MSPO 2017: Dromader – Nowe polskie oporządzanie w kamuflażu MAPA

OPUBLIKOWANO: Wtorek, 05 Września 2017, 19:01
Dromader PGZ
Dromader PGZ
Dromader PGZ
Dromader PGZ
  • Dromader PGZ
  • Dromader PGZ
  • Dromader PGZ
  • Dromader PGZ

Spółka MASKPOL należąca do PGZ prezentuje podczas MSPO  Zintegrowany System Przenoszenia Uzbrojenia i Wyposażenia (ZSPUiW) „Dromader”. Jest to propozycja nowego oporządzenia i umundurowania dla piechoty. Całość wykonana jest w polskim kamuflażu cyfrowym MAPA. Elementem umundurowania jest nowoczesny wzór rogatywki.

System „Dromader” został opracowany od podstaw, aczkolwiek z zastosowaniem wielu stosowanych w dotychczasowej praktyce rozwiązań. Składa się on z trzech podstawowych komponentów:

- systemu umundurowania bojowego

- systemu oporządzenia indywidualnego

- dedykowanych pakietów balistycznych i hełmów

Mundur i oporządzenie wykonane są w polskim kamuflażu cyfrowym MAPA, który opracował dr Maciej Dojlitko z Pracowni Komunikacji Wizualnej Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. MAPA została opracowana jako cyfrowy, wielowarstwowy system, który ma zapewnić dobre maskowanie i ukrycie sylwetki nie tylko na małych, ale i na dużych odległościach. W tym kamuflażu każda z warstw odpowiada za inną funkcję. MAPA naśladuje w ten sposób efekt percepcji przestrzennej szaty roślinnej.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Dromader PGZ

Oporządzenie Dromader w kamuflażu MAPA - fot. J.Sabak

Dzięki wielowarstwowej strukturze, wzór można adaptować do różnych wymogów środowiskowych. Wzajemne relacje między tłem, czyli makrowzorem (odpowiedzialnym za deformację i rozbicie sylwetki) a mikrowzorem, czyli warstwą pierwszoplanową, odpowiedzialną za upodobnienie wzoru maskującego do „szumu tła” otoczenia, można zmieniać, aby uzyskać np. wersję zimową, pustynną czy miejską. Odmiana podstawowa została zaprojektowana z myślą o użyciu jej w terenie leśnym, w okresie od wiosny do jesieni. Projekt kamuflażu "MAPA" otrzymał wyróżnienie w konkursie „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP 2016”, zorganizowanym przez Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych Ministerstwa Obrony Narodowej.

Nowy mundur z rogatywką

Umundurowanie wchodzące w skład systemu „Dromader” zostało zaprojektowane od podstaw, ale z zastosowaniem wielu stosowanych w dotychczasowej praktyce rozwiązań jak wzmocnienia miejsc najbardziej narażonych na przetarcia, stójkowe kołnierze bluz chroniące przed otarciami przez kamizelki zintegrowane. Zestaw składa się ze spodni, bluzy i bluzy szturmowej dedykowanej pod kamizelkę zintegrowaną.

W konstrukcji mundurów zrezygnowano z dużych, tradycyjnych kieszeni cargo, uznając że rolę tę powinny przejąć elementy oporządzenia, a przenoszenie elementów wyposażenia czy żołnierskiego dobytku w kieszeniach nie jest ani wygodne, ani praktyczne. Kieszenie zostały zmniejszone, otrzymały zamknięcia na zamki błyskawiczne kryte patkami o nowym, charakterystycznym dla nowego munduru kształcie. Mundur jest wykończony w technologii IRR redukującej wykrywalność przez noktowizory, z możliwością zastosowania dodatkowych osłon chroniących przed wykryciem w termowizji.

Elementem charakterystycznym umundurowania jest nowy wzór czapki – rogatywki. Projektantom udało się tu połączyć tradycję z wymogami nowoczesności i funkcjonalności. Nowa rogatywka jest wygodna, nie deformuje się, chroni oczy przed słońcem, a jednocześnie można ją złożyć i np. schować do kieszeni munduru. Jest to próba przywrócenia tego tradycyjnego elementu munduru polskiego żołnierza do munduru polowego.

