„Kornety” w Syrii. Specnaz ujawnia informacje

OPUBLIKOWANO: Piątek, 19 Maja 2017, 10:52

Komandosi rosyjskiego specnazu ujawnili informacje dotyczące bojowego wykorzystania w Syrii zestawów przeciwpancernych rakiet kierowanych „Kornet”.

Rosjanie bardzo rzadko informują o sposobie, w jaki ich żołnierze wykonywali zadania bojowe z wykorzystaniem najnowszego uzbrojenia. W przypadku zestawu przeciwpancernych pocisków kierowanych „Kornet” uczyniono jednak wyjątek. W wywiadzie opublikowanym w rosyjskich mediach komandosi specnazu ujawnili bowiem, jak sprawdzało się to uzbrojenie w faktycznych działaniach bojowych.

Opisali oni m.in. ich atak przeprowadzony na kolumnę bojowników w Syrii. Bojownicy ci działali w następujący sposób: na przód kolumny wysuwali buldożer zabezpieczany nawet czterema płytami stalowymi, pomiędzy które był wsypany piasek. Trafienie takiej maszyny pociskami z niekierowanych granatników przeciwpancernych RPG-7 było najczęściej nieskuteczne. Za buldożerem poruszał się wypełniony materiałem wybuchowym i prowadzony przez samobójcę pojazd, zbudowany najczęściej na bazie BMP-1 („Szahid-mobile”).

Mając kierowane uzbrojenie Rosjanie mogli z łatwością zaatakować drugą maszynę. Już pierwszy pociskiem trafili skutecznie w BMP-1. Eksplozja była bardzo silna, w jej wyniku został unieruchomiony buldożer, a około jedna trzecia stojącego w odległości 50-70 metrów pięciopiętrowego budynku „po prostu się złożyła”.

Po zniszczeniu BMP trzeba było zmienić pozycję, ponieważ przeciwnik był wyposażony w dużą ilość PTRK [red. kompleksów rakiet przeciwpancernych], głównie zagranicznej produkcji. I po wystrzale, tak około 30-40 sekund na naszą ogniową pozycję przyleciała rakieta. Nam jednak udało się zniszczyć BMP i odejść na drugie stanowisko.

Komendosi Specnazu

Ta sama grupa komandosów w ciągu następnej półtora godziny zniszczyła „Kornetami” czołg bojowników i później zestaw artyleryjski „ZU-23 na pojeździe samochodowym, który zabezpieczał wsparcie ogniowe idących do przodu naszych przeciwników”.

Chciałoby się przekazać oddzielne podziękowanie dla naszego „Korneta”, który po raz kolejny pokazał się z najlepszej strony. Często do tego uzbrojenia po prostu modliliśmy się, jeśli można tak powiedzieć.

Komendosi Specnazu

Kompleks przeciwpancerny „Kornet” jest produkowany przez zakłady „priborostojenija” KBP Tuła od 1998 r. Jest to uzbrojenie kierowane laserowo – specjalnie przeznaczone do niszczenia czołgów i pojazdów opancerzonych. Według Rosjan jest to uzbrojenie skuteczne również w odniesieniu do pojazdów wyposażonych w system dynamicznej ochrony. Zestaw może być wykorzystany do odległości do 5500 m w ciągu dnia i do 3500 m nocą.

Niestety poza Rosjanami skuteczność „Kornetów” sprawdzili równie dżihadyści którzy za pomocą zdobytych w różny sposób zestawów tego typu zniszczyli co najmniej dwa tureckie czołgi M60T wyposażone w pancerz reaktywny. Za każdym razem strumień gorącej plazmy z pocisku przepalał pancerz i powodował wybuch amunicji wewnątrz pojazdów bojowych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

