Reklama

Siły zbrojne

Szef MSZ: Polska ma ambitne plany modernizacji armii

Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
Fot. M.Jasiulewicz/MSZ

W czwartek w TVP Info szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział, że Polska ma „ambitne plany” dotyczące modernizacji polskiej armii, w których mogą pomóc Amerykanie. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że USA dysponują szeregiem rodzajów broni, którymi Polska jest zainteresowana. 

W czwartek szef MON Antoni Macierewicz poinformował o podpisaniu memorandum informującym o tym, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, takiej jakiej używają wojska USA.

Szef polskiego MSZ, komentując to wydarzenie, podkreślił, że Polska ma ambitne plany modernizacji armii. "W tych planach modernizacyjnych Amerykanie mogą nam wybitnie pomóc, ponieważ mają szereg rodzajów broni, którymi jesteśmy zainteresowani. W niektórych są po prostu bezkonkurencyjni" - zaznaczył.

Czytaj więcej: Trump i rakietowe przyśpieszenie polskiej armii [7 PUNKTÓW]

 

Dodał, że podczas dzisiejszego spotkania polskiej delegacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem "będzie ogólna dyskusja na ten temat". "Amerykanie mogą wydać dyrektywę polityczną co do dalszych, szczegółowych, technicznych rozmów już prowadzonych przez MON" - powiedział.

Dopytywany czy taka dyrektywa nie została już wydana, odparł: "Generalnie jest, ale mamy do czynienia z nową administracją, z nowym prezydentem i pewne elementy tych rozmów trzeba odnowić, a poza tym zawsze można oczekiwać lepszego kontraktu niż oferowali poprzednicy".

Czytaj więcej: Patrioty dla Polski w dwóch fazach. MON podpisał porozumienie [KOMENTARZ]

W ubiegłym tygodniu na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli Macierewicz po rozmowie z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem zapowiedział, że Polska i Stany Zjednoczone wypracują wspólny plan rozwoju obrony przeciwrakietowej i rakietowej.

Czytaj więcej: Kownacki dla Defence24.pl o trudnych negocjacjach ws. Wisły i Orki. "Mamy swoje priorytety i z nich nie zrezygnujemy"

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. System ma być mobilny i umożliwić obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. Wisła - system średniego zasięgu zdolny zwalczać rakiety balistyczne - to jedna z części planowanego systemu obrony powietrznej kraju.

Czytaj więcej: Jach: Homar kluczowy dla współpracy z USA. Miliardy na wzmocnienie armii [WYWIAD]

PAP - mini

 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Marek1

    ... rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, takiej jakiej używają wojska USA" ... Panie ministrze problem w tym, że US Army w kwestii obrony powietrznej mocno "został z tyłu" w stos. do światowej czołówki, od 3-4 dekad działając wyłącznie w konfliktach w warunkach CAŁKOWITEGO panowania w powietrzu i braku większego zagrożenia ze strony powietrznych środków rażenia. Syst. oplot Patriot np. zatrzymał się zasadniczo w rozwoju na poziomie zwalczania rakiet SCUD R11/17. Pentagon zresztą wcale tego NIE ukrywa i zaczyna inwestować poważne pieniądze w jego modernizację, ale 30 lat zaniedbań nie da się odrobić wcześniej jak za 5-6 lat. To samo zjawisko widzimy dziś w kwestii np. artylerii rakietowej dalekiego zasięgu MLRS/HIMARS ...

Reklama