IMI Systems chce wspomóc Homara

OPUBLIKOWANO: Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 10:10
Homar
Homar
  • Homar
  • Homar

W najbliższych latach Wojsko Polskie, w ramach programu HOMAR, ma zostać wyposażone w wyrzutnie rakietowe i pociski o zasięgu do 300 km. Pierwszy wybór padł na Amerykanów, jednak umowa nie została dotąd podpisana. Izraelska firma IMI Systems jest więc wciąż gotowa dostarczyć Polsce swój system Lynx wraz z kilkoma typami rakiet i transferem technologii do ich produkcji. 

W ramach swojej oferty Izraelczycy, a ściślej firma IMI Systems, oferują kilka rodzajów istniejących już i sprawdzonych rakiet zdolnych do rażenia celów na dystansach do ponad 300 km po odpaleniu z platformy lądowej (mobilnej lub stacjonarnej) lub morskiej. Firma ma w swojej ofercie także różne mniejsze rakiety kalibru 122 o zasięgu 40 km, które mogłyby zostać wykorzystane również w polskich zestawach Langusta oraz rakiety kalibru 160 mm LAR.

Artyleria rakietowa proponowana przez stronę izraelską miała już okazję zostać sprawdzona w boju, a także znalazła klientów w kilku państwach świata. Warto wspomnieć, że w niektórych krajach, takich jak Rumunia i Argentyna, na bazie izraelskiej licencji opracowano także własne wersje broni – odpowiednio LAROM oraz TAM VCLC. Prawdopodobnie także inne kraje używają izraelskiej licencji jako bazy dla rakiet rodzimej konstrukcji.

Izraelska droga do rakietowej niezależności

Pierwszy izraelski system artylerii rakietowej LAR-160 został opracowany przez koncern IMI Systems w latach 70. XX wieku, na skutek doświadczeń wynikających z wojny Jom Kippur. Wynikało z nich, że lotnictwo nie zawsze jest w stanie skutecznie wspierać wojska lądowe, zwłaszcza w walce z przeciwnikiem dysponującym dużą liczbą nowoczesnych systemów przeciwlotniczych. Uznano więc, że do uderzeń w głębi terytorium wroga często lepiej jest wykorzystywać artylerię rakietową. Nowy sprzęt wszedł na wyposażenie Sił Obronnych Izraela w 1983 roku i od tego czasu jest stale modernizowany.

Fabryka rakiet IMI Systems w Givon, Fot. IMI Systems

Bazując na doświadczeniach wynikających z kolejnych konfliktów zbrojnych, w które zaangażowane były wojska izraelskie, IMI Systems opracowało obecną najnowszą wersję systemu artylerii rakietowej pod nazwą LYNX. Warto dodać, że broń ta znalazła także wielu użytkowników eksportowych, do wśród których znajdziemy 12 krajów. W ramach oferty dla polskich Wojsk Lądowych strona izraelska chciałaby dostarczyć Polsce zgodnie z wymaganiami zawartymi w RFP Polskiej Grupy Zbrojeniowej trzy lub więcej batalionów wyposażonych w mobilnych wyrzutni LYNX, a także odpowiednią ilość rakiet EXTRA oraz typu Predator Hawk lub LORA.

Dodatkowo, jako uzupełnienie programu Homar, IMI Systems może zaoferować Ministerstwu Obrony Narodowej nie tylko pociski dalekiego zasięgu ale również odpalane z wyrzutni rurowych pociski Accular 122 mm, które mogą stanowić uzbrojenie zarówno z kontenerów wchodzących w skład zestawów LYNX, jak i wyrzutni z rodziny BM-21 Grad używanych przez Wojsko Polskie, w tym głęboko zmodernizowanej wersji tego sowieckiego zestawu WR-40 Langusta.

Co ważne, oferta izraelska nie dotyczy tylko zakupu samych rakiet – obejmuje również transfer technologii, który umożliwiłby produkcję pocisków lub komponentów do nich na terenie kraju na podstawie udzielonej licencji. Dodatkowo, oferta zakłada również wspólną sprzedaż na rynki trzecie. 

Zasięg - ponad 300 km

Rodzina pocisków rakietowych znajdujących się w ofercie IMI Systems otwiera taktyczna rakieta balistyczna manewrująca typu LORA dysponująca zasięgiem ponad 300 km, która wytwarzana jest wspólnie z drugim izraelskim koncernem zbrojeniowym IAI – głównym integratorem systemu. IMI Systems produkuje natomiast silnik i głowicę bojową pocisku o masie 240 kg.

Fabryka rakiet IMI Systems w Givon, Fot. IMI Systems

Jednostopniowa rakieta o długości 5,2 m i średnicy 62,4 cm posiada masę startową 1,6 tony. System naprowadzania rakiety LORA jest oparty na dualnym systemie korzystającym zarówno z pozycjonowania GPS, jak też inercyjnego. Rakieta LORA lecącą na maksymalną odległość na pułapie do 75 km przez ok. 6 minut może manewrować w drodze do celu w kilku płaszczyznach utrudniając jej przechwycenie przez systemy antyrakietowe, a także uzyskując wysoką celność także w niesprzyjających warunkach pogodowych np. przy silnym wietrze.

System sterowania umożliwia wybór kąta uderzenia w cel od 60°do 90°w zależności od potrzeb operacyjnych. Rozrzut względem punktu celowania (CEP) dla tego systemu wynosi poniżej 10 metrów (jak udowodnił morski test z marca 2017 roku ok. 3 i pół metra). Izraelczycy mają też gotowe rozwiązania dotyczące naprowadzania w warunkach wyłączenia lub zagłuszenia systemu nawigacji satelitarnej.

Tańszą alternatywą dla pocisków LORA są pociski Predator Hawk o zasięgu od 60 do 300 km. Rakieta dysponuje średnicą 370 mm i może przenosić głowice bojową ważącą do 140 kg. Celność jest porównywalna jak w przypadku rakiety LORA i wynosi ok. 10 metrów. Rakieta naprowadzana jest przy użyciu INS/GPS (w przyszłości Galileo). Zarówno LORA, jak i Predator Hawk to rakiety służące do zwalczania najważniejszych celów na dalekim zapleczu wroga, takich jak np. wyrzutnie taktycznych rakiet balistycznych, lotniska, stanowiska obrony przeciwlotniczej dalekiego zasięgu czy centra dowodzenia wysokiego szczebla.