53 komentarze

dim Sobota, 20 Maja 2017, 9:39
A jakie wnioski dla polskich wojsk lądowych ? Panowie utrzymujecie tu (często), na przykład że czołgi potrzebne są Wojsku Polskiemu do kontrataków... Ponoć chcecie tego starocia jeszcze dokupić ? Choć jest dziesiątki razy droższe od bardzo nowoczesnych, kierowanych pocisków p/panc ? A może jednak lepiej byłoby dokupić kilka tysięcy pocisków p/panc ? A wobec oczywistej przewagi wroga, głównie tych dalekiego zasięgu ?
dim Sobota, 20 Maja 2017, 4:18
M60T, to (według angielskiej Wiki, cywil jestem), zupełnie niestary, raczej nowy czołg izraelski Sabra, dostarczany Turkom. od 2007.
Ciekawe jak Kornet będzie sobie radzić z Altay'em ? Grecy szykują się właśnie do zakupów kolejnych Kornetów, jako odpowiedź na Altay'e
Kiks Piątek, 19 Maja 2017, 22:58
To mnie rozwaliło "szahid mobile". Poza tym, te sowieckie legendy.. Pewnie ołtarzyki sobie budują z tych Kornetów.
Anty C-cal przed 500+ Piątek, 19 Maja 2017, 18:53
CYTAT..."i prowadzony przez samobójcę pojazd, zbudowany najczęściej na bazie BMP-1 "...tyle w temacie. Mamy na heli miliardy, nie ? widzimy efektu nad Donbasem??
dk. Sobota, 20 Maja 2017, 4:19
Nic nie widzimy, gdyż wszystkie spadły na ziemię, zaraz na początku.
artem0 Piątek, 19 Maja 2017, 16:07
Rosjanie muszą mieć kompleksy bądź Putin na jakieś wew. problemy skoro pompują atmosferę wrzutkami o skutecznym użyciu Kornetów. Możliwe że chcą zatrzeć wstydliwe wpadki Specnazu w Donbasie. Wszystko na użytek polityki wewnętrznej.
Inż Sobota, 20 Maja 2017, 6:35
Czasami mnie zastanawia poco są takie wrzutki, gdyby Rosjanie mieli kompleksy to by o tej broni pięli we wszystkich mediach, natomiast autor artykułu otwarcie pisze, że Rosjanie o sięgną bardzo mało i rzadko piszą.
EMANULEL Piątek, 19 Maja 2017, 15:08
Kornet to taki protoplasta naszego Pirata. Pirat przebija 700mm stali i przy jednej głowicy jest bardzo lekki. Lobby niemiecko-francusko-izraelskie blokuje jego wprowadzenie do produkcji ale i tak go kupimy. Nasza broń jest najlepsza!!!! Pamiętajcie tylko PIRAT dla naszej OT!!!
Vvv Sobota, 20 Maja 2017, 1:36
Pirat to bubel i nieudana kopia corsarza. Pirat nie ma prekursora i przebija 350mm a za era max 50mm. Corsarz przebija za era 550-600mm
KrzysiekS Piątek, 19 Maja 2017, 23:34
KrzysiekS->EMANULEL
Piszesz o założeniach Pirata czy już o czym konkretnym?
Victor Piątek, 19 Maja 2017, 18:40
Rozumiem że wg Ciebie Pirat jest nasz i sami go opracowujemy? Bo nie jest ciągle gotowy. Na razie tylko jest to ciągle prezentowana makieta. A przebijalność Pirata jest wielką zagadką. Zwłaszcza żenie posiada penetratora więc przeciwko pancerzom reaktywnym możebyć nieskuteczny. Fizyki się nie oszuka.
Vvv Sobota, 20 Maja 2017, 1:37
Prekursora a mesko na mspo mówiło o max 350mm. Ogólnie nasza PGZ nie potrafi tego robić
