Wojskowe rozmowy na Półwyspie Koreańskim

OPUBLIKOWANO: Poniedziałek, 17 Lipca 2017, 10:55
Strefa zdemilitaryzowana

Pierwszy raz od 2015 roku, Korea Płd. zaproponowała sąsiadowi z północy rozmowy o sytuacji militarnej. Seul chce rozmawiać o wstrzymaniu wrogich poczynań w pobliżu wspólnej granicy - powiedział wiceminister obrony Korei Płd. Suh Czo Suk. 

Seul zaproponował by, rozmowy odbyły się 21 lipca w należącym do Korei Północnej pawilonie Tongilak w Panmundżonie, w którym kiedyś odbywały się wszystkie rokowania między zwaśnionymi stronami. Miejsce znajduje się po obu stronach linii demarkacyjnej pełniącej rolę granicy. Będą to pierwsze rozmowy od grudnia 2015. 

W zeszłym tygodniu Pjongjang przeprowadził serię prób rakietowych, między innymi z pociskiem dalekie zasięgu. Incydenty te znacznie nasiliły napięcie w stosunkach dwustronnych i w całym regionie. Testy rakietowe zostały potępione przez Stany Zjednoczone, Japonia, Rosja i Chiny. W jednym z oświadczeń prezydent Korei Południowej Mun Dze In powiedział, iż potrzeba dialogu z Pjongjangiem jest w tej sytuacji większa niż kiedykolwiek.

PAP - mini

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Marek1 Wtorek, 18 Lipca 2017, 9:46
Zdaje się, że Południu chodzi głównie o wstrzymanie przez Północ prac nad kolejnymi tunelami prowadzącymi podobno już pod sam Seul. Co kilka m-cy południowcy wykrywają kolejne, a północ kopie nowe, którymi przerzuca przez granicę dywersantów ...
leming Poniedziałek, 17 Lipca 2017, 19:12
To już nie będzie w strefie granicznej głośników pracujących na całą dostępną moc ?