Atak rakietowy z lądu i morza 

Podstawowym typem rakiety, która oferowana jest Polsce w postępowaniu na Homara jest pocisk EXTRA o zasięgu pomiędzy 30, a 150 km. Charakteryzują się one celnością (CEP) wynoszącą 10 m, która osiągana jest przy wykorzystaniu platformy nawigacji inercyjnej lub odbiornika GPS/Galileo. Rakiety tego systemu mają 4,4 m długości, średnicę 306 mm oraz są zdolne do przenoszenia głowicy o masie 120 kg.

Przy ich pomocy możliwe jest zwalczanie celów umocnionych (za pomocą głowicy penetrującej) bądź też pododdziałów piechoty czy pojazdów lekko opancerzonych (z użyciem programowalnej głowicy odłamkowej). Pocisk ma być przede wszystkim tanim rozwiązaniem do zwalczania szczególnie wartościowych celów w bliskim otoczeniu pola walki, takich jak centra dowodzenia i komunikacji, szlaki komunikacyjne czy zaplecze logistyczne.

Izraelczycy proponują przy tym wspomniane pociski nie tylko w wersji odpalanej z wyrzutni lądowych systemu Lynx, ale także z montowanych na okrętach zasobników Trigon. System może być montowany zarówno jako stałe uzbrojenie, jak i dodatkowy moduł, w który jednostki nawodne mogą być uzbrajane na potrzeby konkretnych misji. Pociski EXTRA mogą być przy tym odpalane nie tylko z dużych jednostek takich jak korwety czy fregaty, ale też małych okrętów typu RDC (Rocket Delivery Craft). Uzbrojenie morskiego systemu Trigon stanowią także rakiety Accular o zasięgu 40 km.

Fabryka rakiet IMI Systems w Givon, Fot. IMI Systems

W polu zainteresowania strony polskiej mogą znaleźć się także mniejsze rakiety kalibru 122 mm typu Accular 122 (kierowane GPS/INS/w przyszłości Galileo) oraz niekierowane 122 mm. Pocisk Accular 122 przeznaczony jest dla wyrzutni rakietowych kalibru 122 mm, rodziny BM-21. Rakieta charakteryzuje się zasięgiem wynoszącym od 10 do 40 km, i zapewnia zdolność trafienia celu z kołowym błędem trafienia poniżej 10 metrów. Jest ona wyposażona w głowicę bojową o kontrolowanej fragmentacji lub penetracji, a masa odłamkowo-burzącej głowicy bojowej wynosi 20 kg.

Accular 122 jest w stanie realizować zadania dedykowane systemom artylerii precyzyjnej (lufowej i rakietowej). W wyrzutni kontenerowej, standardowej dla wyrzutni LYNX, mieści się do 36 rakiet tego typu. Jednocześnie jednak pociski mogą być wystrzeliwane z wyrzutni rurowych, używanych w systemach rodziny BM-21, takich jak polski system WR-40 Langusta.

Izraelczycy mają także w ofercie rakiety kalibru 160 mm typu LAR o zasięgu od 16 do 45 km przenoszące głowice bojową o masie 45 kg oraz Accular 160, która może przenieść ładunek o wadze 35 kg na dystans pomiędzy 16, a 40 km. Jedna wyrzutnia LYNX może przenieść do 20 pocisków tego typu w dwóch kontenerach. Pociski o kalibrze 160 mm, choć dość rozpowszechnione wśród użytkowników systemów artylerii rakietowej IMI Systems, raczej nie leżą jednak w polu zainteresowania strony polskiej, która obecnie używa rakiet kalibru 122 mm.

Tanie pociski z transferem technologii

Jak podkreśla strona izraelska jedną z głównych zalet oferty ma być niska cena pocisku, co mogłoby pozwolić na stosunkowo tanie odtwarzanie zdolności rakietowych, zwłaszcza w sytuacji gdyby produkcja pocisków została przeniesiona do naszego kraju. Mogłoby się to odbyć na bazie pełnego transferu technologii połączonego z tworzeniem nowych miejsc pracy, który oferuje IMI Systems. Takie podejście nie jest zresztą dla izraelskiego koncernu zbrojeniowego niczym nowym, ponieważ podobnego przekazania technologii dokonywano już do innych krajów. W przypadku Polski rakiety z rodzimych zakładów mogłyby zresztą posłużyć nie tylko na rynek krajowy zapewniając niezależność w produkcji tej klasy uzbrojenia na szczeblu krajowym ale też na eksport np. do krajów, do których sprzedaż broni bezpośrednio z Izraela jest z przyczyn politycznych niemożliwa. 

Zaawansowany system artylerii dalekiego zasięgu LYNX może być więc uzbrojony w różne typy pocisków. To na co zwracają uwagę przedstawiciele IMI Systems to możliwość wykorzystania w ramach tej wyrzutni nie tylko rakiet produkowanych przez izraelski koncern ale także obecnie używanych polskich rakiet i każdej innej broni, innego producenta używanej obecnie lub która pojawi się w przyszłości. Związane jest to z otwartą architekturą i elastycznością produktu IMI Systems. System Lynx może być też podłączony do oprogramowania „Topaza”, stosowanego w zdecydowanej większości środków artyleryjskich Sił Zbrojnych RP.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

