Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ostróda stolicą polskiej obronności

Fot. Pro Defense
Fot. Pro Defense

Wraz z początkiem czerwca Ostróda (woj. warmińsko-mazurskie) po raz kolejny będzie centrum polskiej proobronności. Stanie się tak dzięki odbywającej się w Expo Mazury, II edycji targów proobronnych Pro Defense objętych patronatem honorowym przez Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza i Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską.

W dniach 1-4 czerwca wszyscy miłośnicy militariów będą mogli zobaczyć najnowszy polski sprzęt wojskowy, pokazy specjalne formacji wojskowych oraz wziąć udział w panelach tematycznych towarzyszącej konferencji proobronnej. Tegoroczna edycja zostanie wzbogacona o nowy element edukacyjno-historyczny, czyli Polską Ścieżkę Zbrojeniową, którą swoim mecenatem objął Partner Strategiczny wydarzenia – Polska Grupa Zbrojeniowa.

Pro Defense otrzymało pełne wsparcie Biura do spraw Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej, jednostek Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz instytucji ściśle związanych z szeroko pojętą wojskowością. Pro Defense jest skierowane do wszystkich obywateli naszego kraju, a zwłaszcza tych, dla których patriotyzm nie jest tylko słowem i którym zależy na aktywnym zaangażowaniu w bezpieczeństwo/budowanie bezpieczeństwa Ojczyzny. Głównymi adresatami Targów są zatem wszelakie stowarzyszenia paramilitarne, organizacje proobronne i klasy mundurowe. Pro Defense ma pokazać, jak liczne są tego typu formacje oraz jak ogromną rzeszę ludzi skupiają. W swojej idei Targi oraz wydarzenia im towarzyszące mają wymiar edukacyjny, a także mają stanowić platformę służącą wymianie informacji i doświadczeń, które pozwolą na wypracowanie skutecznego modelu funkcjonowania systemu proobronnego w obecnej sytuacji geopolitycznej i jego współpracy z polską armią, w tym z Wojskami Obrony Terytorialnej. 

Targi w swej formule wystawienniczej są okazją do prezentacji sprzętu i wyposażenia przez Wojsko Polskie. Sprzętu wojskowego i indywidualnego wyposażenia żołnierza odpowiadającego najwyższym standardom w ramach zwalczania zagrożeń, zapobiegania ich skutkom i niesienia pomocy ofiarom. Swoją ofertę prezentować będą również producenci i dystrybutorzy specjalistycznego sprzętu szkoleniowego, logistycznego, komunikacyjnego, ratowniczego i bezpieczeństwa osobistego, a także innych produktów i usług niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania obrony cywilnej. Będzie tu można znaleźć również propozycje firm związanych z survivalem, outdoorem i prepperingiem. 

W gronie wystawców znajdzie się także Partner Strategiczny wydarzenia Polska Grupa Zbrojeniowa, która prezentować będzie najnowsze rozwiązania techniczne i potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Nowością na tegorocznej edycji targów będzie Polska Ścieżka Zbrojeniowa, czyli ścieżka historyczno-edukacyjna zorganizowana pod egidą Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Ścieżkę będą mogli przebyć wszyscy odwiedzający targi Pro Defense bez względu na wiek. Zakres tematyczny obejmować będzie historię Polski, aż od czasów pierwszych Piastów i umożliwi on interaktywne poznanie różnych epok ze szczególnym naciskiem na elementy dotyczące polskiej wojskowości. Elementem ścieżki będzie także specjalny wojskowy tor sprawnościowy. Oprócz walorów edukacyjnych przejście ścieżki pozytywnie wpłynie na ukształtowanie świadomej postawy patriotycznej uczestników oraz przybliży ideę proobronności kraju. Ścieżka będzie nie tylko wycieczką w przeszłość, ale pozwoli podejrzeć jak będzie kształtować się przyszłość m.in. dzięki interaktywnym ekspozycjom Wojsk Obrony Terytorialnej i Polskiej Agencji Kosmicznej. 

Głównymi wydarzeniami towarzyszącymi Targom Proobronnym Pro Defense jest Międzynarodowa Konferencja Organizacji Proobronnych, poświęcona działalności proobronnej w Polsce i na świecie oraz Ogólnopolski Piknik Proobronny Klas Mundurowych, integrujący uczniów tych klas oraz pozwalający na wypracowanie spójnego modelu funkcjonowania szkół o profilu mundurowym. Spotkanie przedstawicieli klas mundurowych w tym roku będzie połączone z ogłoszeniem listy szkół, które włączą się w pilotażowy program wspierania klas mundurowych opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Marek1

    Litości please - CO chcą pokazywać ludziom firmy PGZ ??? CO produkują na światowym poziomie ?? Nasi mniejsi, biedniejsi sąsiedzi bija nas na głowę prawie w każdej dziedzinie jeśli chodzi o przemysł zbrojeniowy. Białoruś, Serbia, Czechy ... eechhhh szkoda nawet słów ...

Reklama