Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Grozi nam globalny konflikt zbrojny?; Korea Północna jest realnym zagrożeniem; Najemnicy do Afganistanu?; Rosyjski obywatel zatrzymany w związku z planowanym zamachem; Okręty podwodne dla Polski z pociskami manewrującymi czy bez?

fot. DCNS
fot. DCNS

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Hubert Kozieł, Rzeczpospolita, „Widmo wojny wisi nad światem”: Analiza obecnej sytuacji na świecie pod kątem możliwości wybuchu globalnego konfliktu. „Przekonanie, że nie grozi nam globalny konflikt zbrojny, może okazać się złudne. Podobnie jak nie sprawdziły się teorie o końcu historii i o zbawiennych skutkach globalizacji. Lepiej być przygotowanym na najgorsze.”


Hubert Orzechowski, Dziennik Gazeta Prawna, „Kim Dzong Un szachuje Trumpa”: Wywiad z Waldemarem Dziakiem, kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN, wykładowcą Collegium Civitas i PISM w Warszawie, specjalistą w zakresie problematyki północnokoreańskiej i chińskiej. „Korea Północna to karzeł dyplomatyczny, ale gigant militarny. Pjongjang trzyma pod bronią 1,2 min żołnierzy. Ma także broń chemiczną, biologiczną, no i atomową. To nie jest Syria, Afganistan czy Irak, tylko realna siła.”


Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykańscy najemnicy polecą do Afganistanu”: Prywatne przedsiębiorstwa militarne takie jak Blackwater wrócą do Afganistanu? „Coraz więcej obywateli USA sprzeciwia się dalszej interwencji amerykańskich wojsk w Afganistanie. Sekretarz Stanu Rex Tillerson zapowiedział publicznie, że Biały Dom rozważy nową strategię, by jak najszybciej zakończyć konflikt w tym kraju. Niewykluczone, że wojna w Afganistanie będzie pierwszą w historii, która... zostanie sprywatyzowana.”


Nasz Dziennik, „Udaremniony zamach”: Rosyjski obywatel był od wielu miesięcy pod lupą tureckich śledczych. „Turecka policja ujęła członka Państwa Islamskiego (IS) oskarżonego o to, że planował za pomocą drona zestrzelić samolot wojskowy USA w tureckiej bazie w Incirliku, na południu kraju. Zatrzymany to obywatel Rosji.”


Gazeta Finansowa, „Polska pilnie potrzebuje okrętów podwodnych wyposażonych w rakiety”: MON rozważa trzy opcje zakupu okrętów podwodnych: francuski okręt typu Scorpene, niemiecki 212CD oraz szwedzki Saab, który zaproponował okręty podwodne typu A26. „Wciąż nie zapadła ostateczna decyzja MON dotycząca zakupu okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Resort przyznał ostatnio, że rozważa ich zakup bez pocisków manewrujących, mimo wcześniejszych deklaracji o wspólnym zakupie. Zdaniem ekspertów od bezpieczeństwa to może się okazać nietrafionym pomysłem, który stwarza ryzyko, że na rakiety trzeba będzie czekać latami, a na końcu nie będą one kompatybilne z okrętami. Tymczasem zakup okrętów jest jedną z najpilniejszych potrzeb armii.”


Dziennik Trybuna, „Rebranding dżihadystów i nowe Państwo Islamskie?”: Dżihadyści planują odtworzyć Państwo Islamskie pod inna nazwą oraz pod egidą sojuszniczej koalicji, która walczyła z ISIS. „Czy w syryjskiej prowincji Idlib powstanie Państwo Islamskie 2? Do jego tworzenia przymierzają się dżihadyści z Hajjat Tahrir asz-Szam, byłej gałęzi AI-Ka'idy w Syrii. Światowe media nie poświęciły ofensywie dawnego oddziału syryjskiej Al-Ka'idy zbyt wiele miejsca. Co więcej, gdy opanowanie prowincji Idlib (w tym jej stolicy) przez Hajjat Tahrir asz- Szam w końcu lipca było już definitywne, pojawiły się nawet głosy, że teraz kolejny region Syrii padnie ofiarą tragicznej w skutkach interwencji... rosyjskiej.”

Reklama

Komentarze (1)

  1. Wojciech

    Jak bardzo są przydatne na płytkim Bałtyku okręty podwodne bez dominacji w powietrzu pokazała Kampania Wrześniowa. Nasze wspaniałe, jedne z najnowocześniejszych na świecie okręty nie zanotowały ANI JEDNEGO trafienia okrętów Rzeszy gdyż zostały zepchnięte do głębokiej defensywy. Cały, ogromny wysiłek II RP poszedł w błoto. Wynikało to z całkowitej dominacja Niemiec w powietrzu i na powierzchni. Nasz obecny ewentualny przeciwnik też dysponuje całkowitą dominacją w powietrzu i na powierzchni i tak samo podwodniacy do niczego się nie przydadzą. Zdecydowanie lepiej zainwestować te ogromne środki w zdolność produkcyjną systemów rakietowych zdolnych do niszczenia pocisków balistycznych. Za 20 mld $ (ORCA + WISŁA) jesteśmy w stanie pozyskać takie zdolności. Choćby od Izraela jeśli już musi być koszerne. Wydając te pieniądze na gotowy - a właściwie niegotowy jak w przypadku porządnego radaru dla Patriota- system nie zyskujemy niczego.

Reklama