Przeciwlotnicze transportery w Polsce?

OPUBLIKOWANO: Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 14:28
Stryker Avenger
Stinger Avenger
Biała
  • Stryker Avenger
  • Stinger Avenger
  • Biała

Koncern Boeing zademonstrował system przeciwlotniczy, oparty na transporterze opancerzonym Stryker. Obecnie armia amerykańska nie wykorzystuje sprzętu podobnej klasy. Dowódcy zamierzają jednak szybko zmienić ten stan rzeczy, w obawie przed zagrożeniem ze strony Rosji. Nowe pojazdy będą więc najprawdopodobniej przeznaczone w pierwszej kolejności na wschodnią flankę NATO.

Podczas Space and Missile Defense Symposium Boeing zaprezentował transporter opancerzony Stryker, uzbrojony w wielozadaniowy system bojowy, mogący wykorzystywać między innymi rakiety Hellfire oraz przeciwlotnicze pociski Sidewinder (w zmodyfikowanym wariancie) i Stinger. Jest on oparty o rozwiązania przeciwlotniczego systemu Avenger, ale zyskał nowe możliwości.

Przykładowo, użycie rakiet klasy Sidewindera pozwala na zwalczanie celów znajdujących się poza zasięgiem lżejszych Stingerów. Jak donosi Defense News, może być integrowany również z innymi systemami rażenia, w tym między innymi armaty 30 mm czy nawet broń energii skierowanej (np. laserowa). Jest prawdopodobne, że ten system może znaleźć się niedługo na wyposażeniu US Army, w tym jednostek w Europie, choć możliwe są również inne rozwiązania.

Amerykańskie wojska lądowe nie posiadają obecnie zestawów przeciwlotniczych bazujących na transporterach opancerzonych czy BWP, przeznaczonych do osłony mobilnych wojsk lądowych. „Dolne piętro” obrony przeciwlotniczej bazuje na zestawach Avenger na podwoziu Humvee i przenośnych Stingerach, używanych w niewielkiej liczbie i głównie w Gwardii Narodowej.

Istniejące wcześniej, organiczne jednostki obrony przeciwlotniczej wojsk zostały bowiem rozformowane, gdyż skupiona na misjach ekspedycyjnych armia amerykańska nie zakładała możliwości wystąpienia zagrożenia z powietrza dla własnych wojsk. Ta sytuacja zmieniła się jednak po wybuchu wojny na Ukrainie, gdyż Amerykanie ponownie dostrzegają zagrożenie konfliktem konwencjonalnym.

Czytaj więcej: Lockheed Martin w wyścigu o przyszły radar US Army. Program kluczowy dla Wisły [ANALIZA]

Nie bez znaczenia jest też rozpowszechnienie różnego rodzaju dronów i możliwość zagrożenia przezeń sił lądowych. Należy zaznaczyć, że w celu zapewnienia odpowiedniej osłony przeciwko celom niskolecącym – śmigłowcom, dronom potrzebne jest posiadanie środków o podobnej mobilności, jak w wypadku innych elementów ochranianego ugrupowania. Przykładowo systemy na podwoziu pojazdów 4x4 nie będą wystarczające do osłony wojsk pancernych.

Stinger Avenger

Fot. Pfc. Nicholas Vidro/US Army

W projekcie budżetu na rok fiskalny 2018 Departament Obrony poinformował o planie zbadania możliwych rozwiązań do wdrożenia w ciągu lat 2019-2025, w celu likwidacji „luki zdolności manewrowego SHORAD” (obrony powietrznej krótkiego zasięgu – red.). Władze USA przyznają oficjalnie, że posiadane zdolności są niewystarczające i chcą szybko podnieść ich poziom, wykorzystując istniejące rozwiązania. Wiadomo też, że będą formowane dodatkowe jednostki OPL bardzo krótkiego zasięgu.

Boeing ma duże szanse na uzyskanie zamówienia, gdyż jest integratorem systemu Avenger i wykorzystuje już istniejący, modyfikowany system. Jego odmiana może też powstać na podwoziu BWP Bradley. Co istotne, wcześniej wykorzystywano pojazdy Bradley Linebacker, ale zostały one całkowicie wycofane ze służby po inwazji na Irak w 2003 roku.

