Samolot USA przechwycony przez chińskie Su-30

OPUBLIKOWANO: Piątek, 19 Maja 2017, 11:03
Su-30SM

Dwa chińskie samoloty Su-30 dokonały "nieprofesjonalnego" przechwycenia samolotu USA do wykrywania promieniowania, gdy ten wykonywał rutynowy lot w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Wschodniochińskim - przekazała armia amerykańska. 

"Ta sprawa jest omawiana z Chinami za pośrednictwem właściwych kanałów dyplomatycznych i wojskowych" - oświadczyła rzeczniczka amerykańskich sił powietrznych ppłk Lori Hodge.

Jak dodała, ocena incydentu opiera się na wstępnych raportach załogi przechwyconego specjalistycznego samolotu badawczego Boeing WC-135, w których opisano "manewry chińskiego pilota, a także prędkość i bliskość obu (chińskich) samolotów". Hodge powiedziała, że armia USA wszczęła dochodzenie w sprawie czwartkowego incydentu. Zaznaczyła, że WC-135 w chwili przechwycenia wykonywał rutynową misję w zgodzie z zasadami prawa międzynarodowego.

Czytaj także: Chiny skopiują napęd Su-35? "Sześć silników na samolot"

Chiny wysuwają roszczenia terytorialne do niemal całości akwenów Morza Wschodniochińskiego i Morza Południowochińskiego, wbrew protestom pozostałych państw regionu - przypomina w piątek BBC. 8 lutego w pobliżu mielizny Scarborough na Morzu Południowochińskim doszło do incydentu z udziałem samolotu szpiegowskiego P-3 amerykańskiej marynarki wojennej i chińskiego samolotu wojskowego, które zbliżyły się do siebie na odległość 305 metrów. Strona amerykańska określiła wówczas ten incydent jako niebezpieczny, ale i nieunikniony.

Czytaj także: USA zablokują dostęp Chin do kluczowych wysp?

PAP - mini

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

21 komentarzy

jacek Niedziela, 21 Maja 2017, 9:34
Jakie podstawy mają chińskie roszczenia?- to ,że dżonki pływały po okolicznych morzach świata już w xv w ? - to trochę za mało - ten kraj pokaże jeszcze swoje wyjatkowo agresywne oblicze juz niedługo....
Sobota, 20 Maja 2017, 13:27
Jak zostanie przechwycony rosyjski samolot - to wiadomo, ze szpiegowski.
Jak zostanie przechwycony amerykański samolot - to wiadomo, że badawczy...
rozczochrany Piątek, 19 Maja 2017, 16:22
"samolot do wykrywania promieniowania". Czyli samolot zwiadu elektronicznego. Po co to udawanie. A przechwycenie było nad obszarem spornym który Chińczycy uwazają za swój.
ffaafs Piątek, 19 Maja 2017, 15:44
No i co z związku z tym ? Często takie incydenty na całym świecie się zdarzają.
ffddf Piątek, 19 Maja 2017, 14:12
Ładne zdjęcie. Co prawda to Rosyjski a Nie Chiński egzemplarz
van Piątek, 19 Maja 2017, 13:58
"mielizny Scarborough"
język w słuzbie propagandy, akurat strona chińska nie uważa aby Scarborough to była mielizna tylko regularna wyspa należąca do terytorium Chin, a co za tym idzie to nie są żadne wody międzynarodowe. dla poszukujących obektywizmu polecam zdanie drugiej strony - anglojezyczny kanał agnecji Xinhua
Bb Piątek, 19 Maja 2017, 13:54
Ha ha wczoraj było polskie F-16 przechwycily rosyjski samolot szpiegowski.