75 komentarzy

KrzysiekS Niedziela, 06 Sierpnia 2017, 8:38
Jeżeli już mamy decyzję HOMAR to Himars.
To proszę żeby dopilnować w kontrakcie możliwość modernizacji zestawów w Polskim zakresie oraz w ramach tej modernizacji możliwość uzbrajania Himars-a w inne rakiety np. opracowane wspólnie z Izraelem.
Marek L. Czwartek, 31 Sierpnia 2017, 2:57
IMI LYNX jest pod każdym względem lepszy, nowocześniejszy, oraz bardziej przyszłościowy oraz "rozwojowy", aniżeli Himars.... Artyleryjskie rakiety izraelskie, czy to ACCULAR 12 / 16 (40 km), czy to EXTRA (160 km), czy to Predator Hawk, (320 km) czy też pociski balistyczne IAI LORA (400+ km), są znacznie lepsze, oraz, przy okazji, to i znacznie tańsze, o znacznie dłuższym zasięgu, jak i też i celniejsze, aniżeli odpowiednie rakiety artyleryjskie made in USA. W opcję tę (dla wyrzutni LYNX), mógłby też wtedy wchodzić i lekki, niewielki pocisk typu cruisse missile Delilah-GL o max. zasięgu 250 km, i C.E.P. lepszym niż 1 metr ---- a czegoś takiego to amerykanie nawet nie produkują, i nie posiadają.... Jednakże polski rząd wybiera tę znacznie droższą oraz gorszą ofertę / opcję amerykańską, z powodu swojego wasalskiego stosunku do USA (czyli, mocno i nisko przygięty kark, oraz czapka w ręku....). Bardzo to jest smutne....
Marek L. Czwartek, 31 Sierpnia 2017, 15:53
A IMI Delilah-GL (dwa takie pociski można odpalać z wyrzutni IMI LYNX), idealnie nadawałby się dla potrzeb Armii Polskiej. Przy maksymalnym zasięgu 250 km może on jeszcze krążyć w poszukiwaniu celu przez max. całe 25 minut. Dzięki świetnym kamerom kolorowym-dziennym, oraz podczerwonym-nocnym, oraz innym zaawansowanym czujnikom (czułym na ciepło, i radarowym), znajdzie on każdy cel. Jest on bardzo trudny do zestrzelenia, gdyż jest on mały, wąski i krótki, jest pokryty substancją antyradarową, a "sylwetka termiczna" jego małego silnika odrzutowego jest bardzo niewielka. Dysponuje on niewielką głowicą, 30 kg, więc nie nadaje się on do atakowania ciężkich stacjonarnych umocnień żelbetonowych, natomiast dzięki swojej wyjątkowo świetnej celności (C.E.P. lepszy niż 1 metr!), jest idealny do "polowania" na radary, oraz na wyrzutnie rakiet ziemia-powietrze (S-1, S-300 / S-400), i na wyrzutnie rakiet ziemia-ziemia (jak ciężkie, dalekosiężne Katiusze, czy też wyrzutnie Iskander'a), zarówno te "zaparkowane" na miejscu, jak i na takie, które znajdują się w ruchu.... Oczywiście, jak by trzeba było, to "skasuje" on również i T-90, czy też T-14....
BRZDĄC Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 15:12
...no nic trzeba nam iść w " mini Langusty" zbudowane na podwoziu Jelcza... ideą było by zbudować wyrzutnie rakiet o kalibrze 40 mm jedna wyrzutnia na podwoziu miałaby 120-140 prowadnic ... idea rakiet oparta byłaby o zmodyfikowane pociski z granatników z RPG-7 ( termobaryczne -odłamkowe, zapalające itp kwestia inwencji i co najważniejsze przemysł polski je potrafi wykonać są nie skomplikowane w produkcji czy też magazynowaniu i transporcie ) dorobić do nich dokręcane modułowe silniki rakietowe .. tak mały kaliber nie przysparzałby kłopotu wykonania silnika ( apropo nasze rakiety meteo z lat 70 100 mm miały zasięg 120 km) a wracając do teraźniejszości zasięg tak niewielkiego kalibru jaki jest 40 mm wynosiłby nawet 200-400 km idąc dalej systemy tego typu niszczyłyby przemarsz kolumn czy zgrupowania wojsk .. czy infrastrukturę... .a poza tym nawet wyrzutnie o pojednczych prowadnicach o zmniejszonych modułach silnikowych ( poprzez wykręcanie tzw modułów nośnych silnika) umiejscowione na innych nośnikach ( guad ,samochód czy przenoszonych przez żołnierzy) świetnie służyłby jako system ppanc,artyleryjski ...czy plot do niszczenia wolno poruszających sie statków powietrznych ..i szukając analogi z przeszłości .podczas tzw "wojny stuletniej" Francji z Anglią ...łucznicy angielscy siali spustoszenie z świetnie opancerzonym i uzbrojonym rycerstwem Francuskim.... nie mówiąc o czasach nam bliższych jaki oddźwięk psychologiczny a przede wszystkim skuteczny miały rakietowe systemy artyleryjskie
dimitris Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:05
I my też chcemy wspomagać "Homara" i polskie zakłady technologą z Izraela ! - chce tego większość, jest to oczywiste, faktyczna aklamacja.

A wobec tego czemu nie możemy ? Więc czy obecny system sprawowania obowiązków przez urzędników państwowych faktycznie odpowiada demokracji ?
KrzysiekS Środa, 02 Sierpnia 2017, 23:06
Wszyscy pomijają jeszcze jedną sprawę która nas może połączyć.
Polska nie uzyskała reparacji wojennych od Niemiec i mamy nie załatwione prawnie sprawy odszkodowań majątkowych dla żydów w Polsce. Właśnie zaczyna się coś dziać a Izrael ma duże możliwości może czas to załatwić kosztem Niemiec ostatecznie są winni i koncerny Niemieckie nieźle zarobiły na II wojnie światowej.
Zdenek Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:28
Problem jest taki, że Polska dostała jakieś tam kwoty i tzw. rząd w czasach PRL to zaakceptował. Po '89 Polska przejęła wszystkie swoje zobowiązania po PRL, w tym tę. Tak więc z punktu widzenia prawa międzynarodowego, już dawno jest pozamiatane. Za tę "sprawiedliwość" możemy podziękować tylko Rosji.
tomuciwitt Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:20
Polska nie uzyskała reparacji wojennych bo w latach 50-tych z nich zrezygnowała ( oczywiście można się powoływać na wady prawne tamtej decyzji , jej jednostronny charakter i to ze dotyczyły NRD ale jaki stosunek do legalizmu miały państwa komunistyczne wszyscy wiemy) zakwestionowanie przez nas samych ważności tamtej decyzji moze spowodowac ze Niemcy uznają inne umowy z państwem polskim za wadliwe. Co z uznaniem granicy na Odrze i Ziemiami Odzyskanymi?
Jeszcze kwestia odszkodowań dla Żydów. Nie ma związku z działalnością Niemców w 2 WŚ ponieważ o odszkodowania ubiegają się spadkobiercy obywateli polskich narodowości żydowskiej których majątki zostały znacjonalizowane w PRL.
dropik Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 7:14
jak widać "ciemny lud" już to kupił. To zwykła rozgrywka w obliczu zbliżających się sankcji lub ograniczenia funduszy + tradycyjna zagrywka na resentymentach antyniemieckich z dalekosiężnym planem na polexit.
Żadnych reparacji nie będzie i chwał Bogu :P
Extern Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:32
Fakt że pewno jest to polityczna gra aby przymknąć usta Niemcom w obliczu tego co rząd poczyna sobie w kraju, Ale cieszenie się z tego że Niemcy nie wynagrodzili w żaden właściwie sposób Polsce ogromnych krzywd jakie wyrządzili temu krajowi i jego obywatelom jest wysoce niestosowny.
Marek L. Środa, 02 Sierpnia 2017, 14:11
Dziwi mnie tutaj trochę podawana tu masa głowicy bojowej pocisków balistycznych IAI LORA, gdzie podana jest tu masa jedynie 240 kg. Izraelski koncern IAI podaje teraz oficjalnie maksymalny zasięg tego pocisku na pełne 400 kilometrów, natomiast jeśli chodzi o masę głowicy bojowej, to w przypadku głowicy o wysokiej sile eksplozji to miało to być 450 kg, a w przypadku głowicy penetrującej żelbetonowe bunkry miało to być 600 kg, a masa startowa pocisku z tą głowicą miała wtedy wzrosnąć, i wynosić m.w. 1,8 tony.
Piotr Środa, 02 Sierpnia 2017, 9:28
Interesy z Żydami źle się kończą. Jak zakup dronów zwiadowczych przez Gruzję - żydzi sprzedali równocześnie Ruskim kody przechwytujące do nich które pozwoliły im je przejąć. W tym biznesie chodzi o zaufanie a to nie pierwszy raz zrobili taki numer.
Marek L. Środa, 02 Sierpnia 2017, 17:03
To co naprawdę zdarzyło się w czasie tej krótkiej agresji Rosji na Gruzję, to było to co następuje : Oddziały Specnazu posuwały się w swoim ataku tak szybko, iż zaskoczyły one jednostkę Armii Gruzińskiej operujące drony izraelskiego ELBIT'u, model Hermes-450 z polowego lotniska. Jednostka gruzińska wycofała się, zostawiając całkowicie niezniszczoną stację ELBIT'u sterowania / kontrolowania dronami Hermes-450, plus co najmniej jednego drona Hermes-450 na lotnisku. Wojska rosyjskie przewiozły to wszystko do Rosji, gdzie ich naukowcy najpierw złamali kody, a później za pomocą "reverse engineering" odtworzyli zarówno stacje kontrolne, jak i same drony. Widać to właśnie bardzo wyraźnie teraz, bo Rosjanie zaprezentowali właśnie teraz swojego własnego "nowego" drona, który (przynajmniej zewnętrznie!), wygląda jak absolutna kopia Hermesa-450. Izraelski koncern zbrojeniowy ELBIT oczywiście natychmiast rozwinął całkowicie nowe kody sterowania, i wymienił te kody we wszystkich stacjach kontrolnych lotnictwa izraelskiego, jak również u wszystkich klientów zagranicznych koncernu ELBIT, którzy byli tym zainteresowani (a wszyscy byli!).
Marek L. Środa, 02 Sierpnia 2017, 18:58
PS. Z kolei Federacja Rosyjska od dawna jest bardzo zirytowana izraelskim eksportem zaawansowanej broni, z tego powodu, iż izraelski eksport super-nowoczesnej broni "wdarł się" na rynki, które Rosjanie uważali i nadal uważają wyłącznie za swoje własne, "wewnętrzne", jak wszystkie inne kraje byłego ZSRR. Izrael bardzo skutecznie konkuruje z Rosją np. w Azerbejdżanie, i w Kazachstanie. Izrael sprzedaje też duże ilości najnowocześniejszej broni na gigantycznym rynku Indii, którzy Rosjanie do tej pory uważali całkowicie za "swój", a nawet w Wietnamie. Poza tym chcieli oni "ukarać" Izrael za sprzedaż zaawansowanej broni Gruzji. I stąd właśnie ta klasyczna dezinformacja putinowskiej FSB, odnośnie tej rzekomej "sprzedaży kodów", powtarzana wielokrotnie, a posługująca się wyłącznie potwarzą, szkalowaniem, i kłamstwem....
Marek L. Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 0:52
PS - 2. Czyli, reasumując: Rosjanie to te "kody" do dronów Hermes-450 WTEDY zdobyli, ALE NIE ZA ŻADNE pieniądze, ALE za to z bronią w ręku, żołnierze rosyjscy, od żołnierzy gruzińskich.
WP1 Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 8:27
Ja czytałem kiedyś że te kody były przekazane dla ruskich nie za pieniądze tylko w zamian za to żeby ruscy nie sprzedawali baterii s-300 Iranowi.Tyle opowieści narosło że trudno dojść do prawdy
Marek L. Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 13:32
Legendy rzeczywiście narosły masywnie na ten temat. A Rosjanie to te kody zdobyli, zdobywając je wtedy z bronią w ręku od Gruzinów. Jeśli zaś chodzi o baterie S-300, to Rosjanie najpierw nie mogli ich sprzedać Iranowi z powodu embarga narzuconego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, z powodu zbrojeń nuklearnych Iranu, a w 2015 roku, po zniesieniu tego embarga, to natychmiast im te baterie S-300 sprzedali, i równie natychmiastowo im je dostarczyli.... Czyli, z tymi kodami do Elbit'u Hermesów-450 nie miało to NIC wspólnego.
Marek L. Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 12:44
Legendy rzeczywiście narosły masywnie na ten temat. A Rosjanie to te kody zdobyli, zdobywając je wtedy z bronią w ręku od Gruzinów. Jeśli zaś chodzi o baterie S-300, to najpierw nie mogli ich sprzedać Iranowi z powodu embarga narzuconego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, z powodu zbrojeń nuklearnych Iranu, a w 2015 roku, po zniesieniu tego embarga, to natychmiast im te baterie S-300 sprzedali, i równie natychmiastowo im je dostarczyli.... Czyli, z tymi kodami do Elbit'u Hermesów-450 nie miało to NIC wspólnego.
Zoom Środa, 02 Sierpnia 2017, 12:42
Powtarzasz obiegowe, nieprawdziwe opinie.
Podaj konkrety proszę.
KrzysiekS Środa, 02 Sierpnia 2017, 8:51
Jak pokazuje historia zakupów przez Polskę licencji najważniejsze są szczegóły umów:
"Diabeł tkwi w szczegółach"
Mam nadzieję że bez względu na wybraną ofertę HOMARA czy z Izraela czy z USA dostaniemy pełną możliwość produkcji rakiet technologie paliwa i rakietową oraz zgodę na rozwijanie zakupionej konstrukcji rakiet i wyrzutni.
EuropejczykPolski2017 Środa, 02 Sierpnia 2017, 14:12
Jest problem z amunicja do poniemieckich Leopardow.
Lepiej Air Soft Gun kulki robic. Moze eksport wyjdzie ?
Obywatel PL Środa, 02 Sierpnia 2017, 9:14
Zostało powiedziane, że została wybrana oferta amerykańska. A skoro tak, to firmy izraelskie będą musiały położyć coś ciekawego na stole, aby opłacało się "kombinować". Nawet lepsza cena może nie rekompensować zastosowania opcji "mieszanej", bo przecież Amerykanom też trzebaby zapłacić za integrację zewnętrznego sprzętu z ich technologią. A skoro pieniądze nie będą jedynym atutem, to korzyści mogą być tylko w dwóch obszarach. Albo lepsze parametry techniczne danego rozwiązania, albo jego polonizacja.
mick8791 Sobota, 02 Września 2017, 16:14
Izraelczycy proponują sprzęt dużo lepszy technicznie, o większym zasięgu i z opcją polonizacji.
Wojciech Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 23:56
Transfer technologii brzmi fajnie ale jakoś nie ufam temu narodowi. Ani w polityce ani w interesach.
X Środa, 02 Sierpnia 2017, 8:47
No popatrz, jak to się dzieje...
Taki jeden z wioski Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 20:48
Jeśli faktycznie, jak podawały niektóre media, pocisk LORA ma zasięg 450km, to jest to - jeśli się nie mylę - jedyny pocisk oferowany obecnie Polsce, który mógłby choćby próbować stanowić przeciwwagę dla rosyjskich Iskanderów. Gdyby tak na to spojrzeć, to możnaby uznać, że ich zakup i PEŁNA polonizacja, a następnie zintegrowanie z rozwiązaniem Lockheed'a - podobnie jak chcemy zrobić ze SkyCeptorami - mogłoby mieć sens. Oczywiście o ile Polska zdecydowałaby się na zakup większej liczby tych pocisków, uzasadniający inwestycje w zakup licencji oraz w budowę linii produkcyjnej. W ramach offsetu możnaby zażyczyć sobie technologii Accular 122. Pewnie z perspektywy militarnej byłoby to dobre rozwiązanie. Pytanie tylko czy budżet by mu podołał???
Taki jeden z wioski Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 20:22
Myślę, że jest duże prawdopodobieństwo, że rząd będzie chciał kupić licencję na rakiety 122mm lub przynajmniej zapłacić za pomoc, przy dopracowaniu naszych rakiet. Świadczyć mogą o tym słowa ministra Macierewicza, który mówił, że artyleria 122mm też będzie w użytku - obok lub w ramach Homara.

Rzecz druga, to w sumie pytanie. Skoro Rząd chce kupić Patriota z izraelskimi SkyCeptorami, to czemu nie mógłby myśleć o zakupie HIMARS-a, w którym np. jeden typ rakiet, nie będzie amerykański, tylko izraelski - produkowany w Izraelu lub w Polsce? Teoretycznie jest to możliwe. Pytanie tylko, czy takie rozwiązanie wniosłoby coś od strony: taktycznej, kosztowej lub przemysłowej? No i czy strona amerykańska byłaby gotowa przystać na takie rozwiązanie.
As Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 18:33
Temat Homara to przy pustej kasie jeszcze lata lania wody o postępach w programie. Na koniec i tak weźmiemy z USA, a oni wzamian nie zabiorą nam 20- 30 żołnierzy z Polski.
KrzysiekS Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 16:14
Według mnie IBCS przy HOMARZE to tylko zasłona dymna.
b Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 15:54
Taka sama licencje nam sprzedadza jak na SPIKI. Teraz pytanie do tych co karabinu w rece nie mieli ale na wojsku sie znaja. Ile spikow zbudowalismy z czesci wytworzonych w Polsce? Okragle " 0 " , juz pomijam, ze caly swiat sie smial z tej "licencji" .
KrzysiekS Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 17:02
KrzysiekS->b
Na SPIKE proponowali nam pełen transfer i budowę całego w Polsce to nasze władze chciały zaoszczędzić i kupiły niepełną licencję bo tak było taniej.
P Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 19:35
Nie wciskaj ludziom kitu, nic takiego nie miało miejsca...
b Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 17:38
Czy pan wie na jakich warunkach Izrael podpisuje kontrakty? Jest tam jeden punkt taki sam w kazdej umowie o kupnie licencji - w naszym spiku tez byl, prosze sobie poszukac moze wtedy pan zrozumie. Podobnie Rosja kupila pelna licencje na drony z Izraela, i tez zadnego sami nie wybuduja od A do Z mysli pan, ze oni tez nie mieli kasy?
ktos Środa, 02 Sierpnia 2017, 7:54
Chcesz powiedziec ze masz na kompie umowe licencyjna Spike'a? Nie zartuj sobie. Takie umow sa objete klauzula tajnosci i napewno przecietny zjadacz chleba nie zobaczy co w nich jest napisane. A co co wiedza na pewno nie biegaja po tym forum.
KrzysiekS Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 20:02
KrzysiekS->B
USA da nam więcej wątpię.
EWA Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 16:29
Cały świat śmiał się także z offsetu za F16 a z lakierni to już w ogóle mieli zrywanie boków. Miej pretensje do naszych "negocjatorów", tych tęgich głów biznesu za taką umowę, trudno żeby firma sama z siebie dawała za free swoją technologię. Jak widać uważasz że nam to się wszystko należy za darmo. Mesko w swoim czasie też raczej nie było w stanie wchłonąć 100% technologii produkcji Spika. Pomyśl czasem zanim coś napiszesz sugerując kolejny wrogi układ sił. To się nazywa PARANOJA.
X Środa, 02 Sierpnia 2017, 8:52
Na przykład Czesi oceniali ten wynegocjowany (F-16) offset pozytywnie. Ale nasza gospodarka nie zdołała go wchłonąć.
Znając nas, to wydaje mi siè to dość wiarygodnie.
KrzysiekS Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 19:02
KrzysiekS->EWA
Pierwszy offset nie był dobry ale to nasi zepsuli go do końca chodziło o prywatne interesy czytaj raport NIK dostępny w necie chyba z 2006.
PRS Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 15:48
Jest pewna kwestia o której publicznie głośno się nie mówi - ja przynajmniej o niej nie słyszałem w żadnej ,,telewizorni".
Na tą chwilę oprócz posowieckich rakiet przeciwlotniczych i NSMów NDRu (Gromy i Spiki pomijam) jedynymi wykorzystywanymi (posiadanymi) w większej ilości są rakiety kalibru 122 mm które mogą być odpalane z wyrzutni BM-21 Grad (konstrukcja sprzed pół wieku, około 75 szt.), RM-70 (produkcja czeska, około chyba 30 szt.) i WR-40 Langusta (produkcja nasza, 75 szt.).
Najstarsze rakiety do nich wyprodukowano 25 lat temu. Ich ,,zdatność" się kończy. Należy więc albo je zutylizować albo poddać remontom polegającym na wymianie ładunków napędowych. Są one wykonane z paliwa nitroglicerynowego o kaloryczności około 3600 kJ/kg. Opracowane kilka lat temu nowe rakiety typu Feniks są kilkakrotnie droższe, a ich zespół napędowy jest IMPORTOWANY z Francji. Wykorzytywane jest w nich paliwo rakietowe typu heterogenicznego tworzące ładunek napędowy o wyższej kaloryczności w porównaniu do ,,Gradów" - około 5000 kJ/kg. W produktach spalania tego drogiego, zagramanicznego paliwa występują związki chemiczne takie jak np. chlorowodór, kwas solny oraz ,,produkty" hydrolizy tlenochlorku aluminium. Przy zwiększonej wilgotności powietrza (żyję w kraju w którym przez pół roku nie ma słońca jak śpiewał Kazik) związki te tworzą wysoce korozyjne środowisko. Oddziałowują one w formie wysoce korozyjnych gazów wytwarzanych w trakcie startu rakiet na wyrzutnię i otoczenie. Czyli w zamian za zwiększenie zasięgu Feniksa (ok 40 km w stosunku do 20 km Grada) mamy czynnik wysoce niekorzystny - bardzo szybkie zużycie wieloprowadnicowych wyrzutni. Inną ewidentną wadą jest zwiększony rozrzut salwy Feniksów w stosunku do Gradów (odnosi się to zarówno do francuskich jak i krajowych wyrobów). Tak dużego rozrzutu, a mówiąc inaczej braku skupienia, nie obserwowano w przypadku użycia pocisków z paliwem homogenicznym. Więc nie chodzi tu o zwiększony zasięg ale właśnie o paliwo. Jeszcze kilka Anakond czy innych ,,poligonów" i niedawno pozyskane Langusty będą musiały pójść na remont kapitalny. W przypadku BM-21 czy RM-70 to chyba nawet był taki zamysł ,,sabotażystów" by je dosłownie ,,zżarło" i można by je ,,spokojnie" wycofać.
Jednym z alternatywnych wyjść jest więc pozyskanie technologii Acculara 122 od Izraelczyków. I nie chodzi o tzw. precyzję punktowego rażenia (bo ten system nie temu ma służyć) ale właśnie o paliwo. Pytanie kolejna czy Accular 122 ma tzw. wkręt prowadzący pocisku ,,współpracujący" z bruzdą wyrzutni???
CB Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 19:23
A tak z ciekawości zatem, jaki jest okres przechowywania (czy międzyprzeglądowy) oraz czym są wypełnione poszczególne stopnie 5W27?
Dropik Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 18:31
No niestety Feniksy to porażka. Latają za szybko i stąd ta niska celność na 40 km. Realnie nie ma sensu strzelać dalej niż 30 km. Do tego drogie więc kupiono ich mało. Przemysł nie dał rady kolejny raz
werte Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 17:07
Podarować Ukrainie. Zutylizują w tydzień.
jacek Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 15:47
Do narzekających: ten artykuł traktuje o ofercie Izraelskiej, która ma uzupełnić Himars a nie go zastąpić. Oferta bardzo ciekawa i pewnie coś z tego będzie a marudzenie, że IMI byłby lepszy bez sensu bo lepszy Himars + IMI :)
