Armia 2017: Rosjanie ujawniają najnowsze uzbrojenie

OPUBLIKOWANO: Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 9:03

Rosjanie zaprezentowali po raz pierwszy dla zagranicznych obserwatorów nowe systemy uzbrojenia, w tym lekki pojazd specnazu „Buggy” i bojowy wóz piechoty BMP K-17 „Bierieżliwyj”. Prezentacja odbyła się z okazji międzynarodowego wojenno-technicznego forum „Armia-2017”.

22 sierpnia br., na terenie całej Rosji rozpoczęło się międzynarodowe wojenno-techniczne forum „Armia-2017”. Jego celem jest zaprezentowanie „nowych technologii, materiałów i osiągnięć różnych gałęzi nauki i przemysłu w celu wprowadzenia ich do produkcji w przedsiębiorstwach kompleksu przemysłu obronnego”. Jest to również unikalna okazja propagandowa dla resortu obrony, by zagraniczni obserwatorzy zapoznali się z najnowszym sprzętem wojskowym, jaki został już wprowadzony do rosyjskiej armii, albo ma tam zostać wprowadzony w najbliższym czasie.

Forum „Armia-2017” to miejsce, gdzie można zapoznać się z najnowszymi rosyjskimi systemami uzbrojenia. Fot. mil.ru

Pokazy zorganizowano w wielu miejscach, w tym:

  • na poligonie Kadamowskim w Obwodzie Rostowskim, gdzie wystawiono ponad 300 sztuk techniki wojskowej – w tym samoloty Su-30SM i Su-34, śmigłowce Mi-28N i Ka-52 oraz czołgi T-72B3;
  • w Kronsztadzie, gdzie udostępniono dla publiczności okręty Floty Bałtyckiej – w tym korwetę projektu 20380 „Sobrazitielnyj”, mały okręt rakietowy „Sierpuchow” projektu 21631 typu Bujan-M (z wyrzutniami rakiet manewrujących 3M14 systemu Kalibr), przeciwdywersyjny kuter „Nachimowiec” projektu 21980 typu Graczonok. Prezentowano również wyrzutnie rakiet nadbrzeżnych systemów „Bał” i „Bastion” oraz rakietowo-artyleryjski zestaw przeciwlotniczy „Pancyr-S1”;
  • w przemysłowo-obronnym kompleksie Obwodu Tulskiego, gdzie koncentruje się 20 proc. produkcji rosyjskiego przemysłu obronnego, zaprezentowano m.in. system przeciwlotniczy „Pancyr-S1”, pociski różnego typu dla rakietowego systemu ognia salwowego „Grad” i wielozadaniowy kompleks rakietowy zwiększonego zasięgu „Kornet-EM”;
  • we Władywostoku, gdzie zaprezentowano po raz pierwszy publicznie korwetę projektu 20380 „Sowiersziennyj”;

We Władywostoku zaprezentowano po raz pierwszy dla publiczności nową korwetę rakietową Floty Pacyfiku „Sowiersziennyj” projektu 20380. Fot. mil.ru

  • na lotnisku Kubinka, poligonie Ałabino i miejscach dyslokacji Floty Północnej;
  • w kongresowo-wystawowym centrum „Patriot” pod Moskwą, gdzie stworzono centralną płaszczyznę ekspozycyjną z czterdziestoma tematycznymi oddziałami.

Na forum „Armia-2017” będzie prezentowanych ponad 18000 eksponatów. Fot. mil.ru

W sumie na forum „Armia-2017” ma być prezentowanych ponad 18000 eksponatów. Z nowości Rosjanie już pierwszego dnia pokazali przede wszystkim lekki pojazd terenowy Specnazu „Buggy”, który był wykorzystywany bojowo m.in. w Syrii. Jest to czterokołowa „terenówka” z charakterystyczną ramą zamiast pełnego nadwozia na której można rozwieszać osłony balistyczne, plandeki chroniące przed deszczem i słońcem oraz uzbrojenie. Prezentowany w Moskwie pojazd miał na górnym stelażu zamontowany czterolufowy, lotniczy karabin maszynowy GSzG kalibru 7,62 mm – według oficjalnych danych o zasięgu 1000 m i szybkostrzelności 6000 strzałów na minutę (prawdopodobnie tylko 3500 strzałów na minutę).

Jest to samochód przeznaczony do prowadzenia działań rozpoznawczych, eskortowych i poszukiwawczych. Rosjanie używają go również do ewakuacji grup specjalnych. Zapewniono w nim miejsca siedzące dla czterech osób, z których każda ma wyprofilowany fotel z dodatkowo amortyzowanymi pasami (chociaż nie są one czteropunktowe). „Buggy” był prezentowany w czasie dynamicznego pokazu z trzyosobową załogą. Jeden z komandosów stojąc pokazał również sposób prowadzenia ognia z karabinu GSzG.

Lekki pojazd terenowy Specnazu „Buggy”. Fot. mil.ru

Jak na razie nie wiadomo skąd Specnaz otrzymał prezentowany pojazd. W 2016 roku pojawiła się informacja, że „Buggy” mają być dostarczone wojskom specjalnym przez zakłady motoryzacyjne „Czeczenawto” w Argun w Republice Czeczeńskiej. Wtedy mówiono o dostarczeniu Specnazowi pojazdów o długości 4 m, wadze około 1500 kg, prędkości maksymalnej 130 km/h, zasięgu 800 km (bez tankowania), które mogły zabrać do 800 kg ładunku. Załoga czeczeńskich „Buggy” miała się jednak składać z sześciu komandosów, a ich uzbrojeniem miały być nie wielolufowe karabiny GSzG, ale „Kord” (kalibru 12,7 mm) lub PKP „Pieczeng” (kalibru 7,62mm) oraz automatyczne granatniki AGS-40 kalibru 40 mm.

W czasie forum „Armia-2017” swój pierwszy pokaz dla gości zagranicznych miały również: bojowy wóz piechoty BMP K-17 „Bierieżliwyj”, uzbrojony robot gąsienicowy „Nieriechta” oraz nowa wersja czołgu T-90. Szczególne zainteresowanie wzbudził bojowy wóz piechoty K-17, ponieważ został on zbudowany na podwoziu najnowszego, rosyjskiego, kołowego transportera opancerzonego „Bumerang”. Dodatkowo był on prezentowany dynamicznie z wystrzeleniem w czasie ruchu przeciwpancernego pocisku kierowanego „Kornet”.

Bojowy wóz piechoty BMP K-17 „Bierieżliwyj” podczas strzelania kierowanymi pociskami przeciwpancernymi „Kornet”. Fot. mil.ru

Rosjanie w ten sam sposób pokazywali również robota na podwoziu gąsienicowym, który wykonał strzelanie z zamontowanego na nim karabinu maszynowego „Kord” (kalibru 12,7 mm i szybkostrzelności 600-750 strzałów na minutę).

Dopełnieniem dynamicznej prezentacji pierwszego dnia był nalot lotniczy wykonany przez samoloty MiG-35M i śmigłowce bojowe Ka-52 z użyciem niekierowanych rakiet S-13 (kalibru 122 mm) i S-18 oraz pokaz pływającego „niszczyciela czołgów” 2S25 „Sprut-SD”, samobieżnej wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych 9K114 „Szturm-SM”, gąsienicowego transportera BMO-T, a także nowych ciągników i samochodów ciężarowych „Urał” i „KamAZ”.

Grupa przemysłowa „Kronsztad” wystawiła natomiast trenażer uzbrojenia strzeleckiego „Wega-SW Nr 1”, a firma „Supercam” nowe drony - bezzałogowe śmigłowce i samoloty, które przygotowano zarówno w wersji cywilnej, jak i wojskowej.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

