MSPO 2017: Izraelska ochrona aktywna dla Rosomaka [Defence24.pl TV]

OPUBLIKOWANO: Środa, 13 Września 2017, 11:51
IMI MSPO

Systemy aktywne to przyszłość ochrony opancerzonych  pojazdów bojowych na współczesnym polu walki – przekonuje Avinoam Zafir, Corporate Vice President, Marketing, IMI Systems. W związku z tym izraelski koncern oferuje rozwiązania aktywnej ochrony należące do rodziny Iron Fist. 

- "Tradycyjne metody ochrony pojazdów – opancerzenie - staje się zbyt ciężkie. Rozwiązania jakie proponujemy bazują na przechwytywaniu zagrożeń. Rodzina systemów Iron Fist, to jedno z niewielu tego typu rozwiązań na świecie." - podkreślił w rozmowie z Defence24.pl TV Avinoam Zafir, Corporate Vice President, Marketing, IMI Systems.

- "Ciężki Iron Fist, opracowany przede wszystkim z myślą o czołgach podstawowych i zdolny przechwytywać również pociski kinetyczne poruszające się z prędkością do 2 tys. m/s. Lekka wersja Iron Fist to idealne rozwiązanie aktywnej ochrony np. dla KTO Rosomak." - podkreślił w rozmowie z Defence24.pl TV Avinoam Zafir, Corporate Vice President, Marketing, IMI Systems.

Wśród produktów prezentowanych podczas MSPO znalazły się również rozwiązania chroniące skomputeryzowane układy, takie jak zdalnie sterowane moduły uzbrojenia, przed atakami hakerów i walką informatyczną. 

W Kielcach demonstrowano między innymi system ACE, którego celem jest ochrona skomputeryzowanych elementów wyposażenia i uzbrojenia przed atakami hakerskimi, mającymi na celu przejęcie lub uszkodzenie wybranych systemów. Działa on, porównując oprogramowanie z fabrycznymi ustawieniami systemu i jest w stanie korygować błędy w czasie rzeczywistym. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

16 komentarzy

PawelOz Czwartek, 14 Września 2017, 23:51
A może byśmy zgadali się z Ukrainą i coś od nich kupili, jakąś licencję albo coś
Flip Sobota, 16 Września 2017, 16:48
Zgadzam się. Najlepszy byłby Kamaz i Kozak.
Futurysta Czwartek, 14 Września 2017, 7:43
Brać to i nawet się nie zastanawiać. Przyrost zdolności(w tym przypadku przetrwania) do ceny na bank jest bardzo atrakcyjny.

Przypominam, że pancerz na Rosomakach nie chroni przed ciężkimi granatnikami, nie mówiąc o ciężkich działach z amunicją kinetyczną. Co do leopardów to warto pamiętać, że w naszej modernizacji Leopard 2 PL kadłub został nie ruszony, tzn. ma odporność balistyczną od FRONTU na poziomie lat 80, nie wspominając o bokach, gdzie każdy istniejący czołg jest bardzo słabo chroniony.
Junger Czwartek, 14 Września 2017, 7:38
W Polsce już odbyły się testy rodzimego antypocisku. Przy odpowiednim finansowaniu prace powinny zostać ukończone w 2019 r.
dim Czwartek, 14 Września 2017, 14:03
Plus z 5 lat na produkcję..., a za 15 lat na nasycenie - optymistycznie
Czy Pan naprawdę nie rozumie, że obronność to potrzeba nie tylko dla przyszłych pokoleń ??? Także już na dziś !

W takich wypadkach niezwłocznie kupuje się licencję, z prawem jej rozwijania. Może być we współpracy.
Alex75 Piątek, 15 Września 2017, 11:03
Moim zdaniem można skorzystać z istniejącego produktu kupując go np na Rośki, nie zaprzestając rozwijania własnego... wszak zostaje jeszcze Leo, Twardy, Borsuk...
Gred Czwartek, 14 Września 2017, 21:51
Dokładnie. Pora zrozumieć, że nauka rozwija się skokowo. Jeśli będziemy posiadać wiedzę o takich systemach, to moce naukowe można przerzucić na inne projekty. Lepiej mieć ten system niż tracić bezpowrotnie sprzęt i ludzi. Polska nigdy nie będzie dysponować większą armią. Musi być ona lepiej wyposarzona i lepiej wyszkolona.
p Czwartek, 14 Września 2017, 9:47
Akurat mówili, że dużo lat więcej to zajmie.
Rg Środa, 13 Września 2017, 14:55
Przydałby się ten lżejszy na naszych Leo. Lepsze to niż nic
WojtekMat Środa, 13 Września 2017, 14:45
Pancerz działa zawsze. Z obroną aktywna może być różnie. Więc raczej nie powinna ona zastępować pancerza tylko go uzupełniać.
Niezależny Środa, 13 Września 2017, 18:31
Tak działa zawsze ale nie zawsze tak skutecznie jak byśmy tego chcieli i nawet nie zawsze z taka skutecznością jak ma działać.
Wojciech Środa, 13 Września 2017, 14:03
Dobre. Tylko kraj pochodzenia jakoś mnie nie przekonuje. Zbyt blisko skumplowani z Iwanem.
Marek L. Piątek, 22 Września 2017, 3:05
Kraj NATO, Holandia, już kupiła od IMI ten system APS, czyli "Iron Fist", i to w wersji "normalnej", czyli tej ciężkiej (jak dla czołgów), do zintegrowania z holenderskimi gąsienicowymi opancerzonymi transporterami piechoty. Jakoś się ci Holendrzy nie obawiają tego rzekomego "bliskiego skumplowania z Iwanem" .......
Lewandos Środa, 13 Września 2017, 19:29
Myślałem, że z nami też...
d. Środa, 13 Września 2017, 15:42
Można kupić od nich urządzenie z prawem własnej elektroniki.
Ja Czwartek, 14 Września 2017, 13:50
A jaką to własną elektronikę posiadamy?!