Rosja: Szkolno-bojowe Mi-28 w służbie przed końcem roku

OPUBLIKOWANO: Środa, 23 Sierpnia 2017, 9:34
Mi-28UB Rosja

Zakłady koncernu Russian Helicopters w Rostowie nad Donem opuściły pierwsze seryjne śmigłowce szkolno-bojowe Mi-28UB. W tej wersji maszyna posiada zdwojony system sterowania i przyrządy kontrolne, co umożliwia szkolenie pilotów dla bojowej wersji maszyny Mi-28N. Do końca 2017 roku do służby w rosyjskich siłach zbrojnych ma trafić 8 śmigłowców szkolno-bojowych tego typu.

Zapotrzebowanie na szkolno-bojowy wariant śmigłowca Mi-28N spowodowane jest brakiem w rosyjskiej armii maszyn szkolnych o odpowiednich parametrach i równie skomplikowanym wyposażeniu, zwłaszcza w zakresie optoelektroniki. Dlatego w 2013 roku powstał prototyp Mi-28UB, którego oblot przeprowadzono w sierpniu tego samego roku w zakładach w Rostowie nad Donem.

Czytaj też: 60 śmigłowców Mi-28UB dla Rosji

Następnie maszyna została przekazana do Instytutu im. M.M. Gromowa w Żukowskim pod Moskwą. Jego publiczny debiut miał miejsce na targach MAKS 2013 w Moskwie, gdzie został zaprezentowany na wystawie statycznej. Kolejne cztery lata zajęło uruchomienie produkcji seryjnej, której celem jest wprowadzenie do służby w rosyjskiej armii co najmniej 60 maszyn Mi-28UB przed końcem 2020 roku. W każdej jednostce wyposażonej w Mi-28N powinno znaleźć się 4-6 śmigłowców Mi-28UB.

Mi-28UB zewnętrznie niewiele różni się od wersji bojowej. Górna kabina przeznaczona dla instruktora została podwyższona dla poprawy widoczności i wyposażona w dodatkowe przyrządy. Maszyna posiada sterownice i przyrządy pilota w obu kabinach. Dolna kabina, dotąd zajmowana przez operatora uzbrojenia, przeznaczona jest dla pilota-ucznia ale zachowano w niej większość systemów sterowania uzbrojeniem. Dzięki temu maszyna zachowała większość swych możliwości bojowych i nadal jest zdolna do zwalczania celów naziemnych i powietrznych w każdych warunkach atmosferycznych. Mi-28 UB, podobnie jak wersja bojowa, jest produkowany w zakładach Rostvertol w Rostowie nad Donem.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