130 komentarzy

lik Niedziela, 17 Września 2017, 18:45
Szanowni Państwo jedne wyjaśnienie np noktowizory czy celowniki noktowizyjne zwykli Rosjanie mogą sobie kupić na wszelkiego rodzaju aukcjach i prywatnych sprzedażach w swoim państwie najnowsze np 1pn93... Czy PCO umożliwia mam kupno zwykłym Polakom swoich wyrobów ???? NIGDY... Kiedyś w ramach sojuszu ze wschodem denne wyroby PCO wielkie , ciężkie i niezgrabne były w ramach tajemnicy państwowej sprzedawane tylko wojsku . Dziś w PCO jest tak samo tylko że wszystko idzie za granicę dla tych z Zachodu a my Polacy musimy skomlać na aukcjach międzynarodowych albo od Amerykanów albo od Rosjan...
Waldek Środa, 30 Sierpnia 2017, 7:40
Jeżeli ktoś pokazuje swój najlepszy oręż, to albo jest głupi do granic możliwości(KPłn), albo po prostu chce utrzymać przeciwnika w błogiej niewiedzy- CO ZA KURTYNĄ. To przecież może być przyszły TEATR wojny.
Trzeba mieć niepodważalne argumenty do zwycięstwa (13 bez atu) i wyłożenie kart na stół.
Cynik Piątek, 25 Sierpnia 2017, 19:21
Mają wszystko... tym czasem u nas jest WOT. Z czym do ludzi panowie.
fff Niedziela, 27 Sierpnia 2017, 1:34
Jak na fakt że w 10 lat zwiększyli wydatki na zbrojenia o 87% wydają obecnie 5,3% PKB co stanowi ponad 14% budżetu a dorobili się buggy i kto z wieżą z bmp 2 i poza tym pokazują modernizację sprzętu po ZSRR to śmiech na sali. Polska obecnie wydaje tylko ok 4% budżetu na armię gdzie na infrastrukturę czy edukację ok 10% ale ma dostęp i w każdej chwili może zakupić najnowocześniejsze technologie, licencje i uzbrojenie ponadto jest członkiem NATO, częścią zachodniej gospodarki i systemu finansowego.
tomuciwitt Niedziela, 27 Sierpnia 2017, 11:40
Budżet naszego MON to około 37 mld zł. Wydatki budżetowe to około 380 mld zł. Wydajemy więc około 10 % budżetu na wojsko. Rosyjskie wydatki zbrojeniowe to w ostatnich latach to około 20 % budżetu.
As Piątek, 25 Sierpnia 2017, 18:04
Ilość, rozmiar i odpadające klamki. Trochę śmieszno, trochę straszno. Rosja.
Geoffrey Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:23
Drodzy państwo, uwaga natury ogólnej: z faktu, ze Rosja jest krajem zacofanym gospodarczo w stosunku do Zachodu, nie wynika, że ma słabą armię. Rosja dba o armię kosztem wszystkich innych sfer życia, i armia ( obok służb specjalnych) jest tam najlepiej działającym elementem. Rosja jest drugą potęgą militarną świata, choć stan jej armii nie jest tak dobry, jak pokazuje to ich propaganda. Myślę, ze wałkowanie tego tematu w kółko nie ma większego sensu.
AWU Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:16
Nie rozumiem logiki wydatku 5% PKB na zbrojenia kraju który posiada potężny arsenał nuklearny skutecznie odstraszający potencjalnych agresorów. Chyba że Rosja jak zwykle sama planuje dalsze agresje? Budżet wojskowy Rosji to $70mld. Podobnie wydaje Japonia która jednak jest niemal 4x bogatsza od Rosji. Meksyk o identycznym PKB i liczbie ludności jak Rosja wydaje na wojsko $11mld a przecież jako sąsiada ma "wielkiego szatana" który jeśli wierzyć moskiewskiej propagandzie już dawno powinien był najechać ten kraj w celu zagarnięcia znaczących bogactw mineralnych a zwłaszcza ropy ! Konsekwencją przeznaczenia tak znacznej części PKB na zbrojenia jest wszechobecne ubóstwo, średnia krajowa to 50% średniej płacy w Meksyku a wg Rosstatu 19.5% społeczeństwa żyje poniżej oficjalnego progu ubóstwa ($171/mies). Ubóstwo kontrybuje do epidemii alkoholizmu a w niektórych regionach (Swierdłowsk, Irkutsk, Nowosybirsk) wskazniki HIV osiągają 1.7% czyli poziomy "przodujących" krajów afrykańskich (wg UNAIDS 1% w całym kraju). Rosja nie wyciąga wniosków ze swej własnej historii. Imperialne mrzonki "mocarstwa" zbudowanego na przegniłych fundamentach, plany podboju Konstantynopola czy płd wsch Azji zakończyły się dla niej klęskami a dwie wojny światowe wywołane przez ten kraj były katastrofą dla całej ludzkości.
obiekt169 Piątek, 25 Sierpnia 2017, 9:40
"Rosja nigdy nie jest ani tak silna, ani tak słaba, na jaką wygląda." – Otto von Bismarck. Tak się składa, że byłem w wielu miejscach w Rosji europejskiej i azjatyckiej i nie tylko zresztą w Rosji. Taką mam robotę. To kraj olbrzymich kontrastów gdzie w centrum są ekskluzywne sklepy z niebotycznymi cenami a kilkaset metrów dalej zaczyna się kraina dogorywającego ZSRR. Świat oligarchów i feudalnych poddanych. Kraj, który rozciąga się na dwóch kontynentach z setkami tysięcy kilometrów dróg których koszty są gigantyczne a i tak praktycznie są nie do utrzymania. W przeciwieństwie do krajów atlantyckich gdzie "drogi" transportowe czyli morza i oceany mają za darmo. Rosja nigdy nie miała dobrego pomysłu na rozwiązanie tego problemu. Kultura techniczna jest również bardzo niska. Putin i jego ekipa miała tego świadomość i przyjęli taktykę ucieczki do przodu. Postawili na surowce energetyczne i na projekcje siły swojej armii. Robią to skutecznie. Należy z pokorą patrzeć zarówno na ich dyplomacje.jak i militarny PR. Sądzę jednak, że długoterminowo zostaną zduszeni i przegrają. To nie Polska ich poddusza i nie Polska jest ich głównym problemem. Jesteśmy jednak w środku tych wydarzeń i ryzyka są duże. Powinniśmy stworzyć armie opartą o przewagę informacyjną i technologiczna oraz bardzo dobre wyszkolenie. Nie sądzę, żeby w najbliższych latach doszło do wojny ale projekcja siły tej armii może być bardzo duża i zapewnić Polsce nie tylko bezpieczeństwo ale i właściwe miejsce w tej części świata. Rosjanie słyną ze świetnych, prostych konstrukcji wojskowych i ich fatalnej jakości. Sądzę, że niewiele się w tym zakresie zmieniło.Ich konstrukcje są najbliżej optimum pod względem koszt/efekt a parametrami niemal dorównują zachodnim. Kiedy jednak przychodzi co do czego to wychodzi rosyjskie niechlujstwo i bałagan. Tak więc niemiecki książę kanclerz opisał Rosję idealnie już ponad 100 lat temu.
Aro Piątek, 25 Sierpnia 2017, 8:45
każdy kto tak bredzi że Rosja to kraj upadły, że nie ma infrastruktury itd niech weźmie mape do łapy i zobaczy jaki to jest obszar, niech przyłoży nasze wybudowane w pocie czoła za wielkie fundusze odcinki autostrad na mapę Rosji, tam potrzeba ze sto lat i cały świat musiał by się składać żeby ten ogromny teren wypełnić infrastrukturą, zbrojenie się Rosji to dla nich jedyna metoda bo gdyby nie to już dawno "wprowadzono" by im demokrację którą niewielu Rosjan by przeżyło, wielkie korporacje tylko patrzą na ogromną ilość surowców jaka tam się znajduje i ślinka im cieknie. Generalnie gdyby nie silna armia i car Putin ; Rosja podzieliła by los Afryki która również jest bardzo bogatym kontynentem, tyle że bardzo biednych ludzi bo nikomu na świecie nie opłaca się żeby się wzbogacili, bo Afryka ma być eksploatowana.
Geoffrey Piątek, 25 Sierpnia 2017, 11:23
@Aro, przecież Rosja właśnie podzieliła los Afryki. Większość tego, co nazywasz "Rosją" to skolonizowane przez Rosję, całkowicie obce etnicznie obszary Azji. Niby dlaczego eksploatacja złóż przez zachodnie korporacje miałaby być gorsza dla Syberii, niż rabunkowa gospodarka Moskwy? Korporacje zostawiają akcyzę, VAT i podatek gruntowy, Moskwa nie zostawia Syberii niczego, wszystko idzie w zbrojeniówkę i na prywatne konta oligarchów. Szacuje się, ze 97% dochodów ze złóż Syberii trafia do Moskwy. To gorzej niż w Afryce. I dlaczego niby porównujesz Syberię do Afryki, a nie do Kanady - która ma podobną kolonialną przeszłość i podobne warunki naturalne? Jakoś zbudowali autostrady i mają całkiem niezły PKB na mieszkańca, choć gęstość zaludnienia mają niższą niż Rosja. Tak się wszyscy martwią, żeby się Rosja nie rozpadła. A dlaczego Polacy nie martwili się o to przed I Wojną Światową, lecz walnie się do tego rozpadu przyczyniali? Przecież to filozofia Kalego: kiedy my walczymy z Rosją o wolność - to dobrze, a kiedy inni - to źle.
Obalaczmitow Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:56
Rosja jest tak upadłym krajem ze buduje od 0 5 nowych lotnisk, most na Krym, 10 stacji metra w Moskwie , metro w petersburgu , kazaniu, ok 100 nowych szkół i przedszkoli w samym obwodzie moskiewskim, sama trasa m11 Moskwa z obwodnicam doPetersburgama tyle co wszystkie autostrady w Polsce przy zadłużeniu 17%. Do tego rozwijają własny transport lotniczy / program mc-21, il-114,suchoj s100/ , fabryki mazdy /silniki i całe samochody/, kii, hyundaya, forda, skody, wv, budowana pod Moskwa fabryka mercedesa, lada, Renault, gell, centrum projektowe boeinga w Moskwie - no kraj upadły. A 40 mln kraj zebrze o pożyczkę na elektrownie atomowa i jedno lotnisko u chińczyków na kolanach. Rosatom buduje obecnie ok 20 bloków elektrowni i to Rosjanie dają pożyczki - no i to ten rozwój. A te setki samolotów z turystami do Grecji i Turcji to skąd? Z Marsa - bajki fajnie sie czyta. Rosja idzie droga Chin- 30 lat temu śmieliśmy sie z chińczyków i " u nas było lepiej" a teraz? Rosjanie inwestują nie w placyki i chodniki z kostki a w naukę i technologie , a pózniej bedą inwestować w chodniki ale z kasy która zarobią a nie dostaną jak manna z nieba w postaci dotacji z UE. Po 2024 będzie ciekawie jak nam pieniążki odetną a każą płacić składkę
AWU Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:32
Ciekawa teoria .. ale weź do łapy mapę Kanady i zobacz jaki jest jej obszar i ile autostrad wybudował 35 milionowy naród bez zbytniego "potu czoła" i bez pomocy świata i nie w 100 ale nieco ponad 20 lat (Trans Canada Highway 8030km rozpoczęto 1950 otwarto 1962 a całkowicie zakończono 1971) Siły zbrojne Kanady liczbowo słabsze od Polski a kraj ten jakoś nie "podzielił losu Afryki" a dzięki demokracji i braku przyzwolenia na kleptokrację która jest normą w Rosji, przeciętny Kanadyjczyk produkuje i zarabia 10 x więcej niż przeciętny Rosjanin.
Robin Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:11
Nie obwiniaj demokracji za bajzel który u siebie mają, to ich wina że muszą być trzymani za twarze żeby ich kraj się nie rozpadł
Cynik Piątek, 25 Sierpnia 2017, 8:06
To nic ale to Polska ma najpotężniejszą formacje świata jakim jest WOT. Niech Rosja drży ze strachu przed naszymi terytorialsami. Nie pomoże jej drogi sprzęt, specnaz, jądrówki, samoloty, rakiety kierowane, systemy artyleryjskie.
AK Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:02
To samo Śmigły z Bekiem gadali i jak żeśmy skończyli ?
pif Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 23:03
Rosja cofnieta? spoko niedlugo mistrzostwa swiata w pilce, sporo ludzi sie przekona , ze jednak tak nie jest. wiem co mowi bo bylem!!
paf- Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:07
Taaa, zobaczysz to, co chcą byś widział. A ja tam mieszkałem prawie 15 lat i nie ogólniajmy: miasta, szczególnie centrum wypucowane, Moskwa to inny świat, ale jedź 100 - 150 kilometrów poza Moskwę, np. w stronę Włodzimierza (droga M7), czasami widok jak z XIX wieku: walące się budynki, brak rolnictwa i młodzieży. Zwiedziłem Rosję od Murmańska przez Karelię aż do Krasnodarskiego kraju, więc jak na kraj, który chce być mocarstwem to mogliby się postarać.
ito Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 22:16
Dlaczego autor poddaje w wątpliwość szybkostrzelność GSzG? Ruscy byli w stanie zmusić szkasa do strzelania z prędkością 1800 strzałów na minutę z jednej lufy- dlaczego nie 6000 z czterech? Inną sprawą jest sensowność takiego rozwiązania. A jeszcze inną, że to wszystko pokazuje kraj większy (ludnościowo) od Polski zaledwie 3,5 krotnie, a do tego poddany przez świat zachodni ostremu ostracyzmowi i podobno zacofany i biedny. A Polska co? Jakieś korwety, śmigłowce?... Coś?...
Kiks Piątek, 25 Sierpnia 2017, 9:53
W ten sposób postrzegasz rozwój cywilizacyjny? Super. Ponadto ruscy do perfekcji doprowadzili pozorność i pudrowanie. Szkoda, że na ten ich ponoć świetny sprzęt i niedrogi, niewielu jest chętnych. Oprócz watażków.
obalaczmitow Sobota, 26 Sierpnia 2017, 10:38
Ja postrzegam rozwój cywilizacyjny w sposób prosty - jeżeli dana nacja jest w stanie zaprojektować i wybudować we wlasnym zakresie najbardziej skomplikowane technologicznie przedmioty - to jest rozwinięta.
Jeżeli natomiast jest tak, że przyjeżdża inżynier z zagranicy , przywozi plany, maszyny, i po przeszkoleniu ludzie jak małpy czy roboty składają jakieś przedmioty - to to jest upadek cywilizacyjny - bo taka nacja poza prostymi butami, oknami, meblami nie jest w stanie zrobić nic skomplikowanego samodzielnie.
A wybudowanie placu z kostki brukowej, fonntanny czy km autostrady nie jest w naszych warunkach geograficznych czynnością bardzo skomplikowaną a jedynie zależy od pieniędzy - czy są czy nie.