Dziś mamy chińskie Su-30 przechwycily samolot usa. Gdzieś tylko znikła adnotacja, że byl szpiegowski ;-) Oczywiście przechwycenie było nieprofesjonalne. Ciekawe co na to Chińczycy ;-)
Whiro Piątek, 19 Maja 2017, 13:50
Do Gall anonim. Jeśli napieranie na samolot USA było w strefie międzynarodowej to było to nieprofesjonalne. Tam mogą co najwyżej być ale zachować Przepisy bezpieczeństwa.
Urko Sobota, 20 Maja 2017, 0:51
Tak formalnie to trybunał w Hadze uznał ten obszar za strefę ekonomiczną Filipin. Chińczycy się tam panoszą i roszczą sobie prawa do wszystkiego w okolicy, tak jak 85% Morza Południowochińskiego. Poza Filipinami i Chinami do mielizny Patang i leżących na niej wysepek mają też pretensje: Wietnam, Malezja i Brunei...
lk5 Piątek, 19 Maja 2017, 13:44
"...samolotu szpiegowskiego P-3 amerykańskiej marynarki wojennej..." szpiegostwo jest chyba zakazane prawem międzynarodowym. Szpiedzy nie są chronieni żadnymi konwencjami międzynarodowymi. Z tego co wiem, oficjalnie, żadne państwo świata nie posiada żadnych środków szpiegowskich. Są agencje i służby wywiadowcze, informacyjne, ale nie szpiegowskie? I to w międzynarodowej przestrzeni? Szpiegowanie, to wrogie działania podejmowane przez środki pozbawione oznaczeń państwowych. P-3 to samolot zwiadu EM i w barwach Navy nie może szpiegować nawet jakby chciał.
KrisNY Piątek, 19 Maja 2017, 13:32
Dziwne ze jakos zawsze Rosjanie i Chinczycy przechwytuja samoloty rozpoznawcze i transportowe. Jakos nie kwapia sie do mysliwcow.
ali z bali Piątek, 19 Maja 2017, 13:27
Czyżby dwie miary mierzenia incydentów - na Bałtyku oraz morzu Chińskim ? W pierwszym nie profesjonalizm Rosjan , w drugim oczywiście profesjonalizm USA ? To tylko przeganianie maszyn na morzach w międzynarodowej strefie !!!!
tak tylko... 3 Piątek, 19 Maja 2017, 12:18
Wczoraj pisaliście, że Polskie F-16 przechwyciły Rosyjskiego "Szpiega"
Dziś Chińczycy przechwycili USA szpiega.
Gall Anonim Piątek, 19 Maja 2017, 11:31
Jeżeli chińskie myśliwce zmusiły amerykańską maszynę do wycofania się, to przechwycenie było jak najbardziej profesjonalne.
Anty C-cal przed 500+ Piątek, 19 Maja 2017, 14:32
przeciwnie do "obrony" USS cook przed kozaczeniem nad jego masztami. i naszym heli. Ale doceniam znaczenie floty. Po wywaleniu na obie burty salw 76mm Wprowadzili nasi heli do akcji. Nie "przyduszone" te 0krzyczane 130km od Rosiji
yaro Piątek, 19 Maja 2017, 14:05
Żeby to nie skończyło sie tak jak kiedys kiedy Chińczycy zmusili wywiadowczy samolot USA do wylądowania na swoim terytorium i sobie wszystko przepatrzyli, wtedy Ameryka nabrała wody w usta i dziś nie zrobiła by więcej.
Davien Piątek, 19 Maja 2017, 18:58
Chodzi ci o wypadek spowodowany przez pilota J-8 który zakończył się jego smiercią i zmusił EP-3 do ladowania? Chinski pilot na pewno był z tego zadowolony:(
yaro Piątek, 19 Maja 2017, 22:26
Chiński pilot zapewnienie nie był z tego zadowolony, pewnie jego rodzina też choć został za to bohaterem tego kraju, za to służby wywiadowcze Chin i Rosji były bardzo z tego zadowolone. A znając oba kraje to życie ludzkie w tamtym okresie nie znaczyło wiele przy wypełnianiu misji dla ojczyzny.
grzesiek Piątek, 19 Maja 2017, 13:14
ale do wycofania się skąd z przestrzeni nad wodami międzynarodowymi?
puenta Piątek, 19 Maja 2017, 12:47
Jeśli samochód wjedzie Ci przed sam zderzak z prędkością identyczną jak Twoja, nie zmuszając Cię do hamowania, ani zmiany kierunku jazdy to znaczy, że wykonał ten manewr profesjonalnie?
P.S. Dodaj do tego, że jedziesz ciężarówką.
Kosmit Piątek, 19 Maja 2017, 14:53
Dobra analogia.