Czytaj więcej: Amerykańska artyleria powstrzyma Rosję? US Army ujawnia szczegóły wzmocnienia wschodniej flanki [ANALIZA]  

Na razie wojska lądowe USA zamierzają rozlokować istniejące systemy Avenger w Europie, a według Defense News bateria tego typu ma też towarzyszyć brygadzie pancernej, która będzie tu rozlokowana w 2018 roku. Jest więc prawdopodobne, że jej pododdziały będą uczestniczyć w ćwiczeniach w Polsce (Avengery brały też udział w manewrach Anakonda 2016).

Użycie lekkich zestawów na podwoziu samochodu terenowego do osłony zgrupowań pancernych i zmechanizowanych to jednak półśrodek, i amerykańscy wojskowi w pełni zdają sobie z tego sprawę. Dlatego też siły lądowe Stanów Zjednoczonych poszukują bardziej adekwatnego rozwiązania.

Biała

Wiadomo, że Amerykanie ćwiczyli współdziałanie z polskimi systemami przeciwlotniczymi Biała. Fot. 9bkpanc.wp.mil.pl

Jest bardzo prawdopodobne, że jednymi z pierwszych jednostek które otrzymają nowe systemy przeciwlotnicze (po przeprowadzeniu przyspieszonej procedury wyboru) będą jednostki US Army rozmieszczone w Europie, w tym na wschodniej flance NATO. Warto dodać, że obecnie osłonę przeciwlotniczą dowodzonej przez Amerykanów grupie batalionowej zapewnia rumuńska bateria z armatami 35 mm. Wiadomo też, że w ćwiczeniach z pododdziałami pancernymi USA uczestniczyły polskie zestawy przeciwlotnicze ZSU-23-4MP Biała.

Obecnie Amerykanie muszą polegać w kontekście osłony własnych wojsk na w dużej mierze lotnictwie i OPL zapewnianej przez sojuszników, co nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Zmiany w tym zakresie będą możliwe dopiero po sformowaniu nowych jednostek przeciwlotniczych i ich odpowiednim wyposażeniu. Ta sytuacja obrazuje zresztą, jak ważne jest posiadanie własnych zdolności bojowych, również w kontekście przyjmowania wsparcia z NATO czy USA.

Zobacz też: Polsko-amerykańskie strzelania w Żaganiu. Abramsy, Bradleye, Leopardy i Białe [Defence24.pl TV]