Więc nazwanie Rosji , która projektuje i buduje samodzielnie statki kosmiczne, samoloty, silniki odrzutowe, procesory, silniki spalinowe , okręty podwodne, samochody wszelkiego rodzaju - zapóźnioną cywilizacyjnie przez ludzi mieszkających w kraju gdzie samodzielnie nie jesteśmy w stanie zaprojektować i wybudować asynchronicznego silnika elektrycznego do tramwaju - jest cokolwiek śmieszne jeśli nie żałosne.
Nie wiem czy macie świadomość że lecąc boeingiem czy airbusem na wakacje w ich silnikach pracują łopatki turbiny wykonane z tytanu w Rosji, że ekran każdego i-phona jest wykonany w technologii opatetntowanej przez Rosjan i kupionej przez apple, że potrafią wyprodukować szyny przystosowane do prędkości 400 km/h.
Wiec trochę więcej pokory - bo to że wybrukowaliśmy kostką bauma tysiące placów nie pchnęło nas cywilizacyjnie do przodu.
A jak brak argumentów to zawsze zostaje porównanie jakiejś wioski na Syberii z Warszawą czy Krakowem - przez podróżników palcem po mapie.
30 km pod Warszawą też znajdziecie wioski gdzie wychodek jest poza domem a woda ze studni.
Niech ten super technologicznie i cywilizacyjnie rozwinięty naród zaprojektuje i wybuduje podwozie do czołgu - i armatę do działa - o silniku czy skrzyni biegów nie wspominając.
0 - KOMPLETNE 0 - rosomak - licencja, krab - angielska wierza + koreańskie podwozie, radary - składane z części, nasza duma to Honker - bo już w Jelczu silnik, skrzynia biegów, mosty przychodzą gotowe z zagranicy.
zyg Sobota, 26 Sierpnia 2017, 17:55
Komentarz w stylu propagandy sukcesu ! Najbardziej rozbawiło mnie "czy macie świadomość że lecąc boeingiem czy airbusem na wakacje w ich silnikach pracują łopatki turbiny wykonane z tytanu w Rosj" Jeden spójnik "W" Rosji a powinno być w najlepszym przypadku "Z" Rosji. I to tylko w 40% gdyż m.w. tyle zapotrzebowania na tytan producenci silników mają zakontraktowane w tym kraju. Łopatki turbin GE produkowane są w zakładach w Durham, RR w ABCF Sheffield (Advance Blade Casting Facility) a PW współpracujący z włoską Avio w Ohio. Zresztą w silnikach "next generation" chodzi o stop TiAl który uzyskuje się stapiając metale wiązką elektronów a same łopatki produkowane są w technologii druku 3D. Biorąc pod uwagę iż GE ma gotowy silnik zmienno-przepływowy (a PW na ukończeniu) dla samolotów 6-tej generacji a Rosja nie może wprowadzić do służby silnika 5-tej generacji który odpowiadałby parametrami niemal 30-to letniemu PW F119 to o czymś to świadczy?
"potrafią wyprodukować szyny przystosowane do prędkości 400 km/h" Być może, zadziwia jednak fakt iż ich "TGV" kursujące na jedynym szybkim korytarzu N.Nowgorod-Moskwa-StPetersburg porusza się z prędkością do 250 km/h ale pociągi musieli już zakupić od Siemensa i Alstomu ? Reszta systemu kolejowego Rosji na poziomie technologicznym Perelu, zresztą patrząc na mapę połączeń kolejowych Polski od razu widać gdzie budowali Austriacy czy Niemcy a gdzie Rosjanie ! Ekran każdego i-phona wykonany jest w technologii Gorilla Glass Corninga, a Corning nie jest rosyjską firmą?
Reasumując "więcej pokory" a mniej brukowej propagandy rodem ze "sputnika" ?
obalaczmitow Sobota, 26 Sierpnia 2017, 23:26
Dobre - dobre - na tych starych silinikach su-57 uzyskał rekord wznoszenia i osiągi f18 czy f35 na tych hiper-super silnikach nie są lepsze od starych izdelie 117 w Su-35 i na obecną chwilę nie potrzeba nic więcej - te super i hiper silniki USA pozwalają na latanie bez dodatkowych zbiorników w zasięgach tak śmiesznych że szkoda nawet o tym pisać - nadają się do krążenia wokół lotniska - a supercruise ograniczony do 250 km dla F22 - to śmiech na sali i czysty marketing. Silnik zmienno-przepywowy - pieśń przyszłości i tak skomplikowana zabawka na dzień dzisiejszy że nie do użycia - bo fizyki nie da się oszukać. Rosjanie już testują łopatki turbiny wysokiego ciśnienia wykonane z kompozytów i pokryte tytanem. Jak na razie to Rosjanie zbudowali miga-31 który potrafi przez długi czas utrzymywać prędkość ponaddźwiękową bez roztopienia się i nie wymaga kosmicznych hangarów do tego. Rosjanie już pokazali testy silnika detonacyjnego. - o reszcie nie warto nawet pisać. Wycinanie ekranów do I-phonów to technologia rosyjska - i co byś nie napisał tak właśnie jest. Gdybyś cokolwiek wiedział to już w latach 90 testowali pociąg sokół 250 - tylko zabrakło kasy bo sojuz się rozpadł - później pod światłym kierunkiem reformatorów z USA rozsprzedali i rozwalili wszystko co mieli - ale na nieszczęście zachodu i USA znalazł się taki Putin, który to wziął w garść i postawił na właściwe tory - dał kasę na zbrojenia, na naukę, na technologie. Nie wiem czy masz pojęcie że opracowali własny program projektowy podobny do cad-a, z bazą ogólnodostępną gotowych modułów - więc dana część będzie mogła być użyta przez wszystkich użytkowników, a budowę zaczęli od podstaw - od produkcji nowoczesnych cyfrowych obrabiarek.
A i sam napisałeś - tylko 3-4 zakłady na świecie mają taką technologię.
Wiesz że tu-204 jako jedyny samolot pasażerski na świecie nie ma systemu antyoblodzeniowego - bo jego konstrukcja skrzydła nie potrzebuje tego gdyż zapobiega oblodzeniu - i uzyskał certyfikat bezpieczeństwa europejski - więc inżynierów i głowę to projektów mają / jak 141/ - jak dostaną kasę / a dostali/ to efekty zadziwią świat. Tak jak roskosmos długo przed muskiem i jesgo spaceX pracował nad odzyskiwalnym stopniem rakiety nośnej - ale lądującym jak szybowiec poziomo - nie wymaga tak skomplikowanych systemów, nie zależy tak od pogody, i nie wymaga pozostawienia paliwa do takiego lądowania /niweluje ryzyko wybuchu przy lądowaniu/, czy też niweluje zniszczenie stopnia przy uszkodzeniu podpory - i co i NASA uznała że taki projekt jest bardziej perespektywiczny - ale nie jest tak medialny i marketingowy. A kapsuła kosmiczna energia - z kompozytów to dla amerykanów kosmos nie do pomyślenia na dzień dzisiejszy. Tak jak skafander kosmiczny / który Musk przedstawia w świetle reflektorów/ a tak naprawdę to tylko skafander bezpieczeństwa a nie do spacerów czy prac w kosmosie. Amerykanie do dziś nie opanowali techniki spawania tytanu, którą Rosjanie mają od lat. Poczytaj o projekcie reaktora atomowego Proryv - zobaczysz gdzie Rosjanie są technologicznie - przy nakładach 100x mniejszych niż amerykanie.
Fun funów z USA Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 19:56
Czytając większość postów nie można wyjść z podziwu nad wiedzą wszelakich "tytanów intelektu" (których nicków chyba nie wypada wymieniać) zarówno na temat samej Rosji jak i broni i innego sprzętu będącego - lub wchodzącego na uzbrojenie ich armii.Tylko chylić czoła przed "znafcami" którzy np. w odróżnieniu od wywiadu brytyjskiego "rozgryźli", że np. wieża T-14 jest tekturowa a napędza go silnik z T-34, że nasz Rosomak "wyprzedza" tego całego ich ichniejszego BMP K-17 "bumeranga" o lata świetlne a "Spike" o tyle samo "korneta" itd. itd. Gdyby tylko opinie tych "znafców" wzięli pod uwagę planiści i dowódcy NATO byłoby dużo "fajniej". No ale oni jakoś nie chcą. Z kolei tzw. "podróżnicy" opisują obrazowo cały rosyjski bezkres - najprawdopodobniej większość widziała Rosję w telewizji ale nie przeszkadza im to twierdzić ile to tysięcy kilometrów przejechali po dziurawych rosyjskich drogach oraz w snuciu przeróżnych "wizji" rosyjskiej beznadziei. Z kolei tzw. "ekonomiści" autorytatywnie twierdzą, że Rosja upadnie "do niedzieli" (no góra w miesiąc a już na pewno do końca roku) bo na nic nie ma $$$ a 27 000000 Rosjan głoduje. Cała ta wiedza jest bardzo "budująca" bo przedstawia "w zasadzie" bankruta, którego społeczeństwo w prawie 20% głoduje, armia ma "kartonowe" czołgi (bez przytyku do polskiej "przedwrześniowej" propagandy dot. Niemiec) itd. itd. Czyli ogólnie mówiąc "super".
PS.
Nie rozumiem tylko dlaczego ci sami w/w twierdzą, że ta "upadła, bezsilna, zbankrutowana" Rosja przegrywająca na każdym polu nie tylko z NATO (które jest 10x mocniejsze) ale i zapewne z ot. choćby ...Kamerunem ma lada chwila zaatakować i napaść na Polskę? Przecież w takim przypadku już same WOT (oczywiście odpowiednio wyposażone) przykryją te "kartonowe" czołgi i sołdatów z WDW przysłowiowymi "czapkami" a jak w tę "awanturę" włączą się inne rodzaje polskich sił zbrojnych to nawet NATO nie będzie musiało się specjalnie "wysilać" (chłopki z Teksasu akurat "rotujace" w Polsce nawet nie będą musieli rezygnować z dyskoteki w Działdowie "). Więc o to tu chodzi? Boimy się tego złomu i "kartonu" i musimy uciekać pod spódniczkę wujka Sama (tj. wujka Trumpa) czy nie?
Geoffrey Piątek, 25 Sierpnia 2017, 8:54
@Fun z funów - "Nie rozumiem tylko dlaczego ci sami w/w twierdzą, że ta "upadła, bezsilna, zbankrutowana" Rosja (...) ma lada chwila zaatakować i napaść na Polskę?". Lubię takie podejście do dyskusji: zero kpin i cynizmu, autor nie rozumie, więc pyta. Śpieszę zatem z odpowiedzią. Otóż cała historia Rosji, to historia podbojów. Z niewielkiego księstwa moskiewskiego wyrosło imperium zajmujące szóstą część planety. W ciągu całej swojej historii Rosja ma silną armię i biedne społeczeństwo. I w takim stanie istnieje, mimo sprzeczności. Czasami nadmierny rozwój armii i nadmierne wydatki w okresie pokoju powodują zapaść państwa ( jak miało to miejsce w latach 80-tych w ZSRR). I w dyskusji chodzi o to, czy Rosja jest także teraz na progu takiej zapaści, czy nie. Natomiast co do faktu, że Rosja posiada relatywnie silną armię, ani do faktu, że społeczeństwo rosyjskie jest relatywnie biedne - wątpliwości nie ma, ponieważ ten stan trwa przez całą historię Rosji.
tak tylko na marginesie Piątek, 25 Sierpnia 2017, 11:16
@Geoffrey
Cała historia Anglii to podboje (kolonie)
Cała Historia Francji to podboje (kolonie)
Cała historia Niemiec to podboje ( kolonie też, ale najbardziej aktywni byli w Europie)
Cała historia Niderlandów to podboje (kolonie)
i w końcu
Cała historia USA to podboje .... i w zasadzie nadal trwają ..
cremaster Sobota, 26 Sierpnia 2017, 7:29
Europa zachodnia odjechała reszcie świata poprzez rozwój gospodarczy (najpierw wielkie manufaktury w XVII i XVIII w, potem fabryki w XIXw) Rewolucja przemysłowa zaczęła się tam przed wynalezieniem silnika parowego. Europa nie zawdzięcza swojej potęgi dzięki kolonią (które były tylko zwieńczenie przewagi nad resztą świata) tylko dzięki pracowitości. Hiszpania i Portugalia to osobny temat i w tym wypadku wojna ogrywała ogromną rolę (najpierw kilkaset lat walk z Maurami, potem kolonie)
Tak więc w OGROMNYM uproszczeniu zachód swoje miejsce zawdzięcza PRACY a wschód PODBOJOM
Geoffrey Piątek, 25 Sierpnia 2017, 18:12
Owszem, cała historia Anglii. Francji, Niemiec, Niderlandów i Rosji - to podboje kolonialne. Ale wszystkie imperia kolonialne rozpadły się, wszystkie kraje kolonialne rozliczyły się ze swojej przeszłości - z wyjątkiem Rosji. Rosja istnieje w takiej formie, jak przez I Wojną Światową. Co więcej, Rosja udaje, że krajem kolonialnym w ogóle nie jest, że wszystkie zagrabione ziemie to "Rosja" - łącznie z Wyspami Kurylskimi :) Żeby Rosja stała się normalnym krajem, takim jak Anglia, Francja, Niemcy, czy Niderlandy - musi przebyć tę samą drogę: utracić kolonie i stać się krajem europejskim.
Fun funów z USA Piątek, 25 Sierpnia 2017, 11:10
Niestety "Geoffrey" w/w odpowiedź nie do końca mnie zadawala, ba nie zadawala mnie w ogóle bo niczego nie wyjaśnia i dalej nie wiem czy ten Putin to "samobójca" który lada moment napadnie na Polskę - członka NATO - które jest 10x silniejsze od Rosji a więc przysłowiowo "wciągnie ją nosem" w tydzień czy jednak jako były oficer KGB jest w stanie realnie ocenić siły. Ponadto po przeczytaniu w/w postu niejako z automatu nasuwa mi się taka to analogia: Otóż cała (niespełna 250 letnia zaledwie) historia pewnego mocarstwa, to historia podbojów. Z niewielkiej brytyjskiej kolonii która wybiła się na niepodległość wyrosło imperium zajmujące jedenastą część planety. W całej swej historii to mocarstwo ma silna armię i może nie tyle biedne (choć to w pewnej części też) co po prostu "głupie" społeczeństwo I w takim stanie istnieje, mimo sprzeczności. Nadmierny rozwój armii kompensowany był w przeszłości m. in. tonami złota płaconymi za dostawy broni przez szereg państw zarówno w czasie I jak i II wojny światowej a potem poprzez "ustanowienie" dolara jako waluty "światowej". I w dyskusji nie chodzi o to czy to mocarstwo jest na początku zapaści (corocznie malejąca światowa wymiana handlowa w "światowej" walucie, dług zbliżający się do 20 bilionów, zmiana układu sił na świecie itd. itd.) Natomiast co do faktu, ze mocarstwo to posiada relatywnie silna armię, ani do faktu, ze jego społeczeństwo jest relatywnie "tępe" (np. wyniki jednego z sondaży przeprowadzonego wśród studentów pokazały, ze znaczny ich procent uważa, ze M. Jackson był prezydentem kraju, czy np. że Kalifornia to "odrębne" państwo) i też nie do końca takie "bogate" (40 milionów obywateli przeżywa "jako tako" dzięki kartkom na żywność) - wątpliwości nie ma, ponieważ ten stan trwa przez cała jego historię.
Geoffrey Piątek, 25 Sierpnia 2017, 18:33
@Fun z funów. "dalej nie wiem czy ten Putin to "samobójca" (...) czy jednak jako były oficer KGB jest w stanie realnie ocenić siły".
Kolejne pytanie i kolejna odpowiedź: Nie, Putin nie jest samobójcą, potrafi realnie ocenić siły. I nie zaatakuje Europy zjednoczonej i zgodnej. Dlatego cały swój wysiłek kieruje na destabilizację państw Europy i na wbicie klina pomiędzy Europę i USA. Jeśli mu się to powiedzie - pojedynczo może pokonać każdy europejski kraj. Co do osoby Putina panuje także zgodność, że jest świetnym taktykiem, natomiast słabym strategiem. Świetnie planuje operacje typu zajęcia Krymu, ale długofalowych skutków już tak dobrze przewidzieć nie potrafi.
Co do Twojej "nasuwającej się" analogii - nie będę się rozwodził, bo nie było tu pytania. Zauważę tylko, że użyłeś standardowego chwytu rosyjskiej propagandy, która na dowolną krytykę postępowania Rosji używa argumentu typu "a w Ameryce murzynów biją". Pytałeś o Rosję, nie o Amerykę.
Fun funów z USA Sobota, 26 Sierpnia 2017, 11:46
Szczerze powiedziawszy "Geoffrey" rozczarowałeś mnie po raz kolejny. I nie chodzi o psychologiczny "portret" Putina ale tekstem o "standardowym chwycie rosyjskiej propagandzy". Odbieram to po prostu jako próbę z lekka żałosnej - zapewne z braku argumentów - obrony rusofobii prezentowanej przez znane na Tym forum "Towarzystwo Wzajemnej Adoracji". Przecież to to wasze "Towarzystwo" praktycznie do każdego poruszonego Ty tematu przykleja wątek rosyjski prezentując przy tym "wizje" które mogłyby być inspiracją dla J. Verne czy P. Dicka a potem zarzuca to "adwersarzom". Zjawisko to zostało zresztą rozpoznane i opisane bardzo dawno a nazywa się "projekcja".
racjus Piątek, 25 Sierpnia 2017, 13:00
Nie miało, np. tuż przed II wojną światową i zaraz po II miało bardzo słabą armię. Teza o słabym wykształceniu społeczeństwa przez całą historię państwa też jest wątpliwa.
Fun funów z USA Piątek, 25 Sierpnia 2017, 20:55
Nie można oceniać "siły" tej armii przed 1940 rokiem bez uwzględnienia ich "nietykalnego" (ówcześnie) położenia, Uwzględniając ten czynnik i porównując to z "sąsiadami" byli także wtedy "bardzo mocni". A bezpośrednio po II WŚ? Zredukowali siły- raz bo zakończyła się wojna a dwa: bo wydawało im się, że jako jedyne "atomowe" mocarstwo mają "dominacje nad światem" na minimum 10-15 lat!
Daro Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 19:12
Nie ma co się śmiać z Ruskich, bo my też nie jesteśmy lepsi,
JUhbGs1234 Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 23:29
My nawet nie zaczęliśmy na dobre modernizować swojej Armii, a Rosjanie modernizują ją systematycznie od 2008.r.
mamy tylko dialogi i konferencje, nie wiele się dzieje, a Rosjanie jakby nie patrzeć rok rocznie modernizują swój sprzęt, ale także tworzą nowy, więc źle nie jest u nich.
NN Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 23:26
Tylko my nie krzyczymy, że jesteśmy światową potęgą.
Leo Piątek, 25 Sierpnia 2017, 9:12
Oni nie krzyczą oni są
Polanski Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:29
Bo posiadają atom? I tylko dlatego?
Robin Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:16
Nie którzy uważają że tylko regionalną :)
logo Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 16:43
Panie OLO... Co z tego ,że USA ma silniki, pieniądze, optykę i elektronikę jak w praktyce nic się to nie sprawdza bowiem Amerykanie tylko wypadki robią ( ile drogowych wypadków z udziałem USA było w Polsce) na morzu które ma tysiące mil morskich trzeba być nieudacznikiem aby zderzyć się z drugim okrętem ( a to z udziałem USA jest nagminne ). Mówi Pan ,że Rosja nie robi optyki? Szanowny Panie noktowizory 3 gen produkują tylko Amerykanie (Litton i ITT), Japonia (Hammamatsu) i Rosja ( Katod) a Polska? PCO wszystko robi na komponentach zachodnich gen 2+ nie sprzedając tych wyrobów Polskim podatnikom indywidualnym którzy utrzymują polską gospodarkę i całe PCO... Nasi amerykańscy sojusznicy z kolei swoich wyrobów nie sprzedają Polakom ( noktowizja) traktując nas jako zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa ,więc gdzie to braterstwo broni.
Niezalezna Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 23:08
I dlatego, ze robia doskonale 3 gen to kupuja za posrednictwem Bialorusi 2 gen z Francji.
Zalezna Piątek, 25 Sierpnia 2017, 6:46
3 gen jest w całości produkowane już w Rosji i z rosyjskich materiałów? Nie pisz banialuki.
Marek1 Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 16:14
Armia FR ma doskonały ppk Kornet zintegrowany praktycznie z dowolnym pojazdem jaki ma na stanie. My od wielu lat rozpaczliwie NIE potrafimy zintegrować starzejącego się już ppk Spike-LR z czymkolwiek co jeździ w WP. Jedynym sukcesem pozostaje od 2003r. "zintegrowanie" ppk Spike-LR z plecami żołnierzy. Brawo MY ...
jpt Piątek, 25 Sierpnia 2017, 11:56
Brawo Kraby i Raki i do przodu z nastepnymi projektami!!!
tedd Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 18:08
Porównaj ich wydatki na zbrojenia a nasze. My nie jesteśmy tak dużym krajem.
Gagarin Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 20:02
Co za bzdura panie "tedd". Rosja przy wydatkach nie przekraczających 70 mld utrzymuje 830 tys armię wraz z poborem. Rozwija masę nowych technologi stale się modernizuje wdrażając ją. Wielkość geograficzna ma tu g do rzeczy. Sprowadzając to wszystko. Rosja przy małych wydatkach utzrymuje potężną armię i potężne technologie.
Polanski Piątek, 25 Sierpnia 2017, 15:07
Możesz wyjaśnić dlaczego tylko w Rosji jest to możliwe jednocześnie? Takie dajmy na to Chiny rozbudowują armię, ale w porównaniu do PKB jednak jest to o wiele mniej niż w Rosji. Rozwijają technologię, ale za o wiele większe pieniądze. Jak to jest, że Rosjanom żyje się tak dobrze, armia rośnie w takim tempie, rozwijane są najnowsze technologie nie mające odpowiedników w Świecie i to wszystko za ułamek pieniędzy które wydawane są w innych państwach? Czyżby wszyscy pracowali za grosze, a firmy nie naliczały zysków i produkowały po kosztach? A może poniżej kosztów? Cót?
tomuciwitt Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:47
70 mld czego? Jeśli dolarów to jest to w przeliczeniu około 250 mld zł . Nasz budżet to około 38 mld zł . Różnica jest gigantyczna
Geoffrey Piątek, 25 Sierpnia 2017, 9:21
Nie ma wątpliwości, że Rosja znacznie lepiej wydaje pieniądze na zbrojenia, niż Polska. Ale to jest efekt innego myślenia o armii. Rosja szykuje się do wojny (bo Rosja zawsze szykuje się do wojny), natomiast Polska tylko wydaje pieniądze na armię. Bo wojny przecież już "nie będzie". W Rosji buduje się sprawną armię mając na uwadze, że nagrodą i celem będą zdobycze tej armii. W Polsce nagrodą i celem są pieniądze na armię, które trzeba "zagospodarować".
Grad Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 15:53
Byłem w Rosji i miałem uczucie jakbym cofnął się do naszych czasów perelowskich, Rosja zatrzymała się w rozwoju o 50 lat do nas a co dopiero do zachodu. Muszą inwestować całą kasę w armię bo inaczej Rosja znikłaby z mapy.
mi6 Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 15:40
Co to pojęcie ostatnio lansowane "technika wojskowa"? W języku polskim od kiedy pamietam mówiło sie o sprzęcie wojskowym.
januszek 94 Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 15:21
Idąc tokiem myślenia przeważającej tu myśli - co ruskie to złom ? Chciałbym aby ten złom - stał w naszych hangarach czy na placach defilat jak i w garażach . A nad Bałtykiem w naszych portach rozmieszczono statki nawodne jak i podwodne . A na nadbrzeża stały radary - różnego rodzaju strzegące naszych granic a po niebie latały te złomowane statki powietrzne zwane - samoloty , helikoptery ? ACH MARZENIE - mieć tą ilość tego złomu !
niki Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 13:32
To jest imponujące co ten niezadłużony karzeł produkuje. Nie szczędzą na obronności i stale modernizują swoją armię. U nas 25 lat armię prawie zlikwidowano wierząc naiwnie że obroni nas NATO. Teraz nastąpiła pobudka czy nie za późno?
Polanski Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:36
Na Zachodzie nastąpiła pobudka. Nie wróży to nic dobrego dla Rosji. Straszenie zawsze wywołuje reakcję. Unii Europejskiej a szczególnie Niemcom nie zależy na wojennej zawierusze. Jak tak będą straszyć to spotkają się z odstraszaniem. A że zawsze reakcja, w takim wypadku, musi być wielokrotnie silniejsza od reakcji....
olo Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 12:08
Zwykły szrot. Rosjanie nie potrafią dobrego silnika zrobić a udają jakby byli Niemcami. Bez zachodniej optyki,przekładni i elektroniki Rosja to wsiowy kraj patrz T14 która klękła przez sankcje i brak $$$.
racjus Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 15:05
Nie lekceważyłbym Rosjan, to najgłupsze co można zrobić. Zgadzam się, że w niektórych aspektach jak wymienione odstają od "zachodu" było to widoczne na przykładzie Tajfuna, który był zwyczajnie lepszy bo miał wiele podzespołów zagranicznych. Mimo to modernizacje sprzętu z czasów ZSRR lub rozwinięcie projektów z jego schyłkowego okresu nadal mogą zaskoczyć NATO. Abstrahując od sprzętu siły zbrojne to nie tylko sprzęt ale także morale i chęci. Czyli nie czujmy się lepsi ani nie naśmiewajmy się z ich sprzętu (bo większość naszego też pochodzi z ZSRR i nie była nawet modernizowana) ale róbmy swoje bo nie chciałbym się przekonywać jaki byłby bilans w czasie wojny.
edi Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 12:03
Wszystko to już widziałem na zachodzie lata temu. Nawet hełmy zwalili od zachodu. Rosja to kraj upadły bo mniejszym PKB niż Włochy próbują udawać UK,Niemcy czy USA.
Marzenia dobra rzecz Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 17:16
I co z tego że widziałeś? U nas nie ma. Kogo obchodzi zachód i jakie oni tam mają zabawki, to nie Niemcy, Francja czy USA będzie pierwszym zaatakowanym krajem, nie mieszkamy tam też wiec co nam z tego że widziałeś? Od patrzenia nasza armia się nie wzmacnia.
edi Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 12:02
Wszystko to już widziałem na zachodzie lata temu. Nawet hełmy zwalili od zachodu. Rosja to kraj upadły bo mniejszym PKB niż Włochy próbują udawać UK,Niemcy czy USA.
Jaro Piątek, 25 Sierpnia 2017, 9:41
hełmy to mają swoje i o dużo lepszych parametrach niż zachodnie. Co do PKB to wszystko zależy jak liczyć czy PSN czy nominalnie, dodatkowo Rosja to kraj o fatalnym klimacie, bez dostępu do ciepłych portów, małym zagęszczeniu i olbrzymich ciężkich do zagospodarowania przestrzeniach, przez lata blokowany w dostępie do handlu światowego i nowych technologi
Polanski Piątek, 25 Sierpnia 2017, 15:12
Obama wyciągnął rękę, ale został źle zrozumiany.
andrzej.wesoly Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 11:15
Ciekawe z tym Biereżliwym, był na defiladzie demonstrowany Kurganiec, był demonstrowany Bumierang. chyba też Karakurt, a o tym nie słyszałem. Ale widać że wzorowano się na zachodnioeuropejskich koncepcjach...
men Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 11:06
Co by nie gaworzyć- 18tys eksponatów! no cóż AM i jego wesoła ferajna (jak ich poprzednicy) mogą co najwyżej wystawić 18tys dialogów technicznych i innych tego typu popierdułek........niestety
tak tylko... Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 10:57
