Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Cele terrorystów w Europie; Sekretarz Generalny NATO o przyszłości Sojuszu; Zamach w Manchesterze; Projekt powołania PSO już w sejmie; Ekspert ds. terroryzmu o możliwości zamachu w Polsce; Zmiany w strukturze dowodzenia

Fot. ceasefiremagazine.co.uk
Fot. ceasefiremagazine.co.uk

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Monika Rębała, Gazeta Wyborcza, „W Europie jest wiele celów dla terrorystów”: Wywiad z Yan St-Pierre, doktorem nauk politycznych, szefem MOSECON, niemieckiej firmy doradzającej w sprawach bezpieczeństwa„Z informacji, jakie mamy dotychczas, wynika, że z przeprowadzeniem ataku celowo czekano do zakończenia koncertu. To coś nowego - ci, którzy uderzyli przed Stade de France w Paryżu w listopadzie 2015 r. czy w lipcu 2016 r. w niemieckim Ansbach, próbowali się przedostać do środka. Tym razem czekano na zakończenie imprezy [...] Strumień ludzi wychodzących z imprezy to bardzo atrakcyjny cel dla zamachowców. Wygląda też na to, że celowo wybrano koncert, na którym większość widowni stanowiła młodzież i dzieci, by wywołać większy szok.”


Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „NATO wraca do Europy”: Wywiad z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem. „Siła paktu polega na tym, że bezustannie udowadniamy, że w podstawowych sprawach jesteśmy zgodni i że jesteśmy tutaj po to, żeby nawzajem się bronić.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Krwawa rzeź w Manchesterze”: W Wielkiej Brytanii zginęły 22 osoby. „Staliśmy się ofiarą bezdusznego ataku terrorystycznego, jednego z najgorszych w naszej historii. Zrobimy wszystko, by w pełni wyjaśnić tę zbrodnię - przyznała wczoraj brytyjska premier Theresa May. W obliczu tragedii, jaka dotknęła Wielką Brytanię, tamtejsze partie polityczne zawiesiły kampanię przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 8 czerwca.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „BOR: gruntowna wymiana kadr”: Projekt ustawy powołujący Państwową Służbę Ochrony trafił do konsultacji sejmowych. „Projekt [...] przewiduje wzmocnienie następcy Biura Ochrony Rządu, czyli PSO, m.in. poprzez nadanie mu statusu centralnego organu administracji państwowej (mają go również inne służby specjalne) oraz możliwości prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych.”


Tomasz Walczak, Super Express, „Polska mało atrakcyjna dla terrorystów”: Wywiad z dr. Krzysztofem Liedelem, ekspertem ds. terroryzmu. „Co, pańskim zdaniem, sprawia, że Polska nie jest tak atrakcyjnym celem ataków jak wspomniane przez pana Wielka Brytania, Francja czy Niemcy? - Przede wszystkim wynika to z faktu, że nasza rola na arenie międzynarodowej jest inna niż wymienionych krajów. I to zarówno w kontekście walki z tzw. Państwem Islamskim, realizacji naszych interesów na Bliskim Wschodzie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w przeciwieństwie do państw zachodnich nie mamy w Polsce radykalnej mniejszości muzułmańskiej”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Sztab bez schematów”: Podczas prezentacji Strategicznego Przeglądu Obronnego, przedstawiono nową reformę struktur dowodzenia. „W strukturze rosnącej liczbowo armii ma powstać czwarta dywizja wojsk lądowych, zapowiada się też wzmocnienie roli trzech istniejących jako struktur dowódczych, a nie tylko administracyjnych. Powstanie nowe dowództwo na szczeblu korpusu w Krakowie. W zarządzaniu Siłami Zbrojnymi przywrócony zostanie układ sprzed reformy struktur dowodzenia z 2014 roku.”


Krzysztof Podgórski, Dziennik Trybuna, „Południowa Syria – nowy obszar konfliktu, nowe siły, nowe ofiary”: Polscy żołnierze wspierają amerykańskie siły specjalne w Jordanii? „W Jordanii przebywa polski kontyngent wojskowy. Liczy 80 osób. Według francuskich ekspertów, polscy żołnierze prowadzą działania bojowe w sąsiedniej Syrii i w Iraku. Koordynować operacją ma Dowództwo Operacji Specjalnych USA. Polskie ministerstwo obrony narodowej dementuje te informacje. Jak jest naprawdę?”

kmdr por. rez. Maksymilian Dura dla TVN o planach Antoniego Macierewicza dotyczących modernizacji armii: Myślę, że tego się nie uda zrobić ze względu na koszty. Potrzeby modernizacyjne, jeżeli chodzi o siły zbrojne, są tak duże, że nie starczy pieniędzy na to, żeby wprowadzić następne 150 tys. wojska. To jest po prostu niemożliwe”. Źródło: TVN

 

 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Oficer

    Panie komandorze co Pan wygaduje? Uczyliśmy Pana, że "Never say never" . Żolnierz nie może myśleć, że tego się nie uda zrobić, że coś jest niemożliwe. Czy tak myśleli zdobywcy Monte Casino i Powstańcy warszawscy?.

Reklama