Dromader PGZ

Oporządzenie Dromader w kamuflażu MAPA - fot. J.Sabak

Oporządzenie „Dromader”

Podstawowym elementem oporządzenia „Dromader” jest zintegrowana, modułowa kamizelka taktyczna. Umożliwia ona przenoszenie czterech twardych wkładów balistycznych oraz dodatkowo wkładów miękkich, chroniących witalne strefy ciała żołnierza przed pociskami z broni strzeleckiej. W skład systemu oporządzenia wchodzą specjalistyczne kieszenie, ładownice, plecaki i pokrowce. Łącznie jest to ponad 60 kompatybilnych ze sobą, dedykowanych do różnych funkcji elementów, dostosowanych do potrzeb żołnierzy. Wszystkie wykonane są  z Cordury 750D, co zmniejsza o 20% wagę oporządzenia, nie obniżając przy tym na wytrzymałości.

Jako zasadę przyjęto, by każdy element systemu mimo iż jest dedykowany do konkretnej funkcji cechował się pewnym stopniem uniwersalności, np. kieszenie przeznaczone na naboje granatnikowe kal. 40 mm mogą służyć do przenoszenie granatów o różnym rozmiarze i przeznaczeniu. Boczne kieszenie dodatkowe plecaków transportowego, medycznego i do przenoszenia radiostacji mogą być między sobą wymieniane. Elementy można łączyć w wielu konfiguracjach.

Dromader PGZ

Nowy wzór hełmu HPB–05 - fot. J.Sabak

Nowoczesna ochrona

Wraz z oporządzeniem „Dromader” w zakładach MASKPOL powstał nowy pakiet balistyczny. W jego skład wchodzą lekkie wkłady balistyczne wykonane w nowej geometrii 3D oraz w technologii stand-alone – o podwyższonej odporności. W kamizelce Dromader można dodatkowo zastosować miękkie wkłady zwiększające poziom bezpieczeństwa.

Elementem systemu jest także nowy hełm kewlarowy HPB – 05, o poprawionym kształcie. Zapewnia on wysoką, możliwość mocowania optoelektronicznych elementów wyposażenia, oraz jest dostosowany do wykorzystania wraz z systemami ochrony słuchu i łączności. Całość systemu może być dostosowana do różnorodnych konfiguracji, systemów uzbrojenia i zadań realizowanych przez poszczególnych żołnierzy w drużynie.

Serwis Specjalny Defence24: MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