I to jest całe nieszczęście Rosji, karzeł gospodarczy (PKB Hiszpanii) wydający na zbrojenia 5-6% PKB. Nieszczęście polega na tym, że w zasadzie Rosja musi to robić, resorty siłowe są bowiem jedynym gwarantem spójności państwa. W normalnych krajach priorytetem jest rozwój gospodarczy państwa i jego mieszkańców. Niestety Rosja jest za biedna i ma za duże przestrzenie i zbyt małą gęstość zaludnienia, by kiedykolwiek stać się potęgą gospodarczą z rozbudowaną infrastrukturą, nawet gdyby zbrojenia zredukowano do zera, to i tak nigdy Rosja nie będzie wyglądała tak jak choćby Polska. Obraz zacofania Rosji względem Polski jest gigantyczny i myślę, że tylko jakiś kataklizm mógłby tę różnicę zniwelować. Oprócz geografii nakłada się mentalność Rosjan, to jest całkowicie rozleniwiony naród, w porównaniu do Rosjan Polacy są tytanami pracy. Efekty tego widać będąc w Rosji, zaniedbane obejścia, wioski i miasta, w porównaniu do naszych wypielęgnowanych ogródków to koszmar. Dlatego Rosja, aby grać w lidze wyższej niż wynikałoby to z jej gospodarki, musi się zbroić, a skoro się zbroi to nie przeznacza tych środków na rozwój gospodarczy (tak jak robimy to np. my). Jest to błędne koło rosyjskiej rzeczywistości. Jedyne wyjście z nie go to zbrojna agresja i rozwój po przez podbój sąsiadów, ale to już nie jest takie proste (co widać po Ukrainie). Rosja swój złoty okres ma już za sobą XVI-XX w., kiedy podboje były normą akceptowalną przez mocarstwa. Obecnie taka droga "rozwoju" jest już prawie niemożliwa, dlatego los Rosji jest przypieczętowany...
lo łatwo pisać Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 16:01
Ja tam nie wiem czy ich los jest przypieczętowany. Jak się polityka światowa zachwieje to Rosja wróci do tego co im dobrze idzie i przynosić zyski: eksploatacji. Eksploatują oni surowce ziemi i sąsiadów. Teraz brakuje im sąsiadów tych z zachodu (bogatszych) do eksploatacji.
Uznając Rosję za ruinę trzeba przyznać uczciwie, że ten kraj nie może się modernizować demokratycznie. Ta mentalność by Rosję rozkradła a nie budowała (jak tez jest na Ukrainie). Demokracja dla nich to wręcz zagrożenie bo pojawią się ruchy separatystyczne wspierane z zewnątrz i od środka. Araby sypną kasę na islamistów w Rosji, Chiny na jakieś bliskie im republiki i obwody, Czeczeni i kilka innych narodów same wymyślą swój Exit a Syberia to chętnie sama (oligarchia) by zagospodarowała surowce. Oni nie maja innego wyjścia. Ba, oni niech nawet wydadzą o 2-3% mniej PKB na armię i rzucą to w infrastrukturę (np: jak Polska) i niewiele z tego będzie. 140 mln ludzi i ich podatki nie zbudują infrastruktury dla tak dużego kraju, dla kraju tak zmarzniętego. Ich zasoby to dar wielkiego kraju ale i przekleństwo logistyczne i pogodowe.
Realnie era Putina to dla Rosji nie jest strata bo zatrzymał upadek całkowity kraju. Nam to nie na rękę, ale dla Rosji.... oceniam, że zrobił dobrze co mógł w tych warunkach i z tym społeczeństwem. Dla nich w perspektywie są zagrożenia (choroby, logistyka, Chiny itd) ale i szanse: ocieplenie klimatu i spływność rzek, dostęp do surowców kraju, surowców na zmarzlinie; dalszy rozwój lotnictwa (to wolno im idzie).
Upadku Rosji nie będzie. Spokojnie. USA na to nie pozwoli. Jakby Rosja miała upadać i Chiny by miały się tam wzmacniać to Rosja szybko będzie podpasiona Europą Centralną czyli m.in. Nami. USA chętnie by Rosję sprywatyzowało po swojemu ale na to Ruskie się nie zgodzą bo głupie nie są: kasa pójdzie za granicę, pensje wzrosną niewiele, ale infrastruktura też się nie poprawi bo za co, z czyich podatków - może tych z korporacji niemieckich, francuskich czy amerykańskich?Rosja zaś się nie zdemokratyzuje i PKB na zbrojenia nie opuści. Status quo i reformy rosyjskie może ... ale w stylu made in China czyli pod łapskiem Partia Wojska i Wywiadu.
Geoffrey Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:15
"Demokracja dla nich to wręcz zagrożenie bo pojawią się ruchy separatystyczne wspierane z zewnątrz i od środka" Słuszne spostrzeżenie. Rosja "musi" utrzymywać silny kompleks wojskowy, bo inaczej się rozpadnie. Rosja albo zdobywa nowe tereny, albo traci stare, bo wyzwalają się narody uprzednio podbite. Pytanie jest inne: co jest dobre dla nas? Czy my POPIERAMY imperium rosyjskie i dbamy o to, żeby dalej istniało? Czy mamy już tak mózgi zryte rosyjską propagandą, że ważniejsza jest dla nas "stabilność", niż wolność? Gdyby tak myśleli ludzie w USA za Reagana, dalej bylibyśmy częścią "bloku sowieckiego". Zatem coś, co dla rosyjskiego imperium jest "zagrożeniem", dla nas powinno być celem. Bo nie ma innego sposobu na zapewnienie długofalowego bezpieczeństwa Polski, niż rozpad rosyjskiego imperium i powstanie normalnego, europejskiego państwa rosyjskiego.
Marek Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 12:36
byłem / widziałem - obraz nędzy i rozpaczy rozpadających się budynków , alkoholizmu , braku perspektyw - wszystko to podtrzymywane mitem wojny ojczyźnianej i wiary w cara Putina . Jedynie Buriacja wydała mi się jakaś taka spoko mimo biedy . Oczywiście opis dotyczy azjatyckiej części Rosji .
Podróżnik Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 12:30
To jest prawda. Byłem w Rosji niedawno i zszokowała mnie. Ogrom zapuszczenia tego kraju przeraża. Drogi dziurawe, jak po bombardowaniu, brudno, szaro, budynki zapuszczone, po miastach jeżdżą tramwaje i autobusy chyba starsze ode mnie. A mowa o zachodnim Kaliningradzie. Aż strach pomyśleć, jak wygląda np. taki Woroneż. Zresztą wystarczy przekroczyć granicę w Grzechotkach i przejechać kilka kilometrów wgłąb Rosji trasą E28. U nas S2 - płyniesz a nie jedziesz. Za granicą wydaje Ci się, że już wiesz, gdzie się podziały płyty zdemontowane z naszej dawnej A4 pod Wrocławiem.
wizor Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 16:31
Podróżnik... Na której autostradzie w Polsce płyniesz??? Raczej męczysz się w korkach zabite przez TIR-y, mające zaledwie dwa pasy, całkowity brak infrakstruktury typu stacje benzynowe i inne a przede wszystkim strach o to aby nie doszło do wypadku na autostradzie czy stłuczki bo wtedy koszmar stania w korku murowany. Tak jak kilka dni temu o godz 22 na A-4 pomiędzy Wrocławiem a Kostomłotami na odcinku 20 metrów naprawiali autostradę a korek -koszar maił równo 15 kilometrów i ten odcinek jechałem i stałem równo 1,5 godziny co by było gdyby była godzina szczytu??? U nas się płynie??? Pod Krakowem na płatnej autostradzie płaci się 20 złotych a ten odcinek wiecznie jest w remoncie ( więc za co w tym cyrku się płaci). Nie kończący się koszmar budowy na odcinku 200 km Legnica -Sulechów , koszmar jechania nad morze. Zamiast po kawałku budować to rozgrzebali całą trasę Legnica-Sulechów i pieprzą się wiele już lat i nic im nie wychodzi i końca nie widać. Takich przykładów można mnożyć i dzielić a nie piać z zachwytu jak to się płynie po polskich drogach. Jedno mam marzenie: niech już w Polsce nie remontują żadnych dróg bo robią tylko koszmar dla kierujących...
bender Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 21:38
Pojezdzij wiecej to poczujesz jak sie plynie na polskich ekspresowkach czy autostradach. 1200 km pomiedzy Europa Zachodnia a Wawa lece zazwyczaj ponizej 10 godzin i to w Niemczech trace czas na remontach (choc te nasze remonty do najsprawniejszych to nie naleza, fakt).
Polanski Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 20:47
Od kiedy ten koszmar na trasie Legnica-Sulechów? Mają skończyć w III kw. 2018r.
tak tylko... Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 17:17
Polecam oglądać filmiki Rosjan na YT. Są zachwyceni Polską i skalą zmian w Polsce. To nie jest propaganda, tylko zdanie zwykłych Rosjan, których lubimy i zawsze oczekujemy jako gości w naszym kraju. Oni śnią o polskich autostradach i ich jakości. Pański narzekanie, to szukanie dziury w całym. Przykro mi, ale bardziej od Pańskiego cenię sobie zdanie zwykłych Rosjan...
Ja Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:56
Muszę pana zmartwic, większosc tych filmikow robią nie Rosjanie a ukraincy.
Z tym że o zgrozo ci ukraińcy mówią po rosyjsku. Tak, na ukrainie prywatnie w większosci mówi się po rosyjsku, ukraiński to język oficjalny ale dla większosci ukraińców rosyjski to język podstawowy.
Ale oczywiscie i Rosjanie chwalą polskie drogi, tylko że Rosja to ogromny kraj i nie ma możliwosci zbudowac tam wszedzie nowych dróg.
Rosja to kraj o wiele większy od kontynentu europejskiego, zamieszkały przez 140 milionów ludzi.
Zrobić autostradę przez całą Polskę to coś 600 km.
Zrobić autostradę przez całą Rosję to kilkanaście tysięcy km.Na dodatek polowa przez syberię.
OloII Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 14:29
Zgadza się reszta Rosji wygląda podobnie kto nie wierzy polecam ruski kanał YT gdzie porównują miasta w Polsce ,Rosji i Kazachstanie.
Kto nie był w Rosji ten nie wie jak tam jest .
Analogia do ich armii....to co pokazują to taka Moskwa , a to co maja to wioska w lesie.....
rob ercik Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 12:24
5 milionow emigrantow ekonomicznych (pisze o Polsce), mediana zarobkow na poziomie 3 tys brut, naprawde przeolbrzymi sukces
tomek30 Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 15:05
Bo ciągle się rozwijamy i gonimy zachód. Na to potrzeba czasu, a straciliśmy od 1945-1989 roku 45 lat.Niestety przez Rosję. Pamiętam jak 10 lat temu czyli w 2007 roku pensja minimalna wynosiła w Polsce 800 zł netto do ręki a teraz prawie 1500 zł, czyli ciągle gonimy zachód ale na to potrzeba czasu, a imigranci wyjechali bo chcieli i mogli a nie musieli.
ajwaj Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 22:45
liczy sie sila nabywcza, a nie suche liczby
bender Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 20:57
Sluszna uwaga.
Od siebie dodam, ze jakbym nie liczyl, to nie wychodzi mi 5 mln emigrantow z Polski, chyba zeby dodac kraje Baltyckie, to wtedy bedzie blizej tej liczby.
Kazik Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 12:23
Polacy są tytanami pracy, ale niewolniczej. Nie mamy ŻADNEGO polskiego przemysłu, innowacyjność leży i kwiczy, nowoczesne technologie są u nas "odkrywane" jak na zachodzie są dostępne dla każdego Kowalskiego, zaprojektowanie czegokolwiek bardziej skomplikowanego od pralki czy roweru trwa u nas 20-30 lat, uczelnie wyższe kształcą masy na nikomu niepotrzebnych kierunkach, jako siła militarna nie znaczymy w zasadzie nic. Nie wiem zatem czy jest się czym chwalić i śmiać się z innych.
Polanski Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 20:53
A kto się śmieje? Chłopaki rzucają tylko swoje subiektywne wrażenia na Forum. Nie wolno? Prawda w oczy kole? To napinanie się Rosji wywołuje śmiech na sali. My się nie chwalimy bo nie ma czym. Ale Rosja też nie ma. Większość analityków zachodnich przewiduje wielkie kłopoty Rosji. Bo niby dlaczego nie? Podobna polityka co teraz w Rosji jest już dokładnie rozebrana na czynniki pierwsze. Nic nie wskazuje na występowanie pozytywnych tendencji w rozwoju Rosji w najbliższym czasie. Wręcz przeciwnie. Dlatego należało by sie przestac puszyć bo nie ma podstaw do innej postawy i wziąć się do intensywnej roboty.
Waldek Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 14:18
Widział ty polską pralkę albo rower? (polski, nie złożony z części Shimano) :D
bender Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:14
Slyszales o takich markach jak AMICA albo KROSS?
Akurat AGD i rowerow tluczemy chyba najwiecej w UE. W rowerach, w tym elektrycznych, jestesmy potega.
Extern Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 16:59
Na świecie są może ze dwie-trzy liczące się fabryki części do rowerów więc można powiedzieć że ze 3/4 rowerów na świecie jeździ na częściach Shimano. Czy te robione w Poland, Holland a nawet i te robione w Deutschland.
Geoffrey Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 12:20
@tak tylko ... Jeśli zazwyczaj zgadzam się z Twoim spojrzeniem na politykę Rosji, to tym razem chyba próbujesz wyciągać zbyt daleko idące wnioski. Po pierwsze, duże przestrzenie są raczej czynnikiem pozytywnym rozwoju kraju - patrz USA i Kanada. Po drugie, problem ze społeczeństwem rosyjskim nie polega na "rozleniwieniu", tylko na skrajnym zrujnowaniu go przez komunistyczną mentalność, oraz utracie wyższych klas społecznych. Kapitalizm i grupa aktywnych przedsiębiorców jeszcze nie zdążyła się w carskiej Rosji dobrze wykształcić, gdy została wycięta w pień przez komunistów - i zastąpiona aparatczykami o mentalności złodziei, a nie gospodarzy. Żeby to przezwyciężyć, Rosja musiałaby otworzyć się na świat, a przede wszystkim zrezygnować z agresji i "mesjanistycznej" propagandy, według której Rosjanie są niezwykli, pierwsi w świecie i mają szczególne prawa do mordowania innych. Moim zdaniem nie ma innej drogi, niż stworzenie z Rosji "normalnego" kraju, a do tego droga prowadzi przez rozpad rosyjskiego imperium kolonialnego na "europejską" Rosję i postkolonialne kraje azjatyckie. Rosja musi przejść tę samą drogę, co inne kraje kolonialne (choćby Wielka Brytania) bo powstanie ZSRR zamroziło rozwój rosyjskiego społeczeństwa w stanie z roku 1917. Dlatego bliżej im mentalnie do Niemców lat 30-tych, niż do współczesnego społeczeństwa. I dlatego współczesny świat nie rozumie Rosjan.
