MiG-21 zestrzelony w Syrii?

OPUBLIKOWANO: Środa, 16 Sierpnia 2017, 17:01
MiG-21

Przedstawiciele Wolnej Armii Syrii, prozachodniej partyzantki działającej na południu kraju zadeklarowali zestrzelenie nad opanowanym przez siebie rejonem jednego z rządowych samolotów myśliwsko-szturmowych. Pilot strąconego MiGa-21 miał zostać pojmany i po opatrzeniu ran poddany przesłuchaniu. Syryjskie Siły Powietrzne potwierdziły utratę maszyny, wspominając jedynie o domniemanej katastrofie, bez informacji na temat jej przyczyn i losu pilota.

Według informacji podanych przez syryjskich rebeliantów, szturmowy MiG-21 należący do sił rządowych został zestrzelony 15 sierpnia br. przez partyzancka obronę przeciwlotniczą nad południową częścią terytorium Syrii. Wrak spadł na teren opanowany przez partyzantów Wolnej Armii Syrii niedaleko granicy z Jordanią, w rejonie prowincji As-Suwajda. Pilot strąconego samolotu miał zostać pojmany i po opatrzeniu ran poddany przesłuchaniu.

W rządowych przekazach telewizyjnych potwierdzono fakt utraty myśliwca, zwracając jednak uwagę na nieznane do tamtej pory przyczyny zaistniałej katastrofy. Wskazano jednocześnie, że okoliczności zdarzenia będą podlegały szczegółowemu wyjaśnianiu w trakcie dochodzenia prowadzonego przez przedstawicieli syryjskich sił zbrojnych. Nie odniesiono się w tym miejscu do doniesień syryjskich partyzantów na temat stanu i sytuacji pojmanego wojskowego pilota.

Rejon prowincji As-Suwajda pozostaje poza zakresem obowiązywania syryjskiego zawieszenia broni, umocowanego porozumieniem między USA i Rosją. Obszar ten stał się w ostatnim czasie areną intensywnych walk o kontrolę nad posterunkami granicznymi na południu Syrii, które były do tej pory w większości opanowane przez rebeliantów wspieranych z terytorium Jordanii. Na początku sierpnia kontrolę nad wschodnią częścią prowincji wraz z lokalną strefą przygranicznej zaczęły odzyskiwać syryjskie siły rządowe, wspierane przez irańskie bojówki paramilitarne.

W rękach rebeliantów pozostaje w dalszym ciągu znaczna część terytorium położonego na południowym zachodzie kraju, graniczącego z Izraelem i Jordanią. Niemniej jednak, postępy syryjskich sił rządowych przy wydatnym wsparciu ze strony irańskich bojowników spotkały się już z otwartymi wyrazami zaniepokojenia ze strony jordańskiego rządu.

Czytaj też: Południowa Syria – potencjalne pole konfliktu USA-Rosja [ANALIZA]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

kombajn Czwartek, 17 Sierpnia 2017, 8:54
W przypadku takiej maszyny o wartości muzealnej stawiam na zwykła awarię i katapultowanie się pilota oraz propagandowe wykorzystanie zaistniałej sytuacji.
Podbipięta Czwartek, 17 Sierpnia 2017, 8:03
A nasze Zutki posiadaja nowocześniejsze celowniki,kilkadziesiąt ma elektryczne napędy a można je tez doposażyć w termo i mamy ich ponad 400 szt.Czas na ich upgrade...ale fachowcy wiedzą swoje.....i miast modernizować ZU chcą za tą kasę kupić 2 szt. Loary.
kris Niedziela, 27 Sierpnia 2017, 10:40
jaka Loara? ten projekt to historia-obudź się
Kowal Czwartek, 17 Sierpnia 2017, 10:58
Amunicja programowalna i tyle w temacie.
Podbipięta Czwartek, 17 Sierpnia 2017, 12:24
Jestem za..ale masz pan kase?
Rafal Czwartek, 17 Sierpnia 2017, 10:45
Tak, i prawdopodobiensto zestrzelenia czegokolwiek bedzie takie jak F-117 nad Jugoslawia w 1999.
th Czwartek, 17 Sierpnia 2017, 9:22
zasięg Zutki jest malutki ...i my chyba nie spodziewamy się syryjskich Mig-21?
Podbipięta Czwartek, 17 Sierpnia 2017, 12:22
A co za wolne te MIG i 21 ?
bok Czwartek, 17 Sierpnia 2017, 9:12
Upgrade OK. ale nie kosztem - pilnego - wprowadzenia nowych systemów, bo te Zutki to już jednak, co tu dużo pisać, muzeum.
Podbipięta Czwartek, 17 Sierpnia 2017, 12:27
A i zgoda panie bok.Ale pamiętajmy...ILOŚĆ SYSTEMÓW i KOSZT-EFEKT
Smuteczek Środa, 16 Sierpnia 2017, 20:31
Czytałem ze niby prowadził rozpoznanie.
demokrata Środa, 16 Sierpnia 2017, 17:32
Brawo Wolna Armia Syrii. Syria nie może być krajem rządzonym przez DAESH&ASSAD.
ew Piątek, 18 Sierpnia 2017, 2:59
To ile do dzisiaj zestrzelili maszym produkcji rosyjskiej nad Syria a ale produkcji amerykanskiej czy zachodnioeuropejskiej
yaro Środa, 16 Sierpnia 2017, 17:07
Tak, został zestrzelony ze starych rosyjskich działek oplot, zdjęcia pilota przed opatrzeniem ran są w sieci.
Smuteczek Środa, 16 Sierpnia 2017, 22:28
Trudno powiedziec czy z działek. Słyszałem ze na tamtym froncie własnie rusza nowa ofensywa przeciwko siłom rzadowym wiec nie wykluczam ze dostali pare nowoczesniejszych prezentów od zagranicznych sponsorów