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

60 komentarzy

General Piątek, 18 Sierpnia 2017, 17:17
Mamy tyle BWP 1 zamontowac na nich Pilice czy inne rakiety
taki tam lubiący technike wojskową Poniedziałek, 14 Sierpnia 2017, 9:39
Wspaniały ten pomysł na strykerach. I nie piszcie że Rosiek by sie wywrócił. Nie zauwazyliscie że Stryker z tym systemem ma ucięty tył i zrobioną platforme? Taka wieza z naszymi piorunami i działkiem... moim zdaniem i hit dla armi i hit na eksport...tylko trzeba by sie spieszyc...a z tym u nas problem niestety...wiec nie ma tematu
Edmund Niedziela, 13 Sierpnia 2017, 15:08
A pomyślał ktoś o zintegrowaniu Spike LR z nośnikiem Poprada ? Pytanie: do jakiej wysokości jest skuteczny Sidewinder odpalany z ziemi ?
JASIO..... Niedziela, 13 Sierpnia 2017, 15:06
POLSKA powinna zrobić nowy zestaw plot "Białej" ..a mianowicie umiejscowić na T-72 cztery działka 23 mm zbudowane w układzie "Gatlinga" a pierwowzorem mogłoby być sześciolufowe amerykańskie Działko M61 Vulcan ..i tak cztery działka a każde sześciolufowe ...da ścianę z pocisków przez którą nic nie przeleci ..a na podwoziach kołowych np Rosomakach i Jelczach umiejscowić w/w zestaw w wydaniu podwójnym a na BWP w wydaniu pojedynczym
ito Poniedziałek, 14 Sierpnia 2017, 13:06
4* powiedzmy 3000 pocisków na minutę to daje 12 000 nabojów, razy 45 deko na nabój- to prawie 6 ton na minutę strzelania (a do tego nabój kosztuje prawie trzy stówy). Czyli trzeba by jakąś przyczepę opancerzoną i to raczej nie dwukołową. Do tego wentylatory wielości sporych wiatraków do chłodzenia- GAU 8 A10 może strzelać (z pamięci walę) coś 10 sekund potem wymaga jakoś ze trzech minut chłodzenia- a A 10 porusza się z szybkością kilkuset kilometrów na godzinę (czyli działko chłodzi prawdziwy huragan). Przy zasięgu efektywnym w pionie 23-jek rzędu 2 km- tak, taki zestaw miałby głęboki sens. W grze komputerowej. Natomiast dawno, dano temu Polska kupiła licencję na 35- tkę. Zasięg do jakichś 5- ciu km. Czyli znaczna część dronów w zasięgu, a i śmigłowce, nawet porządnie opancerzone szturmowe musiałyby się z taką armatą liczyć. Nabój na tyle duży, żeby nie było kłopotu z sensownym zapalnikiem- czy to programowalnym czy zbliżeniowym- i można by uzyskać bardzo porządną skuteczność bez przyczepy na amunicję. A do tego armata spokojnie do posadowienia na rośku.
Boczek Poniedziałek, 14 Sierpnia 2017, 19:47
Dla ciekawości.
A10 strzela salwami po 2-3 sekundy bo odrzut jest równoważny ciągowi jednego silnika i samolot powoli "staje". Przy tylko jednym siniku by spadł.