muminek Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 16:24
Nie rozumiesz ... czym innym jest przestrzeń USA gdzie można coś uprawiać, produkować czy chociażby mieszkać - a czym innym rosyjska tundra - ziemia na której nic nie wyrośnie i nikt się nie osiedli bo po co ... a powierzchnia gigantyczna, linia transportowe do utrzymania/połączenia nielicznych miast długie i długie granice do obrony ... linia brzegowa w ogromnej większości nie do wykorzystania - nie jak w USA ... stąd kłopot Rosji ... obszary olbrzymiej pustki której utrzymanie i ochrona jest kosztowna - zresztą popatrz na Rosję na zdjęciu z kosmosu - większość Rosji na czarna plama.
Geoffrey Piątek, 25 Sierpnia 2017, 7:52
Dokładnie jak Kanada, która ma więcej niż połowę powierzchni Rosji, a tylko czwartą część jej ludności. A jednak Kanada może istnieć i być krajem rozwiniętym, i to bez pomocy Londynu. Syberia też mogłaby, gdyby nie rabunkowa gospodarka Moskwy. Problem z Syberią i w ogóle chyba z całą Rosją jest taki, że jest zarządzana jak teren zdobyczny, jak trofeum kolejnych ekip rządzących i oligarchów. To jest mentalność komunistów, którzy "zdobyli" rosyjską gospodarkę a nie zbudowali. Poza tym, skąd pomysł, że tę biedna rosyjską ziemię ktoś chce napaść, że trzeba jej bronić? Przecież to propaganda na potrzeby mobilizacji ludności i zarządzania strachem.
Marek Sobota, 26 Sierpnia 2017, 9:53
Zbudowali, zbudowali.
Kosztem zagłodzenia na śmierć całych rzesz Bogu ducha winnych biedaków.
Teraz zresztą także swoich obywateli mają głęboko gdzieś.
Budują sobie za to machinę piekielną w postaci połączenia armii z Gazpromem, który dostarcza eurokratom sznurka, na którym sami się powieszą.
to tak na marginesie Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:17
@Geoffrey
Czy przez Kanadę przewinęły się 2 wojny światowe i rewolucja ?? O ile wiem to kanada całkiem nieźle na wojnach zarabiała ( podobnie jak USA)
Ciekawe dlaczego Meksyk się rozpada.
Geoffrey Piątek, 25 Sierpnia 2017, 12:11
@marginesie
Obaliłem tezę, że Rosja nie może się rozwijać, bo ma szczególnie ciężkie warunki naturalne. Kanada ma dokładnie takie same warunki naturalne, a może się rozwijać. Zatem teza jest nieprawdziwa. Koniec tematu.
Wysuwasz nową tezę, że Rosja nie może się rozwijać, bo przeszły po niej dwie wojny światowe i rewolucja? Proszę, rozwiń temat.
kpr.rez. Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 16:03
Geoffrey - byłem w Rosji wielokrotnie, mam tam wielu znajomych. Od trzech lat często jestem na Ukrainie, właśnie jestem w obłasti Khersońskiej. Twoja analiza jest niezwykle precyzyjna i idealnie oddaje rzeczywistość Rosji i mentalność Rosjan. W Ukrainie właśnie obchodzą Dzień Niepodległości i brałem dzisjaj udzial w pochodzie/festynie z tej okazji w miasteczku Nowa Kachowka - bardzo ciekawe doświadczenie... Wszyscy mówią po rosyjsku i manifestują z okazji Niepodległości Ukrainy i do tego flagi UE...
tak tylko... Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 15:03
To "rozleniwienie" było trochę moim skrótem myślowym. To oczywiście spłycenie tematu upatrywania przyczyn takiej, a nie innej mentalności współczesnych Rosjan. Swoje zrobił oczywiście ZSRR, ale to też tylko częściowa prawda. Mentalność współczesnych Rosjan zaczęła się już kształtować w okresie najazdu Mongołów. Przez wieki wybijano Rosjanom z głowy jakąkolwiek wolność osobistą, samodzielność, czy inicjatywę. To przełożyło się na współczesne postawy Rosjan. Paradoksalnie u nas etos szlachecki, wolność, śmiałość i sobiepaństwo przełożyło się obecnie na niezwykłą operatywność Polaków w biznesie. Bardzo łatwo podejmujemy działalność gospodarczą, sami jesteśmy sobie kierownikami i dyrektorami. To spuścizna etosu szlacheckiego dawnej Rzeczpospolitej. A co W Rosji? Ano bito czołem przez wieki carom...
bender Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 21:16
Z tymi mentalnościami czy narodowymi charakterami to w ogóle nieco śliska sprawa. Albo mamy jakieś rzetelne badania, na które można się powołać, albo lepiej nie mącić. Spotykam (w Rosji i na Zachodzie) Rosjan śmiałych, rzutkich, przedsiębiorczych, z pewnością zbyt mało krytycznych wobec swojej ojczyzny, ale nie tak wiernopoddańczych, jak można by po stereotypie oczekiwać. Spotykam też (w kraju i na Zachodzie) Polaków o mentalności ameby i z takąż wiedzą o swojej ojczyźnie czy świecie. Zresztą o czym ja mówię: 1/3 opinii na tym portalu (zakładam, że piszą Polacy) nadaje się do nagrody Darwina.
Brońmy prawdy, nie dajmy się zastraszyć czy stłamsić, ale nie rozwijajmy szowinizmu, mitów o jedzeniu widelcem , jakiejś głupiej narodowej wyższości czy mesjanizmu, bo to dopiero droga donikąd.
Geoffrey Piątek, 25 Sierpnia 2017, 8:08
@bender, słuszna uwaga. Dlatego zaprotestowałem wobec skrótu myślowego Tak Tylko, że Rosjanie są "rozleniwieni", bo to prosta droga do jakichś rasistowskich wniosków. Nie chodzi mi o "cechy narodowe" Rosjan, a o pewne procesy historyczne, które wywołały w rosyjskim społeczeństwie konkretne skutki ( wymordowanie inteligencji, terror NKWD, totalna inwigilacja itp). Gdyby Amerykanom wymordować górne 10% społeczeństwa, pewnie zachowywaliby się podobnie. Oczywiście że mamy osoby rzutkie w Rosji (szczególnie w Moskwie i Petersburgu) i "leniwe" na Zachodzie. Ale oprócz tego jest statystyka. Alkoholizm, narkomania, niska średnia długość życia. Albo poparcie dla władzy Putina od 89 do 93 %.
polak mały Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 12:13
W Rosji nic innego poza bronią się nie udaje i nie uda. To wynika ze struktury gospodarki i szkolnictwa. Najzdolniejsi studiują administrację (kariera urzędnicza, dyplomatyczna) albo idą na studia techniczne, po których znajdują zatrudnienie w kompleksie militarno-przemysłowym. Na inne dziedziny już nie starcza. Żeby to zmienić, należałoby praktycznie przemodelować całe państwo i wprowadzić je w XXI wiek. Ale do tego potrzeba wizjonera w rodzaju Piotra I (wiadomo, że był też niezłym świrem....). Tymczasem Rosją rządzą ludzie o umysłowości towarzyszy z KC.
man42 Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 11:44
Obecnie taka droga rozwoju realnie akceptowana jest przez wiekszosc mocarstw oprocz jednego ktore robi interesy ale interesy tez sie moga skonczyc biezmy przyklad z sasiadow tylko tylko zrobmy to w lepszym wydaniu albo za dekade naszego kraju nie bedzie taka prosba
Doktor Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 10:42
Ani słowa o nowej rodzinie uzbrojenia lotniczego przeznaczonego dla małych i średnich UAV? Moim zdaniem to jedna z ciekawszych nowinek tegorocznej "Armii".
yaro Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 10:26
Jak na razie nie wiadomo skąd Specnaz otrzymał prezentowany pojazd. W 2016 roku pojawiła się informacja, że „Buggy” mają być dostarczone wojskom specjalnym przez zakłady motoryzacyjne „Czeczenawto” w Argun w Republice Czeczeńskiej.
------------------
na yt jest od jakiegoś pół roku dostępne wideo z produkcji tych samochodów w czeczenii i ich pokaz dla Kadyrowa, więc wiadomo kto to produkuje i dostarcza.
Galaktyczny Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 10:12
A Rosomak to już strzela Spike'ami?
Marek1 Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 16:25
Oczywiście - po zamontowaniu specjalnej ... procy. Integracja procy trwa i niebawem, za kilka lat już się uda.
tak tylko ... pytam Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 9:40
Oferta robi wrażenie, a podobno Rosja z powodu sankcji miała przed 2 laty zbankrutować, ciekawe :)
Zastanawiającym jest porównanie 'Rosomaka" z BMP K-17 "Bierieżliwyj", o uzbrojeniu nie mówię, bo jest zdecydowanie na korzyść Rosyjskiego pojazdu. Myślę o osłonie balistycznej, czy tzw. "przeżywalności" a także o "świadomości sytuacyjnej czyli po ludzku czy i jakie ma systemy obserwacji i czy to prawda, ze współpracuje z bezpilotowymi
Niezalezna Piątek, 25 Sierpnia 2017, 1:31
Wystarczy porownac czas pracy silnika do pierwszego serwisowania, pancerz reaktywny maja dobry ale juz modulowe wkladki czy cos ala burlingt9n to dla nich czarna magia nie ta kultura techniczna
NN Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 13:06
>"Oferta robi wrażenie, a podobno Rosja z powodu sankcji miała przed 2 laty zbankrutować, ciekawe :) "
W tym momencie powinno pojawić się pytanie:
na co nie trafiły środki, które poszły w zbrojenia?
Podpowiadam: proszę obejrzeć rosyjskie wsie.
edi Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 12:06
Ty tak na poważnie. Rosiek ma wymienną ochronę i dostęp do najlepszych na całym świecie a Rosja sam z kartonu robi bo nie może sobie kupić w USA czy Niemcach jak my.
Davien Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 11:31
Po pierwsze porównujesz BWP do KTO, bo nasze Rosomaki nie sa BWP po drugie akurat 2A42 jest gorszym działkiem niz montowane na naszych Rosomakach , a po dozbrojeniu w ppk Spike nawet i tu zniknie przewaga Bumeranga, bo Kornety lepsze od Spike'ów nie są. C o do reszty to warto poczekać az ten BWP wejdzie do słuzby, bo jak na razie to zdaje się ciagle prototyp.
ssssssss Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 17:01
To że w Polsce Rosomaki z 30 efemistycznie nazwano KTO to znaczy tyle, że je tak nazwano. Zaliczane są do BWP bo są kołowymi BWP.
Davien Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 19:12
Nie sa, naprawdę zapoznaj się z miedzynarodową definicja BWP zanim znowu cos o tym napiszesz
PS rozumiem ze dla ciebie SKOT i BTR 80 to tez BWP:))
sssssssss Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 21:20
Jeśli chodzi o przyjętą definicję bwp to rosomak z 30 jest nim, zresztą taką pełni funkcję. To definicje, one są dość ogólne i nie trzyma się ich ściśle np. taki dozdbrojony w 30 btr czyli btr80a i zdaje się 82 uznawany jest za silnie uzbrojony kto choć spełnia definicję bwp bo nie w pełni jego roli. Dominuje podejście "pragmatyczne" a nie "akademickie". Żeby było śmieszniej to traktatowe definicje są tak ogólnie sformułowane że Kraba spokojnie można uznać za czołg zgodnie z nimi a nikt tego nie robi bo nim nie jest. Rosomak jest kołowym bwp tylko u nas oficjalnie nazywanym kto a używanym jako bwp.
Davien Piątek, 25 Sierpnia 2017, 5:38
Czyli wg ciebie mozna uznać T-72 za artylerię, bo przecież i tak mozna go na upartego uzyc:)) O tym czy pojazd jest BWP czy transporterem decyduje normy międzynarodowe, a nie to jak ktos je sobie nazwie,
PS Kraba czołgiem nie nazwiesz bo nie jest ani cieżko opancerzony, ani nie jest przeznaczony do prowadzenia walki ogniem bezposrednim więc... To że my uzywamy KTO jak BWP to jego klasyfikacji nie zmienia
ssssssss Piątek, 25 Sierpnia 2017, 9:31
Tak dokładnie zgodnie z definicjami traktatowymi t-72 można uznać za artylerię ale nie robi się tego bo jest czołgiem, rosomaka można nazwać kto ale jest bwpem, takie są pragmatycze normy.
Davien Niedziela, 27 Sierpnia 2017, 22:49
Nie możesz uznac T-72 za artylerię bo nie spełnia definicji, jak widzę nie załapałeś a o klasyfikacji sprzętu decyduja akurat normy zawarte w traktacie o uzbrojeniu konwencjonalmym, a nie widzimisie jakiegos urzednika i tyle
tak tylko piszę Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 21:18
@Davien-ku
Naprawdę zapoznaj się ze specyfikacją zamówienia i tam wskazano, że Rosomak ma być też w wersji bwp. Tak rosomak jest w Polsce wykorzystywany, nie jako "taksówka" ale jako "pojazd wspierający piechotę"
ps. tak, btr-80a Rosjanie klasyfikują jako bwp, podobnie Ukraińcy btr 4 z działkiem 30 mm
Davien Piątek, 25 Sierpnia 2017, 5:30
Jakbys nie doczytał to BTR -80A powstał jako wersja BWP tronsportera BRT-80, a BTR -4 jest KTO, choc dysponuje tez wersja BWP, ale ta ma inne uzbrojenie. Ogólnie transporter od BWP rózni się praktycznie tylko uzbrojeniem
Co do rosomaka, miały byc w wersji BWP, ale jak na razie jeszcze nie zintegrowali wieży Hitfist 30 z ppk więc jest to KTO i tyle z twoich teorii:))
tak tylko ... pytam Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 14:17
@Davien
czyli w uproszczeniu:
1.Działko: Rosomak 20 mm a BMP k-17 30 mm
2. PPK: Rosomak brak a BMP k-17 4* "kornet" do natychmiastowego użycia
3. Optronika brak informacji
4. wieża, o której piszemy powstała jako modyfikacja bwp 2 a rozwijana jest od kilku lat.
5.Bazowe podwozie ""Bumeranga" zintegrowali z co najmniej 3 wieżami

