SKANER Defence24: Polska hubem amerykańskiej obecności we wschodniej Europie

OPUBLIKOWANO: Czwartek, 06 Lipca 2017, 11:30
Paweł Soloch SKANER D24

SKANER Defence24: Gościem odcinka był Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który mówił o oczekiwaniach strony polskiej wobec nadchodzącej wizyty Donalda Trumpa w Polsce i obecności sił USA w naszym kraju. 

Polska jest hubem, jeśli chodzi o obecność amerykańską we wschodniej części Europy. Bo przypomnę, że obok tych decyzji dotyczących zarówno rozmieszczenia sił bojowej grupy batalionowej w ramach NATO, jak i brygady pancernej, mamy wcześniejszą decyzję o budowie tarczy w Redzikowie. Spodziewamy się, że w przyszłym roku te podstawowe elementy będą gotowe. Mamy komponent lotniczy w Poznaniu, mamy wreszcie decyzję o przeniesieniu dowództwa dywizji.

Paweł Soloch, Szef BBN

Wizyta ma również ważny wymiar w kontekście spotkania, które prezydent Trump odbędzie następnego dnia. W ramach G20 spotka się m.in. z Władimirem Putinem, prezydentem Rosji. Wcześniejsza wizyta w Polsce, gdzie kwestie bezpieczeństwa wybrzmią szczególnie silne, ma (…) tutaj istotne znaczenie.

Paweł Soloch, Szef BBN

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Wojciech Czwartek, 06 Lipca 2017, 14:16
No i dobrze. Na kraje Europy Zachodniej nie ma co liczyć - historia i powiązania gospodarcze nie kłamią - a sami jesteśmy za ciency w uszach. Trójmorze zanim się pozbiera w całość to będzie 2040 albo lepiej
LNG second (D. Nabucco first) Sobota, 08 Lipca 2017, 22:32
Ale nasi mimo wszystko zadecydowali o budowie Via Carpatia tym samym pokazując, że próbują coś robić, a nie tylko gadają o Międzymorzu.
dimitris Sobota, 29 Lipca 2017, 12:54
Via Carpatia to jeden z warunków niezbędnych. Ale nie załatwi jeszcze lawinowego wzrostu powiązań gospodarczych, a nic więcej szczególnego nie dzieje się, na poziomie firm z firmami. Ambasady... jak drzemały tak drzemią, poważnych inicjatyw brak... Firm małych i średnich, gdyż to one decydują o orientacji gospodarek, wielkie są w rękach zachodnich, orientować nas będą zawsze "ku metropolii".