Rosja: Desantowe Żubry wracają do łask

OPUBLIKOWANO: Niedziela, 18 Czerwca 2017, 15:08
Żubr
Żubr
  • Żubr
  • Żubr

Rosyjski dziennik Izwiestija poinformował, że Moskwa planuje wznowienie budowy poduszkowców desantowych proj. 12322 Zubr, które są największymi jednostkami tego typu na świecie. Aktualnie w składzie rosyjskiej floty są jedynie dwa takie okręty.

Jako wykonawcy tego zadania brane są pod uwagę stocznie, które mają już doświadczenie w budowie lub remontach takich poduszkowców tj. Ałmaz z Sankt Petersburga, Jantar z Kaliningradu, Morie z Teodozji na Krymie oraz dalekowschodni Charabrowskij Sudostroitielnyj Zawod.

Żubr

Fot. Defence24.pl.

Największe szanse na zdobycie tego zamówienia ma Ałmaz, w którym za czasów Związku Radzieckiego seryjnie budowano takie jednostki. Już po jego rozpadzie uczestniczył w dostawie poduszkowców tego typu dla Grecji. Stocznia Morie jeszcze przed aneksją Krymu  dokończyła konstruowanie dwóch takich okrętów dla Chin.

Z kolei stocznia z Chabarowska w latach 2004-2006 budowała mniejsze poduszkowce desantowe proj. 12061 Muriena dla Korei Południowej, zaś Jantar odpowiada za remonty dwóch ostatnich rosyjskich Zubrów, które służą we Flocie Bałtyckiej.

Przewiduje się, że wznowienie budowy okrętu proj. 12322 nastąpić w latach 2019-2021, ponieważ w pierwszej kolejności rosyjski przemysł musi się uporać z zastąpieniem ukraińskiej siłowni tych jednostek przez własne wyroby. W tym celu firma Saturn z Rybińska pracuje nad uruchomieniem produkcji turbin gazowych typu M70FRU-2, zaś wytwarzaniem przekładni redukcyjnych mogłoby się zająć przedsiębiorstwo Zwiezda z Sankt Petersburga.

(AN)