ps. @edi
Co rozumiesz pisząc: "... Rosiek ma wymienną ochronę i dostęp do najlepszych na całym świecie a Rosja sam z kartonu robi bo nie może sobie kupić w USA czy Niemcach jak my..." Czyżbyś sugerował, ze "osłony" kupujemy sobie w USA albo w Niemczech ? Ja świecie byłem przekonany iż "pierwsze" kupowane były w Izraelu, a obecne produkujemy na miejscu w Polsce. Oczywiście nie piszemy o "płocie siatkowym" a o pancerzu ...
bender Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 20:47
1. Przeciez to nie sa tajne dane. Bushmaster II ktorego uzywamy w Hitfiscie ma 30 mm a ten w ZSSW 30 lub wymiennie 40 mm. W kazdym wypadku to o niebo lepsza armata niz rosyjska 2A42.
2. K-17 tak samo ma Korneta jak Rosomak Spike'a, w sensie w proptotypie. Jak Rosja bedzie miala ze 100 sztuk tego K-17 a my wciaz nic to pogadamy.
Davien Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 19:21
Tak tylko,: juz w pierwszym zdaniu wpadka: Rosomak ma działko Bushmaster II Mk 44 30mm a nie 20 posiada tez pociski Spike w wersji BWP z wieża ZSSW 30mm tak więc może na drugi raz sprawdż zanim napiszesz
tak tylko .. pytam Piątek, 25 Sierpnia 2017, 7:42
@Davien
Gdzie konkretnie posiada te "spike" konkretnie gdzie ? a w planach, rozumiem
Davien Piątek, 25 Sierpnia 2017, 11:04
W prototypie BWP wyposazonym w wieżę ZSSW z działkiem Mk 44 kal 30mm, czyli tak samo jak K-17, który tez jest jedynie prototypem
bender Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:10
Alez Ty jestes oporny.... Rosiek ma Spike'a po prawej stronie ZSSW i po obu stronach Hitfista.
Odwrocmy pytanie: a w ktorej rosyjskiej jednostce na stanie sa te K-17? No w ktorej?
tak tylko ... pytam Piątek, 25 Sierpnia 2017, 11:59
@bender
Niemożliwe, po prawej i lewej stronie ?!?! Chyba w prototypie ...
Davien Niedziela, 27 Sierpnia 2017, 22:51
A ten K-17 to rozumiem że juz tez w słuzbie? Oj chyba to nawet nie jest jeszcze prototyp:))
gts Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 11:25
O bankructwie Rosji czy jakiegokolwiek innego kraju to mozna pisac w czystych mitach i legendach. Wiadomo ze system finansjery nie pozwoli upasc nikomu, zwlaszcza kolosom bo to sie po prostu nikomu nie oplaca. Lepiej jest wysylac kupe kasy, albo udzielac bezzwrotnych pozyczek bez pokrycia. Bankructwo wyraza sie raczej w standardzoe zycia szarego obywatela ktorego nie sponsoruje panstwo. Wszak wiadomo ze najpiekniejsze ruchonosci i nieurchomosci w Rosji naleza do klanu rzadzcego i sil "porzadkowych utrzymujacych lud z dala od kos i oczu elit"... no ale pozostawmy temat, bo kazdy widzi jak jest w miejscach zabitych dechami.