31 komentarzy

Cynik Środa, 23 Sierpnia 2017, 19:16
Nam niestety wepchną amerykański złom bez offsetu. Szkoda już mówić o naszych śmigłowcach. Rosjanie potrafią systematycznie modernizować swój sprzęt i wprowadzać nowe wersje śmigłowców bojowych. My do swoich fabryk w Mielcu i Świdniku wpuściliśmy obcy kapitał bo nie mieli pomysłu co z nimi zrobić. Trzeba było doinwestować i własne śmigłowce robić. Tak będzie złom od USA, zresztą Włosi też do najuczciwszych partnerów handlowych nie należą.
Patryk Środa, 23 Sierpnia 2017, 14:20
" tak tylko pytam" .
Oczywiście że kupował bym broń od potencjalnego agresora ale z kodami źródłowymi. Teraz kupujemy od sojuszników USA bez kodów co powoduje że praktycznie f -16 jest bezużyteczne
CB Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 22:41
I znowu te słynne "kody źródłowe"...
Brak kodów nie przeszkadza absolutnie w eksploatacji i masz w 100% sprawny samolot i pełnosprawne uzbrojenie. Tu jest analogicznie jak np. z Microsoftem i Windowsem. Odbiorca dostaje pełnosprawny i działający w pełni system, ale Microsoft nie udostępnia kodów źródłowych systemu, żeby nikt w tym nie grzebał. I tak samo w naszych F-16 wszystko działa tak jak trzeba, natomiast bez kodów nie możemy sami grzebać w ich systemach, implementować nowego uzbrojenia itp.
bender Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 13:31
Do czego chcialbys uzyc naszych Jastrzebi skoro uwazasz, ze sa teraz bezuzyteczne, a z Twoimi 'kodami' juz bylyby good? Ataku na Izrael?
Oczywiscie mysliwce Mikojana sa lepsze bo analogowe i nie potrzeba zadnych kodow, tylko drut.
Marek1 Środa, 23 Sierpnia 2017, 10:23
Szkoda, że totalnie Polska utknęła w w kompletnie idiotycznym politycznym klinczu z FR. Fajnie byłoby sprowadzać tanio z FR skorupy wraz z napędem Mi-28/35 i montować w nich zachodnią awionikę, SKO i uzbrojenie. No, ale W-wa woli prowadzić wojnę z postsowieckimi pomnikami nazywając to ... "polityką zagraniczną".
dim Środa, 23 Sierpnia 2017, 17:50
Przypomnę osobom o bardzo wątłej pamięci, że faktyczne sankcję na polskie produkty obowiązują w Rosji naprzemiennie, ale systematycznie, gdzieś od roku 2005 (wystarczy wspomnieć losy eksportu żywności), a odmowę dostaw bojowych głowic do radzieckich rakiet Wojska Polskiego zanotowaliśmy chyba jeszcze zaraz po upadku ZSRR. Po prostu do tanga trzeba dwojga.
Marco Środa, 23 Sierpnia 2017, 15:26
Naiwność to pana drugie imię?Kupować broń u bardziej,niż potencjalnego wroga, który w doktrynie wojennej, jawnie ,wrogiem nazywa NATO, ćwiczy od lat uderzenia atomowe na Warszawę,a ostatnio wprost ,jeden z ich generałów stwierdził,że "ćwiczone jest połączenie z Kaliningradem,co oczywiście będzie oznaczało agresję na Polskę lub Litwę..."Co do pomników,przede wszystkim tych, sowieckich generałów-zbrodniarzy,to na pewno nie są czymś pożądanym w suwerennym kraju.
Wawiak Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 10:29
"Co do pomników,przede wszystkim tych, sowieckich generałów-zbrodniarzy,to na pewno nie są czymś pożądanym w suwerennym kraju."