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

32 komentarze

MARIAN Czwartek, 22 Czerwca 2017, 14:12
akurat są to dobre systemy by opanować Bałtyk ..zajmują Gotlandię ,Bornholm, Hiume ,Sareme ,Wyspy Alandzkie plus Obwód Kaliningradzki....i mogą zbierać "podatki za użytkowanie akwenu" ...a kraje akwenu Bałtyckiego wyrażą "głębokie zaniepokojenie " ..
jurgen Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 9:43
jedną z odpowiedzi na taki poduszkowiec desantowy może być szybkie minowanie i Pojazd Minowania Narzutowego Baobab z HSW, którego projekt się strasznie ślimaczy przez długie lata - jest a jakoby go nie było. Dotąd był 6 kołowy, teraz IU chce żeby był 8 kołowy (może i lepiej) i z zestawem zdalnie sterowanego KM 12,7 (ZSMU) na szoferce. A HSW na to, że taki ZSMU jest za ciężki (200 kg) i się nie da zrobić i proponuje, że zrobi tylko dziurę w dachu i KM na obrotnicy. Jak może być dodatkowe 200 kg za ciężkie dla 8 kołowego Jelcza, zwłaszcza z przodu, jak z tyłu jest cały ciężki system wyrzucania min. Trzeba by już w końcu wprowadzić tego Baobaba (nawet 8 kołowego) do służby, bo go za granicą nikt nie kupi, jak nie służy WP. Tu generalnie wszystko do tego jest, tylko się IU nie może dogadać z HSW.
dimitris Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 21:29
Czyli dokładnie jak w Gruzji - polskie "gromy" w ilości stu sztuk. Już tam były, ale większości nie wydano nawet wojsku z magazynu. Zgaduję, że tak jak i innego nowoczesnego sprzętu. Choć przecież to Gruzini tę wojnę planowali, Gruzini rozpoczęli... Proszę przekonać mnie, że chodzi jedynie skrajną niekompetencję gruzińskiego MON, nie o sabotaż ? Otóż tak samo odbieram "działanie modernizacyjne" polskiego MON. Jako obserwator i nikt więcej, ale czy tylko ja ?
jan22 Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 8:28
Pięknie się prezentuje jak na pojazd wojskowy a więc z musu do zabijania ludzi . Jak na tamte lata produkcji może desantować ludzi ze sprzętem a mimo to jest odporny na ostrzał . Radzieccy konstruktorzy nie jednokrotnie przewyższali pomysłem nie jeden mózg zachodniego świata . Przykład ( monster kaspijski ) to namacalny pomysł ? Czy Mrija ?
CB Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 20:46
Różnica jest zazwyczaj taka, że ten "zachodni świat" swoje pomysły wprowadza w życie i buduje oraz używa na masową skalę. Rosjanie wymyślają "największe", "najszybsze", "najlepsze" itp. ale później przeważnie nie są w stanie wprowadzić tego do masowej produkcji i na uzbrojenie. Choćby ta przykładowa Mrija, której wybudowano 1,5 egzemplarza (i oddano później Ukrainie, jako nieprzydatne po upadku programu Buran), a "małych" C-5 Galaxy lata bez przerwy ponad 100.
anda Wtorek, 20 Czerwca 2017, 17:50
a AN - 124 ile lata? coś koło 150 szt.
Davien Piątek, 23 Czerwca 2017, 17:46
Wszystkich Rusłanów zbudowano 55 sztuk więc nieżle przesadziłeś. kolejna wpadka.
CB Środa, 21 Czerwca 2017, 15:54
No właśnie na tym polega cały paradoks tego kraju. Potrafią prostotą w produkcji i użytkowaniu oraz ilością (vide np. T-34 czy Kałasznikow) wygrać w wielu dziedzinach, a próbują ciągle udowodnić wyższość socjalizmu nad kapitalizmem (teraz Rosji nad zachodem). Silą się bez przerwy na jakieś dziwne "najlepsze", "najszybsze", "największe" itp. konstrukcje z których niewiele pożytku (oby tylko teoretycznie przewyższały parametrami konstrukcje zachodnie), zamiast produkować to, co potrafią najlepiej.
Davien Czwartek, 22 Czerwca 2017, 13:14
Nawet An-124 zbudowano wszystkich 55 sztuk, a Rosaj ma ok 20.
dimitris Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 7:05
Cztery Żubry sprzedali do Grecji. Grecy jakiś czas temu odstawili je, ale teraz wprowadzili znów dwa do linii i kończą remont trzeciego. Żubry oceniane są tu w superaltywach, co wynika z sytuacji geopolitycznej Morza Egejskiego. Grecy nie napiszą nigdy niczego złego o Rosjanach. Jeśli coś wiedzą, wolą przemilczeć. Ale też nie blokują krytycznego wobec Rosji komentowania.

--------------------------------
Grecja nabyła sporo porosyjskiej broni (m.in. tej NRD-owskiej, od RFN). Obecnie przerabia ją i jest nawet bardzo, bardzo zadowolona. A ciekawe czemu nie przerabiają Polacy ? Na przykład wkładając działka ZSU-23 na nadwozia BWP ? Plus jeszcze nieco nowej elektroniki i może to być (podobno) znakomity, a tani sprzęt !
ken Niedziela, 18 Czerwca 2017, 19:29
Zadajmy sobie pytanie w jakim celu potrzebne są Rosji desantowe poduszkowce o tej wielkości? Przecież nie do ćwiczeń...? Ponoć NDRy mają załatwić cały problem, więc nie ma się czego obawiać, hmmm. Te jednostki działać mogą wyłącznie w warunkach całkowitego panowania nad obroną wybrzeża, co mnie dosyć martwi.
dimitris Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 7:23
Oczywiście ! Grecy mówią to samo - chwalą je, gdyż mają bardzo silną obronę wybrzeży plus liczą na panowanie w powietrzu ! Niemniej Grecy potrzebują ich jako sprawnego medium dostarczającego np. ciężkie i duże gabarytowo srpzęty (i ludzi) na wyspy, setki wysp. Gdy Rosjanie wyłącznie, wyłącznie, wyłącznie do planowanych napaści na sąsiadów.
Więc niech ci ulubieeeeni rosyjscy sąsiedzi nie śpią, nie wybrzydzają, nie organizują akademii i defilad, tylko produkują i modernizują czem prędzej ! A kto sabotuje obronność, tego na bok i to jak najszybciej !
Podpułkownik Wareda Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 10:33
dimitris!

(...). " ... Rosjanie [używają poduszkowców desantowych] WYŁĄCZNIE, WYŁĄCZNIE, WYŁĄCZNIE (podkreśl. moje) do planowanych napaści na sąsiadów". (...).

