Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupi kamizelki dla służb ochrony jednostek

Fot. Radosław Drożdżewski/Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Fot. Radosław Drożdżewski/Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego dotyczącego zamówienia kamizelki ochronnej (kuloodpornej) dla pododdziałów ochrony i wart cywilnych. Zgodnie z przekazanymi informacjami, władze resortu zainteresowane są pozyskaniem 3780 kompletów kamizelek. 

Jak zaznacza IU, dialog ma obejmować ocenę możliwości spełnienia przez oferowany sprzęt wojskowy wstępnie określnych wymagań zdefiniowanych przez resort, sprecyzowanie uwarunkowań dot. systemu zabezpieczenia logistycznego, bezpieczeństwa dostaw oraz szkolenia, a także oszacowanie kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania tego sprzętu oraz wstępne oszacowanie potrzeb czasowych pozyskania kamizelek. 

Termin przeprowadzenia dialogu technicznego planuje się na okres po 30 października 2017 roku. Zgłoszenia do udziału w nim należy złożyć do 30 września 2017 roku w Inspektoriacie Uzbrojenia. 

Resort obrony zakłada pozyskanie 980 kompletów kamizelek w 2019 roku, kolejnych 1400 kompletów z dostawą w roku 2020 oraz - w ramach ostatniej transzy - 1400 kompletów w roku 2021. Mają być one przeznaczone do ochrony osobistej, przed odłamkami granatów i pocisków, przed pociskami broni ręcznej oraz przed przebiciem nożem podczas wykonywania zadań przez żołnierzy pododdziałów ochrony i pracowników wart cywilnych.

Jak zakłada IU, komplety mają być wykorzystywane przez cały rok, więc powinny zachowywać właściwości ochronne i balistyczne w zakresie temperatur od -40o do +50w stanie suchym i po zmoczeniu. Co więcej, mają być wyposażone w m.in. dwie płyty balistyczne chroniące przód i tył korpusu użytkownika, a także w miękkie elastyczne wkłady balistyczne, podstawowe chroniące przód, tył i boki klatki piersiowej oraz uzupełniające, czyli dopinane do kamizelki ochrony balistyczne podbrzusza, dolnej części kręgosłupa, szyi z krtanią. Masa całkowita KO nie ma przekraczać 6,5 kg w rozmiarze M i 8 kg w rozmiarze XXL. 

Reklama

Komentarze (4)

  1. MIR

    Warty cywilne w jednostkach WOJSKOWYCH!!!? Czy to nie jest patologia ?

    1. Monki

      Patologią to było jak żołnierze po 25 latach stania na warcie dostawali emeryturę. Warta strasznie rozwala cykl szkolenia o czym można się przekonać jak w jakiejś jednostce zejdzie SUFO. Warta była dobra jak była zetka i trzeba było zagospodarować masę żołnierzy, obecnie to zbędny luksus SUFO robi to zdecydowanie taniej i lepiej.

    2. ktoś

      Bo ja wiem czy to patologia. Warta tak naprawdę pilnuje tylko płotu i BP a wszystkie pozostałe służby dyżurne są dalej wystawiane przez wojsko. A w artykule chodzi o OWC czyli o pracowników cywilnych MON, którzy już od lat 90 ubiegło wieku pełniom warty w składach, a obecnie też w niektórych jednostkach podległych pod Inspektorat Wsparcia SZ. Wiec różnica pomiędzy pracownikiem OWC a żołnierzem zawodowym jest taka, że ten z OWC jest gorzej opłacany. Ale egzaminy sprawnościowe i psychologiczne odbywaj niemal jednakie.

    3. SD

      Oddział Wart Cywilnych chronią teren całej jednostki a Służba Dyżurna ma ich wspierać oraz chroni magazyny broni i sprawdza plomby. OWC jest bardzo mądre bo to personel cywilny MON którzy przechodzą testy sprawnościowe i psychofizyczne a nie Konsalnet z losowymi ludźmi w wieku 75+

  2. GPAS

    A co z kamizelkami dla wojsk operacyjnych?

  3. R.Thomalla

    Koncepty i physika budowy zbroi przeciwbalistycznych w czolgach dziala na tych samych zasadach jak konstrukcja individualnych blyt- balistycznych. Nowoczesny Europejczyk idzie do sklepu budowlanego i wychodzi z materialami komposytowymi(instrukcje-pomyslowe w youtube jest pelno). Pare godzin roboty i gotowa kategorja IV albo wyrzej waga 3kg za plyte, warunki wymagane spelniane. Plate Carrier(kamiselki) morzna wszedzie bez pozwolenia kupic. Budowa helmu-2kg albo kapuzy bojowej z modulami komposytowymi jusz trudniej do z konstruowania; tarcza balistyczna d=50cm warzy 6kg. Wiadomo rze najlatwiej miec wszysko z 7mm-owego trudno dostepnego tytanu. Europol ostszegal jusz dwa lata temu o umiejetnosciach grup terrorystycznych i paramilitarnych w tej dziedzinie, nato wyglada ze islamisci jeszcze tego nie potrafia. Ta informacja jusz przeciekla w Niemczech du grup patriotycznych i policji 2015, dlatego wyposarzyli jusz masywnie w tamtym roku swoich prostych policjantow i trenuja w bojowych antyterrorystycznych taktykach. Takie koncepcje powinny byc opanowane przez ta nowa armie hybrydowa OT w Polsce, byloby fajnie. Koszty dla MON, minimalne.

  4. bertold

    A co z kamizelkami wypełnionymi cieczą polskiej produkcji? Ktoś ma jakieś informacje?

    1. werte

      Nic nowego nie wyciekło...

Reklama