Programowane 35 mm to przyszłość, bo salwy są krótkie max ca. 32 pociski - średnio 10-15. Co ciekawe koszt efekt jest niższy niż dla zwykłej ammo.
ito Wtorek, 15 Sierpnia 2017, 7:13
Koszt/efekt jest gorszy? To wynika z ceny amunicji, czy małej efektywności? Prosty zapalnik programowalny (z programowanym dystansem) nie powinien być dużo droższy niż zwykły, uderzeniowy. Jakiś czip, piezzoelektryczne zasilanie- i wszystko. Przy dobrym celowniku 10- nabojowe serie powinny wystarczyć znakomicie. Poza tym mówimy o systemie lądowym- nie da się podłączyć wody zaburtowej i chłodzić działa tak, żeby mogło walić długimi seriami. Chociaż- na rośku zamiast przedziału załogowego cysterna z wodą do chłodzenia plus magazyn amunicji- i można jechać ;-) Do tego faktycznie lepszy byłby pięcioosiowy jelcz.
zLoad Poniedziałek, 14 Sierpnia 2017, 4:09
Rosomaki to chyba nie nasz projekt wiec lepiej chyba na jelczach (jesli to nasze).
bęcki Środa, 16 Sierpnia 2017, 10:50
Prawie nasze bo silniki IVECO. Ale co racja to racja. Jeśli nie idzie w bój na pierwszą linię to praktycznie, racjonalniej i ekonomiczniej jest coś umiejscowić na platformie Jelcz, ew. Żubr z AMZ Kutno. Tylko nie 4 x Grom jak to wyszło w Popradzie ale tak może z 2x4 albo 4x4 Piorun/Spike gotowe do użycia
bbb Sobota, 19 Sierpnia 2017, 19:07
raczej silniki SCANIA
zLoad Niedziela, 13 Sierpnia 2017, 14:31
Powinnismy opracowac w calosci program rozwoju podwozi wielu typow i prowadzic prace inzynierskie nad nimi (ustawic to jako nieustanny proces modernizacyjno-usprawnieniowo-badawczy , czyli nieobciazajacy bardzo kosztami - czas jest na jednej osi wiec ... a sa jeszcze pozostale elementy itp ).
KrzysiekS Niedziela, 13 Sierpnia 2017, 12:30
Myślę że całe NATO jest w ..... z mobilnym OPL na tym poziomie i dopiero się budzą nam również potrzeba pilnie systemów tego rodzaju.
loara Sobota, 12 Sierpnia 2017, 14:20
na pierwszą linię frontu ok można montować na rośkach, andersach czy innych o trakcji kołowej i gąsienicowej, ale już dla ochrony obszarów za frontem w zupełności wystarczy jelcz 6x6 który dysponuje taką samą dzielnością terenową przy znacznie większej ładowności, oszczędności kasy przy zakupie i eksploatacji
Zbulwersowany podatnik Sobota, 12 Sierpnia 2017, 11:14
My już dawno powinniśmy mieć Rosomaka w wersji OPL oraz Loarę, a projekt Borsuka z zestawem OPL powinna być na ukończeniu tak samo jak sam BWP
reht Sobota, 12 Sierpnia 2017, 19:31
W ogóle POwinniśmy mieć dużą, silną i dobrze uzbrojoną armię (najlepiej zawodową)... i to już dawno.
Orcio Piątek, 11 Sierpnia 2017, 12:54
Na razie mamy kupić wagony sztabowe.
Dobromir Piątek, 11 Sierpnia 2017, 12:17
To zaoferować amerykańcom barter ZSU-23-4MP Biała za patryjoty :))))))))))
SZARIK Piątek, 11 Sierpnia 2017, 10:39
Powinniśmy kupić od USA wyrzutnię Avenger i zamontować ją na Rośku , tak jak to zrobił Boeing na Strykerze.
Avenger można zintegrować z Piorunem , Spike LR i jakąś inną rakietą plotn. o zasięgu do 20 km np. Sidewinderem lub Iris.Taki Rosiek zostałby także wyposażony w radar (zamiast Sentinel jak w Strykerze np. w Sołę). Taki zestaw plotn. i ppanc. byłby wzmocnieniem naszych wojsk.
Co do wieży z armatą KDA 35 mm , to można ją wyłącznie zamontować albo na zmodyfikowanym podwoziu z Kraba lub na podwoziu tzw. "ciężkiego" Borsuka , jeśli taki w ogóle powstanie. Armata 35 mm KDA wymaga ciężkiego , stabilnego podwozia z dobrym zawieszeniem hydropneumatycznym , aby nie huśtała się podczas prowadzenia ognia.
awas Piątek, 11 Sierpnia 2017, 10:31
A system Loara????
nikt ważny Piątek, 11 Sierpnia 2017, 10:19