KrzysiekS Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 17:08
KrzysiekS->jacek
I chyba możesz mieć rację bo Raytheon (który współpracuje z IAI) dostał zlecenie na opracowanie rakiet o wydłużonym zasięgu dla HIMARSA dlatego twój żart może być jak najbardziej realny. Nie zapominajmy że LM też dostało to samo zlecenie bo w USA musi być jakaś konkurencja.
Kropla w morzu Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 15:32
Czy jest choć jedną przewaga oferty amerykańskiej? Tak na marginesie wizy do USA obowiązują obywateli tylko trzech członków UE. Polska, Rumunia, Bułgaria. Niezła trójka.
dropik Środa, 02 Sierpnia 2017, 7:42
teoretycznie : interoperacyjność czyli używamy tych samych rakiet co sojusznicy i możemy korzystać z ich zapasów . Tylko że te zapasy to może i były duże, ale w czasach zimnej wojny. Teraz po latach konfliktów na "Bliskim Wschodzie" nie są ona aż tak imponujące, żeby można było na nie liczyć. Ile kupimy i wyprodukujemy tyle bedziemy mieli pod warunkiem, że nie ucierpią przy ewentualnym ataku rakietowym ruskich, bo te zapasy będą jednym z pierwszych celów w ewentualnej przyszłej wojnie na którą tak wszyscy czekamy ;)
b Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 17:47
Ja tam ide do ambasady i dostaje wize od reki, zaden problem. Moze dlatego, ze od prawie 20 lat mieszkam za granica. Zastanow sie czemu nadal sa wizy? Znasz prawo imigracyjne USA?
Marek Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 23:26
Nie trzeba mieszkać 20 lat poza granicami RP. Promesa to nie jest jakieś specjalne halo.
Bardziej śmieszne dla mnie są w sumie proste do praktycznego rozwiązania cyrki administracyjne związane z długością pobytu na terenie RP osób z podwójnym polskim i amerykańskim obywatelstwem.
W sumie wstyd, żeby to Departament Stanu musiał doradzać naszym rodakom co mają zrobić, żeby nie wizytować urzędów bez narażania się w Polsce na grzywnę z tego tytułu, że chcieli sobie pobyć więcej niż trzy miesiące z rodziną.
kim1 Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 23:24
Cwaniaku. Nie każdego stać na wyjazd i mieszkanie za granicą. Co ma znajomość prawa imigracyjnego USA do otrzymania wizy?? Czy przeciętny Kanadyjczyk, Niemiec, Holender zna prawo imigracyjne USA?
Marek Środa, 02 Sierpnia 2017, 7:48
No właśnie to, że jeszcze są wizy zawdzięczasz nie szanującym tamtejszego prawa rodzimym cwaniakom. Jedzie sobie taki jeden z drugim do USA jako turysta i zamiast być tyle, ile mu wolno, siedzi tam nielegalnie dziesięć lat. A, że takich gości z Polski, którzy nie szanują prawa obowiązującego w domu gospodarza jest więcej niż przewiduje norma wymagana do zniesienia wiz, więc do dzisiejszego dnia jest to, co jest.
Polanski Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 22:11
Znam. Cały wic polega na tym, że w Warszawie siedzi ekipa, która jest cały czas uczona przez ekipę odchodzącą ze służby i następuje kontynuacja chorej strategi uwalania. Jeżeli jest przekroczony procent odmów( który zależy od tej ekipy) to warunki sa przekroczone i z ruchu wizowego z udzielaniem wizy na lotnisku nici. To nie jest ruch bez wizowy. Nikt do Stanów nie wjedzie bez wizy. Nikt. Tylko wiza jest udzielana na lotnisku po wylądowaniu. Ekipa w Warszawie jest chora po prostu. Wystarczy przenieść ekipę z Bangladeszu do Warszawy, a z Warszawy do Bangladeszu i sprawa załatwiona. Od razu 100% udzielonych wiz.
ktos Środa, 02 Sierpnia 2017, 8:01
To nie o to chodzi... chodzi o to ze duzo Polakow, ktorzy wyjechali do USA na wycieczke, zostaje tam na czarno i pracuje na czarno. To odbiera miejsca pracy obywatelom USA i dlatego mamy wizy. Niemcy np nie maja wiz do USA bo bardzo malo niemcow zostaje w USA nielegalnie. I to o to chodzi. Ilu to cwaniakow pojechalo niby na wiczieczke ktora trwa juz 10 lat? Analogocznie... w Polsce pojawiło się dużo Ukraińców. NA razie wszyscy sa zadowoleni bo rynek ich wchlonął. Pytanie co sie stanie gdy zaczną odbierac prace Polakom...
~ronin Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 15:11
Nikt z was nie zna szczegółów oferty a wszyscy jak jeden powtarzacie, że oferta IMI jest lepsza! Niby na jakiej podstawie? Powiedzieli, że przekażą technologię ale nie, że całą! W takim wypadku zostaniemy w razie konfliktu z kilkudziesięcioma rakieta i po ich wystrzeleniu będzie już pozamiatane bo Izrael nam ich nie dośle w razie wojny aby sobie nie psuć układów z Rosją. A ile pierwotnie nam sztuk oferowali każdej z rakiet można w necie znaleźć. Będzie tak jak ze Spikiem, na którym wcale dobrze nie wyszliśmy. Najlepsza dla nas to właśnie by była taka hybryda oferty Himars abyśmy do niej mogli dołożyć własne rakiety pozyskane osobno w ramach produkcji na licencji od Izraela. Znacznie drożej nas by to wyniosło ale w razie wojny mamy wówczas możliwość sprowadzenia znacznej ilości rakiet z zapasów USA, a dodatkowo rozwijamy własne zdolności na podstawie pozyskanej technologi z Izraela. Tylko musimy uzyskać pełną licencję bo sprowadzanie najważniejszych elementów rakiety nam nic nie daje. Pewnie coś z rakiet Ekstra i Predator Hawk by się dało pozyskać. Technologię rakiety Lora raczej wątpię jednak warto próbować. I tylko taka hybryda ma dla nas sens reszta to wybór między cholerą a dżumą. Albo zapasy amunicji od USA w razie czego albo próba pozyskania technologi od Izraela i znikome zapasy rakiet.
b Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 17:49
Zadna firma Izraelska nie moze sama przekazac technologii obronnej. Tak dziala to panstwo, ze wzgledow bezpiczenstwa.
KrzysiekS Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 17:28
KrzysiekS->~ronin
Jest jeszcze jedno wyjście jednak trudne w realizacji Musielibyśmy uzyskać zgodę USA i Izraela obecnie Raytheon i LM dostały zamówienie na opracowanie nowych rakiet dla HIMARSA. Raytheon współpracuje z IAI.
Czyli musieli byśmy dostać zgodę na współpracę i produkcję nowo opracowywanych rakiet dla HIMARSA ale to raczej wątpliwe.
Victor Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 13:20
Przecież minister wyraźnie powiedziała że kupimy amerykańskie rakiety. Podobnie jak kiedyś powiedział że kupimy amerykańskie śmigłowce, w tym dwa do końca roku. Niestety.
dropik Środa, 02 Sierpnia 2017, 7:33
to co ministry opowiadały przy okazji wizyty Trumpa w Polszcze należy podzielić prze 10. Wystarczy przeczytać list Kownackiego do amerykańskiej agencji rządowej DSCA by zrozumieć nic nie jest przesądzone, a porażka Wisły i zapewne Homara jest na wyciągniecie ręki. damy radę to zrobić :D