22 komentarze

ouhsfiulhsf Czwartek, 19 Października 2017, 13:18
Z pewnością lepszy wizualnie niż testowany ostatnio w jednostkach wzór "post-bundeswera". KAŻDA osoba która widziała tamten mundur po raz pierwszy zadawała pytanie w stylu "niemiecki kamuflaż??
1991 Piątek, 08 Września 2017, 13:41
Zanim dostaną te mundury zwykli żołnierze dostanie je WOT tak samo jak najnowsze MSBS i cały inny nowy sprzęt w normalnych jednostkach nadal korzysta się z "kałacha" a na głowie nosi stalowy hełm
3232324 Środa, 06 Września 2017, 9:08
Kieszenie na bluzach mogły by być kwadratowe coś na wzór Estonii, skośne mi się nie widzą lubie prosty surowy krój munduru a nie jakieś udziwnienia..
Prakt Piątek, 13 Października 2017, 21:36
Chodzi o praktyczne walory użytkowe. Do skośnie wyprodukowanej kieszeni wygodniej włożyć dłoń.
Jerycho Środa, 06 Września 2017, 11:56
Skośne kieszenie są sprawdzone, bo wygodniej do nich sięgać gdy są na wysokości klatki piersiowej. To sprawdzony system wzorowany na armii amerykańskiej, gdzie jak nigdzie indziej stosowane są metody sprawdzone w praktyce.
Podbipięta Środa, 06 Września 2017, 12:48
Kieszenie piersiowe idą w tym systemie prawie w odstawkwę.Takie pseuda na suwaczki są.Dromader zakłada że kieszenie np. na papierosy są na oporzadzeniu kamizelki.
fajki na kamizelce? Środa, 06 Września 2017, 22:46
na kamizelce się przenosi magazynki, granaty, amunicję, wodę, apteczkę, a nie fajki. Nie wyobrażam sobie osobnej kieszeni na fajki, jak mogłyby wejść do niej dodatkowe dwa magazynki.
NSA Środa, 06 Września 2017, 8:09
Panowie mamy to,super camo!
Ewa Środa, 06 Września 2017, 6:22
Ciekawe jak to się ma do wymagań naszych POLSKICH norm.
Geodeta Środa, 06 Września 2017, 0:40
Całkowicie serio, to chyba najlepszy kamuflaż jaki istnieje dla naszego klimatu. Przecież oni wyglądają jak gdyby przykryli się liśćmi.
LL Wtorek, 05 Września 2017, 22:12
Ten kamuflaż jest świetny, w necie są zdjęcia porównawcze na różnych tłach, doskonale widać różnicę. Nie wiem tylko czy tła nie były dobierane pod ten kamuflaż i jak sprawdziłby się w innej scenerii, czy np nie jest zbyt jaskrawy jak na np późną jesień.
NN Środa, 06 Września 2017, 12:33
"czy np nie jest zbyt jaskrawy jak na np późną jesień. "
Jest mocno wiosenny. Nawet w warunkach suchego lata będzie wyglądał zbyt świeżo. Domieszanie odrobiny brązów powinno poprawić sytuację.
gts Środa, 06 Września 2017, 6:43
Mapy jest kilka wersji nie wiem dokladnie ile, ale widzialem wersje "ciemniejsze". Co do porownywania kamuflazy, kazdy producent wybiera dla siebie najlepsze miejsca do fotek wiec ciezko byc obiektywnym nie majac innego materialu porownawczego. Zobaczymy jak z jego wprowadzeniem bo moze sie niestety okazac ze mina cale lata a projekt trafi na polke, gorzej jak zaraz sie inni przytula do projektu, a my bedziemy robic dialogi i analizy.
Podbipięta Środa, 06 Września 2017, 12:53
Nie będzie analiz bo wejdzie do WOT tylnymi drzwiami ( czy moze łodzią) przez NIL a potem do WP.Tak się obchodzi IU i jego dializy i analizy.....
cerg Wtorek, 05 Września 2017, 21:31
Taśmy w kamuflażu też muszą być, pokrowce na hełmy, kominiarki, ale przede wszystkim broń! Jaki jest sens wprowadzania swietnego kamuflazu, skoro połowę powierzchni zasłonią elementy nie pokryte kamuflażem, a juz te czarne karabiny wołają o pomstę do nieba.
Raa Środa, 06 Września 2017, 9:19
Dokladnie. Zastrzezenie tez mam do tak wysoko wycietych helmow. technologia idzie do przodu, ochronniki beda coraz mniejsze, lada dzien zmieszcza sie pod czerepem o wiekszej powierzchni bez problemu.
MadMax Środa, 06 Września 2017, 15:18
Optymalnym kierunkiem byłby hełm wz.2005 z punktami montażu optyki i listwami bocznymi (da się, są MICHy takim montażem). Jakoś te wysoko wycięte czerepy a'la wojska specjalne nie są najlepsze pod względem ochrony. Tym bardziej, że raczej niewielu WOT dostanie te wypasione słuchawki / ochronniki słuchu dla wojsk specjalnych.
jkk Wtorek, 05 Września 2017, 20:54
kamuflaż wygląda genialnie, natomiast te hełmy co najmniej dziwnie. Mają chronić przed odłamkami, ale mojego zaufania nie wzbudzają (boki, kark zupełnie odsłonięte)
Jemioł Środa, 06 Września 2017, 7:50
Miałeś kiedykolwiek na głowie kevlar starego typu ( pełny)? W pozycji stojącej jeszcze ok, ale przy czołganiu, okopywaniu przeszkadza, że nie wspomnę, iż tłumi dzwięki i zawęża pole obserwacji. A lekki też nie jest...
MadMax Środa, 06 Września 2017, 15:26
Ale mniej więcej wiesz czemu służy hełm? Jak odłamek trafi w okolicach ucha tego WOT, to kaplica. A najwygodniejsza to jest czapka lub beret. Tłumienie dźwięków przez pełne hełmy jest akurat zaletą na polu walki, wielu wojaków ochronniki słuchu nosi właśnie po to. Daszek w pełnym hełmie też jest po to że jeśli cegła zwali się z budynku to mu nosa nie utnie jak u WOTowca. Jak deszcz będzie zacinał to nie w oczy jak u WOTowca. Z czegoś ten kształt Fritza i PASGT się brał. Z doświadczeń wojennych... Szkoda że mają te kominiarki, widać by było, jaka powierzchnia czaszki jest niechroniona. Jakoś rezerwy wojsk USA mają pełne hełmy, a nie te jarmułki...
dziadek Poniedziałek, 23 Października 2017, 20:22
Dokładnie, hełm ma chronić a nie dodawań lansu, strugi deszczu oślepią każdego, jak się dostaje serią zrykoszetowanego betonu czy tynku to każdy cm2 osłony się przydaje. A jak za ciężko i niewygodnie to berecik
Obywatel Wtorek, 05 Września 2017, 20:02
Jak najszybciej wdrożyć kamuflaż MAPA a także jego inne warianty!