Panie dimitris!
Hmm! Pańskie powyższe stwierdzenie - jak na forum portalu militarnego, a nie pacyfistycznego - jest bardzo, ale to bardzo oryginalne! Zapewniam Pana, że tego rodzaju stwierdzenia, niezmiernie rzadko można odnaleźć na światowych portalach militarnych. No ale widocznie Pan uznał, że portal D24, jest szczególnym portalem i z pewnością "przełknie" tego rodzaju stwierdzenie!
Panie dimitris!
Rozumiem, że przypisując Rosjanom niecne oraz obrzydliwe zamiary i planowanie wyłącznie, wyłącznie, wyłącznie - napaści na sąsiadów, chce Pan nam jednocześnie uzmysłowić, że pozostałe narody, są niczym innym, jak klasycznymi gołąbkami pokoju. Każdy kraj (oczywiście poza tą okropną Rosją!), który posiada tzw. broń ofensywną, tj. samoloty bombowe, międzykontynentalne pociski rakietowe, wojska pancerne i zmechanizowane, lotniskowce, okręty podwodne, okręty i poduszkowce desantowe oraz - co zrozumiałe - arsenały jądrowe, to pewnie wyprodukował je wyłącznie ... "dla zabicia nudy"? Mam rację?
Pewnie wszyscy inni na świecie, za wyjątkiem tych okropnych i imperialistycznych Rosjan, konstruują, produkują, modernizują i konserwują broń oraz sprzęt wojskowy wyłącznie po to, aby następnie umieścić go - w rozsianych na całym świecie - muzeach wojskowych. Niech wszelkiej maści pacyfiści oraz dziatwa szkolna, podziwia osiągnięcia człowieka w zakresie produkcji militariów. Oczywiście - podkreślam to stanowczo - wyłącznie w salach oraz na placach i dziedzińcach wystawowych w muzeach. I tylko tam! Używanie tego sprzętu na polach bitewnych - nie wchodzi w rachubę! Pacyfizm - tak bardzo zakorzeniony we wszystkich krajach, poza Rosją - nigdy na to nie pozwoli!

Panie dimitris!
Słońce nad Grecją jest piękne i świeci bardzo intensywnie. Jednak dla mnie, chyba odrobinę za mocno.
dimitris Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 10:59
Gdy tylko zacząłem czytać, wiedziałem już kto napisał. Ale bardzo proszę w takim razie wskazać OBRONNE rosyjskie możliwe, sensowne geograficznie zastosowana tych poduszkowców na Bałtyku i M.Czarnym ? Albo dostawcze ?

pozdrawiam rozbawiony.
Ssebo Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 20:57
Najlepsza obrona jest atak
yaro Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 10:00
o czym ty gadasz, a na jakiego to sąsiada Rosja napadła wykorzystując desant morski ?? Czy ty chociaż czytasz to co piszesz ?? Jeśli mamy mówić o napaściach to sa to tylko lądowe. Po drugie widzisz obecnie jakikolwiek kraj na który Rosja musiała by napadać droga morską ??
Wojciech Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 13:26
Gotlandia. Strategicznie położona szwedzka wyspa. Szwedzi już mają pełno w spodniach i przywracają zdolności obronne na Gotlandii.
młokos Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 19:10
Dokładnie. Gotlandia obsadzona ruskimi to blokada całego Bałtyku. Raz tam się obsadzą i będą nie do ruszenia...
dim Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 11:30
Poza tym jaka zaatakowałbyś najszybciej Trójmiasto ? Przez Mazury ? Może Żuławy Wiślane ? A w ogóle do czego słuzy desant ?
dimitris Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 11:17
Gruzję, Polskę, Finlandię, Szwecję, Ukrainę, kogo tylko się da, aby akurat bezkarnie. A czy musi napadać ? - a właśnie taka jej natura, proszę poczytać historię Rosji. Uważnie !

nasz podwórkowy kot też nie musi, jednak chętnie skrada się i atakuje ptaszki. Choć dostawał już za to szyszkami plus kilkudniowy szlaban na wiskas i przy nas już tego nie robi. Przy nas blisko...
Polanski Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 17:43
Hihihi! Bardzo obrazowo to przedstawiłeś. Bardzo sensownie też przedstawiłeś różnicę między użyciem poduszkowców przez Grecję i ew. przez Rosję. Sam o tym nie pomyślałem, że ich zadanie może być właśnie takie. Do desantu to to się nie nadaje. Do Gotlandii o własnych siłach to to się chyba nie dowlecze.
dimitris Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 21:21
Rosjanie projektują świetne (samoloty) płatowce, mogą i poduszkowce.

