porównaniu do innych państw. W RFN przestępczość jest bardzo niska, jakieś 10 razy mnijsza niż w USA.
Ad11
Pisze pan nie na temat. Napisałem, że gdy w Polsce będzie powszechne posiadanie broni, to polscy złodzieje i inni Polacy w UK (i w UE w ogóle) będą uzbrojeni i będą mordować.

Broń różni od smogu, pomyłek lekarskich, czy kierowców to, że tylko broń służy do zabijania. Auta służą do przewożenia, lekarze do leczenia, smog jest nielegalny lub co najmniej niechciany.
Extern Wtorek, 03 Października 2017, 23:32
No jak to broń służy tylko do zabijania? W Polsce jest kategoria pozwolenia na broń palną do celów sportowych i kolekcjonerskich czyli ustawodawca uznał że sport strzelecki czy przyjemność z posiadania, dotykania i oglądania tego kawałka stali są równie ważnym powodem do posiadania broni przez osoby cywilne co podstawowe przeznaczenie broni czyli obrona osobista, ochrona osób i mienia lub redukcja liczby zwierząt.
Więc na to wychodzi że zgodnie z Polskim prawem broń palna nie służy jednak tylko do zabijania.
Pożegnanie z bronią Środa, 04 Października 2017, 14:17
Tak jak można nóż kuchenny użyć także do zabijania ludzi, tak samo można broń, która suży do zabijania ludzi i zwierząt użyć do celów kolekcjonerskich, sportowych itp.

Organizowane są także Olimpiady czołgów, są czołgi kolekcjonerskie - też pan powie, że z tego wynika, że każdy musi mieć prawo do posiadania czołgu?

Suweren może zgodzić się, że uboczne zastosowania uzasadniają wyjątek od ogólnego zakazu posiadania przedmiotów niebezpiecznych takich jak broń, materiały wybuchowe, trucizny, bakterie i wirusy, materiały radioaktywne, dzikie zwierzęta itp. itd. Tu ma miejsce odważenie dóbr: indywidualnej potrzeby dentysty, aby robić zdjęcia zębów i bezpieczeństwa suwerena, korzyści z leczenia zębów i strat związanych np. z koniecznością specjalnej ewidencji, złomowania itp.
ZZ Środa, 04 Października 2017, 18:10
Ale każdy ma prawo do posiadania czołgu. Powiem więcej. Nie ma przeciwwskazań, żebym kupił Chieftaina Mk 10 - za jedyne 200 000 zł. Albo czeskiego T-72, to już trzeba pół miliona.
Pożegnanie z bronią Środa, 04 Października 2017, 18:59
Bo pańskie czołgi mają wartość bojową spychaczy - nie są wstanie strzelać.
lis Środa, 04 Października 2017, 13:04
W określonych przypadkach można posiadać określony rodzaj broni tak jak napisałeś ale nie każdy i na pewno nie taki arsenał jak ten świr.
ZZ Środa, 04 Października 2017, 18:22
Jak to nie? W Polsce można kupić tyle broni, ile WPA pozwoli - a to zależy tylko od dogadania się.
ZZ Wtorek, 03 Października 2017, 13:28
>"ad 2 i częściowo ad 10
Spora część z tej liczby to ofiary działań świetnie wyposażonej amerykańskiej policji i FBI."
A jeszcze więcej samobójstw.
Cynik Wtorek, 03 Października 2017, 9:12
W Polsce od wielu lat można posiadać bez żadnych formalności broń czarnoprochową, w tym wielostrzałowe rewolwery. Tak samo uzyskanie pozwolenia od kilku lat jest bardzo proste. Proszę więc, abyś przestał opowiadać. USA, to USA. Nie można przyrównywać tego kraju do Europy, bo to jest zupełnie inny świat. W Europie bardzo liberalne przepisy dotyczące broni są w Szwajcarii, Finlandii, Norwegii, Czechach, Austrii. Przestępczość tam jest niska. Za to w Zjednoczonym Królestwie, gdzie broń jest zakazana przestępczość jest bardzo wysoka.
Po prostu stawianie znaku równości pomiędzy dostępem do broni a zwiększoną liczbą przestępstw świadczy o zupełnym niezrozumieniu i totalnym uproszczeniu tematu.
tak tylko ... na marginesie Wtorek, 03 Października 2017, 13:07
@Cynik
Używałeś kiedykolwiek broni czarnoprochowej ??? Chyba nie.
Załaduj muszkiet: wsuń rurkę do lufy, porcja prochu, wyjąc rurkę i ubić, przebitka i kula, ubić, kurerk, kapiszon i strzał.

Osławiony wielostrzałowy rewolwer. Ile musisz użyć smalcu, aby zabezpieczyć magazynek/bębenek przed wybuchem wszystkich ładunków spowodowany iskrą (nieszczelnością pomiędzy bębenkiem i lufą) ?!?!
W Szwajcarii "wszyscy" mają broń. Gdy Szwajcar widzi, ze sąsiad pali ognisko ( Szwajcar nie odważył by się) to dzwoni na policję. Poziom i kultura społeczeństwa decydują o bezpieczeństwie.
Extern Środa, 04 Października 2017, 1:02
I jakoś w XIX wieku przez 30 lat powszechnie używano powtarzalnej broni rozdzielnego ładowania. Robili to na co dzień prości ludzie którzy najwyraźniej nie wiedzieli że jest to takie nie wykonalne.

Ludzie w zdrowym społeczeństwie nie zabijają się z broni czarno prochowej czy w ogóle z innej broni palnej dokładnie z tych samych powodów z których nie zabijają się przy pomocy kamieni, noży czy samochodów.
I analogicznie jeśli mają powód warty zabicia to zazwyczaj brak broni palnej ich nie powstrzymuje.
tak tylko ... na marginesie Wtorek, 03 Października 2017, 8:41
@Pożegnanie z bronią
Brawo za rozsądne słowa !!
gegroza Wtorek, 03 Października 2017, 0:08
......Dzis opisze wam jak wyglada kupno, posiadanie i podejscie do broni palnej w Nevadzie.

Nevada jest dosc specyficznym stanem. Mamy tu jedne z najluzniejszych przepisow dotyczacych broni. Bron kupic moze kazdy niekarany obywatel stanu. Nie trzeba broni nigdzie rejestrowac. Mozna ja sprzedac innemu obywatelowi stanu bez zadnych posrednikow. Widoczna bron mozna nosic bez zadnego pozwolenia. Na noszenie ukrytej pod ubraniem broni wymagane jest pozwolenie ktore dostaje sie po przejsciu jednodniowego kursu na ktorym kursanci zapoznaja sie z przepisami dotyczacymi noszenia ukrytej broni i przechdza prosty sprawdzan strzelecki......
Pawele Poniedziałek, 02 Października 2017, 21:05
W BBC podają, że zginęło 58 osób i 500 jest rannych. Powiedzieli też, że sam się zastrzelił.