Czasem mam wrażenie że ludzie piszący komentarze w życiu na żywo nie widzieli naszego KTO, a na pewno naszej OSY? Macie pojęcie jakie KTO jest wysokie i jakie wysokie będzie jak zamontujecie na tym wyrzutnie rakiet większych niż Piorun.GROM. Wywrotka murowana na pierwszym zakręcie w terenie innym niż płaski i prędkości większej niż 5km/h. KTO nadaje się do wielu rzeczy ale nie jako nośnik do obronny przeciwlotniczej innej niż bardzo krótki zasięg. Nośnikiem dla obronny przeciwlotniczej może być Jelcz a jak ktoś lubi rzeczy naprawdę wielkie do Hipopotam z Kutna. Z gąsienicowych to sens mają podwozia T-72 ew. MT-LB.
tak tylko ... pytam Piątek, 11 Sierpnia 2017, 8:54
Polska od dawna posiada podobnej klasy sprzęt. Niestety nie modernizowany.
Na brdm-2 instalowano wieże z prostymi systemami p-lot. Ciekawym czy jeszcze są na wyposażeniu. Chyba wszystkie brdm-2 trafiły do Hrubieszowa, a to ?!?! Na brdm-2 mieliśmy też rakiety p-panc chyba "kornet" (wyrzutnia tubowa) to też juz wycofane ?!?!
TomCat Piątek, 11 Sierpnia 2017, 10:56
chyba raczej fagot
Rafal Piątek, 11 Sierpnia 2017, 10:03
Raczej np. Konkursy a nie Kornety :) Nie pamietam zebysmy mieli BRDMy ze Strzalami.
As Piątek, 11 Sierpnia 2017, 5:58
U nas przyspawanie wyrzutni do Rosomaka zajęłoby 30 lat. A do tego stwierdzenie, że poziom osłony Amerykańskich wojsk przez sojuszników jest niewystarczający to za mało. W przypadku naszej armii on nie istnieje, bo stawiamy na partyzantkę
Realista Piątek, 11 Sierpnia 2017, 5:26
Ja bym dodał pociski radiolokacyjne okazało by się ze Stryker z 20 km wymiata Pancyra ... tylko czy to ma sens kiedy można dać Spike NLOS ... jeżeli pocisk radiolokacyjny ma zasięg mniejszy niz 30 km to nie
Realista Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 23:34
Brac natychmiast i kupic milion sztuk!!!
as2 Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 22:18
Jakie są osiągi AIM9X jeśli chodzi o pułap ? ja znalazłem info o 8 km testy Raytheona polegały na zestrzeliwaniu celów na wys. 2-3 tys. metrów. Nie powala na kolana, głowicę trzeba przeprogramować z uwzględnieniem celu na tle nieba, występowania chmur itp co też pogarsza osiągi.
Jaro_747 Środa, 16 Sierpnia 2017, 2:31
Problem załatwia dodanie prostego silnika startowego (boostera).
Wykorzystanie zmodyfikowanych pocisków powietrze-powietrze do tych celów jest coraz powszechniejsze, np IRIS-T SL, MICA VL, AIM-120 w zestawach NASAMS.
as Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 22:17
Oni mają Stingera My mamy Pioruna, Oni mają Sidewindera My prawie mamy PK6, Oni mają AAMRAM My będziemy mieć GROT-a :) Mamy za to zmodernizowane Kuby i Osy które w polskich rękach napsuły w czasie ćwiczeń tyle krwi Amerykanom, Białe, Poprady, Pilice. Gdyby nie Osa amerykanie mieliby na pickupach lepszą OPL niż my osłonę wojsk niemniej jednak musimy wreszcie coś zrobić z Narwią
Polanski Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 18:29
Chodzi raczej o obronę przed dronami i amunicją krążącą niż przed samolotami. To załatwi lotnictwo i obrona przeciwrakietowa.
lolo Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 21:27
mhmm a lotnictwo zalatwia dwa iskandery wystrzelone w Lask i Krzesiny, Jodki, Pilice i Poprady ich nie zatrzymaja
Davien Sobota, 12 Sierpnia 2017, 23:52
Przy celności Iskanderów to może cos uszkodzą z infrastruktury ale to wszystko. Zniszczenie kilkoma Iskanderami bazy lotniczej mozna włożyc między bajki
Extern Piątek, 11 Sierpnia 2017, 9:51
Czyli zakładasz od pierwszych strzałów od razu atak atomowy?
ktos Piątek, 11 Sierpnia 2017, 9:09
A wszystkie 48 F16 uparcie stoi na srodku pasa startowego i czeka az ktos je trafi.
W Polsce jest od groma pasow startowych. Sadzisz ze w czasie wojny nie beda uzywane?
Mr. B Piątek, 11 Sierpnia 2017, 11:37
Widziałeś jak te pasy w dużej mierze wyglądają ? Szkoda, że nasi piloci nie trenują operacji lotniczych z DOL'i
ktos Piątek, 11 Sierpnia 2017, 13:05
Oczywiscie... wszystkie lotniska cywilne na ktorych laduja samoloty pasazerskie sie nadaja. I dosc spora czesc prywatnych. Uwazasz ze na przykladowo lotnisku Okecie leza zwaly blota i pokruszonego szkla? A na lotnisku we Wroclawiu pewnie jest trawa i pasa sie owce?

