Sobota z Defence24.pl: Kurdyjskie przygotowania do referendum niepodległościowego; Chiny nałożyły sankcje na Koreę Północną; Wizyta Antoniego Macierewicza w USA; 700 podchorążych złożyło przysięgę na Westerplatte

OPUBLIKOWANO: Sobota, 23 Września 2017, 9:05
przysiega OT

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Dawid Warszawski, Gazeta Wyborcza, „Bardzo droga niepodległość”: Kurdyjskie przygotowania do referendum niepodległościowego. „Kurdowie lawirują między Bagdadem i Ankarą, dogadują się z Teheranem i Tel Awiwem, zabiegają o Waszyngton, ale polegać mogą tylko na sobie. Jak mówi przysłowie: Kurd za jedynego przyjaciela ma góry [...] Wszyscy sąsiedzi boją się, że iracki Kurdystan stanie się kurdyjskim Piemontem; tłumią więc swoich Kurdów, a tym samym uprawdopodabniają to, czego się boją. Kurdowie tańczą na linie. A świat wstrzymuje oddech.”


Super Express, „Chińczycy przeciw Kimowi”: Chińskie sankcje nałożone na Korę Północną. „Chiński bank centralny wydał pozostałym bankom tego kraju instrukcje nakazujące wstrzymanie świadczenia usług klientom z Korei Północnej. Wszystkie kredyty mają być zamknięte do czasu, aż reżim nie zrezygnuje z kolejnych prób atomowych. Decyzja ma związek z sankcjami, jakie na reżim Kima nałożyła Rada Bezpieczeństwa ONZ.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Polska i USA zacieśniają militarny sojusz”: Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z szefem Pentagonu gen. Jamesem Mattisem podczas wizyty w USA. „Rozmawialiśmy o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO dodatkowymi oddziałami amerykańskich żołnierzy. Podjęliśmy również decyzję o utworzeniu specjalnej grupy roboczej synchronizującej działania wojsk Polski i USA - przyznał szef MON-u. [...] W ramach zacieśnienia współpracy militarnej obaj politycy zdecydowali także o utworzeniu specjalnej grupy roboczej, która będzie koordynowała działania i plany operacyjne polskich i amerykańskich żołnierzy.”


Nasz Dziennik, „Przysięga na Westerplatte”: Na gdańskim Westerplatte 700 podchorążych złożyło przysięgę wojskową. Wśród młodych adeptów sztuki wojskowej, znajdowali się przyszli oficerowie nowopowstałych Wojsk Obrony Terytorialnej. „W ślubowaniu wzięli udział studenci trzech wojskowych uczelni z Wrocławia, Gdyni i Dęblina. Wspólną przysięgę zorganizowano po raz czwarty. Uroczystość miała miejsce u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża i oprócz składających przysięgę uczestniczyły w niej także bardzo licznie rodziny wojskowych studentów. Dowódca Centrum Operacji Morskich wiceadmirał Stanisław Zarychta, zwracając się do składających przysięgę, przypomniał, że „obowiązuje ona do końca życia".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz