Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Kto będzie pierwszym żołnierzem?; Różne odsłony wojny cybernetycznej; Analiza potencjału bojowego Egiptu; Kontrowersje wokół współpracy WOT z policją; Ekspert o ćwiczeniach Zapad-17

Fot. kkk.tsk.tr.
Fot. kkk.tsk.tr.

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Biją się o to, kto będzie pierwszym żołnierzem”: Kolejna odsłona konfliktu między Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Obrony Narodowej. Kością niezgody jest wizja najwyższego stanowiska dowódczego w Siłach Zbrojnych. „Reforma dowodzenia proponowana przez MON wciąż nie w pełni uwzględnia postulaty prezydenta.”


Waldemar Skrzypczak, Wprost, „Wojny przyszłości”: Ekspert wojskowy analizuje środki walki w wojnie cybernetycznej, w tym również rosyjską propagandę skierowaną do europejskich państw zrzeszonych w NATO. „Środowisko walki cybernetycznej szybko ewoluuje. To obszar swoistego wyścigu zbrojeń z wykorzystaniem najnowszych technologii. Na cyberataki są narażone przede wszystkim strategiczne systemy i elementy infrastruktury krytycznej, decydujące o zdolności do funkcjonowania państwa (m.in. energetyka, łączność, transport, zaopatrzenie w wodę i żywność). Wydaje się, że problematyce walki w cyberprzestrzeni i przeciwdziałaniu cyberatakom w ostatnich latach nadano w końcu właściwą rangę.”


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Wojsko kraju faraona”: Analiza potencjału militarnego sił zbrojnych Egiptu. „Wojska lądowe (Armia Egipska) to największy komponent wojska egipskiego. Liczący ok. 310 tyś. wojskowych rodzaj sił zbrojnych odgrywa główną rolę w polityce bezpieczeństwa kraju. [...] W wypadku konfliktu militarnego liczebność sił lądowych może wzrosnąć co najmniej kilkakrotnie. [...] Ponadto w wojskach lądowych funkcjonują samodzielne korpusy, np. Korpus Misji Taktycznych, korpusy zmechanizowane, medyczne czy żandarmerii wojskowej. Sprzęt pancerny, na którym się opiera ofensywa, to przede wszystkim amerykańskie czołgi M1 Abrams i M60 Patton. Egipcjanie zamówili również 500 nowoczesnych rosyjskich czołgów T-90.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Będziemy współdziałać”: Kontrowersje wokół zapisów o współpracy WOT z policją. „Obrona Terytorialna powinna współpracować nie tylko z policją, ale ze wszystkimi służbami na swoim terenie działania. [...] Będziemy bardzo mocno zakorzenieni w lokalnej społeczności. Nasi żołnierze przygotowywani są do wielu form praktycznej współpracy, która już teraz odbywa się między policją a wojskami operacyjnym.i [...] Mamy jedno państwo i jego struktury muszą ze sobą współdziałać. Współpraca wojska z policją jest czymś oczywistym i naturalnym.”


Mateusz Zardzewiały, Super Express, „Nie grozi nam rosyjska agresja”: Wywiad z prof. Antonim Dudkiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. „Jestem optymistą i uważam, że Polsce i krajom będącym członkami NATO niebezpieczeństwo w tym momencie nie grozi. Natomiast jedną z najciekawszych kwestii związanych z tymi manewrami jest to, czy wojska rosyjskie, które weszły na terytorium Białorusi, opuszczą je po zakończeniu manewrów. Bo jeżeli tego nie zrobią, będzie to bardzo zły sygnał pokazujący, że być może Putin jednak ma jakieś dalej idące plany. […]”

Reklama

Komentarze

    Reklama