Bergmanis: System Patriot w Polsce ważny dla bezpieczeństwa całego regionu

OPUBLIKOWANO: Sobota, 15 Lipca 2017, 12:19
Raimonds Bergmanis

"To nie jest korzystne tylko dla Polski, a dla wszystkich sojuszników" - powiedział Raimonds Bergmanis, minister obrony Łotwy odnosząc się do amerykańsko - polskiego porozumienia o zakupie systemu Patriot. 

Bergmanis powiedział,  że jednym z łotewskich priorytetów jest projekt mechanizacji brygady piechoty. Szef resortu obrony mówił również o łotewskich wysiłkach w dziedzinie infrastruktury w związku ze statusem państwa goszczącego siły NATO w ramach misji Enhanced Forward Presence.

Zwiększamy interoperacyjność. Jest to bardzo ważne, myślę, że to pierwszy przypadek we współczesnej historii NATO, gdy NATO wysyła krajowe siły połączone na terytorium NATO.

Raimonds Bergmanis, minister obrony Łotwy

Łotewski minister obrony odniósł się również do wyzwań jakie powstają w wyniku różnych sposobów wykorzystywania systemów uzbrojenia. Dlatego ważnym elementem, który pozwoli rozwiązać pojawiające się problemy są wspólne ćwiczenia.

Inną kwestią pozostaje nasza współpraca z Polską. Rozwijamy nasz przemysł obronny, a wy posiadacie bardzo silny przemysł obronny w waszym kraju. może to jest inny obszar, w którym moglibyśmy współpracować.

Raimonds Bergmais

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

17 komentarzy

say69mat Poniedziałek, 17 Lipca 2017, 8:22
Podstawowym błędem polityki zbrojeniowej w regionie, jest brak synchronizacji zakupów o znaczeniu strategicznym, np rzeczonego systemu Patriot. Tego typu polityka wspólnotowa, wzmacniając więzi sojusznicze w regionie, buduje interoperacyjność systemów uzbrojenia. Tym samym zdecydowanie upraszczając logistykę oraz serwis, w oparciu o regionalne centra serwisu. Kolejna kwestia, tego typu zakupy zdecydowanie obniżają cenę pozyskiwanych systemów.
skeptyk Niedziela, 16 Lipca 2017, 11:19
A gdyby oferta europejska obejmowała sprzedaż technologii produkcji rakiet lub ich jednostkowa cena była mniejsza 2 - 3 razy od amerykańskich, to czy MON rozważałby zakup tej technologii ?
Ko4 Niedziela, 16 Lipca 2017, 17:13
A czy francuska armia umierała by za terytorium Polski?
skeptyk Poniedziałek, 17 Lipca 2017, 22:43
A czy armia amerykańska nie zastosuje wobec nas "wariantu gruzińskiego". Czy będą mieli ochotę "umierać za Gdańsk" - cytując klasyka ...
Jasio Niedziela, 16 Lipca 2017, 14:53
W życiu bo to jest zakup polityczny,tak jak i artyleria rakietowa,Izrael proponuje nam nowocześniejszy system i więcej w zamian a bierzemy amerykańskie.Nie liczy się jakość tylko żeby zrobić DOBRZE USA
Janek23 Poniedziałek, 17 Lipca 2017, 9:03
Z Izraelem to niestety tak bywa, że może się okazać że nam sprzedał system a Rosji kody.
Otas Niedziela, 16 Lipca 2017, 21:18
A co nam może zaoferować Izrael poza samą technologią?.. NIC. Nie robimy "dobrze" USA, tylko rozsądnie dogadujemy się z "największym karkiem na dzielni". Jesteśmy za mali, za biedni i za słabi aby samodzielnie rozpychać się pomiędzy wielkimi graczami.
niespokojny Niedziela, 16 Lipca 2017, 20:32
A mamy może w Polsce jakąś izraelską brygadę (nie koniecznie pancerną) lub choć grupę batalionową w rejonie Suwałk?
mc Niedziela, 16 Lipca 2017, 18:59
A może "sobie robimy dobrze".
Co mi z izraelskiego offsetu i przekazania technologii - Czy w razie "W" Izrael przyśle swoje wojska, albo przyśle nam z magazynów rakiety ?
Białostoczczanin Niedziela, 16 Lipca 2017, 7:54
Łotwa , Litwa ,Estonia - po transformacji biedne i na do datek beszczelne ? Polski podatnik ma ich obronność gwarantować - hipokryzja nie zna granic . Jeszcze na karku mamy Kijów i jego fanaberie ? Ile tych patriotów mamy posiadać - my sami jako patrioci nie wystarczymy na Ruskich ????????
Jasio Niedziela, 16 Lipca 2017, 7:36
Te 8 baterii starczy do ochrony kawałka Polski a ten mówi o ochronie całego regionu.Może niech kraje Bałtyckie się dołożą i kupmy wspólnie nie 8 tylko 30 baterii.
zdziowiony Niedziela, 16 Lipca 2017, 12:37
Skoro nie wiesz o czym mówisz, to się nie wypowiadaj. Te 8 baterii zarygluje rosjanom podejscie na linii Warszawa -Gdansk.
Jasio Poniedziałek, 17 Lipca 2017, 9:20
Człowieku ruscy mają tyle wyrzutni i starszego tupu że te nasze skromne 8 baterii na nic się zda.Na same Toczki które odpalą my ze wszystkiego się wypstrykamy a gdy nam zacznie brakować rakiet do Patriotów to oni wtedy odpalą Iskandery.8 baterii i po dwa pojazdy z wyrzutniami w każdej baterii i co to jest???? Powinniśmy brać co najmniej dwa razy tyle z dużym zapasem rakiet wtedy byś mógł mówić o jakimkolwiek ryglowaniu
Gość Sobota, 15 Lipca 2017, 15:53
To może Łotwa się dołoży do zakupu patriotów przez Polskę? Skoro, to ważne dla całego regionu, to może trzeba zrobić zrzutkę w całym regionie? Co pan na to panie Bergmanis?
ccc Sobota, 15 Lipca 2017, 15:42
Może tak województwa nadbałtyckie same w końcu zadbają o swoje bezpieczeństwo, a nie już kilka ładnych lat żerują na NATO bez plot, ppanc, lotnictwa, artylerii itp. itd.
X Niedziela, 16 Lipca 2017, 0:25
my nie jesteśmy dużo lepsi...
prawieanonim Niedziela, 16 Lipca 2017, 21:22
Tu się nie zgodzę. Polska aktywnie uczestniczy w różnych kampaniach antyterrorystycznych odkąd jest w NATO ryzykując jednocześnie ataki odwetowe. To o wiele więcej niż inni.