Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Autosan wyprodukuje mobilne magazyny broni dla WOT; Jaka przyszłość czeka PGZ pod rządami Ministra Macierewicza?; Analiza potencjału militarnego Arabii Saudyjskiej

Saudyjska wyrzutnia rakietowa Astros. Fot. TECH. SGT. H. H. DEFFNER / US DoD via Wikipedia.
Saudyjska wyrzutnia rakietowa Astros. Fot. TECH. SGT. H. H. DEFFNER / US DoD via Wikipedia.

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Mobilne magazyny broni dla WOT z Autosanu”: Najbliższe plany Autosanu będą skierowane ku produkcji dla celów wojskowych. „Zakład wraz z partnerami z Polskiej Grupy Zbrojeniowej zrobi kontenerowe magazyny broni dla wojsk terytorialnych.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Zbrojeniowe imperium Antoniego Macierewicza”: Jaka przyszłość czeka polską zbrojeniówkę pod rządami Antoniego Macierewicza? „Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z dziesięciu największych holdingów zbrojeniowych w Europie. Wytwarza głównie dla MON, którego szef występuje przy tych transakcjach jednocześnie w roli klienta i producenta.[...]  Polska Grupa Zbrojeniowa będzie też najpewniej faworytem w przetargu na nowy bojowy wóz piechoty, który zastąpi wysłużony BWP-2. Na targach w Kielcach PGZ przedstawił nowy bojowy pływający wóz piechoty Borsuk, który za dwa lata ma być prototypem.”


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Saudyjczycy w zbrojeniowej czołówce”: Analiza potencjału militarnego sił zbrojnych Arabii Saudyjskiej.  „Oceniając przez pryzmat wydatków wojskowych, Arabia Saudyjska należy zatem do grupy państw wydających najwięcej na zbrojenia. Królewskie Siły Zbrojne Arabii Saudyjskiej składają się aż z czterech typów wojsk. Należą do nich: siły lądowe, marynarka wojenna, lotnictwo, obrona powietrzna oraz strategiczne wojska rakietowe. [...] Jeśli chodzi o maszyny będące w dyspozycji lotników, należy wspomnieć amerykańskie myśliwce przewagi powietrznej - F15. W wypadku myśliwców wielozadaniowych Saudyjczycy korzystają z europejskiego myśliwca wielozadaniowego Eurofighter Typhoon. Obrona powietrzna z kolei może się pochwalić systemem rakietowym ziemia-powietrze MIM-104 Patriot.”

 

Piotr Maciążek dla GazetaPrawna.pl o reparacjach wojennych: „W cieniu rosnącego rewizjonizmu rosyjskiego i dynamiki pozimnowojennego porządku politycznego Polska nie może sobie pozwolić na złe relacje z Niemcami. Od dziecka każdemu Polakowi wpaja się dogmat o tragicznym położeniu Polski na mapie Europy, wciśniętej pomiędzy dwa potężne mocarstwa – Niemcy i Rosję. A jednak nie towarzyszy temu żadna refleksja na poziomie społecznym i politycznym”. Źródło: GazetaPrawna.pl

dr Adam Lelonek dla WP.pl o rosyjskiej fabryce trolli: „Działania tzw. trolli są ukierunkowane na destabilizowanie sytuacji politycznej w danym państwie i podważanie zaufania do jego instytucji, w tym i całego systemu demokratycznego. Identyfikują i wykorzystują one wysoce zideologizowane i zaangażowane środowiska, będące podatne na działania dezinformacyjne i propagandowe i w ten sposób wzmacniają dany przekaz lub prowokują określone zachowania”. Źródło: WP.pl

Reklama

Komentarze (1)

  1. Wojak

    Panie Wroński co pan sugeruje, że to żle iż PGZ produkuje sprzęt dla naszej armii? Niech pan zarzuca Merkel, że kupuje własne samoloty Eurofighter Typhoon i niemieckie czołgi Leopard. Może i my powinniśmy takie same kupować?

    1. airsoftman

      Nie wiem jakie intencje ma Pan Wroński, ale faktem jest, że system u nas jest kuriozalny w skali światowej, gdzie ta sama osoba, która sprawuje nadzór "właścicielski" nad państwowymi firmami jednocześnie ma decydujący głos w sprawie wyboru zakładów, od których zakupuje się sprzęt dla wojska.

Reklama