Butan Piątek, 19 Maja 2017, 17:19
No i nasza OT to będą prawdziwe piraty nawet flagę de zrobią z czaszką.
jarek Piątek, 19 Maja 2017, 15:08
No i co z tego wynika? Bez urazy, ale BWP to się da zniszczyć ogniem z km 12,7mm. A czołg, o którym mowa to najpewniej T72 albo nawet T55 zdobyty na armii syryjskiej, więc z RHA na poziomie 350 w najgrubszym miejscu. Kornet to bez wątpienia dobra broń, ale jak dobra, raczej się nie dowiemy, bo nie zanosi się na regularną wojnę, w które po jednej stronie będą Kornety, a po drugiej czołgi NATO.
dim Sobota, 20 Maja 2017, 4:28
Zawsze, niemal każdego dnia, na włosku wisi wojna grecko-turecka, pamiętaj o tym. I choć głównie morsko-lotnicza, na granicy lądowej też może się coś dziać, wszak Turcja i tam ma roszczenia, ostatnio aż po Saloniki (wiadomość ustami Erdogana). A Grecy mają Kornety.
yaro Piątek, 19 Maja 2017, 22:43
BWP a BMP1 to chyba różnica. Czytałeś artykuł czy tylko nagłówek. Przeczytałeś chociaż, że po odpaleniu pocisku mieli 40 sekund by zmienić pozycję, wyobrażasz sobie atak wielkokalibrowym karabinem na BMP-1 i zniszczenie tego wyładowanego materiałami wybuchowymi pojazdu w czasie mniejszym niż 40 sek (poza tym jakoś sobie nie wyobrażam by zwykły pocisk karabinowy spowodował detonację ładunków w nim zgromadzonych) i jeszcze chcesz mieć czas na zmianę pozycji, i jeszcze masz mieć siły by ten wielkokalibrowy karabin ciągnąc za sobą.
Zastanów się trochę co napisałeś bo to pachnie okrutną bzdurą wojskową.
Davien Sobota, 20 Maja 2017, 13:43
Yaro akurat BMP1 i BWP 1 to jedno i to samo. A co do tej kontry to o wiele trudniej wykryć WKM niz wyrzutnię PPK zwłaszcza po odpaleniu
yaro Sobota, 20 Maja 2017, 15:11
Pancerz przedni był odporny na ostrzał pociskami kalibru 12,7 mm.
Tak tylko z viki
Davien Niedziela, 21 Maja 2017, 8:17
Jakobys nie zauwazył nie pisałem o powodzeniu próby takiego ataku, bo jest oczywiste że WKM-em pancerza czołowego dowolnego BWP nie przebijesz
uofca zombie Sobota, 20 Maja 2017, 12:48
Tak. Pomiędzy BWP-1 a BMP-1 jest różnica. W zapisie. Reszta uwag niestety tej samej "jakości".
ryto Piątek, 19 Maja 2017, 15:05
zdecydowanie dobra bron. widac juz w syri od dawna jak jest uzywana
Rabek Piątek, 19 Maja 2017, 14:48
Ruskie modlą się do broni. To nie nowina. Jak ktoś chce zobaczyć kompletnie odjechany film na temat ruskiego boga (ufff!) czołgów i złego Tygrysa-ducha z 88mm ogonem to możne obejrzeć "Białego Tygrysa" (szukaj na youtube)
yaro Piątek, 19 Maja 2017, 14:17
Według informacji rosyjskiej telewizji, na przyjęcie odznaczeń zostali wezwani do Moskwy dowódca grupy, podpułkownik Daniła i trzech jego podwładnych. Daniłowi przyznano tytuł Bohatera Rosji, a oficerom zostaną wręczone nagrody bojowe. Na wniosku resortu obrony o odznaczenie nagrodami Władimir Putin napisał: „Wręczę osobiście".

Według informacji rosyjskiej telewizji, na przyjęcie odznaczeń zostali wezwani do Moskwy dowódca grupy, podpułkownik Daniła i trzech jego podwładnych. Daniłowi przyznano tytuł Bohatera Rosji, a oficerom zostaną wręczone nagrody bojowe. Na wniosku resortu obrony o odznaczenie nagrodami Władimir Putin napisał: „Wręczę osobiście".

Przez dwa dni wojskowi udaremniali ataki terrorystów z użyciem czołgów i artylerii. „Wyszliśmy bez strat. Nacierało na nas trzystu bojowników" - zauważył oficer.

Dowódca grupy powiedział, że Rosjanie zwrócili następnie syryjskim wojskowym utrzymane pozycje. Daniła zauważył, że gdyby rosyjskie siły specjalne od razu opuściły rubież, terroryści zajęliby okoliczne wzgórza.

Według słów dowódcy, zlikwidowani terroryści byli dobrze wyekwipowani. „Importowane mundury, kamery GoPro na głowach. Byli wśród nich także ciemnoskórzy najemnicy. W ogóle, z doświadczenia, miejscowi Syryjczycy nie mają środków na takie rzeczy. I z zachowania na polu boju widać było solidne przygotowanie. I z uzbrojenia, poza radzieckim i chińskim, było też amerykańskie i izraelskie" - dodał Danił.
Kruk Piątek, 19 Maja 2017, 14:04
niewiele danych, brak odległości z jakiej przeprowadzono atak, a zniszczenie ciężarówki i toyoty z działkiem nie wymaga raczej zaawansowanej głowicy z wysoką przebijalnością
już dość tej obłudy Piątek, 19 Maja 2017, 13:46
Kornet również w boju praktycznym się sprawdza , czego mogła doświadczyć załoga tureckiego czołgu . Na ile jest lepszy od amerykańskich odpowiedników - tego jeszcze nie wiemy - trzeba by mieć oby dwa systemy i w ten sam cel z tej samej odległości mierzyć w ten sam czołg ??????
Vvv Sobota, 20 Maja 2017, 1:38
Kornet-m jest silniejszy niz tow-2a ale gorszy niz tow-2b bo on ma 2x top attack
12121 Piątek, 19 Maja 2017, 12:08
Żal i zdziwienie, że polski przemysł zbrojeniowy nie potrafi stworzyć podobnej, bądź co bądź, prostej broni.
Drzewica Piątek, 19 Maja 2017, 14:48
Obawiam się że to pozostałości agentury z czasów komuny stosują sztuczki opóźniające postęp i produkcję, jest wiele zadziwiających faktów, takich jak niemożność zbudowania polskiego podwozia do Kraba czy okrętu.
KornelPL Piątek, 19 Maja 2017, 12:23
Prostej broni? Widze, ze masz pojecie czlowieku :)
Tom Piątek, 19 Maja 2017, 17:12
Nie jest to przecież WSB... No ale dobrze przyjmijmy na potrzeby dyskusji że PPK jest to broń o wysokim stopniu złożoności. Zauważ jednak że granatnika p.panc. też nie jesteśmy w stanie zrobić. Nie powiesz mi chyba że granatnik jest bronią skomplikowaną. Generalnie bardzo źle to wszystko wyglada. Tragedia.
hhq Sobota, 20 Maja 2017, 9:30
Ale granatnik p.panc jest bronią skomplikowaną. A to, że przez X lat nie rozwijaliśmy nowych technologi, czyni go dla nas bardzo skomplikowaną technologią.
12121 Piątek, 19 Maja 2017, 15:55
Czyli Twoim zdaniem to jest technologia na bardzo zaawansowanym poziomie, niedostępnym dla polskich inżynierów, centrów badawczych, polskiej nauki i polskiego przemysłu? Myślę, że przyrównując do planów polskiej zbrojeniówki (własny czołg, śmigłowiec, okręty, etc.), broń typu Kornet nie jest skomplikowanym rozwiązaniem, którego polscy naukowcy/technolodzy nie potrafiliby opracować i wdrożyć.
Gall Anonim Piątek, 19 Maja 2017, 11:45
"zabezpieczany nawet czterema płytami stalowymi, pomiędzy które był wsypany piasek"
Wygląda na to, że terroryści opracowali własny metalowo-ceramiczny pancerz wielowarstwowy.
yaro Piątek, 19 Maja 2017, 14:14
i wcale nie trzeba specjalistycznego Cobham'a ;)
Davien Piątek, 19 Maja 2017, 19:04
Ciekawe, ze do tej pory Rosja nie opracowała nawet odpowiednika pancerza Burlington, co doskonale widac po jej czołgach.
yaro Piątek, 19 Maja 2017, 22:30
a po co kiedy jej pancerze i jego ochrona są równie skuteczne co zachodnie ?? niech zachód robi swoje a rosja swoje jak widać oba rozwiązanie są dobre
Davien Sobota, 20 Maja 2017, 13:48
Doprawdy?? Pancerz warstwowy Chobcham jest znacznie mniej wrazliwy na APFSDS-T niz pancerz +ERA jak w czołgach wschodnich. Sa pociski praktycznie przebijajace ERA tylko z niewielkimi stratami penetracji, a na pancerz warstwowy to nie zadziała, o czym bolesnie się Rosjanie przekonali tworząc 3BM22, który był b. dobrym pociskiem ale jedynie przeciwko ich własnym czołgom, a przeciwko zachodnim był bezsilny.
Kalrin Piątek, 19 Maja 2017, 12:43
Nie musieli- ironią terrorystów jest to że wykorzystują internet i zdobycze technologiczne bez większego wahania teoretycznie potępiając naukę. Internet jest wypełniony informacjami o wszystkim w zasadzie w tym jak się buduje nowoczesne pancerze czy jaka się stosuje taktykę.
Longinus Podpipięta herbu Zerwikaptur Piątek, 19 Maja 2017, 11:27
PPK zniszczyło tylko jednego tureckiego Leo.Miał on przy tym wielkiego pecha gdyż rakieta( nikt nie wie czy to był Kornet) trafiła w wieze dokładnie pomiędzy włazami.Pozostałe 3 tanki( uszkodzone )przy tym szpitalu były dobite przez tureckie lotnictwo.Jeszcze o jednym była mowa.Tam też zgineła załoga (trafienie w kadłubowy magazyn ammo).I chyba ten tank zdetonowali islamiści po zajęciu szpitala.Tak wynika to z analizy zdjęć w/g mnie ale jedno jest mym zdaniem pewne.( nie mam pewności czy były to 4 czy 5 Leo) iże tylko jeden Leo był trafiony przez PPK A w dwóch zgineła załoga ale ten drugi nie był zniszczony przez pepeke..
Sempr Piątek, 19 Maja 2017, 11:14
Ruska myśl technologiczna jest zdecydowanie niedoszacowana.
Marek1 Piątek, 19 Maja 2017, 11:07
Co by nie gadać - Kornet to sam top wśród światowych ppk. Szkoda bardzo, że niedostępny dla WP ...
Pante Piątek, 19 Maja 2017, 13:47
Czemu szkoda ? Spike ma dużo większe możliwości choćby wspomnieć tryb odpal i koryguj.
halny Piątek, 19 Maja 2017, 17:17
Spike nie potrafi wyminąć obiektu i iderzyć w drugi.
QDark Sobota, 20 Maja 2017, 1:30
No tak lecąc od góry, nie da się ominąć pojazdu, bo niestety jedzie po ziemi. A poważnie, kornet to uboga konstrukcja porównaniu ze Spike.
Polanski Piątek, 19 Maja 2017, 20:33
A Kornet to potrafi? Ciekawe jak?
Polanski II Sobota, 20 Maja 2017, 9:14
Odpowiedź jest w artykule i tam pisze jak. Wystarczy go przeczytać.
Olecki Piątek, 19 Maja 2017, 19:33
A co ma omijać jeśli atakuje z góry? Samoloty?
Davien Piątek, 19 Maja 2017, 19:06
Niezła bajka ale Spike jest naprowadzany za pomoca światłowodu i jest pociskiem top-attack więc może to zropbic bez najmniejszego problemu. jak zwykle popisałeś sie niewiedzą:)
Marek1 Sobota, 20 Maja 2017, 1:39
Davien NIE upraszczaj - sa Spike-SR/MR BEZ możliwości top attack. Ta możliwość dotyczy bodaj tylko wersji LR i ER ...
Davien Sobota, 20 Maja 2017, 13:53
Spike SR/MR sa pociskami o b. krótkim/krótkim zasięgu i nie sa w klasie Korneta więc daruj sobie manipulację
Jak porównujesz to porównuj pociski tych samych klas a nie róznych, bo wg twojej metody wychodzi po prostu manipulacja, majaca pokazać że jeden pocisk jest lepszy od drugiego,.Równie dobrze mógłbys porównywać Su-24 z B-1B jezeli chodzi o skutecznośc ataku na cele naziemne:))
Podbipięta Sobota, 20 Maja 2017, 17:04
Na filmach to Spike-SR do jakichś 30 stopni z góry wali.
Marek1 Sobota, 20 Maja 2017, 16:53
No i po co ta agresja - zwróciłem ci uwagę na zbytnie uproszczenie zagadnienia mogące mniej zorientowanych wprowadzić w błąd. Zresztą od kiedy to przenośne ppk klasy Spike-LR/ER, TOW-2B, Kornet, Javelin, czy Milan klasyfikuje sie wyłącznie wg. zasięgu ? Przenośny Kornet jest równie skuteczny na 500m co i na 8-9 km, a możliwością penetracji bynajmniej innym wymienionym NIE ustępuje ...
Davien Niedziela, 21 Maja 2017, 8:28
Marek, pociski typu Kornet czy Spike LR/ER maja nieco inne zastosowanie na polu walki niz PPK b. krótkiego zasiegu i tak to sa rózne kategorie. Dodatkowo Kornet mimo że ma nieco wiekszą penetracje w najnowszych wersjach od Spike-ER to jest mniej skuteczny z uwagi na sposób ataku, także jego system naprowadzania jest gorszy. Wszystkie wersje Spike'a maja funkcję top-attack, tyle,ze od wersji LR dodanmo jeszcze dodatkowo swiatłowód ułatwiający sterowanie pociskiem.