Wez pod uwage ze w czasie wojny wszystkie porty lotnicze ida pod nadzor armii a w Polsce wbrew pozorom troche ich jest.
lolo Piątek, 11 Sierpnia 2017, 9:52
cadillac F16 to nie Gripen przystosowany do dzialan polowych i potrzebuje duzego zaplecza do odnawiania gotowowsci bojowej, takie zaplecze mamy wybudowane na ilu lotniskach? jak juz uziemia nasze lotnictwo uderzeniem rakietowym to potem wysla wlasne samoloty zeby dokonczyly dziela.
Davien Sobota, 12 Sierpnia 2017, 23:58
Rozumiem że IDF, I Egipt lataja Gripenami, bo jakos ich lotnictwo funkcjonuje w znacznie gorszych warunkach terenowych.. Chyba jednak maja F-16. Gripen tez wymaga całego zaplecza do odnowienia gotowości bojowej bo niebędziesz go tankował z beczki i podwieszał rakiet i bomb za pomocą podnośnika samochodowego:)
PS Gripen ma wloty powietrza minimalnie wyżej od F-16 i wysuniete przed nie goleń przedniego podwozia więc szybciej cos złąpie od Falcona.
lolo Niedziela, 13 Sierpnia 2017, 16:29
chyba jednak nie IDF maja OPL/ochrone przeciwbalistyczna oraz ewentualnego przeciwnika o troche innym potencjale niz my, wklejalem film ale nie przeszedl moderacji. prawie tak wlasnie robia, prawie ze tankuja z beczki i podwieszaja rakiety z podnosnikow, wpisz sobie sobie na youtube "Gripen turn around new edition" tu nie chodzi o wloty powietrza i golen tylko o prostote serwisowania tego samolotu. w bazowych warunkach wykonuje to jeden wykwalifikowany technik i 5 poborowych.
Davien Niedziela, 13 Sierpnia 2017, 23:38
lolo, . Gripena może i ci obsłuzy 6 zołnierzy ,ale podobnie jest z F-16 a bez infrastruktury nic ci nie zrobią bo nie zatankują ci samolotu na DOL-u z beczek,podobnie jest z uzbrojeniem, jak sobie wyobrażasz podwieszanie kilkusetkilogramowych bomp i rakiet bez specjalistycznego sprzętu, i skąd go chcesz tam wziąść, nie mówiąc juz o tym że wszystkie nasze DOL-e sa doskonale znane Rosji.
Iskandery niewiele zrobia lotniskom bo ich celnośc jest na to zbyt mała, to nie precyzyjne pociski jak Tomahawk czy Storm Shadow, do niszczenia pasów startowych się w ogóle nie nadają(brak głowic) a innych rakiet o takim zasiegu Rosja po prostu nie ma
lolo Wtorek, 15 Sierpnia 2017, 21:49
Jak te Iskandery są tak niecelne to po co nam ta cala Wisła? :)
Davien Środa, 16 Sierpnia 2017, 12:04
Bo mimo wszystko są wystarczająco celne by ogólnie w bazę wojskowa czy punkt dowodzenia trafić (włąsnie takie cele, a nie lotniska sa ich przeznaczeniem) a tam nie ma opancerzonych schronohangarów a i niszczyc pasa startowego tez nie muszą
Boczek Poniedziałek, 14 Sierpnia 2017, 20:06
Ponadto Davienie, to co działało przy starym Gripenie - poborowy po krótkim przeszkoleniu może przeprowadzić kilka podstawowych serwisów - nie działa już przy nowym.
To taka normalna zabawa - im bardziej rasowana bestia tym więcej może, ale też wymaga więcej troski. Jakkolwiek w tym szaleństwie być może jest idea. Dwa właśnie takie typy, gdzie ta mniej rasowa bestia się na dłuższy dystans lepiej sprawdza, i pozwala na złapanie oddechu tej drugiej, która z kolei temu "długodystansowcowi" pomaga tam gdzie chodzi o sprint.
To nie moja bajka, ale w technologiach porośniętych glonami i muszlami podobnie to działa - pomimo, że to 2 różne systemy - OP bez nawodnych jest niczym i odwrotnie.
ktos Piątek, 11 Sierpnia 2017, 13:06
Od zawsze wiadomo ze Gripeny startuja ze swiezo zaoranych pol uprawnych. Trzeba tylko traktorem wczeniej zjechac.
Masz Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 18:28
wszystko co większe od groma u nas się nie przyjmie bo za ciężkie i nie pływa
Marek Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 18:25