Ja bym po prostu tabliczki z opisami dołożył. Wtedy Rosja sama by te pomniki szybko zabrała... ;-)
zyg Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 16:31
piękne logiczne rozwiązanie.. jestem ZA !! Na każdym pomniku armii sowieckiej wyszczególnić ile ludności cywilnej zamordowali , ile kobiet zgwałcili przy okazji "wyzwolenia" !
Na Sybir Środa, 23 Sierpnia 2017, 13:01
Z MIG-em było w planach podobnie jak i z większości z ewe.kupowanym/współprodukowanym uzbrojeniem!!!
Ciekawy jestem czy też można strącić ten helikopter czterema kapiszonami 5,56...?!
Davien Środa, 23 Sierpnia 2017, 21:54
Wystarczy jeden, to nie AH-64 czy AH-1Z że są chronione do kalibru 23mm:))
obalaczmitow Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 9:33
A ty znowu byłeś w fabryce i rozmawiałeś z inżynierami rosyjskimi i widziałeś próby. Znasz co do metra zasięgi radarów, wiesz że mi-28 można zestrzelić z wiatrówki, znasz charakterystyki okrętów podowodnych rosyjskich - marnujesz się na tym forum, pownieneś co najmniej siedzieć w głównej kwaterze NATO.
Że też tak ci się chce pisać codziennie swoje bajania. A jak tam te 4 tys lotów - udało się znależć źródło.
Te twoje apache to widzieliśmy na filmach jak walą do zwykłych kupców w Afganistanie co składali kran do samochodu, albo jeszcze dobrzy są w rozpędzaniu pogrzebów i wesel - a w innym wypadku to jest "zbyt niebezpiecznie , albo zła pogoda albo coś zawsze staje na przeszkodzie ".
Tyle w temacie.
fan_club_Daviena Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 7:36
Mi28 ---------
Dołożono wszelkich starań by zapewnić pilotom i ważnym podzespołom maszyny bezpieczeństwo. Szyby przedziału pilotów są wykonane ze szkła pancernego, wytrzymującego ostrzał z broni o kalibrze równym lub mniejszym niż 12,7 mm oraz uderzenia odłamków rakiet kierowanych. Dodatkowo elementy nieprzeźroczyste wykonano z pancerza tytanowego, ceramicznego. Śmigłowiec został skonstruowany tak, że kluczowe elementy struktury osłonięte są mniej ważnymi. Najważniejsze elementy są podwojone (oba zestawy są wyraźnie rozdzielone). Np. pojedyncze trafienie nie niszczy obu silników. Pośrodku kadłuba znajdują się liczne zbiorniki paliwowe z tworzywa samouszczelniającego się, otoczone powłoką kompozytową oraz zewnętrzną powłoką metalową; trafienie zbiornika paliwa kulą lub pociskiem z działka nie powoduje wybuchu, pożaru ani wycieku paliwa.
Davien Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 11:54
Jakbys nie zauwazył mój post był odpowiedzia na głupoty wypisywane przez osobnika Na Sybir , ale jak sarkazmu nie rozpoznajesz...
PS Doskonale wiem o opancerzeniu Mi-28 ale jest ono słabsze niż w AH-64.
Kłamczuch Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 0:49
Zapominasz atak na Karbala w 2003, gdzie 31 AH-64 poniosły kleskę od PKM, NSV, 23mm, i 57mm ognia, a pilot Jason King dostał w szyje z AK 7.62 mm !
Davien Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 7:21
Tia tylko ze jakos 30 AH-64 spokojnie wróciło do bazy, a z działka 23 i 57mm to zestrzelisz dowolny rosyjski smigłowiec wiec Apache jak najbardziej się sprawdziły a co do tgo trafienia w szyje z AK to masz jakis dowód czy jak zwykle fantazjujesz?
Kłamczuch Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 11:16
Tak poza tym to przeczytaj sobie ksiazke "In the Company of Soldiers", jesli niedowiarkiem jestes.
Kłamczuch Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 10:46
Lieutenant Jason King byl w gazecie i BBC. Pilotowal AH-64 "Palerider 16", w czasie operacji dostal kule 7.62 mm w szyje, niemniej nie stracil przytomnosci pomimo wykrwawienia i zdolal wrocic do bazy. Przewieziono go do Niemieciego szpitala.
Apropo operacji Karbala to z 31, 1 rozbil sie w bazie zaraz po wystartowaniu, Apache "Vampire 12" rozbil sie w kanale po dostaniu w hydrauliczne systemy. Po pol-godzinnej walce niemal wszystkie Apacze stracily nawigacyjne systemy. 16 z nich stracilo niepowrotnie łopaty glownego silnika, 6 stracilo niepowrotnie łopaty ogonowego silnika, 6 silnikow zostalo stracone bez mozliwosci naprawy i 5 wałki napędowe. Pociski 7.63 - 57 mm byly glowna przyczyna uszkodzen.
yaro Środa, 23 Sierpnia 2017, 20:10
Jakoś w syrii mają te kapiszony ale go nie strącili a Rosjanie ostro tłuką nimi tam Daesh.
fUn sputnika Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 5:21
" Rosjanie ostro tłuką nimi tam Daesh" Biorąc pod uwagę że mają tam 3 sztuki wysłane w ramach promocji eksportu nie wiem jak "ostro"? "Nie strącili"? Moskwa bardzo mocno zaprzeczała że utracony Mi-28 został zestrzelony, historycznie im bardziej zaprzeczają tym bardziej prawdopodobne że jest odwrotnie ! Dziwne że Indie, Indonezja i Kenia po testach zrezygnowały z tych "wspaniałych" konstrukcji i wybrały AH-64E które są ponad dwukrotnie droższe a Kenia zmodyfikowane Cobry płacąc cenę fabrycznie nowych Mi-28 ?
fUm_funow_baśni_andersena Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 7:38
Algieria postanowiła zakupić aż 40 tych maszyn i wartość niebagatelnego kontraktu szacowana jest na 600-700 milionów dolarów.
andersen_wiarygodniejszy_od_kryłowa Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 9:43
Algeria zakupiła niegdyś również 12 Mig-29SMT które zwrócono Rosji ze wzgl na niską jakość produktu :) W ostatnich 5 latach kraj ten zakupił 60 śmigłowców AW różnych wersji oraz 10 Super Lynx za $1.6mld, plus 8 PZL Sokół.
fUm_funow_baśni_andersena Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 11:11
Algieria zakupiła OP od rosji i inne statki bojowe, równiez zakupiła samoloty SU to tak z ostatnich zakupów ...
fUn_klamczuchow Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 7:32
Mi-28NE. Pierwszym odbiorcą eksportowym jest Kenia, która kupiła 16 śmigłowców. Ponadto Irak zamówił 5 sztuk, a Algieria 42 sztuki[1].
bender Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 13:26
No, czyli lotnicze potegi z duzymi budzetami, tak? :-P
yaro Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 6:47
Dziwne… ze Iran zamówił i używa bojowo, dziwne… że Marino również, dziwne jakie 3 sztuki, cena Apache nie odpowiada jego wartości.
zyg Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 16:45
a gdzie Iran może kupować? wg Bloomberg News piloci Gwardii Republikańskiej Iranu buntują się na myśl przesiadki z przestarzałych F-14 na sprzęt rosyjski. Po wojnie z Irakiem budowali reputację Tom Cruise/Top Gun i teraz mieliby latać Suchojami? Smieszne ale prawda...

