Reklama

Siły zbrojne

Międzynarodowe ćwiczenia na Litwie z udziałem Polaków

  • Fot. archiwum 8 i 15 pplot / DGRSZ

Polski komponent wojsk obrony przeciwlotniczej uczestniczył na terytorium Litwy w międzynarodowym ćwiczeniu pk. Tobruq Legacy–17.

Jak informuje ppłk Radosław Kudraj, w ćwiczeniu uczestniczyło ponad 70 żołnierzy z DG RSZ z: Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej IRW DG RSZ, 15. Pułku Przeciwlotniczego z 16DZ i 8. Pułku Przeciwlotniczego z 12DZ. Dowódcą komponentu został ppłk Radosław Kudraj.

Razem z polskimi przeciwlotnikami w ćwiczeniu brali udział żołnierze z Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Łącznie w ćwiczeniu wzięło udział 550 żołnierzy i 120 jednostek sprzętu wojskowego, w tym bateria Patriot. Litewska część ćwiczenia zorganizowana było w okolicach bazy Sił Powietrznych w Siauliai. 

Celem ćwiczenia było sprawdzenie interoperacyjności, taktyki działania oraz realizacji procedur w środowisku sojuszniczym, wynikających z zadań związanych osłoną przeciwlotniczą bazy powietrznej, w ramach tzw. Base Defence Zone (BDZ), a także wymiana doświadczeń pomiędzy żołnierzami na wszystkich poziomach dowodzenia.

Polski komponent zdał sprawdzian ma poziomie celującym, co zostało potwierdzone przez dowódcę sił powietrznych Litwy płk Dainiusa Guzasa oraz oficerów–obserwatorów z USA, Holandii, Niemiec i Litwy. Kunszt naszych przeciwlotników został również doceniony przez panią prezydent Litwy Darię Grybaskaite, która podczas dnia dostojnych gości zapoznała się z polskimi systemami przeciwlotniczymi oraz obserwowała działanie polskich żołnierzy podczas pokazu taktycznego.

Ponadto pierwszy raz w historii na terenie Państw Bałtyckich rozlokowano systemy Patriot w konfiguracji PAC-2 i PAC-3, a symulację ataku powietrznego na potrzeby ćwiczenia przeprowadzała między innymi para polskich F-16, pełniących aktualnie dyżur w ramach Baltic Air Policing. Za rok kolejna edycja ćwiczenia Tobruq Legacy, podczas której polscy przeciwlotnicy będą mieli okazję zaprezentować i doskonalić posiadane umiejętności na terenie Węgier.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ślązak

    Ciekawe jak Litwinom podobał się Poprad

Reklama