Rafal Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 13:01
I tego nam trzeba a nie Antek tylko amerykanskie, amerykanskie.
luka Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 14:16
Zgadzam się. Jedyne w czym izraelski system ustępuje ofercie amerykańskiej to wielkość głowicy największego pocisku - jest o połowę mniejsza (240 kg zamiast 560 kg).
Antek Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 12:11
Tak przy okazji to ci Izraelczycy są śmieszni bo oferują nam abyśmy sami sobie produkowali te super rakiety u siebie a my jesteśmy bogatym krajem i potrzebujemy rakiet wyprodukowanych za granicą a nie u nas.
Rafal Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 14:52
Ty chyba naprawde nie rozumiesz o co chodzi.
Yanouch Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 19:27
Taki żart.
fxx Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 12:08
Cóż nie da się ukryć że izraelska oferta jest lepsza - ale Izrael jest obecnie naszym konkurentem do łask USA, tak więc z przyczyn politycznych wybierzemy ofertę amerykańską i będziemy liczyć że kiedyś wygryziemy Izrael z uprzywilejowanej pozycji którą zajmuje - i sami ją zajmiemy :)
KrzysiekS Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 16:12
KrzysiekS->fxx
" Izrael jest obecnie naszym konkurentem do łask USA" zapomnij nigdy nie będziemy mieli takiej pozycji w USA jak Izrael ale długo by o tym pisać.
Mało tego wybierając ofertę z Izraela nawet nie narażamy się amerykanom.
Ale pomimo to pewnie wybiorą LM powodów jest kilka również takich o których nie napiszą.
Kurzciel Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 17:25
Racja. Pół żartem można zastanawiać się, czy Izrael jest największym sojusznikiem USA czy to USA jest największym sojusznikiem Izraela ;) Nigdy żadne państwo nie wygryzie Izraela z jego roli i wpływów w USA.
Wacław Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 12:07
Ja wam mówię to nam się nie opłaca.Antek kupi sprzęt w USA który będzie wyprodukowany za 20 lat. Po co nam możliwość produkowania rakiet skoro w USA nam go wyprodukują za duże pieniądze i jeszcze dostarczą. Do tego rakiety z USA będą działały za zezwoleniem Kongresu, wiceprezydenta,prezydenta, sekretarza obrony i wszyscy muszą jednocześnie nacisnąć czerwony przycisk do startu rakiety.
Mariusz Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 11:58
Jeśli transfer technologi będzie na poziomie pozwalającym samemu konstruować własne rakiety to brać w ciemno i nie zastanawiać się czy amerykanie się obrażą. Zapisać tylko w umowie odpowiednio duże kary finansowe za nie wywiązanie się z umowy transferu technologii.
b Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 19:41
Z Izraela? Nigdy nie bedzie, ich prawo na to nie pozwala.
Marek Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 11:42
Moze lepsze to niz nie do konca sprawdzona oferta USA. Do tego pakiet technologiczny i tania cena.
Marek1 Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 10:47
NIESTETY, ale w kwestii Homara jest już "pozamiatane". CO z tego, że oferta IMI jest wielokrotnie lepsza, tańsza i korzystniejsza dla RP w KAŻDYM segmencie, niż zakup syst. Himars, którego JEDYNĄ zaletą(w porównaniu do IMI) jest, że pochodzi z USA. AM i jego MON nie jest w stanie uwolnić się od całkowicie irracjonalnego imperatywu wysyłania gigantycznych pieniędzy polskiego podatnika za Ocean w zamian zdecydowanie gorszy sprzęt kupowany na zdecydowanie gorszych warunkach z b. kiepskim offsetem i praktycznie BEZ transferu technologii rakietowych. Przerażające jest, że obecnie Białoruś lepiej sobie radzi z Rosją, niż AM/MON/PiS z dyktatem USA.
b Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 19:44
Wybucha wojna jak myslisz Izrael odda Polsce wlasne rezerwy? Ile my tych rakiet kupimy ? Na ile to wystarczy? Pomysl zanim cos napiszesz, transfer technologii? Zobacz jaki mamy transfer przy okazji SPIKA moze wtedy zrozumiesz.
gregor Środa, 02 Sierpnia 2017, 12:55
Dokładnie tak, zwolennicy polonizacji, offsetu, papierowych przewag tego czy tamtego systemu zapominają o podstawowym problemie. Kluczem jest amunicja. A izraelska jest (z punktu widzenia członka NATO) niestandardowa. Izraelskich systemów używają tylko Rumuni, którzy (co ciekawe) również planują zakup HIMARS.
Whiro Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 18:45
Skąd wiesz że oferta imię jest lepsza? Czytałeś umowy? Analizowales lub liczyłeś? Skąd wiesz że np nie padła taka decyzja bo himars za niedługo będzie miał zasięg ok 500 km a zanim my dostaniemy zestawy to oni już wprowadzą nowe efektory. A może będzie transakcja łączona i później taniej pójdzie patriot lub f16 czy F35. Nic nie wiesz. Ale pomarudzić zawsze można.
Marek1 Środa, 02 Sierpnia 2017, 10:09
1. Twoje "niedługo" dla "polskich" Himars, to perspektywa 5-7 lat co najmniej. W USA dopiero myślą o modernizacji przestarzałych już podstawowych rakiet GMLRS o zasięgu 70-80km.
2. System LINX z pełną rodzina efektorów już istnieje i został sprawdzony bojowo, a tylko samo szybkie pozyskanie precyzyjnych rakiet 122 mm podniosłoby skokowo możliwości syst. BM-21Grad i WR-40 Langusta.
3. Dostępne informacje WYRAŹNIE wskazują na zapisy w ofercie IMI dot. PEŁNEGO transferu technologii w celu przeniesienia produkcji wszystkich typów rakiet syst. LINX do Polski. Wszystkie zapisy oferty Himars wskazują, że USA NIE przekaże żadnej technologii dot. rakiet - WP ma je kupować wyłącznie z USA, a tw. polonizacja polegać wyłącznie na na dostawie nośników(podwozi), ich serwisowaniu i NIC więcej.
4. Łączenie kolejnego po Patriocie transferu wielu mld % za Ocean z jakimiś hipotetycznymi "ulgami" w późniejszym pozyskiwaniem innych syst. uzbrojenia jest niczym nie popartą spekulacją. Praktyka wskazuje, ze NIC takiego nigdy nie miało miejsca.
5. Jeśli nazywasz marudzeniem opartą na KONKRETACH analizę porównawczą obu ofert na Homara, to jak nazwać Twój "koncert pobożnych życzeń" dot. oferty amerykańskiej oparty ma "a może" jak kupimy Himars, to coś nam sprzedadzą taniej ...
KrzysiekS Wtorek, 01 Sierpnia 2017, 10:44
Izraelskie IAI i IMI ściśle współpracują ze sobą i z koncernami z USA posiadają w tej chwili niewątpliwie najnowocześniejsze technologie rakietowe. Na dodatek z IAI prowadzimy chyba rozmowy w sprawie pozyskania satelitów wojskowych.
Technologicznie uważam to za lepszą ofertę niż LM z USA myślę że i transfer technologi z uwagi na obostrzenia w USA byłby większy. Decyzje finansowe jednak są tajemnicą, polityczne chyba już znamy.
Pamiętajmy "Diabeł tkwi w szczegółach umowy" mam nadzieję że podejmą właściwą decyzję.