DORSZ: ws. PKW w Afganistanie mowa na razie o zdolnościach a nie liczbie żołnierzy

OPUBLIKOWANO: Wtorek, 19 Września 2017, 14:25
PKW Afganistan

W negocjacjach na temat zwiększenia zaangażowania w misję w Afganistanie na razie mówi się o konkretnych zdolnościach, np. szkoleniu sił policyjnych, a nie liczbie żołnierzy – poinformował dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski.

W sierpniu USA ogłosiły nową strategię wobec Azji Południowej, w tym Afganistanu. Zakłada ona zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w tym kraju.

Czytaj więcej: USA z nową strategią działania w Afganistanie

Jednocześnie USA zwróciły się do sojuszników o zwiększenie zaangażowania w Afganistanie. Wszystko wskazuje, że będzie to jednym z tematów rozmów szefa MON Antoniego Macierewicza z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem. W tym tygodniu polski minister złoży w Pentagonie pierwszą wizytę od objęcia urzędu w listopadzie 2015 r.

Czytaj więcej: Dodatkowe 3 tysiące amerykańskich żołnierzy trafi do Afganistanu

Dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, któremu podlegają kontyngenty zagraniczne, przyznał na spotkaniu z dziennikarzami, że po ogłoszeniu amerykańskiej strategii rozpoczęły się rozmowy na temat przyszłości polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie, który uczestniczy tam w misji NATO Resolute Support.

Teraz następuje szacowanie, gdzie są braki. Wiadomo jest również to, że nie wszyscy mogą zaangażować się tak, jak wcześniej – wyjaśnił generał.

Jeśli padają pytania, to się mówi o specjalistach, o pewnych elementach. Na razie mówi się o zdolnościach niż o ilości. (...) Nie mówi się o liczbach bezwzględnych. Na razie jest analiza sytuacji i zastanawiamy się, do jakiego stopnia jesteśmy wydolni, żeby te proporcje utrzymać.

dowódca operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski

Wśród specjalności, o których na razie się mówi, generał wymienił osłonę własnych sił (ang. force protection), szkolenie sił policyjnych, do czego na przykład może zostać wykorzystana Żandarmeria Wojskowa, padło też pytanie o specjalistów broni pancernej. – To przykłady, że niekoniecznie to będzie oznaczało batalion wojska w określonym rejonie – dodał dowódca operacyjny w rozmowie, która odbyła się w poniedziałek.

Podkreślił, że jeśli padnie propozycja ze strony Polski, to będzie umieszczona nie tylko w kontekście Afganistanu, lecz całości zaangażowania Wojska Polskiego poza granicami państwa. Poza Afganistanem siły zbrojne są zaangażowane w Iraku i Kuwejcie, wspierając koalicję do walki z tzw. Państwem Islamskim, oraz w Kosowie i Bośni i Hercegowinie. Niewielki kontyngent jest także w Republice Środkowoafrykańskiej.

Czytaj więcej: Nowa odsłona misji Wojska Polskiego w Iraku

Gen. Wojciechowski zaznaczył przy tym, że w tym roku doszły dwa kontyngenty w Europie – w Rumunii i na Łotwie, związane ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO. Przypomniał też, że Polska ma zobowiązania sojusznicze na najbliższe lata – będzie państwem ramowym Grupy Bojowej UE (we współpracy z krajami Grupy Wyszehradzkiej) oraz Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości NATO (tzw. szpicy Sojuszu).

Czytaj więcej: Anakonda, misje F-16 i drony nad wschodnią granicą. Gen. Wojciechowski dla Defence24.pl o wyzwaniach Dowództwa Operacyjnego RSZ

Szef MON Antoni Macierewicz wśród tematów rozmów w Pentagonie wymienił w piątek sprawy bieżące, przede wszystkim dotyczące wschodniej flanki NATO, obecności wojsk USA w Polsce i bezpieczeństwa naszego kraju. – Ale Polska nie odżegnuje się od zasady, która towarzyszy wszystkim państwom NATO, czyli solidarności w wyzwaniach, które dotykają nie tylko nas na flance wschodniej, ale także te państwa, które są zagrożone przez terroryzm – dodał Macierewicz.

Z kolei w poniedziałek zwrócił uwagę na kontrakty, które Polska chce w najbliższym czasie chce podpisać z rządem USA i amerykańskimi firmami, w tym na system obrony powietrznej Patriot.

Czytaj więcej: Macierewicz: umowa na Patrioty, jeśli rząd USA spełni polskie warunki

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Victor Wtorek, 19 Września 2017, 16:29
Czyli jak znów wyślemy polskich żołnierzy do Afganistanu na wojnę to w zamian rząd amerykański pozwoli nam zamówić system Patriot. Świetny interes...
man42 Środa, 20 Września 2017, 7:45
Masz lepsze propozycje
Max Mad Czwartek, 21 Września 2017, 19:46
Tak, zabierzmy naszych chłopaków z tego grobowca Imperiów. Wystarczająco ich już zginęło w tej bezsensownej eskapadzie której końca nie widać. Jak Amerykanie chcą tam ginąć bez sensu i celu to niech to robią na własnych rachunek, my swój obowiązek już spełniliśmy.