Co do uzbrojenia, mozna powiedziec ze bardzo racjonalnie wykorzystane srodki z czego w ogole slyna Rosjanie. O ile mozna sie sprzeczac co do jakosci i zaawansowania technologicznego i przemilczac ilosc jednostek w gotowosci to widac ze modernizacje prowadzone sa rozsadnie.

U nas do ich przeprowadzenia brakuje troche dykatotorskiej wladzy ktora powiedzialaby jak na byc i na kiedy bo inaczej do lagru. Przez to polaczenie komuny i demokracji mamy... chaos i balagan i najprostsze integracje sa u nas prowadzone dluzej i drozej niz projektowanie i budowa lotniskowca atomowego.

Widac wyrazna roznice w funkcjonowaniu Zachodu i Wschodu. O ile sprzet Rosyjski jest mniej zaawansowany od np Amerykanskiego, to jest on bardziej przemyslany zwlaszcza w zakresie integracji uzbrojenia. Wynika to pewnie z lepszej kontroli nad prawem i finansowaniem (wiadomo ze sa lapowki i niektorzy stawiaja sobie za to dacze, ale koszty programow nie sa tak pompowane jak w USA) sprowadzajacej sie do przeprowadzki delikwenta do lagru w razie niezadowalajacych postepow. W USA przy tym prawie i patentach, certyfikatach cene srobeczki mozna wywindowac do poziomu jaki nie snil sie pomyslodawcom certyfikowania czesci, zwlaszcza lotniczych. Zarzad zarabia na pryeatne odrzutowce, a samolot nie lata i nie ma nad tym zadnej kontroli. Prawo nie pozwala delikwentow za takie windowanie kosztow wyslac do "lagru". Patent jedno ale sprzedaz produktu w cenie zawyzonej kilkaset razy to co innego, przekonali sie np o tym ludzie ktorym ceny lekow wzrosly kilakdziesiat razy po przejeciu patentow przez jakiegos "zgreda". Brak takiej kontroli sprawia ze zepsucie elit na zachodzie nie ustepuje wiele zepsuciu elit w dyktaturach wschodnich... a potem mamy tego wyniki, wymowne i negatywne.
gosc Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 14:20
a gdzie mniej zaawansowany ,mozesz to wymienic ,abramsy padaja jak muchy od starych ppk i rpg_7 poogladaj wojne w syrii i jemenie to zobaczysz latajace wieze leopardow.bo takie gadanie nic nie jest warte.
pandy Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 20:31
Padaja ale nie od RPG-7 tylko od RPG-29
Whiro Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 11:20
Co ma rozwój armi do sytuacji gospodarczej? Zerknij na koree płn może zlapiesz o co chodzi.
Jerry Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 9:37
Wot bolszaja technika ! Buggy bez tankowania zrobi 800 km. To z tankowaniem do Berlina chyba dojedzie.
Zaorane Piątek, 25 Sierpnia 2017, 6:24
I co w tym dziwnego? 150 litrów zbiornik paliwa i spokojnie zrobi 800 km. To tylko w Polsce chce się budować takie pojazdy na ramie pickupa zostawiając oryginalny 70 litrowy plastikowy zbiornik paliwa. Wiesz że do zwykłego Hiluxa bez żadnych przeróbek można zamontować w miejsce tej plastikowej popierdółki 130 litrowy zbiornik metalowy. Trudniej przedziurawić, zasięg w terenie się zwiększa dwukrotnie, kosztuje grosze i nie trzeba zmieniać konstrukcji samochodu. Da się? Wystarczy pomyśleć.
KornelPL Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 12:26
2x juz byli. Do trzech razy ... ?
Polanski Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 18:21
Mało brakowało żeby po pierwszym razie się skończyło. Tylko pomoc zachodu ich uratowała. Niemcy na Wschód mogli przeznaczyć tylko 1/2 sił.
olo Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 12:09
Bo tam zamiast silnika WANIA zapyla i tankują go raz na tydzień butelką samogonu.
staruch Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 14:06
t-90m niebył prezentowany w metalu tylko w kilku zdjęciach.