P.S. Kto to jest "Marino"?
tak tylko pytam... Środa, 23 Sierpnia 2017, 12:30
Wstąpił Pan do WOT, by bronić Polski, mniemam że nie ze względu na zagrożenie ze strony agresywnego Hondurasu. Na prawdę chciałbyś kupować broń u potencjalnego agresora?
rozczochrany Środa, 23 Sierpnia 2017, 22:41
Ja jestem żołnierzem WOT i uważam, że bardziej realnym zagrożeniem, także militarnym dla Polski niż Rosja są Niemcy, UE oraz islamiści. Myślę, że rząd o tym wie tylko, że względów politycznych nie mówi tego głośno. Oczywiście jest możliwe dogadanie się Rosjan z Niemcami przeciwko Polsce jak w 1939 r. Wiadomo, że mają wspólne interesy jak Nord Stream i nie tylko. Gdybym miał obstawiać to myślę że Polska zostanie zaatakowana od zachodu. Być może będzie to "bratnia pomoc" by wprowadzić "demokrację" a tak naprawdę narzucić Polsce dominację Niemiec i wolę ich polityków. I na tą okoliczność się głównie szkolę.
trzeźwo patrzący Środa, 23 Sierpnia 2017, 17:20
Ja tam napaści ze strony Rosji się nie boję a realnym zagrożeniem są Niemcy ("jeśli przymuszanie metodami administracyjnymi państw Europy Środkowej jest nieskuteczne to należy przymusić je siłą" - M. Schulz w debacie o nieprzyjmowaniu imigrantów przez Polskę i Węgry) i ich obłąkańcza chęć sprowadzenia pół miliarda Afrykanów i miliarda Azjatów do UE i osiedlenia ich proporcjonalnie, również w Polsce. To jest realne zagrożenie a nie Rosja w perspektywie najbliższych 20 lat.
W3 - pl Środa, 23 Sierpnia 2017, 22:00
A.. Przyduszanie naszego heli na us Cook?