Reklama

Geopolityka

Gdańsk obchodzi 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Poza oficjalnymi, państwowymi uroczystościami na Westerplatte, ważnymi punktami obchodów 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej będą czasowa wystawa zabytków odnalezionych na terenie byłe Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz „II Koncert Niepodległości Westerplatte” z muzyką hybrydową i współczesnymi aranżacjami pieśni patriotycznych.

Wystawa ponad dwustu zabytków odnalezionych w czasie prac wykopaliskowych na Westerplatte zostanie uroczyście otwarta 1 września 2017 r. o godzinie 9.00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i będzie tego dnia dostępna za darmo dla wszystkich chętnych. Samo muzeum będzie natomiast otwarte już o 6.00 (do godziny 19.00) w ramach tzw. „Poranka w muzeum”.

Wystawa czasowa ma prezentować eksponaty archeologiczne zorientowane wokół siedmiu tematów nawiązujących do miejsc wykopalisk związanych z Wojskową Składnicą Tranzytową na Westerplatte przeprowadzonych podczas I Etapu Misji Archeologicznej.

Według Karola Szejko z działu wystawienniczego muzeum: „Przewodnim motywem wystawy, spośród wielu innych zabytków z mocnym kontekstem jest orzeł czapkowy wz. 19 wydobyty z okolic Wartowni nr 5, pogięty prawdopodobnie w eksplozji bomby dnia 2 września 1939 r. Natomiast mottem wystawy będzie cytat z Biblii, „Zbierzcie pozostałe ułomki, aby nic nie zginęło” Św. Jan 6,12, nawiązujący do istoty misji archeologicznej na Westerplatte i symbolicznie opisujący pracę archeologów”.

Kolejnym ważnym wydarzeniem uroczystości rocznicowych będzie Koncert Niepodległości Westerplatte, który rozpocznie się 1 września o godzinie 19.00. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, za okazaniem ważnej wejściówki, którą można zarezerwować na specjalnej stronie internetowej. Zachętą może być nie tylko sama muzyka i słowa przedstawiane w czasie koncertu, ale również miejsce, gdzie on został zorganizowany - zadaszona widownia obok plaży na Westerplatte.

Fot. www.koncertniepodleglosci.pl

Sam koncert zgodnie z założeniami ma być pomorską premierą dedykowanego młodzieży programu „Młode Wilki”. Punktem wyjścia narracji będzie bohaterstwo trójki młodych żołnierzy Placówki „Wał” broniącej dostępu na Westerplatte, kaprala Edmunda Szamlewskiego, starszego strzelca Ignacego Zatorskiego oraz strzelca Stanisława Pokrzywki. To właśnie ci żołnierze odparli pierwszy atak niemieckiej piechoty o świcie 1 września 1939 roku.

Później przedstawione będą pieśni reprezentujące wszystkie epoki historii Polski: od wczesnego średniowiecza i opowieści o dzieciach głogowskich, poprzez dziewiętnastowieczne związki Filomatów i Filaretów, młodzież działającą w ramach struktur Strzelca, POW i Legionów, Orląt Lwowskich, Płockich i Grodzieńskich, Szarych Szeregów i młodych Powstańców Warszawskich.

W czasie koncertu będą prezentowane różnorodne style muzyczne, od współczesnych kompozycji tech-house, przez średniowieczną „Pieśń wojów Krzywoustego”, reage-punkową aranżację „Pieśni więziennej Filaretów”, augmentację poloneza do rockowej ballady „Hej! Hej Ułani!” do legendarnego standardu Jazzowego „Lulaby of Birdland”.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Nie chcę się bardzo czepiać tego plakatu, bo dość fajny jest - piszę tak tylko gwoli zachowania prawdy historycznej. He 111 z plakatu nie ma nic wspólnego z Westerplatte, bo tą placówkę atakowały wtedy Ju 87 zwane Stukasami, a to zupełnie inne samoloty były.

    1. drukarz

      Nie chcę się bardzo czepiać komentarza powyżej, bo fajnie że ktoś patrzy na szczegóły, ale nie masz w tym wypadku racji. Oprócz samolotów Junkers Ju-87B Stuka po ich ataku (26,5 ton bomb burzących, w tym 8 o wagomiarze 500 kg) nadleciały 3 samoloty Heinkel He-111E z klucza sztabowego Gruppe z I/KG 1. Zrzuciły łącznie 6 ton bomb zapalających. Takie szczegółowe informacje można znaleźć w jedynej jak dotychczas opublikowanej monografii walk o Westerplatte zatytułowanej "Westerplatte 1939. Prawdziwa historia".

  2. jan22

    Smutna prawda o napaści NIEMIECKIEGO Wojska na POLSKĘ ? Konsekwencje w chwili wybuchu tej napaści na naród Polski okazał się mordowanie - bestialskie . Jak na wojnę nie przypominające - obozy śmierci ( zagłady ) czynnika ludzkiego na tle rasowym , narodowcowym ( wyższa rasa niemiecka ) tak mawiano na wiecach przed ale po rozpoczęciu tej wojny rozlanej na całą EUROPĘ ale i ŚWIAT ? Konsekwencja tych działań wymordowanie kilkunastu milionów nie winnych cywili , mężczyzn , kobiet , dzieci w obozach śmierci ! A następnie - następna data - rocznica 17.09.1939r. a jeszcze póżniej data po kapitulacji NIEMIEC w BERLINIE ! OKUPACJA na długie lata ziem POLSKI przez CCCP - SMUTNA ta data 1.09.1939roku .

Reklama