Pentagon wyśle więcej żołnierzy do Afganistanu

OPUBLIKOWANO: Sobota, 02 Września 2017, 13:50
Amerykańscy żołnierze w Afganistanie

Minister obrony USA Jim Mattis oświadczył, że złożył podpis pod rozkazem wysłania dodatkowych sił amerykańskich do Afganistanu. Jest to ruch w myśl nowej amerykańskiej strategii wobec Azji Południowej, w tym Afganistanu. Media spekulują że chodzi o dodatkowe 4 tysiące żołnierzy.

21 sierpnia Trump przedstawił nowy, oparty na "pryncypialnym realizmie" plan zakończenia trwającej od 16 lat wojny w Afganistanie, zakładający zwiększenie liczebności stacjonujących tam sił amerykańskich. Prezydent nie podał żadnych liczb, jednak przedstawiciele administracji anonimowo informowali, że strategia zakłada wysłanie ok. 4 tys. dodatkowych żołnierzy.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

W apogeum wojny z talibami i Al-Kaidą w latach 2011-2012 w Afganistanie stacjonowało ponad 120 tys. żołnierzy i personelu prywatnych firm ochroniarskich z USA. Obecnie jest tam, spełniając głównie rolę doradczą i pomocniczą, ok. 11 tys. żołnierzy amerykańskich.

Czytaj też: Pentagon: 11 tys. amerykańskich żołnierzy w Afganistanie

Afgańscy talibowie potępili plan Trumpa i zapowiedzieli, że "dopóki w ich kraju pozostanie choć jeden amerykański żołnierz, dżihad będzie kontynuowany".

PAP - mini

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Zorientowany Sobota, 02 Września 2017, 15:37
My też zdaje się wyślemy, żeby wspomóc Wielkiego Brata.
magazynier Sobota, 02 Września 2017, 15:36
Wojnę kończy zwycięstwo i akt kapitulacji, ewentualnie podpisanie traktatu pokojowego. Zwiększenie liczby wojsk oznacza eskalację wojny.
Horus1993 Sobota, 02 Września 2017, 14:14
A jeszcze niedawno Trump krytykował Obamę za wojnę w Afganistanie. Cóż perspektywa jak zwykle zmienia się z fotela w Gabinecie Owalnym. Tej wojny nie da się Amerykanin wygrać. Co nie znaczy że ta wojna sie nie zakończy. W Afganistanie działają także bardziej racjonalne i mniej wyróżniające się siły jak Chiny czy Indie. Działa też i Rosja... A Trump cóż niech wysyła żołnierzy.