Sidewindery to już coś. Ciekawe, czy z Popradem nie można by się pobawić w podobnym kierunku?
rozczochrany Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 17:29
Są podobne polskie projekty na podwoziu Rosomaka. Niestety tylko projekty.
Art Sobota, 12 Sierpnia 2017, 19:03
Całkiem słusznie bo i nośnik drogi. To co kiedyś pokazano na MSPO (koncept wieży ze spike i z gromami/piorunami) można by z powodzeniem zamontować na pojeździe wielkości BRDM-2 jeżeli tylko taki "Kleszcz" powstanie.
Marek1 Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 16:30
Na KTO Rosomak lub/i gąsienicowym MTLB - 1x35mm KDA(ammo program) + 4 x efektor rakietowy plot o zasięgu co najmniej 12km i pułapie do 6 km. Własna głowica elektrooptyczna (dzień/noc) + pasywny syt. radiolokacji. Możliwość walki w ruchu.
Możliwe działania poszczególnymi działonami lub wpięte w większy system baterie po 4 wozy ogniowe(4 baterie = dywizjon w każdej brygadzie panc./zmech). Oto CO potrzeba NA JUŻ dla WP. Wszystko oprócz syst. rakietowego o odpowiednich parametrach produkować można w Polsce. Takie syst. oferuje np. Izrael
kass Piątek, 11 Sierpnia 2017, 12:22
Najpierw niech do służby wejdą Loary, a później będzie można myśleć o zupełnie nowych pojazdach.
say69mat Piątek, 11 Sierpnia 2017, 10:13
Po pierwsze, który ze znanych producentów uzbrojenia przeciwlotniczego - oprócz Rosjan - łączy dwa typy efektora rakietowy/artyleryjski na jednym nośniku??? Po drugie, jakie są dole i niedole syryjskich Pancyrów konfrontowanych z lotnictwem Izraela???
Marek Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 20:15
Bardzo mi się ta koncepcja podoba. Nie wiem tylko, czy podwozie z Rośka albo MTLB dałoby radę, zważywszy to, na czym siedziała Loara. Ale jest takie, które by dało jakby co. Może nawet 2x35mm KDA + 4 rakiety?
WP1 Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 16:09
Amerykanie na transporterach będą mieli lepszą OPL niż my mamy ogólnie do obrony kraju......
Marek Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 20:30
Odrobinę przesadzasz.
Poza tym jeśli chodzi o OPL na pojazdach zdaje mi się, że generalnie całe NATO przespało sprawę.
Ale jak widać nie jest to zbyt duży problem, zważywszy na to, że ten, jak się domyślam robiony ad hoc amerykański zestaw wyskoczył niczym diabełek z pudełka.
fxx Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 15:51
Brać natychmiast i kupić z 400 sztuk :D
A na serio to przydałoby się takie coś na Rosomaku zintegrowane z piorunem i 35 mm armatą. Ciekawe czy ktoś u nas pracuje nad zestawem plot na podwoziu Rośka?
Ammo Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 19:33
Nasi niech się skupią na kilkoma projektami i zrealizują je w 100% bo jak na razie to nie widziałem całkowicie polskiego projektu który byłby skończony po skierowaniu do produkcji. Większość sprzętu wygląda jak prowizorki nawet jeśli jest to dobry sprzęt to brakuje mu choćby dobrej obudowy(a to nie tylko wygląd). MSBS wydaje się prawie skończony ale to tylko karabinek a reszta wyposażenia "towarzyszącego" ładownice/celowniki/system treningowy/magazynki itp. Co z tego, że broń umożliwia szybką wymianę magazynka jak nie będzie dobrych ładownic.
nn Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 15:42
Może by kupili naszą pylicę i ciągnęli za sobą na taczkach?
Antex Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 17:25
Taczanka wz. 2017 ???
Eda Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 14:50
1:05 Putin?
sebs Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 19:42
Pewnie chciał podpatrzeć jakim sprzętem dysponują Polacy i Amerykanie :)