Rolls-Royce czy raz już dostarczył im, wkrótce po wojnie, wzorów najlepszych na świecie odrzutowych silników lotniczych ? Niby to niewiedzący po co ? Dostarczył 25 sztuk, Rosjanie znakomicie zapłacili, a zaraz potem, jeszcze udoskonalone, podobne silniki latać zaczęły w tysiącach. Pytanie czy właściciele Rollsy Roycea się tym martwili ?

Historia lubi się powtarzać, więc od razu sprawdzam, czy aby Rolls Royce nie tworzy właśnie, zupełnym przypadkiem, projektu napędu dla wielkiego, wielkiego poduszkowca ? Sprawdzam i o dziwo ! właśnie ma go na zamówienie US Navy. Copy - paste, dyskretna duża gotówka i po sprawie.
edi Niedziela, 18 Czerwca 2017, 18:31
Piękne strzelnice. Jak widać Rosja zbiedniała tak bardzo że jak Ukraina wystawia sowiecki sprzęt.
nie pedi Niedziela, 18 Czerwca 2017, 19:37
Te amerykańskie poduszkowce z naszych plaż oczywiście wg ediego lepsze...
yaro Niedziela, 18 Czerwca 2017, 19:00
No popatrz Ty a na Baltops 2017 też używano poduszkowców, to znaczy, że NATO też biedne ? A może one są po prostu skuteczne ? I drugie pytanie a czemu to ameryka chce przywracac do służby stare fregaty Perry ? Też zbiedniała ? A czemu Ameryka przywróciła do służby pamiętające czasy wojny w Wietnamie OV-10 i od 2015 wykorzystują je do nalotów na bliskim wschodzie ? co też z biedy ???
b Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 0:31
Sa skuteczne pod warunkiem calkowitego panowania w powietrzu, fregaty OHP odeszly do lamusa w Navy bo mialy inne zadania ( zimnowojenne ), ktore obecnie staja sie ponownie aktualne ( fregaty wymagaja przezbrojenia i modernizacji ) .
Brazil Niedziela, 18 Czerwca 2017, 21:51
Oczywiście, że USA z braku funduszy, zbyt duże luki w liczbie statków w stosunku do planowanych 330. Rosja nie ma Mistrali. Inna rzecz, że Ken ma rację, Rosja po rak kolejny potwierdza swoje agresywne intencje. Chyba, że to poduszkowce obronne.
Kiedyś logika była w cenie Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 7:54
Ruskie poduszkowce potwierdzają agresywne intencje, amerykańskie lotniskowce i okręty desantowe rozlosowane na całym swiecie to broń defensywna.
dk. Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 10:42
Różnica międy Rosją, a US jest między innymi ta, że USA nie chcą cię, nawet gdybyś w autentycznym referendum poprosił ich o przyjęcie. Podczas gdy Rosja, gdziekolwiek postawi swój armiejnyj but, zaraz fałszuje wyniki przymusowych referendów o przyłączenie do swego Raju. I nie inaczej było w Białymstoku (1939), zawsze i wszędzie "przytłaczająca większość" głosujących, zawsze "ogromna frekwencja".
historia Sobota, 24 Czerwca 2017, 0:00
Ale my już należymy do amerykańskiego Raju. Ich wojska paradują po naszych miastach i nasi politycy nie mają nic do powiedzenia. Narzucony mamy system handlowy a amerykańscy lobbyści roztrzygają największe przetargi w kraju (F-16). W sprawie przyłączenia do NATO nie było żadnego referendum xD
oskarm Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 9:46
@Kiedyś logika była w cenie,
W tej "walce o pokoj" jest jedna roznica. Rosjanie od 1999 roku zajeli terytoria 3 swoich sasiadow. Przypomnisz mi kiedy ostatnio zrobili to Amerykanie?
Borkow Wtorek, 20 Czerwca 2017, 10:04
USA swoich sąsiadów zajeli już dawno, zostawili tyle ile zechcieli, tak jak Rosja.
A teraz USA zajmuje nie sąsiadów ale terytoria dowolnych potrzebnych ich krajów, na dzień dzisiejszy okupuje, część Syri, Kuby.Panamy, okupuje Afganistan, Koree Poludniową, Japonię, jeszcze częściowo Niemcy i Włochy.