Reklama

Siły zbrojne

Iran zwiększa finansowanie programu rakietowego

Odpalenie irańskiej rakiety Emad. Fot. Tasnim news/Wikimedia Commons/CC BY 4.0.
Odpalenie irańskiej rakiety Emad. Fot. Tasnim news/Wikimedia Commons/CC BY 4.0.

Parlament w Iranie w niedzielnym głosowaniu poparł projekt ustawy zwiększającej środki na irański program rakietowy i elitarne jednostki Strażników Rewolucji w odpowiedzi na najnowsze sankcje nałożone na Iran przez USA - poinformowały państwowe media. 

Projekt ustawy o "przeciwdziałaniu terrorystycznym i awanturniczym działaniom Stanów Zjednoczonych" został przyjęty zdecydowaną większością głosów, przy okrzykach "Śmierć Ameryce!" wznoszonych przez niektórych deputowanych - przekazał nadawca IRIB.

Dokument ten przewiduje, że irański rząd i siły zbrojne opracują strategię przeciwdziałania naruszeniom praw człowieka na świecie przez USA oraz zapewnią wsparcie irańskim instytucjom i obywatelom, którzy ucierpieli na skutek amerykańskich sankcji. 

Ponadto równowartość 260 mln dolarów miałaby zostać przeznaczona na irański program pocisków balistycznych oraz na siły specjalne Armii Strażników Rewolucji Islamskiej - brygadę al-Kuds, która uczestniczy w walkach w Iraku i Syrii.

Czytaj też: Iran atakuje rakietami balistycznymi. Odwet, czy demonstracja uzbrojenia?

Wiceminister spraw zagranicznych Abbas Arakczi powiedział deputowanym, że rząd popiera projekt ustawy oraz że jest on "pomyślany tak, by nie naruszał postanowień porozumienia atomowego (podpisanego w 2015 roku przez Iran i sześć światowych mocarstw - przyp. red.) i nie dawał pretekstów naszym przeciwnikom" - podała irańska agencja prasowa IRNA.

Zanim stanie się obowiązującym prawem, projekt ustawy musi jeszcze zostać poddany pod drugie głosowanie w parlamencie, a następnie przedłożony do ostatecznego zatwierdzenia Islamskiej Radzie Strażników Konstytucji. 

Na początku sierpnia USA nałożyły nowe sankcje na Iran w związku z rozwijanym przez ten kraj programem rakietowym. Władze w Teheranie twierdzą, że nie prowadzi prac nad pociskami balistycznymi zdolnymi przenosić ładunki atomowe, czego zakazuje im rezolucja ONZ i co zarzucają im USA.

Czytaj też: Rakietowe próby Iranu. Pokojowa ekspansja orbitalna czy zawoalowana groźba? [ANALIZA]

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama