Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Śmierć przywódcy Państwa Islamskiego?; Siły specjalne USA na Filipinach; Potrzebna aktualizacja polskiej doktryny wojennej; Specjalsi potrzebują średniej wielkości śmigłowców; Rosja zablokowała USA w Syrii

Samoloty P-3 Orion fot. US Navy
Samoloty P-3 Orion fot. US Navy

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Fakt, „Szef ISIS zabity?”: Syryjska telewizja podała informacje o śmierci przywódcy Państwa Islamskiego. „Przywódca tzw. Państwa Islamskiego, 46-letni Irakijczyk Abu Bakr al-Baghadi, został zabity podczas ataku lotniczego na irackie miasto Rakka, które jest stolicą islamistów”.


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „USA wysłały armię na Filipiny”: Amerykańskie siły specjalne wspierają filipińskie siły zbrojne w walce z dżihadystami w mieście Marawi na wyspie Mindanao. „W walkach o odbicie miasta z rąk ekstremistów zginęło już 60 filipińskich żołnierzy oraz 20 cywilów. Ponadto śmierć poniosło 138 dżihadystów związanych z organizacją zbrojną Abu Sajaf - jedną z regionalnych odnóg tzw. Państwa Islamskiego (IS). [...] w weekend nad Marawi krążył amerykański samolot rozpoznawczy P-3 Orion. W części miasta kontrolowanej przez terrorystów przebywa obecnie ok. tysiąca cywilów. Część z nich wykorzystywana jest jako „żywe tarcze" podczas walk z rządową filipińską armią”.


Waldemar Skrzypczak, Wprost, „Doktryna wojenna tematem tabu”: Generał Waldemar Skrzypczak apeluje o zaktualizowanie doktryny wojennej naszego kraju.  „Doktryna wojenna jest w rozsypce. Zapomniano o niej w ferworze walki politycznej wokół armii. Dynamicznie rozwijające się nowe technologie wojskowe zrewolucjonizują nasze wyobrażenia o przyszłej wojnie.[...] Warto jeszcze wiedzieć, że jasno sformułowana doktryna wojenna jest podstawą do formułowania zasad działań, regulaminów i w końcu podręczników do nauczania elementarnej wiedzy o prowadzeniu wojny na każdym szczeblu”.


Anna Nowak, Polska The Times, „Co dalej z bardzo potrzebnymi śmigłowcami dla polskiej armii?”: Wywiad z ekspertem wojskowym, mjr. rez. dr. Michałem Fiszerem.  ”Jeśli siły specjalne mają używać tylko jednego typu śmigłowca, musi on być średniej wielkości, zdolny do zabrania większej grupy specjalnej na pokład bądź zdolny do ewakuacji [...]”.


Krzysztof Podgórski, Dziennik Trybuna, „Zablokowana ekspansja”: Wojna światowych potęg militarnych w Syrii wciąż trwa. „Przeprowadzona w południowej Syrii operacja wojsk rządowych odcięła wojskom amerykańskim i sojuszniczym, oraz wspieranym przez nie rebeliantom, możliwość ofensywy na tereny południowo wschodniej Syrii. [...] Manewr ten był swego rodzaju „odpłatą" Amerykanom za ich akcję desantową pod Tabka, w wyniku której wspierani przez USA Kurdowie dla odmiany zablokowali armię syryjską na północy Syrii, uniemożliwiając jej wyzwolenie prowincji Rakka z rąk ISIS. „Gra" wielkich mocarstw o Syrię trwa, zwycięstwo w ostatniej partii należy jednak bezsprzecznie do Rosjan”.

 

 

kmdr por. rez. Maksymilian Dura dla TVP o planowanej wizycie Donalda Trumpa w Polsce: „Polska jest największym krajem na wschodniej flance - ma jedną z najsilniejszych armii, wydaje jeden z największych budżetów na wojsko. W związku z powyższym tutaj jesteśmy rzeczywiście bardzo pomocni i możemy stanowić bazę dla Stanów Zjednoczonych w momencie, kiedy trzeba będzie wzmocnić wschodnią flankę NATO”. Źródło: TVP

Reklama

Komentarze

    Reklama