Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Czy system ostrzegania i ochrony kraju w zachodniej części Polski zdał egzamin?; Nowy konflikt na Bliskim Wschodzie?; Iran wznawia prace nad atomem; Szwecja zwiększa nakłady finansowe na wojsko

Fot. Anders Sjödén - Försvarsmakten
Fot. Anders Sjödén - Försvarsmakten

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Sylwia Czubkowska, Tomasz Żółciak, Dziennik Gazeta Prawna, „Czy skutków nawałnicy można było uniknąć”: Analiza ostatnich wydarzeń w zachodniej Polsce, w szczególności systemu ostrzegania i ochrony kraju z zakresu zarządzania kryzysowego. „Sześć ofiar śmiertelnych, 50 rannych, uszkodzone dachy w 3 tyś. budynków, 400 mln zł strat. Sprawdziliśmy, co w systemie ostrzegania i ochrony kraju zadziałało, a co nie.”


Józef Lang, Krzysztof Strachota, Rzeczpospolita, „Kurdyjski wyścig z czasem”: Referendum niepodległościowe w Kurdystanie może stać się zarzewiem kolejnego konfliktu na Bliskim Wschodzie. „Jeśli wybuchnie otwarły konflikt, skalą może przewyższyć wojnę w Syrii, powodując kolejną falę uchodźców.”


Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Teheran grozi zerwaniem umowy z Zachodem”: Iran zapowiada powrót do prac nad atomem. Czy jest to czysta polityczna gra, czy realne zagrożenie? „Hassan Rouhani, prezydent Iranu, zagroził, że jego kraj może wycofać się z tzw. Iran Deal - czyli umowy pomiędzy Iranem a państwami Zachodu, która zniosła większość sankcji na islamską republikę w zamian za spowolnienie irańskiego programu nuklearnego - jeśli USA nałożą na nich kolejne sankcje.”


Nasz Dziennik, „Więcej na armię”: Sztokholm zwiększy budżet resortu obrony, uzasadniając to pogorszeniem się warunków bezpieczeństwa w związku z napięciami w stosunkach z Rosją w regionie Bałtyku. „O 8,1 mld koron (ok. 1 mld USD) zwiększy się w latach 2017-2020 budżet sił zbrojnych Szwecji. Wojsko apelowało o 9 mld koron. [...] Obserwujemy zwiększoną aktywność wojskową i szpiegowską w naszym regionie. […] Szwedzka armia wielokrotnie w przeszłości wskazywała, że potrzebuje środków na odbudowę swego potencjału po latach niedofinansowania oraz w obliczu większych obecnie wyzwań wobec jej zdolności operacyjnych.”

Reklama

Komentarze

    Reklama