Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: NSR nieprzydatne w systemie obrony państwa?; Polscy żołnierze wyruszają na Łotwę i do Rumunii; Wizyta amerykańskiego prezydenta w krajach arabskich; Szef MON o Strategicznym Przeglądzie Obronnym

Fot. kpr. Sebastian Czyżowicz
Fot. kpr. Sebastian Czyżowicz

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Za mało strzelania i ćwiczeń na poligonie”: Negatywne opinie żołnierzy o Narodowych Siłach Rezerwowych. „Zawodowi wojskowi nisko oceniają przydatność dla systemu obrony państwa żołnierzy z Narodowych Sił Rezerwowych. Ci zaś krytycznie patrzą na szkolenia organizowane przez armię […].”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Polska armia o europejskim zasięgu”: 200 żołnierzy z 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa zostanie wysłanych do Rumunii. Polscy żołnierze również będą wchodzić w skład batalionowej grupy bojowej, która na Łotwie jest formowana pod dowództwem kanadyjskim. „W przyszłym tygodniu nasi wojskowi ruszą na Łotwę. Ponad dwustu pojedzie też do Rumuni”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Trump do muzułmanów: Pozbądźcie się terrorystów!": Wizyta amerykańskiego prezydenta w krajach arabskich. „Wezwaniem do przywódców państw arabskich o wniesienie własnego wkładu w walkę z terroryzmem zakończył swoją wizytę w Arabii Saudyjskiej amerykański prezydent Donald Trump. Wczoraj rozpoczął zaś dwudniową wizytę w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. W swoim przemówieniu w niedzielę wieczorem na spotkaniu z przywódcami 55 państw muzułmańskich w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Wojsko ma wytrzymać uderzenie”: Wywiad z szefem MON, Antonim Macierewiczem. „Celem działań MON jest doprowadzenie do sytuacji, gdy polskie siły zbrojne będą mogły zatrzymać każdego przeciwnika. Strategiczny Przegląd Obronny służył sformułowaniu planu, który doprowadziłby do takiego efektu. To było na pewno jedno z największych, jeśli nie największe przedsięwzięcie diagnostyczno - analityczne w sferze militarnej, jakie miało miejsce w ubiegłych dziesięcioleciach. [...] jego konkluzją jest to, że postawiony cel jest możliwy do zrealizowania, to znaczy, że polska armia nawet bez sojuszników jest w stanie na dłuższy czas skutecznie zatrzymać natarcie ze strony naszego przeciwnika.”

Reklama

Komentarze

    Reklama